Protože reportáž z říjnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara v podobě deseti střípků, zachycujících pestrost těchto setkání foglarologů, vyvolala i mimořádný ohlas komentářů na Bohouškovi, také pro informace o jubilejním 140. kolegiu AJF (16. listopadu) jsme zvolili obdobný „formát“ deseti ohlédnutí za zdařilým večerem ve skautské klubovně v pražské Bělehradské ulici.
Nutno říci, že vzdor názorům některých diskutujících k předchozímu kolegiu, se nepotvrdily ani nenaplnily „předpovědi“, že by účastníci byli „hýkajícím stádem“, které jednohlasně, či dokonce bezmyšlenkovitě kývá a souhlasí se vším, co je v programu předkládáno a projednáváno. Zvláště toto setkání se vyznačovalo mnoha velice různorodými i protichůdnými názory a pohledy na řadu foglarovských témat.
Příkladem bylo hodnocení nových 13 příběhů Rychlých šípů, které byly zpracovány z neúplných podkladů scénářů či poznámek Jaroslava Foglara, objevených ve spisovatelově pozůstalosti. Zatímco část foglarologů hodnotila nové komiksy jako zdařilé, jiné čtenáře po přečtení příběhů provázely smíšené až silně rozpačité pocity. Příkladem rozdílných názorů bylo i téma románové ságy Prašina, která je sice mnoha čtenáři i literárními kritiky porovnávaná s Foglarovou tvorbou, ale na kolegiu se vyskytlo (nemálo) názorů, že zabývat se těmito romány není třeba, protože se nejedná o dílo, které by jakkoliv s odkazem Jaroslava Foglara souviselo…
Ale vraťme se zpět konkrétněji k průběhu 140. kolegia AJF, které přineslo celou řadu zajímavých témat. Takže o čem se debatovalo?
1) Co je to foglarovská organizace?
Na základě článku Historický přehled foglarovských organizací (Tomáš Hromádka, Bohoušek 28. 8. 2022) a následných komentářů jsme toho názoru, že k tomu, aby mohl podobný přehled vzniknout, je třeba nejprve foglarovskou organizaci (dále FO) definovat. Martin Rosol navrhl základní podobu definice, která v další rozpravě vykrystalizovala do věty, jež předkládáme k další diskuzi: „Foglarovská organizace je registrované sdružení nebo neformální společenství, které se cíleně věnuje studiu života a díla Jaroslava Foglara či rozvoji jeho odkazu.“ Rádi bychom, aby definice co nejpřesněji vystihovala FO tak, jak je všeobecně mezi foglarovci chápána.
2) Otazníky kolem foglarovských odznaků.
Který odznak či jiný předmět sběratelského zájmu lze považovat za foglarovský a proč? U většiny z nich je to zřejmé. Existuje však celá řada případů, které už tak jednoznačné nejsou. Jako názorný příklad uvádíme turistickou známku č. 2026 Botanická zahrada Na Slupi – Praha, kde za skleníky je vidět rodný dům Jaroslava Foglara, v popředí je strom a listy „ginga“ a na oblohu navíc ještě autor vtipně (a záměrně) vpašoval siluetu letícího jestřába (Jestřába). Podobným příkladem mohou být odznaky vydávané skauty S.S.V. z pražských Kbel. Odznaky nezřídka bývají k nejrůznějším výročím s Foglarem nikterak nesouvisejícím, jenomže na každém z nich je znak s názvem skautského oddílu „Vpřed“. Zde je pak každá rada drahá a záleží na přístupu každého sběratele, jak citlivě se k tomuto problému postaví. Jak tento problém řešíte vy – ostatní foglarovští sběratelé? Napište, poraďte! Rádi uvítáme vaše názory!
3) Busta Jaroslava Foglara z 3D tiskárny.
Podobně jako před několika lety ve Sluneční zátoce, byla i při autogramiádě nového vydání Rychlých šípů z nakladatelství Albatros rozdávána drobná soška JF vyrobená technologií 3D tisku z dílny brněnského foglarovce Petra Vochozky. A stejně jako tenkrát, i nyní se objevily rozdílné názory na to, do jaké míry věrně busta vystihuje Jestřábovu podobu. Na jedné věci však panovala na kolegiu stoprocentní shoda: Především je třeba Petru Vochozkovi za tento milý dárek poděkovat!
4) Labyrintem malých foglarovských časopisů.
Zásluhou Slávka Janova jsme měli příležitost prolistovat si kompletní sbírku Zpravodajů Klubu Máj Karviná, a Zpravodajů KPJF. Honza Trojan navíc přinesl všechna vydání Rejžáku – časopisu skautů 10. oddílu Mělník-Mlazice. Jaroslavu Foglarovi se pravidelně věnuje také Šelmík, časopis turistického oddílu Šelmy z Prahy-Uhříněvsi, který nám v elektronické podobě ochotně zasílá jeho vydavatel Libor Čermák. Děkujeme všem!
5) Foglarovská stopa v grafických taškařicích TMBK.
Populární grafik a autor satirických koláží Tomáš Břínek alias TMBK se nezastaví před ničím! O tom, jak foglarovská témata pronikají do jeho tvorby. se můžeme přesvědčit na řadě internetových stránek. Naposledy si vystřelil z prezidentského kandidáta Petra Pavla. Pro poznání „foglarovské“ stopy Břínkovy tvorby stačí zadat na interneru do vyhledávače TMBK Pavel, nebo třeba TMBK Landa Vontové.
6) Jak vysoko vyletěly Rychlé šípy Jaroslava Foglara, Džiana Babana a Jiřího Gruse?
Pohledy se různí. Jak se ostatně dalo očekávat, někomu se nové příběhy RŠ líbí více, někomu méně. Nejvíce výhrad bylo k neurovnanému písmu v bublinách. Celkové hodnocení nejnovější edice souboru Rychlých šípů Jaroslava Foglara, Marko Čermáka, V. Junka, B. Čermáka a J. Gruse ovšem vyznělo tak, že toto vydání (červené) se bude jen velmi těžko překonávat! Totéž platí i o loňském (žlutém) vydání Rychlých šípů Jaroslava Foglara a Jana Fischera.
7) Rokosův memoriál v zrcadle médií.
S překvapením i s povděkem jsme zaznamenali obsáhlý článek o každoroční plavecké taškařici akademiků Rokosův memoriál v Nezávislém poberounském občasníku Naše noviny ze 14. září 2022. Článek doprovází na dvou místech také fotografie Jany Adamcové, přímo v textu a dokonce i jako upoutávka na titulní stránce! :-) I při této mediální reflexi našich foglarovských aktivit se účastníci Rokosova memoriálu shodli, jak povedenou taškařicí jsme letos zahájili skautský a akademický rok.
8) RŠ míří mezi skauty na Ukrajinu.
Z iniciativy Slávka Janova bude v rámci dobročinných aktivit AJF doručeno ukrajinským dětem 33 výtisků Rychlých šípů v ukrajinštině. (V době vydání tohoto článku již zásilka doputovala do místa určení na Podkarpatské Ukrajině).
9) Komu leží AJF v žaludku?
Toto na první pohled vážné téma se záhy proměnilo ve všeobecné veselí, to když jsme si přečetli některé z řady komentářů k zápisu z předešlého kolegia. Těšíme se na další!
10) Kostky, ruličky, balónky…
Pro příští setkání – 141. kolegium AJF – jsme si pro pobavení a odreagování od předvánočního shonu stanovili úkol: Předvést netradiční výtvarné zpracování Rychlých šípů! Přidejte se! Bude legrace!
Příští 141. Kolegium AJF se koná 14. prosince 2022 od 18 hodin v klubovně Okresní rady Junáka Praha 2, Bělehradská 51. Zván je každý foglarovec veselé mysli!