„Rokos se utopil. Víš to už? Rokos se utopil!“ křičel na Petra … „Ne –“ vydechl Petr. „Kdy?“ …
Tímto vzrušeným dialogem Petra Solnara se spolužákem Lexou Pikertů uvedl spisovatel Jaroslav Foglar druhou kapitolu svého románu Boj o první místo. Tragická smrt vrstevníka obou chlapců protnula mladý život na plovárně v poslední den letních prázdnin – a smutná zvěst zasáhla Petra Solnara, hlavního hrdinu knihy, ráno 1. září cestou do školy.
Boj o první místo patří – společně s romány Hoši od Bobří řeky a Přístav volá – mezi tři autorovy prvotiny, jimiž počátkem 30. let minulého století zazářil na nebi literatury pro mládež. Příběh Petra Solnara vycházel nejdříve na pokračování v časopise Skaut-Junák (1933/34), premiérové knižní vydání se objevilo na pultech v roce 1936.
Ač úvod románu poznamenává tragická událost (nejrůznějších úmrtí ale ve Foglarově tvorbě najdeme habaděj), i tento ponurý střípek z autorovy tvůrčí mozaiky lze přetavit do veselejší, či dokonce recesní podoby. Takovou byl charakterizován i oldskautský happening na sklonku prázdnin – Rokosův memoriál. Uskutečnil se ve 31. srpna 2017 v podvečer v Prokopském údolí v Praze, u proslulého Jezírka v bývalém vápencovém lomu na okraji Hlubočep.
S nápadem připomenout si toto spisovatelovo dílo netradičním potápěčským kláním přišel Michal Václ, pravidelný účastník kolegií Akademie Jaroslava Foglara, diskusně-badatelských setkání příznivců spisovatelova díla. Akce akademie jsou součástí klubových schůzek pražského 48. klubu oldskautů Jestřábi. Pro myšlenku se okamžitě nadchl další zanícený foglarovec Martin Rosol. Vzápětí bylo na akademické půdě zaděláno na novou taškařici.
Oč v Rokosově memoriálu šlo? „Hlavně jsme se chtěli po prázdninách znovu setkat a společně vykročit do nového akademického roku,“ zdůraznil Martin Rosol u Prokopského jezírka. „To, že akce byla zároveň recesní soutěží ´podvodníků´, už bylo přidanou hodnotou našeho setkání.“
„V programu soutěže byly dvě disciplíny,“ doplňuje Jana Adamcová, jedna ze dvou účastnic akce. Dámy – Jana spolu s Alenou Pauknerovou – se chopily role arbitrů, dohlížejících na sportovní regulérnost potápěčsko-plaveckého souboje. „V první disciplíně museli soutěžící vydržet s nádechem co nejdéle pod hladinou, ve druhé se snažili plavat pod vodou co nejdál.“
Lítému klání v jezírku přihlížela v roli „plavčíků“ pětice slavných Rychlých šípů. U skalního břehu, u nohou figurín legendárního chlapeckého klubu v životní velikosti, byl dokonce připraven i originální záchranný kruh – ten naštěstí ale nebylo třeba použít…
Na všechny účastníky – ať soutěžící či rozhodčí – čekala na závěr stylová odměna v podobě dobře naloženého „utopence“... Vítěz pak obdržel hlavní cenu – odznak se vsazeným zrnkem skutečného zlata! Šťastným a „zlatem ověnčeným“ vítězem Rokosova memoriálu se stal Martin Rosol, suverén obou disciplín.
Součástí happeningu po skončení soutěže byl vědomostní kvíz s tematikou spisovatelova života a díla a znalostí příběhů Rychlých šípů. Připraveno bylo i několik různých suvenýrů – odznaky, netradiční komiks RŠ či výroční turistická známka.
Rokosův memoriál byl zároveň dílkem z mozaiky akcí AJF k 110. výročí narození Jaroslava Foglara – Jestřábův let.
Nakonec však přece jenom došlo i na zmíněný „záchranný“ kruh: „Členkou jednoho pražského skautského oddílu je 13letá dívka, říkejme ji třeba Sára,“ doplňuje členka klubu Jestřábi Alena Pauknerová. „Dověděli jsme se, že dívka pochází ze sociálně slabší rodiny, a tak si sama celý rok střádá korunku ke korunce, aby mohla na počátku nového roku zaplatit v Junáku tisícikorunový členský příspěvek! Pro skauting je Sára velmi zanícená a je dobrou rádkyní družiny. Proto jsme v rámci našeho happeningu podali této skautce „pomocný kruh“: Na potřebnou částku jsme se složili a pro příští rok za Sáru skautský registrační poplatek uhradíme.“
Foto: Slavomil Janov a Jana Adamcová