
Jaká témata probírali členové Akademie Jaroslava Foglara a hosté na 162. kolegiu? Dozvíte se v následujícím přehledu!
Foglarovské FAKTÓTUM
„Víte, co znamená zvláštní slovo FAKTÓTUM, které občas s oblibou používal inspektor Mrázek ve známém seriálu Hříšní lidé města pražského?“ Takovou otázkou nás hned v úvodu 162. kolegia AJF zaskočil Slávek Janov. Ti z nás, kteří si troufli odpovědět se shodli na tom, že je to patrně totéž co fakt, tedy nějaká skutečnost. „Tak tomu ale není!“, vyvedl nás rychle z omylu Slávek. „Význam slova FAKTÓTUM je takový, že jde buď o člověka, který dokáže vše obstarat a zařídit, případně o osobu, která je něčí, jak se říká - pravou rukou!“ Toto zřejmě netušil kromě nás ani již zmiňovaný detektiv Mrázek v podání Františka Filipovského. Ale jak to celé souvisí s Jaroslavem Foglarem? Inu – pramálo. Trochu ale možná přece! Vždyť i ve foglarovkách nacházíme řadu postav, které význam slova faktótum stoprocentně naplňují: Například takový Rikitan! Anebo příklad nejzářivější – pravá ruka Podkovy! Tedy HAHA – BIMBI = FAKTÓTUM!
Pomocné tlapky
Slávek Janov nás potom seznámil s bilancí sbírky na výcvik asistenčního psa, které se aktivně účastní i řada členů AJF: K 12. prosinci loňského roku bylo na kontě sbírky 239210Kč. Za loňský rok přibylo 37390Kč, z toho členové Akademie věnovali 2634Kč. Sbírka se tedy konečně blíží k cílové částce čtvrt miliónu korun a je předpoklad, že v letošním roce bude této částky potřebné pro výcvik jednoho asistenčního psa dosaženo.
Stínadla Vojtěcha Kubašty
Na právě skončené výstavě malíře Vojtěcha Kubašty v pražském Mánesu byl k vidění obraz s foglarovským názvem STÍNADLA. Zda-li dal obrázku takový název sám výtvarník, či později některý z jeho potomků, je prozatím předmětem pátrání, které vede Milan Lebeda – Alpín. AJF se také pokusí zjistit, kde se zákoutí z obrázku nachází. Přidejte se a pátrejte s námi! Obr. 1 – Vojtěch Kubašta – Stínadla (Foto Milan Lebeda – Alpín)
Rychlé šípy trefují terče
Lukostřelecký přebor Prahy mládeže O pohár Rychlých šípů, o kterém jsme psali v reportáži ze 160. kolegia, bude mít pokračování i v letošním roce.
Cinknou někdy stříbrné a zlaté foglarovské mince?
Iniciátor a organizátor výše uvedených lukostřeleckých závodů pan Radek Strnad by rád uskutečnil svůj záměr vydat stříbrnou a zlatou minci s foglarovským námětem. Vše je zatím ovšem pouze ve stádiu úvah a k realizaci je tedy ještě hodně daleko.
Vzpomínka nejen na Jestřába
Bylo dohodnuto, že 23. ledna, v den 26. výročí úmrtí Jaroslava Foglara se členové Akademie a další sejdou už ve 14 : 30 na Olšanském náměstí u kaple Sv. Rocha a ještě před tím, než se v 16 : 30 připojí k foglarovcům z Pražské pobočky SPJF u Jestřábova hrobu, navštíví místa posledního odpočinku několika osobností naladěných na stejnou vlnu vysílanou Jaroslavem Foglarem. (Podrobněji o akci v článku Poznávací vycházka Sedm pietních zastavení – Bohoušek 22. 1. 2025)
Indiánský váleček, pytlíky Rychlých šípů a „Zelená kniha“
Na 152. kolegiu jsme udiveně kroutili hlavami nad předmětem podobným válečku na nudle visícím u pasu lstivého Komanče v komiksovém příběhu Rychlonožkův indiánský sen. Tuto záhadu nyní pomohla objasnit takzvaná „Zelená kniha“ původních kreseb a scénářů k Rychlým šípům z nakladatelství Albatros. A světe div se – jedná se skutečně o váleček na nudle, který ve scénáři k příběhu J. Foglar výslovně předepisuje indiánskému pohraničníkovi vložit do ruky! Také pytlíky v rukou Rychlých šípů při výpravě za Kondory (viz. zprávy ze 153. kolegia AJF) řeší scénář otištěný v „Zelené knize“. Konkrétně jde dokonce o sáčky igelitové! Proč ale pan Foglar nenechal Rychlé šípy vzít si torny nebo alespoň chlebníky aby si hoši uvolnili obě ruce, zůstane nejspíš natrvalo záhadou. Místo toho hned na několika místech nepochopitelně bazíruje na sáčcích: …každý má jen malý igelitový sáček s jídlem,tedy žádné torny ani tašky – pytle. … – předepisuje Marko Čermákovi. A na jiném místě: Pozor na sáčky v rukách! A ještě dále: Ruce mají zvednuté, aby si nesmáčeli sáčky s jídlem. Takže - díky „Zelená kniho“!
Rozsvícený čaj pro detektiva nebo pro úředníka?
Ve známé povídce Rozsvícený čaj jde Jestřáb do bytu manželů Pilgramových jako úředník papírenské firmy Oskar Stein vrátit svému kolegovi zapomenuté vzorky. Nyní se však objevila svědectví hned dvou Jestřábových přátel – Jaroslava Čvančary – Jáčka a Josefa Bláhy – Řešetláka, že tuto hrůzostrašnou příhodu vypravoval Jestřáb ještě ve druhé, poněkud odlišné verzi! A v ní už nevystupuje jako obyčejný mladý úředníček, ale jako neohrožený detektiv – zaměstnanec soukromé detektivní kanceláře Wys Muller et Co., který jde vyšetřit delší nepřítomnost svého kolegy Pilgrama v zaměstnání! Takto okořeněnou verzi vyprávěl Jestřáb podle Jáčka na některém z táborů, podle Řešetláka na Velikonoční robinzonádě na Kocábě někdy ve druhé polovině 80. let 20. století. „Snad tím chtěl Jestřáb na své svěřence více zapůsobit“, domnívá se Řešetlák. „Je přece rozdíl prchat před nožem ozbrojeným šíleným spiritistou jako zaměstnanec detektivní kanceláře, než brát nohy na ramena jako úředník velkoobchodu s papírem!, směje se Řešetlák. A pak něco věřte Foglarovi!
Vyklíčí, či nevyklíčí?
Martin Rosol oznámil, že právě dnes 15. ledna provedl výsev 116. pecek ginga! „Všechno, co vyroste (možná, že nic) bude jako už několikrát v minulosti rozdáno kamarádkám a kamarádům během letošních foglarovských akcí“, slibuje Martin Rosol
13 korun do kasičky!
Na závěr setkání jsme přijali interní usnesení, že každý účastník kolegia, ať už člen Akademie nebo host, musí povinně vhodit do kasičky symbolických 13 korun, které budou použity na provoz klubovny, popřípadě na dobročinné účely Akademie. Doposud bylo toto pravidlo pouze pravidlem nepsaným, leč stávalo se, že někteří vykutálení plantážníci se mu snažili vyhnout. Kdo napříště nebude toto usnesení respektovat, dopadne takto: