S omluvou Akademie Jaroslava Foglara za mírné prodlení se ke čtenářům Bohouška dostávají nyní informace o tom, co projednalo poslední kolegium AJF před prázdninami. Následující řádky však popisují nejen to, co bylo na programu 147. K-AJF, jež se konalo v mimořádném sobotním termínu 10. června a bezprostředně navázalo na výroční schůzi Pražské pobočky SPJF. O několik dnů později se totiž uskutečnilo ještě mimořádné, neformální setkání foglarologů v rámci zahájení výstavy Rychlé šípy a tajemství Stínadel na Chvalském zámku v Praze–Horních Počernicích.
Netradičním místem 147. kolegia AJF byla jedna z laviček Jaroslava Foglara s vyřezávanými motivy podle románu Záhada hlavolamu, která je umístěna u Skautského institutu v Rybárně na Kampě. Následující neformální setkání pak proběhlo v neméně stylovém prostředí „Tleskačovy dílny“ v podzemí Chvalského zámku. Ať tam či tam, program byl nadmíru pestrý a byl důstojným zakončením už patnáctého akademického roku.
Takže, co se dělo a o čem se diskutovalo?
1) Jak umožnit účast na kolegiích AJF mimopražským?
Řešením by mohlo být například uspořádání víkendu s AJF. Program takovéto akce by se skládal ze sobotního kolegia s návaznou vycházkou, soutěží či komentovanou prohlídkou výstavy a podobně. První akcí tohoto typu se stane Víkend s AJF na Chvalském zámku v sobotu 21. října. Standardní diskusní a badatelský program doplní další atraktivní aktivity – finále Memoriálu Zdeňka Pírka ve foglarologii, vyhodnocení soutěží k projektu Rychlé šípy 33 i komentovaná prohlídka výstavy. Už předem uvítáme, pokud se nám foglarovci ozvou, že o takoviou akci mají zájem. Mimopražští (ale i ostatní) – ozvěte se!
2) Zvláštní kapitola z historie totemu pražské Dvojky
Také se vám na totemu pražské Dvojky, který je možno spatřit na výstavě v Chvalském zámku, zdá něco divného? Nemýlíte se! Totem byl totiž kdysi z praktických důvodů zkrácen odříznutím dolní části kmene! Kam se ale tato část poděla? Jaký byl její další osud? AJF se nyní podařilo vypátrat, že uříznutý kus dosud existuje, a zná i místo, kde je uložen! To však má prozatím zůstat tajemstvím, které bude zjeveno až nadejde ta pravá chvíle! Uzříme snad tedy ještě někdy totem dvojkařů celý?
3) Dárek pro ukrajinské skauty
Dalších 1000 výtisků Rychlých šípů v ukrajinském jazyce doputovalo zásluhou Slávka Janova k mladým čtenářům na Ukrajině! Přes Košice na východním Slovensku doletěly „Швидкі стріли“ až do Užhorodu a Lvova a odtud míří do oddílů na celé Ukrajině. Radost chlapcům a děvčatům ze skautské organizace PLAST jistě udělá také Skautské pexeso a časopis Přítel (Drug).
4) Cedule Skautskou stezkou JF
Krátká inspekční výprava AJF do Prokopského údolí potvrdila, že cedule provázející návštěvníky Skautskou stezkou Jaroslava Foglara byly přemístěny z bývalé Hurdálkovy Jedový chýše na dřevěný parkový domek s technickým zázemím dětského hřiště poblíž lavičky Jaroslava Foglara s motivy románu Devadesátka pokračuje.
Nové umístění tabulí, které výsledkem spolupráce AJF s Městskou částí Praha 5, je velice zdařilé! Symbolická „brána“ ke Skautské stezce Jaroslava Foglara je dnes dobře viditelná už od příjezdové cesty do Prokopského údolí!
5) Azimuty kolem laviček Jaroslava Foglara
Od počátku prázdnin je pro zájemce připravena nová dlouhodobá orientační hra AJF – Azimuty kolem laviček Jaroslava Foglara. Podrobnosti budou zveřejněny v samostatném článku na Bohouškovi a na oldskautském webu kmendospelych.skaut.cz.
6) Foglar na Veleslavíně
Letošní 6. číslo měsíčníku pro pražskou čtvrť Veleslavín a okolí, který vychází s názvem Veleslavín 39, přináší celou dvoustranu o Jaroslavu Foglarovi. Článek připomíná i některé z publikací SNJF a nakladatelství Albatros.
7) Info pro sběratele
Dvě nové placky – butony s foglarovskou tematikou: První zobrazuje znak tábora Alvareze a vydala ji SNJF jako jeden z bonusů k nové publikaci Alvarez potřebuje jen statečné a silné. Druhý buton je z produkce malíře Jirky Filípka a představuje jeho kresbu Širokka ve skoku.
8) Poznávací vycházky na téma JF v komerčním duchu
Nabídky poznávacích vycházek po místech spjatých s Jaroslavem Foglarem, na které je ovšem nutno si zakoupit vstupenku, se množí! Konečně – proč ne? Je to jen další z důkazů životnosti Foglarova díla.
9) Zprávičky
Zpravodajský magazín České televize Zprávičky, určený nejen pro děti, ve svém vydání z 27. června na programu ČT-D zve na výstavu RŠ a tajemství Stínadel. Pořad lze zhlédnout na iVysílání České televize.
10) Z metropole
A ještě jednou Česká televize: Pořad Z metropole z 1. července na ČT 1 se v jedné z reportáží věnuje deníkům Jaroslava Foglara. Také tento pořad lze dohledat na internetu v archivu ČT.
11) Nové cínové figurky
Z dílny Petra Rýgra, renomovaného tvůrce cínových betlémů, ale i kolekce figurek s tematikou podle kreslených příběhů Rychlých šípů, vyšly další čtyři foglarovské postavičky: Tentokrát došlo na Starou Jeremiášku s tajemnou knihou kouzel a černou kočkou, psa Rychlých šípů Kuliferdu a dva chovance domova mládeže – tyrana Macíře a Bóžu Krupičku. Další informace a přehled už vyrobených figurek je na webu rychlosipak.cz.
12) Marko Čermák a Paběrky na Chvalském zámku
Je znám termín autogramiády kreslíře Marko Čermáka a návazného koncertu jeho hudební country kapely Peběrky na Chvalském zámku: Akce, která se uskuteční v rámci doprovodných programů výstavy RŠ a tajemství Stínadel, proběhne ve čtvrtek 12. října 2023.
Na shledanou po prázdninách, v novém akademickém ročníku 2023/2024!