
Ani doba loňských letních měsíců nebyla pro Akademii Jaroslava Foglara okurkovou sezónou. Hlavním aktivitám v průběhu prázdnin a v září je proto věnováno čtvrté ohlédnutí AJF proti proudu času.
Na začátku prázdnin se pro AJF stalo hlavní náplní činnosti partnerství s organizátory hudebního country festivalu Třebsínské zvonění. Na sklonku léta se AJF podílela stejnou měrou na programu dalšího festivalu Trampské Pikovice. Ač nosným pilířem obou akcí v romantických kulisách středočeského Povltaví a Posázaví byly víkendové hudební přehlídky, v Třebsíně i v Pikovicích se výrazně vzpomínalo i na Jaroslava Foglara, Rychlé šípy a také Bratrstvo Kočičí pracky.
NAROZENINY U RODNÉHO DOMU
Rozsáhlá venkovní výstava o Jestřábovi, panelová expozice s příběhy Rychlých šípů, kolekce fotopláten s obrazy Marko Čermáka, originální táborový totem Jestřábových Hochů od Bobří řeky, možnost zkusit svou dovednost ve vyjímání ježka z klece, ale hlavně „setkání u rodného domu“ s připomínkou 117. výročí Jestřábova narození, to byl v první červencový víkend velkolepý rámec doprovodného programu countryového festivalu na loukách u Třebsína.
Maketu Foglarova rodného domu z pražského Podskalí vytvořila velkoplošná dekorace průčelí činžáku v Benátské ulici. K setkání „u rodného domu“ se tak sešlo přes 900 návštěvníků Třebsínského zvonění. Přesně ve 13 hodin a 13 minut tak početné publikum symbolicky poslalo hromové „Ahóóój!“ půl druhé desítce foglarovců, kteří se ve shodném datu a čas sešli na obdobném, i když podstatně komornějším dostaveníčku v Praze.
„Umocněním toho, že si hudební festival Třebsínské zvonění v roce 2024 vytkl za cíl i výrazné připomenutí Jaroslava Foglara a jeho díla, se stal patronát nad festivalem, jehož se chopilo slavné Bratrstvo Kočičí pracky. Tyto – vedle Rychlých šípů stejně proslulé foglarovské legendy – převzaly patronát nad Třebsínským zvoněním i jako součást velkolepých tříletých oslav 85. výročí svého založení! Díky tomu se organizátoři festivalu rozhodli zobrazit BKP na celé řádce foglarovských suvenýrů: na kelímcích, porcelánovém hrnku, na tričku a zejména na zbrusu nové výroční turistické známce! A kdo měl štěstí, po setmění mohl zahlédnout někde v okolí festivalového pódia i Štětináčovu krysu Eulálii!“, zmínil účast Bratrstva Kočičí pracky v Třebsíně mluvčí jubilea BKP Slávek Janov, známý rovněž pod countryově-skautskou přezdívkou Nashville.
DOBROČINNOST V PIKOVICÍCH

Podobný charakter – včetně identických foglarovských dekorací, výstav a programu – pak mělo i hudební sesterské dostaveníčko s trampskými písněmi – Trampské Pikovice. Na louce u Sázavy, na dohled od legendárního Medníku, ale také jen několik set metrů od někdejšího Jestřábova letního sídla – pikovické chaty, se sice festival kvůli povodňovému stavu přesunul z poloviny září na následující víkend, bez ohladu na to se ale i zde báječně prolnula hudební a trampská atmosféra s Jestřábovým odkazem.
Jen Bratrstvo Kočičí pracky se v Pikovicích poněkud „stáhlo do ústraní“, protože na suvenýrech (včetně další turistické známky) tentokrát dominovala pětice Rychlých šípů, muzicírující s bluegrassovými nástroji. Třeba dodat, že autorem kresby BKP a RŠ na suvenýrech je Marko Čermák.

Neméně podstatné v programu Trampských Pikovic však bylo i to, že výtěžek z prodeje soutěžní kolekce malovaných či vypalovaných trampských placek k festivalu šel na charitu – konkrétně jako příspěvek do benefiční sbírky na podporu výcviku asistenčních psů Pomocné tlapky. Na konto sbírky, kterou organizuje Kmen dospělých skautů a skautek Junáka, bylo odesláno bezmála deset tisíc korun!