Už jen jediné setkání dělí členy Akademie Jaroslava Foglara a přátele od jubilejního 150. kolegia. Ale nepředbíhejme, protože v září se setkání foglarovských akademiků uskutečnilo „pouze“ po stoosmačtyřicáté…
První kolegium na počátku už šestnáctého akademického roku bylo plné veselí a smíchu! Jakpak by také ne, když na programu byla celá řada převážně nevážných témat. Snad jediným smutným okamžikem byla vzpomínka na Zdeňka Marka – Rychlonožku, který o prázdninách, 15. srpna ve věku 91 let, řady foglarovců navždy opustil. Na „pana Rychlonožku“ nikdy nezapomeneme!
Letní akademická přestávka utekla jako voda – a u vody, ve vodě a dokonce i pod vodou jsme začali naše první poprázdninové foglarovské rokování. Nejprve tedy ohlédnutí za dalším ročníkem Rokosova memoriálu…
Rokosův memoriál je slavný!
Ani letošní již sedmý ročník této plavecko-utopenecké recese neunikl pozornosti redakce Našich novin – nezávislého poberounského občasníku. Přestože šéfredaktor a vydavatel Našich novin, který se s plnou novinářskou výbavou dostavil na místo konání Rokosova memoriálu k říční plovárně u Berounky pod řevnickou lávkou zpočátku tvrdil, že podobná taškařice ( = volovina v podání dospělých chlapů, kteří by už mohli mít rozum) si zaslouží tak nanejvýš krátkou poznámku vlevo dole na třetí straně od konce, zabrala fotografie foglarovských sportovců nakonec celou polovinu titulní strany! K tomu je ještě nutno přidat samotný článek, který vyplnil další významný prostor uvnitř 18. letošního čísla této vlivné tiskoviny.
Prokopské jezírko je bez vody!
U vody, lépe řečeno u bahna, jsme zůstali i v dalším bodě 148. kolegia: Prokopské jezírko – cíl mnohých výprav Foglarova oddílu prochází revitalizací. Složitý vodohospodářský systém regulující přítok, odtok a výšku hladiny jezírka dosloužil a musí být opraven a zrekonstruován. Voda z jezírka byla proto zcela odčerpána. Tím končí také veškeré debaty a dohady ohledně hloubky Prokopského jezírka. Samotný prezident Akademie Jaroslava Foglara Slávek Janov naměřil v nejhlubším místě 495 cm (před odbahněním). Práce potrvají až do dubna příštího roku, takže času zahrát si třeba na Bahňáka či pokusit se v bahně nalézt trilobita „živýho“ je dost.
Tleskačovo létací kolo, nebo žebřiňák sedláka Douši?
U Prokopského jezírka ještě chvíli zůstaneme: Obnažené břehy odhalily kromě jiného harampádí a škeblí také trosky jakéhosi podivného dopravního prostředku. Mezi přítomnými akademiky se rozhořel ostrý spor o to, zda se jedná o pozůstatky havarovaného Tleskačova létacího kola, nebo o kolesa z žebřiňáku sedláka Douši, který opiv se v některém z mnoha hlubočepských hostinců z radosti nad Rychlými šípy nalezenou a jemu vrácenou tobolkou s 30 000 korunami, sjel při návratu z hospody z cesty a zarejdoval do vody. Veškerým neshodám učinil přítrž akademik Libor Čermák, když představil svůj…
…papírový model Jana Tleskače na létacím kole
v okamžiku jeho ztroskotání. Souhlasíte, že některé součásti nalezených ostatků a Liborova modelu vykazují nápadnou shodu?
A nyní už trochu vážněji:
Předat signál (100 let Jiřího Navrátila)
Pod tímto názvem připravil Skautský archiv a Skautský institut výstavu ke sto letům od narození Jiřího Navrátila – významného skautského činovníka, překladatele, publicisty, politického vězně a člena Foglarovy Dvojky, ve které měl přezdívku Jiří N. Výstavu můžete zhlédnout do 26. září ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí.
Jiřímu Navrátilovi byla také odhalena pamětní deska na domě v Zelené ulici č. 36 v pražských Dejvicích, kde po většinu svého života bydlel. Autory pamětní desky jsou Radko Šťastný a Jan Dvořák.
Romantickým štětcem Marko Čermáka
Pod tímto přitažlivým názvem byla 12. září 2023 instalována v kočárovně Chvalského zámku výstava krajinomaleb známého výtvarníka a kreslíře. Prostřednictvím kolekce tří desítek autorsky signovaných fotopláten se Marko Čermák představuje návštěvníkům jako výtvarník-krajinář. Zájemci o výstavu si ovšem museli pospíšit, trvala pouze krátce – do neděle 24. září (o výstavě podrobně informujeme v samostatném článku).
Hudební nástroje ve foglarovkách VI – Poklad Černého delfína
Výsledek svého badatelského úsilí na téma výskytu hudebních nástrojů ve foglarovkách představila tentokrát akademička Jana Adamcová. Její prezentace byla stručná, ale úderně vedla k jedinému objevu:
V románu se vyskytuje pouze kytara – ve dvou kapitolách (kapitola 24 Historie Černého delfína začíná) a v kapitole 36 (Sláva vítězům, čest poraženým). V obou případech na kytaru hraje Jenda.
Avízo pro sběratele
Připravuje se vydání dvou nových výročních turistických známek – Memoriál Jana Tleskače 2023 a Romantickým štětcem Marko Čermáka.
Jaroslav Foglar – Rozpuštěný a vypuštěný
Libor Čermák odhalil ve známém filmu Rozpuštěný a vypuštěný jistou souvislost s Jaroslavem Foglarem. Bližší podrobnosti však zatím neprozradil. Zjistit o co se jedná, tak zůstává úkolem nejen pro členy AJF, ale i pro všechny ostatní foglarovské badatele. Na uvedenou filmovou komedii by se pak měli zvláště zaměřit soutěžící v Memoriálu Zdeňka Pírka! Pátrejte, ale výsledky si prozatím ponechte pro sebe až do 21. října, kdy je budete moci při finále vědomostní soutěže zúročit!
HAHA – BIMBI modelkou!?!
V samotném závěru 148. kolegia AJF vzbudil mimořádný ohlas a u přítomných akademiků doslova nadšení senzační objev fotografie již dospělé slečny Alžbětiny Prknářové uměleckým jménem HAHA – BIMBI pózující ve fotoateliéru největšího nemravy všech Foglarových románů Ekrta! Ponecháváme na zvážení redakci Bohouška, zda zveřejnit tuto uměleckou fotografii zcela bez úprav, nebo v poněkud retušované podobě. (Neretušovanou fotografii slečny Hahy případným zájemcům na požádání rádi pošleme, ale budou nám za to muset něco dát!)… :-)
Přehled připravovaných akcí
Čtvrtek 12. 10. 2023 (17 h) – klubovna Rychlých šípů na Chvalském zámku: autogramiáda Marko Čermáka, od 19 h (Chvalská stodola v areálu tvrze) – koncert skupiny Paběrky.
Sobota 21. 10. 2023 (14 –17 h) – Chvalský zámek: 149. kolegium AJF – finále Memoriálu Zdeňka Pírka ve foglarologii – vyhodnocení soutěží vyhlášených v publikaci Rychlé šípy 33.
Sobota 4. 11. 2023 od 10 h Chvalský zámek: Memoriál Jana Tleskače (MS ve vyjímání ježka z klece) – od 16 h poslední komentovaná prohlídka výstavy (dernisáž) RŠ a tajemství Stínadel. Od 18 h divadelní představení Bratrstvo Kočičí pracky (hraje Činoherní studio Ústí nad Labem).
Čtvrtek 9. 11. 2023 (od 18:00 – Skautský institut v Rybárně – 150. kolegium AJF. Jubilejnímu setkání foglarologů a slavnostní schůzce oldskautského klubu Jestřábi bude předcházet odhalení informační tabule k lavičce Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu.