Základní kámen Akademie Jaroslava Foglara byl položen 8. května 2003, kdy se v Praze uskutečnilo finále vědomostní soutěže o životě a díle legendárního spisovatele a skautského vůdce. Na dobu před dvěma desetiletími si proto v polovině května zavzpomínali i účastníci 146. kolegia AJF.
Na setkání ovšem nešlo jen o ohlédnutí do minulosti. Ve skautské klubovně v Bělehradské ulici, která schůzky „foglarologů“ hostí pravidelně, byla opět prodebatována řada aktuálních témat. Odstartováno bylo i několik zajímavých aktivit pro nejbližší období.
1) Memoriál Zdeňka Pírka podruhé
K výročí vzniku Akademie Jaroslava Foglara byla po dvaceti letech podruhé zvednuta opona soutěže, která před 20 lety zaznamenala mimořádný ohlas – Memoriál Zdeňka Pírka ve foglarologii! Všechny potřebné informace o soutěži – včetně pravidel a 99 zapeklitých otázek – už byly na stránkách Bohouška zveřejněny v samostatném článku 8. května 2023.
„Účast v soutěži se může stát i barometrem klesajícího, či naopak vzrůstajícího zájmu foglarovské veřejnosti o život a dílo oblíbeného spisovatele,“ říká opět hlavní organizátor soutěže a zakladatel AJF Slavomil Janov. „Vždyť prvního Memoriálu Zdeňka Pírka se v roce 2003 zúčastnilo v základním kole více než 200 soutěžících!“
Kterým směrem zamíří křivka zájmu po dvaceti letech? To záleží, milí čtenáři, především na Vás!
2) Jaroslav Foglar pod drobnohledem vědy
V programu K-AJF se rozvinula i zajímavá debata o tom, jak „fenomén Foglar“ proniká i do nejvyšších sfér vědeckého zkoumání. Děje se tak formou veřejných přednášek, vystoupení a publikační činnosti široké řady renomovaných odborníků z oblasti literární historie, pedagogiky, filozofie, politologie, religionistiky, rekreologie, kinantropologie a dalších vědních oborů. Z autorů, kteří se J. Foglarovi věnují na nejvyšší vědecké úrovni, jmenujme např. prof. Pavla Hoška Ph.D., prof. PhDr. Ivo Jiráska Ph.D. či PhDr. Tomáše Vučku.
Kterému dalšímu českému spisovateli se dostává takové pozornosti z nejvyšších vědeckých pater?
3) Výstava o Rychlých šípech, Stínadlech a Jaroslavu Foglarovi
O přípravách výstavy Rychlé šípy a tajemství Stínadel na Chvalském zámku jsme již informovali v předešlé reportáži ze 145. kolegia AJF. S blížícím se termínem zahájení výstavy 24. června 2023 začíná její podoba nabývat konkrétních obrysů. Také výroční turistická známka k výstavě již byla zadána do výroby a dnes Vám představujeme její definitivní podobu. (obr. 1)
4) Noviny Prahy 2 …
… informují ve svém 5. (květnovém) čísle o trase nové venkovní hry, která provede účastníky několika místy, která jsou spojena s Jaroslavem Foglarem. Vše potřebné najdete na webových stránkách putovani.praha2.cz (obr. 2).
5) Hudební nástroje ve foglarovkách (III., IV. a V.)
Jak pokračuje naše mapování hudebních nástrojů ve foglarovkách? Tentokrát – v samostatném článku – přinášíme seznamy hudebních nástrojů z románů Tajemná Řásnovka, Boj o první místo a Chata v Jezerní kotlině.
6) Pele-Mele
Michal Václ se pozastavil nad pozoruhodnou skutečností: Převážná většina postav z Foglarových románů nemá sourozence! Proč tomu tak je, zůstává (prozatím) jedním z mnoha tajemství Jaroslava Foglara.
Martin Rosol hlásí: „Ginga připravena! Zamluveno a rozdáno již bylo více než 50 kusů čerstvých výhonků jinanu dvoulaločného z výsadby loňského podzimu. Stále ještě velké množství sazeniček ale zbývá! Zájemci – hlaste se! Pokud tak neučiníte v nejbližších dnech, budou všechna ginga rozdána během výstavy na Chvalském zámku!“
Takže, kdo toužíte stát se pěstiteli legendárního stínadelského symbolu, napište na e-mail: rosolmartin@seznam.cz. O tom, že pokud v někom dřímá mičurinský „džin“, může jej vypustil z láhve právě při šlechtění jinanu dvoulaločného. Jak totiž akademii informoval Aleš Deutsch z Prostějova, u jejich rodinné chaty roste už téměř čtyřmetrový strom, který se k oblakům vzedmul podobně z výhonku od Martina Rosola!
7) Závěr akademického ročníku se blíží
Aby závěr akademického roku 2022–2023 byl zpestřen i pobytem „v terénu“, předprázdninové 147. kolegium AJF se neuskuteční v klubovně na Vinohradech, ale v prostorách Skautského institutu „Rybárna“ na pražské Kampě. Ale pozor! Setkání „foglarologů“ proběhne už v sobotu 10. června od 13.13 hodin, takže volně naváže na schůzku Pražské pobočky Sdružení přítel Jaroslava Foglara. Ta se koná ve stejném místě v jiném čase. Podrobnosti k programu červnového kolegia budou uvedeny v samostatném článku v pátek 9. června.