Ani rovného čtvrt století po smrti velikána české dobrodružné literatury pro mládež Jaroslava Foglara neubývá událostí a témat, která se týkají autorovy osoby a díla.
To potvrdila i nadmíru květnatá debata 153. kolegia Akademie Jaroslava Foglara, která proběhla už za hřejivého „předjaří“, 14. února 2024.
Autorská práva – věc složitá…
Jak jsme již naznačili v naší předminulé reportáži ze 151. kolegia AJF, problémy kolem autorských práv k dílu Jaroslava Foglara trvale rezonují v celé foglarovské veřejnosti. Dotýkají se i těch foglarovců, kteří v minulosti či v době současné vykonali a chtějí vykonat s dobrými úmysly kus dobré práce pro rozvoj Jestřábova odkazu. Jelikož však tato problematika spadá do kompetence právníků-odborníků na autorské, případně i osobnostní právo, mohla naše debata přinést pouze apel na všechny zainteresované subjekty, aby k jednotlivým sporným případům bylo přistupováno citlivě a s rozumem, zejména tam, kde zájem držitele autorských práv není vážně ohrožen, a také se snahou hledat a nalézat cestu k oboustranné dohodě.
JF a AI
Označení dalšího diskusního tématu vypadá jako šifra – a do jisté míry se „šifrováním“ také souvisí. Vždyť kolik tajemného, překvapivého, ale i nadále nejasného v sobě skrývá fenomén současnosti – umělá inteligence?
Se zájmem jsme si proto prohlédli pozoruhodné obrazy s foglarovskými náměty vytvořené umělou inteligencí, o kterých informoval Bohoušek v článku převzatém z časopisu Reflex – Dalí kreslí Foglara. Velmi zajímavé! Víme, že pomocí AI (Artificial Inteligence) byl už vytvořen i obrazový motiv k předloňskému pražskému Večeru světel!
Jsme tak zvědaví a těšíme se, zda a s jakou silou dokáže v blízké budoucnosti umělá inteligence přivát nový vítr do foglarovského dění.
Kroky Kalliopé a Záhada hlavolamu
Jako první na kapitolu Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara v knize Kroky Kalliopé od Františka Všetičky, o které jsme informovali v reportáži z lednového kolegia AJF, zareagoval Luděk Nykles – Viki. Nabízíme jeho rozbor:
Kroky Kalliopé – Záhada hlavolamu Jaroslava Foglara
Účastníci diskuze:
Stanislav Komárek – filozof a přírodovědec. Jeho motto: „Pro čtenáře, který už komplexnost světa nahlédl, se budou nutně Rychlé šípy jevit jako schematické, Foglarovy knihy pro mne symbolizují kýč…“
Lubor Kasal – k Foglarově stínadelské trilogii zaujímá kategoricky zamítavé stanovisko.
Martin Hybler – porovnává dílo Jaroslava Foglara s příběhy Karla Poláčka, hlavně s knihou Bylo nás pět – a Foglar mu ve srovnání s Poláčkem připadá jako chudý příbuzný. Přesto se jindy staví k dílu J. Foglara kladně.
Petr Hruška – básník. Jeho názory nejsou v této polemice zřejmé, jen v úvodu Kasal říká k Hruškovi: „Ty mluvíš o dávném čtenářském zážitku. Já bych naopak byl rád, kdyby se mluvilo o tom, co všechno v textu skutečně je“. Z toho lze usoudit kladný vztah Hrušky ke knihám J. Foglara.
Z úvodu je tedy zřejmé, že se tu střetávají zástupci dvou názorů na dílo J. Foglara – Hybler a Hruška se k němu staví kladně, leč jejich až přívětivý postoj zcela zaniká v agresívní až nepřátelské kritice Komárka a Kasala. Jejich „trhání“ díla J. Foglara se ve vzájemné shodě navzájem překrývá. Oba výše jmenovaní navíc ve své kritice často používají vysoce odborné výrazy a dávají důraz na to, jak J. Foglar psal nesprávně tu či onu kapitolu stínadelské trilogie. Spíše než objektivní kritiku literatury napsané J. Foglarem jsem v podtextu vyčetl ideologické zamítnutí díla výše jmenovaného autora jako celku a očekávám, že v této tendenci budou zřejmě tito dva zmiňovaní vzdělanci pokračovat. Mám dojem, že místo toho, aby k tomu zodpovědné osoby na poli literatury pro mládež hledaly v díle J. Foglara pozitivní prvky pro výchovu současné mládeže a snažili se mnohé, objektivně přežité pasáže vysvětlovat a obléci do dnešní doby v pozitivním světle, dělají pravý opak. Z této kritiky je evidentně poznat, že pozitivní pohled a odkaz nejen díla ale celého života J. Foglara mnohým vadí a nevyhovuje současným tendencím na psaní literatury pro dnešní mládež. Proč tomu tak je a komu to má sloužit, co je cílem takto zacházet s odkazem Jaroslava Foglara jako celku, to ať si zodpoví každý z nás v sobě sám.
Jaroslav Foglar není jediný skaut, který psal knihy s příběhy pro mládež, tedy nejen pro skauty. Snad se mu nedostalo vzdělání potřebné pro psaní a potažmo pro vedení oddílu. Jsou tu mnohé osobnosti, které rovněž psaly dobrodružné romány ale i příručky a odborné texty nutné pro činnost junáků. Všem patří dík a úcta. Ale jen jediný vyčnívá tak výrazně – Jaroslav Foglar. Proč?
Otázka na závěr úvahy Luďka Nyklese – Vikiho by si snad zasloužila napsání velkými písmeny. Protože otázka s velkým „O“ to bezesporu je!
Širokko v Rohlíku
Tomáš Hromádka – Krizmen nás upozornil na probíhající výstavu Telka slaví 70, kterou je možné navštívit v Galerii České televize v budově zvané Rohlík na Kavčích Horách. Výstava zaměřená hlavně na dětské diváky se věnuje převážně pohádkové, večerníčkové a seriálové tvorbě České (Československé) televize pro děti, ale i zábavným pořadům a filmům pro dospělé. Zastoupení zde má také legendární seriál Záhada hlavolamu. Znalí foglarovci si jistě povšimnou (ale snad i prominou) organizátorům chybu v popisku k fotografii ze seriálu Záhada hlavolamu Hynka Bočana, kdy text se mylně vztahuje ke stejnojmennému filmu režiséra Petra Kotka z roku 1993.
Výstava je interaktivní, takže kdo chce, může se tu pomocí klíčovacího zařízení vyfotografovat třeba právě se stínadelským fantomem – Širokkem. Jak přízračně vyšla taková fotografie několika návštěvníkům z řad foglarovských akademiků, posuďte sami! Výstava potrvá až do srpna a je otevřena denně od 10 do 18 hodin (pozor: ve dnech státních svátků je zavřeno!). Vstup je zdarma. Zároveň je možné v Rohlíku navštívit i další výstavu Příběh pořadu. Více informací na webu České televize (www.ceskatelevize.cz).
Tajemné eN
Také jste si všimli? U některých tiskovin v Jestřábově dobročinném obchodě Skautské nadace Jaroslava Foglara se za jejich názvem objevilo záhadné písmeno „N“. A také si marně lámete hlavu, co že by to mohlo znamenat? O vysvětlení jsme tedy požádali Romana Šantoru – Boba ze SNJF:
„Neznamená to nic. Je to jen náš interní příznak, který jsme museli přidat kvůli změně DPH“, objasnil „záhadu“ Bobo.
Pytlíky Rychlých šípů
Ještě se ani nepodařilo vyřešit tajemství podivného předmětu zavěšeného u pasu indiánského pohraničníka z Rychlonožkova indiánského snu (více v článku z předešlého kolegia AJF) a už tu máme podivnost další! Michal Václ se pozastavil nad tím, že někteří z Rychlých šípů při výpravě za Skalním hnízdem Kondorů drží v ruce – světe div se – pytlík!? Proč? A co v něm mají? Snad svačinu? Zřejmě musí jít o něco velmi důležitého a cenného, protože Rychlonožka se nevzdává svého pytlíku ani tehdy, když stojíc po pás ve vodě koupí od Kondorů jednu dobře mířenou do hlavy drnem! Co je skutečným obsahem pytlíků Rychlých šípů se pravděpodobně nikdy nedozvíme, záhadou zůstane i to, proč si hoši nevzali tak, jako při jiných podobných výpravách torny nebo chlebníky, aby měli volné obě ruce? Co si o tom myslíte vy, milí čtenáři?
Prémiová magnetka od SNJF
S nápadem, jak získat nový odznak či magnetku z produkce Skautské nadace Jaroslava Foglara se pochlubil Martin Rosol:
„V minulém roce vydala SNJF dřevěné vylamovací magnetky s postavičkami Rychlých šípů, psa Bubliny a Bratrstva Kočičí pracky. Uprostřed překližkové tabulky je navíc pěkně červeně vytištěný nápis Rychlé šípy, který mi bylo líto po vylámání figurek vyhodit. Napadlo mě vyříznout si lupénkovou pilkou nápis ve tvaru komiksové bubliny a rázem jsem tak získal magnetku další – desátou.
A pokud si k překližce zezadu přilepíte pomocí proužku tenké kůže či pevnější látky připínací špendlík, můžete takovouto „bublinu“ nosit jako odznak. Ani potom ale zbylou překližku nevyhazujte! Báječně se totiž hodí k výrobě bobříkových koleček – knoflíků, tak, jak to předepisuje bobřík zručnosti! Pokud to dokážete, spolu s „bublinovým“ odznakem Rychlé šípy je desátý – fialový bobřík zručnosti váš! Škoda jen, že dřevěné magnetky Rychlých šípů jsou nyní už vyprodány,“ dodává Martin Rosol.
Marko Čermák a Paběrky v Jílovém
Příznivci Rychlých šípů a dobré muziky pozor! Regionální muzeum v Jílovém u Prahy zve v sobotu 16. března od 17. hodin na jarní koncert skupiny Paběrky Marko Čermáka. Součástí akce bude i povídání s proslulým kapelníkem a kreslířem o Rychlých šípech a hudebním životě. Koncertu předchází od 16 hodin komentovaná prohlídka výstavy Tramping stále žije. Více informací na www.muzeumjilove.cz.
Mistři světa ve Skautském světě
V uplynulých dnech vyšlo první letošní číslo magazínu Skautský svět. Časopis mimo jiné přináší mini-reportáž z loňského oficiálního mistrovství ve vyjímání ježka z klece – Memoriálu Jana Tleskače. Soutěž byla vyvrcholením reprezentační výstavy na Chvalském zámku v Praze-Horních Počernicích. Nutno zdůraznit, že této soutěži jako jediné s ohledem na mnohaletou tradici, organizaci i mezinárodní účast náleží označení světového šampionátu! Za podzimním zámeckým zápolením se organizátoři a účastníci MS ještě ohlédnou v připravovaném článku pro Bohouška.
Najdeme kříž v Měsíčních skalách?
Akademická výprava do kraje Sluneční zátoky s cílem nalézt Fernandozův hrob coby jeden z úseků dlouhodobé hry Jaroslava Foglara Po stopách Alvareze, o které jsme psali minule, se uskuteční 13. dubna tohoto roku.
Tolik tedy zprávy ze 153. kolegia AJF.