
Z programu 159. kolegia Akademie Jaroslava Foglara vybíráme:
Galén – padouch, nebo hrdina?
Ani 11 let po smrti Jana Šimáně – Galéna se mnoho (nejen) foglarovců nemůže shodnout v hodnocení jeho působení a odkazu. A nebylo to poprvé, co se o Galénovi diskutovalo také na 159. kolegiu AJF, tentokrát na základě připomínky stého výročí jeho narození na Bohouškovi z 1. 10. 2024 a následných komentářů. Jak tedy na jednoznačně položenou otázku „padouch, nebo hrdina“ odpovědět? Někteří, například Michal Beránek v tom mají jasno: „Galén byl v době komunistického režimu prokazatelně udavačem a celou řadu zejména skautů bezohledně poškodil!“ K názoru Michala Beránka se přidává i Jaroslav Čvančara – Jáček, který připomněl to, co mu o Galénovi řekl sám Jaroslav Foglar: „Málokdo mi ublížil tak, jako Galén!“ Naopak Josef Bláha – Řešetlák ve svém článku „Galén – protínání životních cest“, který nám přečetl, hodnotí Galénovu činnost převážně kladně. (Řešetlákovo hodnocení Galéna by mělo vyjít jako součást sborníku Ivo Jiráska v edici Gymnasion svazek 4. Předchozí svazky se týkaly osobností Jaroslava Foglara, Miloše Zapletala a Allana Gintela). Většina účastníků kolegia ale váhala s jednoznačným hodnocením Galéna jako padoucha nebo hrdiny, ale snažila se položit jeho klady a zápory na pomyslné misky vah. Závěr z této diskuze je tedy takový, že nejednoznačného pohledu na tuto rozporuplnou osobnost se ještě dlouho, možná vůbec nikdy, nezbavíme.
Polská Stínadla a Nitranské krysy
Fotoreportáž ze svých cest si přichystal Slávek Janov. Některé z představených fotografií dokládají, že řada míst a zákoutí v polském městě Bielsko - Biala si v ničem nezadá se Stínadly, o kterých psal J. Foglar. Obr. 1 – Bielsko – Biala. Ve slovenské Nitře by si zas na své přišel Štětináč z Bratrstva Kočičí pracky! Sochy krys, které je možné v Nitře spatřit jsou vskutku podařené!
Neprakta Jestřábovi

Skutečně unikátní kousek představil Jaroslav Čvančara – Jáček: Velký obraz Štětináče a jeho krysy od Jiřího Wintera – Neprakty s věnováním Jaroslavu Foglarovi! O existenci této vzácnosti jsme až dosud nevěděli a je příznačné, že s ní Jáček vyrukoval právě teď, kdy se chystáme na 85. výročí založení Bratrstva Kočičí pracky!
Prezident vyznamenává Bratrstvo Kočičí pracky!

Dalším příspěvkem k výročí založení Bratrstva, který pobaví, je obraz od Františka Ringo Čecha! Originál tohoto díla nabízela Galerie Platýz. Prodáno za 25 000Kč!
Foglar a Moudré z nebe
Slávek Janov připomněl existenci knihy Richarda Skolka Moudré z nebe. Jde o vyprávění malého kluka o všem možném, mimo jiné také velice krátce o Foglarových Rychlých šípech!
Šárka Š. a její krásné obrázky

Jméno Šárky Škorpíkové není už řadu let tak docela neznámé ve foglarovském světě. Martin Rosol upozornil na celou řadu jejích obrázků s foglarovskou, zvláště pak stínadelskou tématikou.

A nejen těch! Šárka Škorpíková se rovněž věnuje kresbě tramvají, a ty byly přece i Jestřábovou celoživotní velkou láskou! Obrázky Šárky Škorpíkové zaujaly natolik, že jeden z účastníků kolegia AJF dokonce prohlásil: „Nic tak krásného jsem už dlouho neviděl!“, což se okamžitě stalo jedním z okřídlených akademických výroků! Určitě si Šárčiny obrázky na internetu vyhledejte! Stojí za to!
Placka od Mastníku

Martin Rosol přinesl ukázat nový sběratelský přírůstek – placku z letošního setkání foglarovců u Mastníku, kterou jako vždy i tentokrát připravili pro účastníky setkání junáci z Votic.
Alpínův hladový bobřík
Závěr 159. kolegia AJF byl úsměvný! Řešil se dotaz našeho člena Milana Lebedy – Alpína, který čekajíc v nemocnici na lékařský zákrok, nemohl 24 hodin nic jíst, ale jsa napojen hadičkami na umělou výživu požadoval, aby mu tato újma byla uznána jako splnění 12. bobříka! Jenže hlasování o tom dopadlo zcela jednoznačně: NIC – NIC! milý Alpíne! Takto uloveného bobříka hladu Akademie Jaroslava Foglara neuznává!! A až se uzdravíš, což Ti všichni přejeme, budeš to muset zkusit znovu a bez hadiček!