Památník národního písemnictvi (PNP) je místo, kde jsou uloženy písemnosti týkající se života, díla a odkazu osobností české literatury a knižní kultury. Zde, ve Strahovském klášteře, bylo také uloženo 279 kartonů písemností z pozůstalosti Jaroslava Foglara – Jestřába. O tyto, pro Dvojkaře drahocenné artefakty, pečuje v PNP paní Mgr. Dorka Lábusová. Jako už v roce 2017 se znovu mohli v květnu letošního roku přítomní posluchači zaposlouchat do vyprávění dvou bývalých členů Foglarova oddílu „jak to tenkrát bylo“ – jak žil v šedesátých letech minulého století Foglarův oddíl.
Více než hodinové povídání „Znáte Rychlé šípy“ doprovází 106 stran fotografíí, kreseb, scanů a kopií v prezentaci programu Power Point. Akce se uskutečnila odpoledne dne 4. května 2022. Oba přednášející referovali o životě Jestřába, o jeho literární, výchovné a pedagogické činnosti a uvedli jistě spoustu informací pro ty, kteří se o tuto sféru zajímají.
Toto pásmo jsme spolu s Jáčkem uvedli v PNP už v roce 2017 a později na bazilejské univerzitě. Pro tentokrát jsme prezentaci předělali, a pak zase mohli zasednout za mikrofony a přes hodinu vyprávět o Jestřábovi. Možná lze říci, že asi historie Foglarova oddílu a jeho vlivu na mládež zajímá už jenom pár zapálených nostalgiků, skupinu „foglarovců“ - badatelů a některé sběratele artefaktů z této sféry. Dnes platí slova Jáčka z roku 2017: „Škoda, že pozvánka na jistě zajímavou akci neoslovila více dnešní mládež. Oba nás velice mrzí že jsme se v sále nesetkali se skauty ze současné Dvojky.“ Lákadlem pro přítomnost na této akci byla vymyšlená soutěž týkající se členů oddílu, kteří už tam někde nahoře sedí s Jestřábem a debatují, co se v oddílu děje. Ohlas naší akce nebyl veliký. Soutěže o tři originální fotky, které jsem měl v mém archivu oddílových fotografií a které jsem dal k dispozici, se zúčastnili pouze TŘI posluchači. Další poslal rozluštění na dálku internetem, protože se nemohl osobně z rodinných důvodů zúčastnit. Ani jeden z nich nebyl schopen pojmenovat správně všechny zobrazené bývalé členy oddílu. Zkuste to a pak se podívejte na tuto řadu jmen: Jeňa, Vašnosta, Ledňák, Dan, Pavel, Jenda, Dušík, Honza V., Song, Jerome, Inža, Riki, Radek, Jiří N., Jíra V., Sten, Jindra Hojer, Jiskra. Ty tři staré fotky jsme těm, kteří uhodli nejvíce jmen, po skončení akce rozdali.
Nakonec jsme se rozešli, uklidili sál, paní magistra Dorka Lábusová odnesla artefakty, které byly ve vitrinách k nakouknutí a my jsme začali přemýšlet čím v budoucnosti překvapíme.
O tom jestli se podobné akce v budoucnosti ještě budou konat dost pochybuji. Celý památník se přestěhuje do Bubenče do jedné z vil která je už k dispozici, veškeré materiály z depozitáře skončí asi na detašovaném pracovišti PNP v Litoměřicích, kde se, konečně, budou digitalizovat.