Září roku 1964 není jen přirozeným počátkem nového oddílového období po prázdninách, ale také výrazným mezníkem v osobním či spíše pracovním životě Jaroslava Foglara. Po deseti letech ukončil zaměstnání v internátě a odešel pracovat na "volnou nohu". "Slibuji si od této změny více času pro oddíl,"... vpisuje na úvodní stránku oddílové kroniky. A hned plánuje a promýšlí – mezi jiným potřebný nábor nováčků. A s tím související potřebu nějakého zajímavého a lákavého pojmenování oddílu fungujícího v tu dobu jako "oddíl mladých turistů" pod Tělovýchovnou jednotou Radlice.
Zápis v oddílové kronice ze soboty 17. října 1964 oznamuje:
Z dnešního pohledu pojmenování oddílu tak samozřejmé, že si snad ani jiné neumíme představit; pochopitelně vedle historického názvu Pražská Dvojka v obdobích, kdy oddíl mohl pracovat jako skautský.
Ovšem v onom začátku oddílového roku, kdy se na Jestřábův popud pro oddíl hledalo jméno, nebyli "Hoši od Bobří řeky" něčím od počátku jasně daným.
Proto se od 17. října vraťme o pár týdnů nazpět, kdy o sobotě v klubovně 26. září Jestřáb v kronice mimo jiného uvádí:
O den později - v neděli 27. září - se konala celodenní výprava na Myší plácky; z Jestřábova zápisu vyjímáme:
Skokem se musíme vrátit zpět do 17. října, neboť v mezičase od 27. září kronika o nějakých dalších návrzích či debatách o názvu mlčí a předkládá nám už hotovou věc:
Na rozdíl od kroniky oddílový věstník Gonio ve svém 18. čísle z 22. X. 1964 v "Různých zprávách" uvádí stručně a s odlišným respektive chybným rozhodujícím dnem: ...Oddíl přijímá název "Hoši od Bobří řeky". Přijato v sobotu 18. října. ...
O sobotě 31. října v klubovně se kromě jiného od Jestřába dočteme:
Letáky pro nováčky jsem rovněž dnes přinesl, a hoši je barví podle vzoru...
Sobota 17. října 1964 se stala dnem šťastného rozhodnutí a vstoupila mezi důležité dny v životě oddílu.
Originál kroniky, z níž pochází reprodukovaný obrazový materiál, je uložen v Literárním archivu Památníku národního písemnictví.