Připravované vydání druhého velkého souborného svazku příběhů Rychlých šípů z nakladatelství Albatros napíná pružinu očekávání příznivců Foglarova díla k prasknutí. K poněkud „mlhavému“ termínu vydání – různé zdroje uvádějí 29. září, nebo 3. října – přibylo nyní zcela konkrétní datum, kdy si fanoušci budou moci nechat knihu podepsat od dvou autorů – kreslířů Marko Čermáka a Jiřího Gruse.
Stane se tak díky autogramiádě, jež se uskuteční ve čtvrtek 13. října od 17 hodin a 13 minut v Centru české dětské knihy na Jánském vršku 5 v Praze na Malé Straně. Akce, kterou společně s Albatrosem připravuje Skautská nadace Jaroslava Foglara, bude ojedinělá i v tom, že se u jednoho stolu sejdou zástupci dvou výtvarných generací, které vzájemně propojuje věkový most bezmála čtyř desetiletí. V době, kdy Marko Čermák (nar. 1940) tvořil na sklonku 60. let minulého století příběhy legendárního klubu, nebyl jeho dnešní následovník Jiří Grus (nar. 1978) ještě ani na světě.
Po prvním „žlutém“ svazku Foglarových Rychlých šípů s příběhy, které nakreslil Jan Fischer, se do rukou čtenářů dostane nyní kniha v červených deskách, obsahující dobrodružství vytvořená další trojicí kreslířů.
Podstatnou část kreslených příběhů v novém 192stránkovém sborníku výtvarně zpracoval Marko Čermák, když se v době společenského uvolnění v době „pražského jara“ stal dvorním kreslířem Rychlých šípů po zesnulém Janu Fischerovi. Ve spolupráci s Jaroslavem Foglarem vytvořil více než sto komiksových stran, které vycházely převážně v sešitech z nakladatelství PULS Ostrava.
Další dva autoři – akademický malíř Václav Junek a Markův jmenovec Bohumír Čermák – jsou v novém souboru zastoupeni skromnější částí příběhů. Ostatně oba se ke kreslení Rychlých šípů dostali spíše náhodou. V době vycházení prvorepublikového časopisu Mladý hlasatele se kmenový kreslíř Jan Fischer nemohl kvůli jinému pracovnímu vytížení (ale i dílčí neshody se spisovatelem) dlouhodobě věnovat jen Foglarovým předlohám, které pro potřeby týdeníku vznikaly jako na běžícím pásu. Malíři Václav Junek a Bohumír Čermák jej tak v kreslení krátkodobě zastoupili.
Všechny kreslené příběhy prošly nyní grafickou úpravou s odstraněním drobných chyb původních předloh. Grafická „rekonstrukce“ je – stejně jako u úvodního svazku – dílem „Velkého fonta“ Martina Peciny.
Dávná dobrodružství Rychlých šípů z před a poválečné doby a přelomu 60. a 70. let jsou však nyní poprvé doplněna o 13 příběhů, jež se zrodily z fragmentů poznámek Jaroslava Foglara. Načrtnuté příběhy už autor za svého života ale nestihl převést do kompletních literárních scénářů pro nakreslení komiksu. Z dochovaných částí spisovatelova rukopisu se však podařilo sestavit ucelené předlohy tak, aby je kreslíř Jiří Grus mohl převézt do podoby zbrusu nových kreslených příběhů. Ke čtenářům se tak dostávají dosud neznámý poklad z Foglarova odkazu.
Knihu doprovázejí dvě statě znalce českých kreslených seriálů a a literárního teoretika Martina Foreta z Centra pro studia komiksu, v nichž čtenářům představuje výtvarnou osobnost Marko Čermáka a obecněji pak fenomén Rychlých šípů.
Foto: Michel Antony – Tony a archiv Jiřího Gruse