V letech 1978 - 1999 měl Jaroslav Foglar trvalé bydliště na adrese Křišťanova 18, 130 00 Praha 3. Společně se svojí maminkou Marií Foglarovou se sem přestěhoval z předchozího bydliště (Korunní 16, Praha 2). Rozhodnutí spisovatele bylo vedeno pragmatickými důvody - starost o maminku (v době stěhování jí bylo 100 let), přítomnost výtahu, ústřední topení, balkon s výhledem do vnitrobloku. Jestřábova maminka si však bytu moc neužila, zemřela o tři roky později, spisovatel zde žil do roku 1995. Od toho roku byl trvale hospitalizován v Thomayerově nemocnici v Praze.
Byt s dispozicí 2+1 se nachází v 7. patře. V době přestěhování ho tvořila pracovna, která byla současně spisovatelovou ložnicí a pokoj maminky vedle kuchyně. Po smrti se funkce obou pokojů obrátily a původní pracovna sloužila spíše jako sklad a knihovna. Po smrti Jaroslava Foglara zůstal byt 16 let zapečetěný. Tak dlouho trvalo, než se vyřešilo dědictví po slavném spisovateli. Byt i autorská práva na vydávání knih nakonec získala Skautská nadace Jaroslava Foglara, která sem formálně přesunula své sídlo a celý prostor nákladně rekonstruovala. Od podzimu roku 2018 slouží spisovatelům a překladatelům dětské literatury k měsíčním pobytům jako rezidence (projekt vznikl ve spolupráci s Českým literárním centrem a s Mezinárodním výborem pro dětskou knihu).
Zajímavosti spojené s bytem:
* Jaroslav Foglar měl od družstva pronajatý prostor sousedící s bytem, který sloužil jako "klubovna" pro návštěvy z řad čtenářů nebo novinářů. Byl vybavený stolem, židlemi, na stěnách byly plakáty a obálky knih.
* Místem vzkazů pro Jestřába od jeho obdivovatelů se stala v době života spisovatele poštovní schránka v přízemi.
* 18. listopadu 1992 byl Jaroslav Foglar přepaden ve svém bytě dvěma učni, kteří ho chtěli okrást o peníze.
Zachránil ho soused, který uslyšel volání o pomoc.
* Po otevření zapečetěného bytu čekalo pracovníky Skautské nadace Jaroslava Foglara velké překvapení. Našli byt prakticky ve stavu, kdy ho Jaroslav Foglar v roce 1995 opustil (v letech 1995 - 1998 byt občas navštěvovala Jestřábova tajemnice Ludmila Marková, která spisovateli nosila do nemocnice potřebné materiály, v roce 1997 odvezli z bytu více než 100 krabic pracovníci Památníku národního písemnictví).
Z bytu byla odvezena další stovka krabic ke zpracování do skautské nadace. Šlo o vzácné deníky, kroniky, rukopisy nebo dopisy, ale také dvacet let staré konzervy s párky nebo ananasem, zátky od piva (které spisovatel sbíral).
* V letech 2017 - 2018 byl byt zpřístupněn veřejnosti, k vidění bylo původní zařízení bytu i předměty osobní povahy. Možnosti komentovaných prohlídek využilo několik stovek zájemců. Při prohlídce bytu bylo možné spatřit nejrůznější nápisy - např. na vstupních dveřích upozorňoval spisovatel návštěvy, aby za ním nechodily do devíti ráno a po šesté večer a že nezvaným návštěvám nevěnuje více než deset minut, protože narušují jeho denní program. Na stěně naproti posteli měl nalepenou cedulku "Škoda každé minuty!", na hraně stolu pak nápis "Vzchop se!".
* Rekonstrukce bytu proběhla v období červen - září 2018.
* Majetek Jaroslava Foglara ve formě nábytku, oblečení, věcí osobní potřeby, ale i dárků od příznivců je deponován nadací ve Skautském archivu. Zde se také nachází knihovna Jaroslava Foglara, shromažďující knihy a časopisy spisovatele, stejně tak publikace jiných autorů věnované jeho osobě a tvorbě. Nábytek i předměty z bytu jsou příležitostně vystaveny a byly také využity v rámci expozic Muzea Jaroslava Foglara v Ledči nad Sázavou a v rámci výstavy Město jako přízrak v domě U Zlatého prstenu v Praze 1 (2021 - 2022).
* Na domě byla 5. dubna 2018 odhalena pamětní deska, kterou odhalili starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová, předseda správní rady Skautské nadace Jaroslava Foglara Tomáš Šídlo a starosta Junáka Josef Výprachtický. Na desce je nápis:
"V tomto domě žil v letech 1978 - 1999 Jaroslav Foglar legendární spisovatel a skautský vůdce, známý také pod přezdívkou Jestřáb".
* Skautské nadaci Jaroslava Foglara ve spolupráci se společností Google se podařilo nasnímat původní vzhled bytu, a tak se místy, kudy chodil Jestřáb,
můžeme projít ve virtuální podobě.
* 31. května 2022 v bytě při tiskové konferenci pokřtili první sešit Rychlých šípů vydávaných Albatrosem Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara a ředitel Albatrosu Ondřej Müller.
Článek vyšel 1. 11. 2022, aktualizován 30. 12. 2022.