| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
20 let s vámi
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 22. 11. 2018 | přečteno 2464 ]

V letošním roce započalo nakladatelství Albatros na základě smlouvy se Skautskou nadací Jaroslava Foglara s postupným vydáváním knih Jaroslava Foglara.
S Romanem Šantorou - Bobem ze Skautské nadace Jaroslava Foglara jsme si povídali o edičních plánech s výhledem na delší období.

- Bobo, připomeň, prosím, našim čtenářům, kdo v současné době určuje ediční plán foglarovek?

Na přípravě nového vydání foglarovek jsme v nadaci začali pracovat před téměř dvěma lety. Vymysleli jsme, že jim chceme dát větší formát, barevnost a nové moderní výtvarné a grafické pojetí. Oslovili jsme E. Kuchynkovou a P. Čecha, jestli by začali vytvářet ilustrace. Až v této době jsme uzavřeli smlouvu s Albatrosem, který naši koncepci bez výhrad přijal a rozvinul. Ustavila se tzv. ediční rada složená se zástupců nadace a Albatrosu, která určuje, co se bude vydávat a v jaké podobě. Nadace navíc přímo schvaluje úpravy textů, autory obrazových doprovodů apod.


- Albatros prozatím uvedl na trh velkoformátovou mapu Pavla Čecha a Hochy od Bobří řeky s novými ilustracemi Ester Kuchynkové i audioknihu Hoši od Bobří řeky.
Stínadla Pavla Čecha řada lidí znala už z minulosti, takže věděla, co očekávat. V případě nově ilustrovaných Hochů od Bobří řeky se ještě před vydáním na základě zveřejňovaných ukázek strhla a internetu poměrně výrazná debata. Jak ji ediční rada či ty osobně vnímáš?


Že kontroverze budou, jsme věděli od začátku, když jsme se rozhodli pro rozdílný přístup než v minulosti. Nemůže tomu být jinak, protože u Foglara jde o srdcovou záležitost a nikoli o spotřební knihu. Takže počítáme s kritikou a pokud je věcná, jsme za ni opravdu rádi. Na druhou stranu je jisté, že se nezavděčíme všem. Snažíme se opakovaně vysvětlovat, že nám šlo především o vyvolání zájmu mezi dnešními dětmi, což je díky silné konkurenci jiných knih, filmů, počítačů, her apod. velmi náročné.
Rád bych jen, aby milovníci díla J. Foglara věděli, že nejde o žádný výstřel od boku, ale za každou částí knihy, ať jsou to jazykové úpravy, ilustrace, grafická úprava, výběr papíru apod. stojí hodiny přemýšlení, konzultací a hledání té nejvhodnější formy. Je to dobře vidět například na zvolené vazbě u této edice nově pojatých foglarovek. Část lidí nás za ni kritizovala jako obyčejnou, ale my jsme ji tak vybrali schválně. Ne kvůli tomu, že je levnější, než klasická pevná vazba, ale že jsme chtěli, aby nepůsobila jako kniha do knihovničky, ale kniha do batohu, do školní tašky, na výlet, na tábor. Které nevadí ohmatat, ušpinit, ohnout. Prostě kniha k používání a čtení i půjčování. Ale chápu, že části lidí se tento pohled a zvolené řešení líbit nebude a určitě si umím představit i jiné povedené možnosti, jen jsme se museli rozhodnout pro jednu.
Co mě ovšem mrzelo, bylo podsouvání různých pseudůvodů, z nichž nejbizardnější bylo obvinění z multikulturalismu. Kdy na původní verzi obálky vykreslila Ester Kuchynková jednoho z chlapců hodně opáleného, což je věc, kterou Jestřáb velmi zdůrazňoval. Díky nechtěnému spojení s kudrnatými vlasy se objevilo podsouvání, že jde o černocha, což ilustrátorku ani v nejmenším nenapadlo. Někdy doplněno až rasistickými komentáři. V této chvíli je zajímavé připomenout jednu historickou paralelu, která ukazuje, že i v době první republiky takto tmavý kudrnatý chlapec mohl Dvojku navštěvovat a kam až obdobné výlevy mohou vést. Na počátku minulého století vyrůstal muž, který se hned při vzniku skautingu dal cele do jeho služeb. Byl malý vzrůstem, měl tmavší pleť a kudrnaté vlasy. Mladšímu J. Foglarovi poskytl hlavní možnost k publikování jeho raných textů. Ti znalejší jistě poznali, že šlo o spisovatele a výtečného vůdce, šéfredaktora časopisu Junák Jaroslava Nováka – Braťku. Ale málokdo ví, že šlo o muže s černošským předkem, který z obavy, že by jeho děti mohly za „černošské“ vzezření být vystaveny stejnému posměchu jako on sám, se rozhodl vlastní děti nemít.


- Dá se v tuto chvíli - byť to bude jen předběžný pohled - vyhodnotit zájem kupujících o nově vydané tituly?

Z našeho pohledu jsme velmi spokojeni. První vydání Hochů je v podstatě vyprodané, nemá je ani vydavatel a čeká se na dotisk. Zájem tedy určitě je. Ukazuje to i umístnění knihy v první desítce prodeje dětských titulů v žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů a to mezi dětskými knihami pro všechny věkové kategorie. Je třeba si uvědomit, že Foglar v minulosti vycházel ve velikých nákladech a má ho doma skoro každý, takže důvod koupit nového není tak silný, protože textově se od 90. let zásadně neproměnil. Navíc kniha pro děti ztratila punc klíčového média. Pokud chceme, aby Foglara četli dnešní děti a to je náš hlavní záměr, protože jsme přesvědčeni, že má stále co říct, pak se musíme zaměřit i na vizuální atraktivitu, která je dnes nezbytná a zároveň přistoupit ke knihám jako ke svébytnému předmětu. A při tom hledat i jiné formy přístupnosti jako jsou audioknihy nebo e-knihy. Hoši s ilustracemi Ester jsou v tomto ochutnávkou, ale ještě lépe je to vidět na Chatě v Jezerní kotlině, kdy více než 60 ilustrací Pavla Čecha a prostor, který jim byl dán, udělaly z docela tenké knihy 240 stránkový obrazový román. Chceme, aby si rodič řekl, Chatu máme doma, ale tahle je tak hezká, že si ji syn či dcera zaslouží v novém vydání, protože je víc zaujme.


- Chata v Jezerní kotlině s novými ilustracemi Pavla Čecha vyjde během několika dnů, k ní opět audiokniha, a také 12 velkoformátových reprodukcí kreslených příběhů Rychlých šípů od Jana Fischera.
U Chaty bude opět příloha, stejně, jako u Hochů od Bobří řeky, kde to byl sešitek 13 bobříků. Tentokrát to bude Zavřená kniha, o níž píšeme v samostatném článku. Lze očekávat přílohy i u dalších foglarovek? Podle jakého síta v sadě 12 reprodukcí Rychlých šípů zaujaly místo právě vybrané příběhy?


Příloha bude u všech foglarovek, je pro nás jedním ze znaků nové edice. Někde vycházíme z Jestřábovy přímé tvorby, jako v případě sešitu 13 bobříků, nebo ve hře Poselství ze Stínadel, která bude přílohou Záhady hlavolamu. Jinde tvoříme něco nového, viz Zavřená kniha. A například pro bobříky jsme připravili i webovou podobu přílohy na www.13bobriku.cz
U plakátů bych se chtěl zastavit, protože je vnímám jako mimořádný počin. S nápadem přišel Petr Eliáš z Albatrosu a v knihkupectvích se objeví tento týden a už velikostí A2 budou nepřehlédnutelné. Proces výběru byl dost zúžený, neboť většina Fischerem nakreslených Rychlých šípů je v originále černobílá, takže jsme museli vycházet pouze z omezeného barevného spektra. Snažili jsme se přinést jak vtipné díly, tak naučné a dobrodružné, aby to byl pestrý mix. Reprodukujeme je ve velikosti 1:1 dle originálu, včetně dopisovaných poznámek. Grafik Martin Pecina pečlivě a zároveň velmi citlivě všechny díly vyčistil a barevně vyladil, aby se co nejvíce blížily originálu. Pak jsme vybrané kousky nechali zkusmo vytisknout a tisk srovnali přímo s originály. Dle výsledku Martin barevnost ještě doupravil. Tisklo se navíc speciální technologií, která v podstatě zneviditelní rastr a zvýrazní barvy, takže výsledek je téměř srovnatelný s originálem. K plakátům je ještě připojen rozsáhlý doslov o technické výrobě seriálu v minulosti s ukázkami a krásné desky s ražbou a plátěným hřbetem.
Pokud si plakáty před koupí chcete prohlédnout, tak už od teď do konce roku můžete, na výstavě ve Skautském institutu (Staroměstské náměstí 4, Praha 1), kde proběhne 16.12. od 14 hodin křest. Navíc si v rámci výstavy můžete koupit dva z plakátů samostatně, což jinde možné nebude. A už můžeme prozradit, že v roce 2020 vyjde v takovéto skvostné úpravě celé dílo Foglar Fischer, jen formátově zmenšené a černobílé díly budou nově kolorovány.


- Ediční rada zasedala v nedávných dnech, na jak dlouho stanovila konkrétní plán a na jaké tituly se můžeme těšit?

Zabývali jsme se plánem na několik let dopředu, protože některé projekty vyžadují víceletou přípravu, a detailněji rokem 2019. Postupně z našich úvah vykrystalizovaly čtyři edice, které všechny již příští rok poběží a další mimoediční počiny.

Foglar pro děti 21. století
– naše vlajková loď, která během šesti let přinese to hlavní z Jestřábovy beletristické tvorby s novým ilustračním doprovodem. Po Hoších a Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem a již hotové obrázky dávají tušit, že půjde o skvostné provedení. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a přidá se Dobrodružství v Zemi nikoho ilustrované talentovaným tvůrcem Jindřichem Janíčkem. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. U Stínadelské trilogie se můžeme těšit na hlas Davida Matáska.

Retro vydání
– bude přinášet první knižní vydání foglarovek co do identického textu a s obdobným obrazovým doprovodem. Nepůjde přímo o reprint, ale nové vydání v duchu tehdejší předlohy doplněné vždy o rozsáhlý doslov a obrazové zajímavosti. Prvním svazkem budou na podzim 2019 Hoši od Bobří řeky dle vydání z roku 1937, tedy kombinace ilustrací Burian, Foglar.

Odvozená díla
– J. Foglar inspiroval svým dílem četné pokračovatele, především stínadelské trilogie, a jim chceme dát prostor. Vyjít by měly jak již dříve napsané kvalitní tituly, tak oslovujeme současné tvůrce pro děti a mládež k napsání nových, vlastních rozvinutí Foglarova univerza. První vlaštovkou bude v dubnu příštího roku vycházející román Josefa Červinky - Grifina Poselství ze Stínadel ilustrovaný Petrem Modlitbou.

Fenomén Foglar
– přinese knihy o slavném spisovateli nebo jeho vychovatelské a metodické práci. Sem patří kromě knih jako je Život v poklusu nebo Náš oddíl např. výbor z deníků, na kterém začíná pracovat ceněný knižní redaktor a člen Dvojky Jan Šulc. V roce 2019 se můžeme těšit na II. rozšířené vydání knihy Jiřího Zachariáše – Pedra Stoletý hoch od Bobří řeky, redakčně připravené Jiřím Stegbauerem. A dále na výběr z celotáborových her J. Foglara, doplněných rozsáhlým obrazovým doprovodem.

Mimoediční počiny
– zahrnují již zmíněnou mapu Stínadel a Plakáty Rychlých šípů, v budoucnu komiksy a v květnu příštího roku Diář Rychlých šípů s mnoha náměty pro činnost.


- Kromě publikační činnosti vytváří Skautská nadace Jaroslava Foglara i další aktivity kolem díla J. Foglara.

Ano, snažíme se dílo J. Foglara popularizovat a především podpořit aktivity, které se snaží o totéž. Ať propagačně nebo i finančně v rámci fondu Foglar.
Z chystaných aktivit bych určitě vypíchnul letošní rozšířenou podobu hry Sdružení přátel Jaroslava Foglara Hledáme Rychlé šípy, letos ve 14 městech. Za což sdružení patří velký dík. Ve spolupráci se Skautským institutem jsme přichystali čtení z foglarovek herci a spisovateli. Takže na Staroměstském náměstí v Praze se každou neděli můžete setkat se stínadelskými příběhy v podání V. Marhoula, L. Zibury nebo P. Neškudly, který namuvil audiopodobu Chaty a J. Meduny, mluvícího z audioknihy Hoši od Bobří řeky.
Chystáme i některá další překvapení, z nichž část nesmíme zatím ani naznačit a jiná můžeme jen letmo nakousnout, jako, že všem foglarovským příznivcům doporučujeme 17. 12. otevřít jako svůj vyhledavač Google.cz.
Ale o všem budeme včas i čtenáře Bohouška informovat.Ilustrace č. 1 a 2 Jiří Grus: Záhada hlavolamu

Ilustrace č. 3 Petr Modlitba: Poselství ze Stínadel


Související články:
Jestřábova švýcarská dobrodružství. Vyšla tématická knížka s autentickou podobou Foglarova deníku z roku 1920 (10.05.2020)
Stínadla se bouří s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází pátý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S tématickými omalovánkami (10.05.2020)
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara (23.01.2020)
Audiokniha Dobrodružství v Zemi nikoho právě vychází (22.01.2020)
Sběratelské vydání Hochů od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana a Jaroslava Foglara (27.11.2019)
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze (23.10.2019)
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání (23.10.2019)
Denik.cz (21. 9. 2019): Nakladatel Ondřej Müller: Foglar vytvořil svět podobný Star Wars (29.09.2019)
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel (26.03.2019)
Původní podoba Foglarovy autobiografie vydána (24.02.2019)
Třetí svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Příloha soutěž Poselství ze Stínadel (06.02.2019)
Pokračuj v Zavřené knize Ludvy Grygara (22.11.2018)
Hoši od Bobří řeky na prvním místě v žebříčku nejprodávanějších dětských knih (12.10.2018)
Rychlé šípy - komiksové plakáty s kresbami Jana Fischera vyjdou začátkem prosince (09.10.2018)
Druhý svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Chata v Jezerní kotlině s ilustracemi Pavla Čecha (09.10.2018)
Tyden.cz (26. 4. 2018): Albatros znovu vydá díla Jaroslava Foglara (26.04.2018)
ceskatelevize.cz (26. 4. 2018): Záhada hlavolamu vyřešena: Foglarův byt „si pronajmou“ literáti, znovu vyjdou jeho knihy (26.04.2018)
Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství nabídne padesátka současných českých a slovenských tvůrců (10.03.2018)
Foglarovské novinky na květnovém veletrhu Svět knihy 2018 v Praze (05.03.2018)
Pražský deník (3. 7. 2017): Foglar patří mezi nejprodávanější autory literatury pro mládež (10.07.2017)
Nakladatelství Olympia v roce 2017: Zahájení edice Foglar do škol (21.03.2017)
Co dělal Jaroslav Foglar v slunečný pátek 3. 3. před sedmdesáti osmi lety na Kleovce? (03.03.2017)
O Rychlé šípy ve Stínadlech je zájem mezi školami i knihovnami (17.10.2015)
Autogramiáda Milana Tesleviče 14. 10. v pražském knihkupectví Academia (14.10.2015)
Knihy Jaroslava Foglara (24.09.2015)
Před padesáti lety vyšla POPRVÉ Tajemná Řásnovka (14.09.2015)
75 let Záhady hlavolamu s Rychlými šípy ve Stínadlech (14.09.2015)
Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara (08.03.2015)
Krajské listy (8. 12. 2014): RECENZE Kreslená „foglarovka“ přichází neuvěřitelných osmdesát let po prvním vydání (29.12.2014)
Vyšel Milanem Teslevičem kreslený Modrý život Jiřího Dražana aneb Přístav volá. Křest a autogramiáda bude v Praze 15. 12. (04.12.2014)
Vyšel dotisk nově doplněného sedmého vydání Zápisníku 13 bobříků (08.07.2014)
Přístav volá jako komiks Milana Tesleviče vyjde k osmdesátému výročí vydání románu (16.05.2014)
Za poklady starých Inků. Další vydání komiksů Jaroslava Foglara (18.11.2013)
Druhé vydání komiksu Milana Tesleviče Hoši od Bobří řeky se právě dostalo na trh (17.10.2013)
Co pro foglarovce nově chystá nakladatelství Olympia? (17.10.2013)
Dva staronové tituly z Olympie: Svorní gambusíni a Dobrodružství s Bobří stopou (20.06.2013)
Kreslené Tajemství Velkého Vonta v novém vydání zahájilo edici komiksů Marko Čermáka (21.04.2013)
Co v letošním roce chystá nakladatelství Olympia pro foglarovce? (15.03.2013)
Chata v Jezerní kotlině: Opět vyjde komiks nakreslený Marko Čermákem (18.02.2013)
Půl století Kulišáků, druhého nejrozsáhlejšího seriálu Jaroslava Foglara (23.01.2013)
Poznámky k Ediční poznámce 4. souborného vydání Rychlých šípů (27.11.2012)
Jaroslav Foglar: Jestřáb kronikářem vyjde 26. 11. Ukázka a pozvánka na křest 24. 11. (20.11.2012)
Rychlé šípy ve Stínadlech: Opět vyjdou komiksy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří (19.11.2012)
Křest komiksu Tajemství Velkého Vonta proběhl nedaleko nejdelšího bydliště Jaroslava Foglara (16.11.2012)
Kreslené Tajemství Velkého Vonta zavonělo tiskařskými barvami (26.10.2012)
Podzimní úroda foglarovského čtení dozrává (12.10.2012)
Bibliofilské „kobesovské“ vydání románu Stínadla se bouří právě vyšlo (24.09.2012)
První bibliofilské „kobesovské“ vydání knihy Stínadla se bouří (14.09.2012)
Kreslené Tajemství Velkého Vonta vyjde také v sběratelském vydání v historickém formátu (31.08.2012)
Jestřáb kronikářem. Výbor z oddílových kronik Pražské Dvojky vedené J. Foglarem vyjde na podzim ke stému výročí oddílu (23.08.2012)
Takový zvláštní pocit... (15.07.2012)
Právě vyšla v stylu "kobesovek" kniha Pod vlajkou Devadesátky a 4. Sborník nezávislých foglarovců (01.06.2012)
Kreslené Tajemství Velkého Vonta se pozvolna poodkrývá (13.05.2012)
Po šedesáti pěti letech vůbec poprvé vyjde román Pod vlajkou Devadesátky dle původních dispozic Jaroslava Foglara a s původně připravenými ilustracemi (25.01.2012)
Začteme a zahledíme se konečně do nakresleného Tajemství Velkého Vonta? (24.01.2012)
Vyjde ojedinělý Obrazový soupis díla Jaroslava Foglara v druhém rozšířeném vydání (17.10.2011)
Zápisník třinácti bobříků mezi nejprodávanějšími knihami! (17.08.2010)
Hoši od Bobří řeky a Rychlé šípy v první stovce ankety Kniha mého srdce (09.05.2009)
Další dotisk souborných Rychlých šípů přijde s jarem (18.03.2009)
Kniha Tábory ve Sluneční zátoce bude pokřtěna 16. 6. ve Sluneční zátoce (12.06.2007)
Kniha Stoletý hoch od Bobří řeky bude představena a pokřtěna 15. 5. na vernisáži výstavy Od Bobří řeky do Stínadel v Praze (07.03.2007)
Tábor ve Sluneční zátoce by mohl vyjít dříve a být pokřtěn 16. 6. ve Sluneční zátoce (06.03.2007)
Nový kreslený seriál Hoši od Bobří řeky bude pokřtěn 5. května v Praze (06.03.2007)
Tábor Zelené příšery se blíží (06.03.2007)
Jaroslav Foglar v Olympii v jubilejním roce 2007 – potěší tři novinky (18.01.2007)
Boj o první místo, kniha jenž slaví v těchto dnech 70. výročí svého prvního vydání v nakladatelství Jan Kobes a synové (27.05.2006)
Komiks Hoši od Bobří řeky představen veřejnosti (05.05.2006)
Ukázka komiksu Hoši od Bobří řeky a předání cen M. Teslevičovi a O. Pošmurnému za Rychlé šípy ve Stínadlech v stánku Olympie na veletrhu Svět knihy (04.05.2006)
„Foglarovky“ se půjčují (24.04.2006)
Hoši od Bobří řeky vstupují do komiksové podoby (17.03.2006)
Radost a zklamání s knihou Rychlé šípy ve Stínadlech (16.02.2006)
Foglarovky z Olympie v roce 2006 (26.01.2006)
V pražském Luxoru se křtila stínadelská trilogie (21.11.2005)
Křest Rychlých šípů ve Stínadlech 18. listopadu (16.11.2005)
Záhada hlavolamu se otevře v Edově pohádkovém balíku (04.11.2005)
Rychlé šípy ve Stínadlech se blíží (02.11.2005)
Jak vznikala kniha Rychlé šípy ve Stínadlech - očima grafika Oldřicha Pošmurného (III.) (25.10.2005)
Animované večerníčky a Rychlé šípy (21.10.2005)
Vánoční foglarovská nadílka bude letos opravdu bohatá! (19.10.2005)
Jak vznikala kniha Rychlé šípy ve Stínadlech - očima grafika Oldřicha Pošmurného (II.) (13.10.2005)
Jak vznikala kniha Rychlé šípy ve Stínadlech - očima grafika Oldřicha Pošmurného (I.) (06.10.2005)
Kdy a kde se objeví Rychlé šípy ve Stínadlech? (05.10.2005)
Sedmnácté vydání Hochů od Bobří řeky právě zavonělo tiskařskou černí (14.09.2005)
Kronika Hochů od Bobří řeky znovu na knihkupeckých pultech (30.06.2005)
Na knižním veletrhu naleznou foglarovci nové ilustrace Milana Tesleviče a opět mohou potkat dávnou Foglarovu spolupracovnici Lenku Reinerovou (06.05.2005)
Rychlé šípy ve Stínadlech doprovází Milan Teslevič (16.04.2005)
Život v poklusu v třetím upraveném vydání právě vyšel (26.02.2005)
Foglarovky z Olympie v roce 2005 (19.01.2005)
Rychlé šípy znovu úspěšně zdolávaly knihkupecký žebříček (25.11.2004)
Olympia pro vánoční trh 2004 (22.10.2004)
J. Foglar stále velmi úspěšný v anketě Moje kniha (02.09.2004)
Foglarovky na předvánočním trhu (07.09.2001)
Foglarovky se slevou (17.08.2001)
Jestřábova švýcarská cesta v edici STO (08.06.2001)  Reklama
Foglarovské výroky
„Hluk frekventované Revoluční třídy a vedle, v těsném sousedství rušné dopravní tepny, svět uzounkých klikatých uliček, tajemných zákoutí, Anenský klášter, Kozí plácek, nemocnice U milosrdných, bludiště dvorků a dvorečků a rozpadávajícíh se zdí, království toulavých psů, koček a krys - to jsou Foglarova Stínadla.“ Waldemar Matuška v knize To všechno vodnes čas a Junák, 1970
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
už je po všem...
"https://www.facebook.com/exospacecz/photos/a.51153 0235581058/3032912700109453/?type=3&__xts__%5B 0%5D=68.ARAEa0AiZMPm7rw61j04Z0nEyZNR5B ... "
Malíř Karel Zeman bude 28. 5. hostem výstavy Marko Čermák/80 let. Představí se připravovaný nový komiks Rychlé šípy J. Dubského a K. Zemana
Posledních 60 minut výstavy Marko Čermáka
"Před malou chvíli, co se na Bohouškovi zobrazují tyto řádky, začalo posledních 60 minut výstavy Marko Čermák/80 let. Spěchejte, zavíráme v 1 ... "
Malíř Karel Zeman bude 28. 5. hostem výstavy Marko Čermák/80 let. Představí se připravovaný nový komiks Rychlé šípy J. Dubského a K. Zemana
skvělá práce
"Knihu jsem neviděl, ale dle přiložených ukázek hádám, že jde o mistrovské dílo, dosud nejlepší nově vydanou foglarovku (i když pan Čech je t ... "
Stínadla se bouří s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází pátý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S tématickými omalovánkami
Je to ,,BOMBA,,
"Také já smekám své staré sombrero a jsem nadšen ilustracemi Jiřího Gruse v knize Stínadla se bouří, je to ,,bomba,, ! Něco tak povedeného js ... "
Stínadla se bouří s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází pátý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S tématickými omalovánkami
Fíhá..
"...tak to snad ještě jednou půjdu!! Díky moc organizátorům za krásný zážitek z autogramiády s Markem Čermákem. Na poslední komentovanou proh ... "
Z autogramiády Marko Čermáka
Sobota 30. května - poslední příležitost k zhlédnutí výstavy Marko Čermák/80 let
"Kamarádi, přátelé, foglarovci, skautské sestry a bratři! Sobota 20. května 2020 je posledním dnem výstavy Marko Čermák/80 let, která je ins ... "
Z autogramiády Marko Čermáka
Krása je subjektivní věc
"Mě se třeba ilustrace k této knize moc líbí. Připomínají mi styl a grafiku šedesátých let minulého století. "
Česká sekce IBBY - Společnost přátel knihy pro mládež ocenila Dobrodružství v Zemi nikoho
Smekám nad novými ilustracemi Stínadel
"Ted jsem prolistoval nové vydání Stínadel a jsem upřimně nadšen z ilustrací Jiřího Gruse. Jsou nádherné a smekám svou čepici,jen tak dál!!! ... "
Stínadla se bouří s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází pátý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S tématickými omalovánkami
Stoletý hoch
"Díky za zprávu. Mám dotaz, proč vlastně tu knihu odmítl vydat Albatros, jak bylo údajně původně záměrem?"
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Kniha STOLETÝ HOCH aktuálně
"Uvádím aktuální informaci do této rubriky, která doplňuje informaci z 18. 5. 2020 na Bohouškovi. Kniha Stoletý hoch od Bobří řeky je ke koup ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
bez titulku
"Milý anonyme, bylo by fajn přestat učit orla lítat 😂 Vy se stydíte za své jméno? 😏"
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
bez titulku
"Když jste jako první naturismus nadhodil, tak nějak nevadilo, že se to článku netýká. Trvat můžete na čem chcete, nic to nezmění na tom, že ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
bez titulku
"Mám pocit, že se tohle opravdu nevztahuje k tématu článku. Nicméně trvám na tom, že naturismus hlásá "návrat k přírodě", a je cel ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Get the facts straight
"Naturismus zahrnuje více než jen nudismus, to je pravda. Ovšem nudismus je nedílnou součástí naturismu, bez něj není naturismus naturismem. ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Poděkování
"Syn mi přivezl včera jednu sazenici, dostal jsem ji k narozeninám a dnes přesadil do většího květináče. Děkuji Vám pane Rosole. Už jsem jedn ... "
113 sazeniček Ginga ke 113. výročí narození Jaroslava Foglara
odpověď
"Díky za mail, již jsem odpověděl. Skutečně se nejedná o totéž, i když je to tak občas chápáno. Je to ale velká chyba. Jedno je podmnožinou d ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Naturismu je nudismus
"Pane Valach, údaje v archivu bezpečnostních složek a v Cibulkově seznamu StBáků jsou veřejné a každý má možnost si vytvořit jakýkoliv sezna ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Anonym
"OK, já vás určitě obtěžovat mailově nechci, a pokud ten seznam není veřejná informace, pak pro mě nemá smyslu. Prosil bych důsledně oddělov ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
PetrV je pro mne nadále anonym
" Správně – ať už někdo zná více jmen nebo ne, velkým přínosem pro společnost Foglaristů a příznivců Jestřába to nebude. Ti co kdysi „spolu ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
bez titulku
"Souhlasím. Ty lidi jsem neznal předtím, nebudu je znát ani potom. Co se odhalování týče, s tím bych byl opatrný, zvláště poté, co se mě v n ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Moc príma knížečka!
"Luštění rukopisu z deníku malého Jaroslava Foglara je velice zábavné! Provedení knížky potvrzuje skvělý vkus Martina Peciny. Jen si tak troc ... "
Jestřábova švýcarská dobrodružství. Vyšla tématická knížka s autentickou podobou Foglarova deníku z roku 1920
A proč?
"A proč bych měl nějakému anonymovi předložit tento seznam, který jsem dal kdysi dohromady.? K čemu ho potřebuje? Vše je černé a bílé – kdy ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
malost
"Typická česká malost a zoufalství se zase projevily. A je zábavné to sledovat. Být tebou, nechám to být a vůbec nedělám těmhle individuím re ... "
Z autogramiády Marko Čermáka
agenti
"Zdravím, bylo by možné onen seznam zveřejnit? Kdo se omluvil, kdo mlčí? Díky."
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .