Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Kniha | Vydáno dne: 22. 11. 2018 |

V letošním roce započalo nakladatelství Albatros na základě smlouvy se Skautskou nadací Jaroslava Foglara s postupným vydáváním knih Jaroslava Foglara.
S Romanem Šantorou - Bobem ze Skautské nadace Jaroslava Foglara jsme si povídali o edičních plánech s výhledem na delší období.


- Bobo, připomeň, prosím, našim čtenářům, kdo v současné době určuje ediční plán foglarovek?

Na přípravě nového vydání foglarovek jsme v nadaci začali pracovat před téměř dvěma lety. Vymysleli jsme, že jim chceme dát větší formát, barevnost a nové moderní výtvarné a grafické pojetí. Oslovili jsme E. Kuchynkovou a P. Čecha, jestli by začali vytvářet ilustrace. Až v této době jsme uzavřeli smlouvu s Albatrosem, který naši koncepci bez výhrad přijal a rozvinul. Ustavila se tzv. ediční rada složená se zástupců nadace a Albatrosu, která určuje, co se bude vydávat a v jaké podobě. Nadace navíc přímo schvaluje úpravy textů, autory obrazových doprovodů apod.


- Albatros prozatím uvedl na trh velkoformátovou mapu Pavla Čecha a Hochy od Bobří řeky s novými ilustracemi Ester Kuchynkové i audioknihu Hoši od Bobří řeky.
Stínadla Pavla Čecha řada lidí znala už z minulosti, takže věděla, co očekávat. V případě nově ilustrovaných Hochů od Bobří řeky se ještě před vydáním na základě zveřejňovaných ukázek strhla a internetu poměrně výrazná debata. Jak ji ediční rada či ty osobně vnímáš?


Že kontroverze budou, jsme věděli od začátku, když jsme se rozhodli pro rozdílný přístup než v minulosti. Nemůže tomu být jinak, protože u Foglara jde o srdcovou záležitost a nikoli o spotřební knihu. Takže počítáme s kritikou a pokud je věcná, jsme za ni opravdu rádi. Na druhou stranu je jisté, že se nezavděčíme všem. Snažíme se opakovaně vysvětlovat, že nám šlo především o vyvolání zájmu mezi dnešními dětmi, což je díky silné konkurenci jiných knih, filmů, počítačů, her apod. velmi náročné.
Rád bych jen, aby milovníci díla J. Foglara věděli, že nejde o žádný výstřel od boku, ale za každou částí knihy, ať jsou to jazykové úpravy, ilustrace, grafická úprava, výběr papíru apod. stojí hodiny přemýšlení, konzultací a hledání té nejvhodnější formy. Je to dobře vidět například na zvolené vazbě u této edice nově pojatých foglarovek. Část lidí nás za ni kritizovala jako obyčejnou, ale my jsme ji tak vybrali schválně. Ne kvůli tomu, že je levnější, než klasická pevná vazba, ale že jsme chtěli, aby nepůsobila jako kniha do knihovničky, ale kniha do batohu, do školní tašky, na výlet, na tábor. Které nevadí ohmatat, ušpinit, ohnout. Prostě kniha k používání a čtení i půjčování. Ale chápu, že části lidí se tento pohled a zvolené řešení líbit nebude a určitě si umím představit i jiné povedené možnosti, jen jsme se museli rozhodnout pro jednu.
Co mě ovšem mrzelo, bylo podsouvání různých pseudůvodů, z nichž nejbizardnější bylo obvinění z multikulturalismu. Kdy na původní verzi obálky vykreslila Ester Kuchynková jednoho z chlapců hodně opáleného, což je věc, kterou Jestřáb velmi zdůrazňoval. Díky nechtěnému spojení s kudrnatými vlasy se objevilo podsouvání, že jde o černocha, což ilustrátorku ani v nejmenším nenapadlo. Někdy doplněno až rasistickými komentáři. V této chvíli je zajímavé připomenout jednu historickou paralelu, která ukazuje, že i v době první republiky takto tmavý kudrnatý chlapec mohl Dvojku navštěvovat a kam až obdobné výlevy mohou vést. Na počátku minulého století vyrůstal muž, který se hned při vzniku skautingu dal cele do jeho služeb. Byl malý vzrůstem, měl tmavší pleť a kudrnaté vlasy. Mladšímu J. Foglarovi poskytl hlavní možnost k publikování jeho raných textů. Ti znalejší jistě poznali, že šlo o spisovatele a výtečného vůdce, šéfredaktora časopisu Junák Jaroslava Nováka – Braťku. Ale málokdo ví, že šlo o muže s černošským předkem, který z obavy, že by jeho děti mohly za „černošské“ vzezření být vystaveny stejnému posměchu jako on sám, se rozhodl vlastní děti nemít.


- Dá se v tuto chvíli - byť to bude jen předběžný pohled - vyhodnotit zájem kupujících o nově vydané tituly?

Z našeho pohledu jsme velmi spokojeni. První vydání Hochů je v podstatě vyprodané, nemá je ani vydavatel a čeká se na dotisk. Zájem tedy určitě je. Ukazuje to i umístnění knihy v první desítce prodeje dětských titulů v žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů a to mezi dětskými knihami pro všechny věkové kategorie. Je třeba si uvědomit, že Foglar v minulosti vycházel ve velikých nákladech a má ho doma skoro každý, takže důvod koupit nového není tak silný, protože textově se od 90. let zásadně neproměnil. Navíc kniha pro děti ztratila punc klíčového média. Pokud chceme, aby Foglara četli dnešní děti a to je náš hlavní záměr, protože jsme přesvědčeni, že má stále co říct, pak se musíme zaměřit i na vizuální atraktivitu, která je dnes nezbytná a zároveň přistoupit ke knihám jako ke svébytnému předmětu. A při tom hledat i jiné formy přístupnosti jako jsou audioknihy nebo e-knihy. Hoši s ilustracemi Ester jsou v tomto ochutnávkou, ale ještě lépe je to vidět na Chatě v Jezerní kotlině, kdy více než 60 ilustrací Pavla Čecha a prostor, který jim byl dán, udělaly z docela tenké knihy 240 stránkový obrazový román. Chceme, aby si rodič řekl, Chatu máme doma, ale tahle je tak hezká, že si ji syn či dcera zaslouží v novém vydání, protože je víc zaujme.


- Chata v Jezerní kotlině s novými ilustracemi Pavla Čecha vyjde během několika dnů, k ní opět audiokniha, a také 12 velkoformátových reprodukcí kreslených příběhů Rychlých šípů od Jana Fischera.
U Chaty bude opět příloha, stejně, jako u Hochů od Bobří řeky, kde to byl sešitek 13 bobříků. Tentokrát to bude Zavřená kniha, o níž píšeme v samostatném článku. Lze očekávat přílohy i u dalších foglarovek? Podle jakého síta v sadě 12 reprodukcí Rychlých šípů zaujaly místo právě vybrané příběhy?


Příloha bude u všech foglarovek, je pro nás jedním ze znaků nové edice. Někde vycházíme z Jestřábovy přímé tvorby, jako v případě sešitu 13 bobříků, nebo ve hře Poselství ze Stínadel, která bude přílohou Záhady hlavolamu. Jinde tvoříme něco nového, viz Zavřená kniha. A například pro bobříky jsme připravili i webovou podobu přílohy na www.13bobriku.cz
U plakátů bych se chtěl zastavit, protože je vnímám jako mimořádný počin. S nápadem přišel Petr Eliáš z Albatrosu a v knihkupectvích se objeví tento týden a už velikostí A2 budou nepřehlédnutelné. Proces výběru byl dost zúžený, neboť většina Fischerem nakreslených Rychlých šípů je v originále černobílá, takže jsme museli vycházet pouze z omezeného barevného spektra. Snažili jsme se přinést jak vtipné díly, tak naučné a dobrodružné, aby to byl pestrý mix. Reprodukujeme je ve velikosti 1:1 dle originálu, včetně dopisovaných poznámek. Grafik Martin Pecina pečlivě a zároveň velmi citlivě všechny díly vyčistil a barevně vyladil, aby se co nejvíce blížily originálu. Pak jsme vybrané kousky nechali zkusmo vytisknout a tisk srovnali přímo s originály. Dle výsledku Martin barevnost ještě doupravil. Tisklo se navíc speciální technologií, která v podstatě zneviditelní rastr a zvýrazní barvy, takže výsledek je téměř srovnatelný s originálem. K plakátům je ještě připojen rozsáhlý doslov o technické výrobě seriálu v minulosti s ukázkami a krásné desky s ražbou a plátěným hřbetem.
Pokud si plakáty před koupí chcete prohlédnout, tak už od teď do konce roku můžete, na výstavě ve Skautském institutu (Staroměstské náměstí 4, Praha 1), kde proběhne 16.12. od 14 hodin křest. Navíc si v rámci výstavy můžete koupit dva z plakátů samostatně, což jinde možné nebude. A už můžeme prozradit, že v roce 2020 vyjde v takovéto skvostné úpravě celé dílo Foglar Fischer, jen formátově zmenšené a černobílé díly budou nově kolorovány.


- Ediční rada zasedala v nedávných dnech, na jak dlouho stanovila konkrétní plán a na jaké tituly se můžeme těšit?

Zabývali jsme se plánem na několik let dopředu, protože některé projekty vyžadují víceletou přípravu, a detailněji rokem 2019. Postupně z našich úvah vykrystalizovaly čtyři edice, které všechny již příští rok poběží a další mimoediční počiny.

Foglar pro děti 21. století
– naše vlajková loď, která během šesti let přinese to hlavní z Jestřábovy beletristické tvorby s novým ilustračním doprovodem. Po Hoších a Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem a již hotové obrázky dávají tušit, že půjde o skvostné provedení. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a přidá se Dobrodružství v Zemi nikoho ilustrované talentovaným tvůrcem Jindřichem Janíčkem. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. U Stínadelské trilogie se můžeme těšit na hlas Davida Matáska.

Retro vydání
– bude přinášet první knižní vydání foglarovek co do identického textu a s obdobným obrazovým doprovodem. Nepůjde přímo o reprint, ale nové vydání v duchu tehdejší předlohy doplněné vždy o rozsáhlý doslov a obrazové zajímavosti. Prvním svazkem budou na podzim 2019 Hoši od Bobří řeky dle vydání z roku 1937, tedy kombinace ilustrací Burian, Foglar.

Odvozená díla
– J. Foglar inspiroval svým dílem četné pokračovatele, především stínadelské trilogie, a jim chceme dát prostor. Vyjít by měly jak již dříve napsané kvalitní tituly, tak oslovujeme současné tvůrce pro děti a mládež k napsání nových, vlastních rozvinutí Foglarova univerza. První vlaštovkou bude v dubnu příštího roku vycházející román Josefa Červinky - Grifina Poselství ze Stínadel ilustrovaný Petrem Modlitbou.

Fenomén Foglar
– přinese knihy o slavném spisovateli nebo jeho vychovatelské a metodické práci. Sem patří kromě knih jako je Život v poklusu nebo Náš oddíl např. výbor z deníků, na kterém začíná pracovat ceněný knižní redaktor a člen Dvojky Jan Šulc. V roce 2019 se můžeme těšit na II. rozšířené vydání knihy Jiřího Zachariáše – Pedra Stoletý hoch od Bobří řeky, redakčně připravené Jiřím Stegbauerem. A dále na výběr z celotáborových her J. Foglara, doplněných rozsáhlým obrazovým doprovodem.

Mimoediční počiny
– zahrnují již zmíněnou mapu Stínadel a Plakáty Rychlých šípů, v budoucnu komiksy a v květnu příštího roku Diář Rychlých šípů s mnoha náměty pro činnost.


- Kromě publikační činnosti vytváří Skautská nadace Jaroslava Foglara i další aktivity kolem díla J. Foglara.

Ano, snažíme se dílo J. Foglara popularizovat a především podpořit aktivity, které se snaží o totéž. Ať propagačně nebo i finančně v rámci fondu Foglar.
Z chystaných aktivit bych určitě vypíchnul letošní rozšířenou podobu hry Sdružení přátel Jaroslava Foglara Hledáme Rychlé šípy, letos ve 14 městech. Za což sdružení patří velký dík. Ve spolupráci se Skautským institutem jsme přichystali čtení z foglarovek herci a spisovateli. Takže na Staroměstském náměstí v Praze se každou neděli můžete setkat se stínadelskými příběhy v podání V. Marhoula, L. Zibury nebo P. Neškudly, který namuvil audiopodobu Chaty a J. Meduny, mluvícího z audioknihy Hoši od Bobří řeky.
Chystáme i některá další překvapení, z nichž část nesmíme zatím ani naznačit a jiná můžeme jen letmo nakousnout, jako, že všem foglarovským příznivcům doporučujeme 17. 12. otevřít jako svůj vyhledavač Google.cz.
Ale o všem budeme včas i čtenáře Bohouška informovat.











Ilustrace č. 1 a 2 Jiří Grus: Záhada hlavolamu

Ilustrace č. 3 Petr Modlitba: Poselství ze Stínadel


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2018110017-roman-santora-bobo-u-foglara-jde-o-srdcovou-zalezitost-rozhovor-o-edicnich-planech-na-foglarovky.html