| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Jaroslav Foglar a zvukové nahrávky na vinylu (CD a magnetofonových kazetách)

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 1. 12. 2021 | přečteno 611 ]

 • V prosinci 1941, ve smutné době Protektorátu Čechy a Morava, začali točit členové Pražské dvojky u firmy Esta dramatizované příběhy Rychlých šípů doplněné písněmi (autor E. Nováček). Nahrávání pokračovalo i v roce 1942. Většina nákladu gramofonových desek bohužel byla za války zlikvidovaná a mezi sběrateli se zachovalo jen několik kusů.
  V roce 1997 vydalo Tiskové a distribuční centrum Junáka digitalizovanou verzi všech nahrávek, spolu s brožurou, která příběh vzniku desek osvětlila. CD bylo součástí speciálu Skauta-Junáka k 90. narozeninám Jaroslava Foglara a obsahovalo příběhy: Rychlé šípy na strágule, Rychlé šípy hrají divadlo, Rychlé šípy a Dlouhé Bidlo I, Rychlé šípy a Dlouhé Bidlo II., Rychlé šípy loví bobříky, Rychlé šípy robí šlapohyb, Rychlé šípy na kluzišti, Rychlé šípy na saních. Několik zbylých kusů v nedávné době rozprodala Skautská nadace Jaroslava Foglara v rámci svého Jestřábova obchodu.


 • V roce 1991 (na obalu je nesprávně uvedený rok 1990) vydal Supraphon na dvou LP deskách Záhadu hlavolamu. Scénář a režii měl Petr Obdržálek, hudbu složil Zdeněk Merta, zpíval Kühnův dětský sbor, mezi známými herci se na nahrávce objevili: Ladislav Mrkvička, Ondřej Kepka, Vlastimil Bedrna, Vladimír Hlavatý, Otto Lackovič, Mirko Musil. Desky se prodávaly po padesátikoruně. Délka záznamu je 84 minut. Nahráno v roce 1990 ve studiu Lucerna.
  (Podruhé vyšla nahrávka na CD v roce 1999, nahrávka byla zkrácena o 9 minut, 3. vydání vyšlo 23. 2007, délka záznamu je 79 minut a album bylo oceněno jako Deska roku 2007. Je zajímavé, že se nahrávka dočkala premiéry i v rozhlase - konkrétně na Slovensku! 1. díl byl vysílán 4. 10. 2018 (SRo Rádio Junior, 13:00 h); 2. díl 11. 10. 2018 (SRo Rádio Junior, 3:00 a 13:00 h.) při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V souvislosti se Supraphonem je třeba zmínit, že 24. 4. 2009 vyšla na CD dramatizace Stínadel se bouří a 26. 3. 2010 Tajemství Velké Vonta - o vydáních jsme průběžně informovali na Bohouškovi.)

 • V roce 1991 vydal Ing. Jaroslav Petrásek ml. LP desku Jaroslav Foglar. Vzpomínky Jaroslava Foglara byly natočeny v červenci 1990 ve studiu na Petynce v Praze 6 (Mé první krůčky životem, Předpověď pana učitele, Můj první honorář, Dobrodružství na rybníku, Moje první knížky, Lov na Revinoko, Rozsvícený čaj, Málem by mě oběsili. Jestřábovo vyprávění doplňují písničky Jižní kříž (Jan Nedvěd - Brontosauři), Rychlé šípy (Wabi Ryvola), Sedm statečných (Jaroslav Velinský), Dík pane Foglar (Roman Horký - Kamelot).
  (O sedm let později vyšla nahrávka znovu na CD pod názvem Jestřáb vypravuje. Vydal Junák - svaz skautů a skautek ČR - tiskové a distribuční centrum. O CD jsme informovali zde.)

 • V roce 1993 vydal Dalibor Janda a Hurikán Records s. r. o. gramofonovou desku Rychlé šípy 1. Příběhy Rychlých šípů vypráví Miloslav Šimek, podle Jaroslava Foglara volně zpracoval Josef Fousek a Miloslav Šimek. Zpívá Dalibor Janda a Dalibor Janda ml. Nahráno ve studiu Zlatá liška.
  Dalibor Janda a Hurikán Records s.r.o. vydal v letech 1993 - 2001 také 10 magnetofonových kazet s příběhy Rychlých šípů (opět namluvili Miloslav Šimek a Josef Fousek kazety 1-2, a Josef Fousek kazety 3-10), hudbou a zpěvem doprovodil Dalibor Janda a jeho syn. V roce 2008 vyšly Rychlé šípy 1 také na CD. Příběhy Rychlé šípy hrají divadlo a Rychlé šípy a tragédie v lomu se objevily také na CD věnovaném Miloslavu Šimkovi s názvem To nejlepší z let 1985 - 1995 z roku 2004.

 • V roce 1994 vyšlo CD a magnetofonová kazeta Hoši od Bobří řeky zpívají, které nazpívali členové Pražské dvojky ve spolupráci se skupinou Taxmeni.

 • V roce 2007 vydal Slavomil Janov CD s názvem Píseň úplňku - speciální singl ke 100. výročí narození Jaroslava Foglara (maxisingl obsahuje čtyři instrumentální písničky v podání country muzikanta Josefa Dobeše. První se jmenuje Píseň úplňku, jde o o úpravu skladby My pluli a dál a dál. Dále nosič obsahuje skladby Výprava do Sluneční zátoky, Na břehu Bobří řeky a Jestřáb nad prérií divokého západu. (Informovali jsme na Bohouškovi.)


 • Od roku 2018 vydává audioknihy na CD vydavatelství Albatros - jejich aktuální seznam najdete zde.

  Písním s motivy z knih Jaroslava Foglara a jejich vydáním na SP, LP, MC, CD se věnujeme ve zvláštních článcích, např. zde.

  (Přehled je doplňován a aktualizován.
  Foglarovské výroky
  Svátek má Aneta
  Vyhledávání
   
  KNIHA NÁVŠTĚV
  Bohouškovy trvalky
  Bohoušek před 20 lety
  13 otázek - kvízy
  Nejkomentovanější
  Vyšlo od roku 2018...
  22. 05. 2022
  Počet komentářů: 23

  Vyšel desátý Sborník Kruhu nezávislých foglarovců
  17. 05. 2022
  Počet komentářů: 6

  Ze 135. kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. dubna 2022
  27. 04. 2022
  Počet komentářů: 4

  Strom Jaroslava Foglara byl odstraněn
  27. 04. 2022
  Počet komentářů: 4

  Už jste četli Ročenku foglarovce 2021?
  15. 04. 2022
  Počet komentářů: 4

  Ze 136. kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 5. 2022
  16. 05. 2022
  Počet komentářů: 3

  reklama

  * Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
  * Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
  * Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  * Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
  * Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .