Národní muzeum pořádá letos na podzim v Náprstkově muzeu výstavu Po stopě Karla Maye.
Tato výstava chce poukázat i na kult, který se v Čechách vytvořil zejména v druhé polovině 60. let 20. století v souvislosti s úspěšnými německými filmy.
„Proto Národní muzeum uvítá zapůjčení předmětů, které tento kult dokumentují (fotografie, alba - nejlépe dětskou rukou okrášlovaná, různé předměty s vyobrazením hlavních hrdinů apod.),“ říká autor výstavy PhDr. Petr Mašek a doplňuje:
„Špičkou tohoto ledovce je nanuk pojmenovaný Nšoči, který se tehdy vyráběl. Obal s názvem nebo alespoň jeho fotografie by výstavu velmi vhodně doplnily.“
Majitelé některých z jmenovaných předmětů se mohou v případě ochoty zapůjčit své exponáty na výstavu obrátit na PhDr. Petra Maška, vedoucího oddělení zámeckých knihoven Národního muzea na e-mailovou adresu: petr_masek@nm.cz.
V letošním roce si příznivci Karla Maye (25. února 1842 – 30. března 1912) připomínají hned tři výročí spjatá jak s autorem, tak s jeho dílem.
Jednak je to 170. výročí narození, dále 100. výročí úmrtí, ale také 50 let od premiéry kultovního filmu Poklad na Stříbrném jezeře v roce 1962 (česká premiéra v květnu 1964), který byl natočený jako první z pozdější slavné série mayovských filmových indiánek s nezapomenutelnými Pierrem Bricem v roli Vinnetoua a Lexem Barkerem v úloze Old Shatterhanda.
O chystané výstavě Bohoušek informoval zde:
http://www.bohousek.cz/clanek-2012020020-vyrocni-rok-karla-maye-potesi-jeho-priznivce-vystavami.html
Foto: Josef Kasl