Kreslíř a karikaturista Štěpán Mareš, autor crazy-comicsu Zelený Raul, který je originálním odrazem aktuálních společenských poměrů a událostí v České republice a už několik let vychází na pokračování v týdeníku Reflex, připravil výstavu svých kreslených seriálů a ilustrací v budově Poslanecké sněmovny v Praze. Vernisáže výstavy se ve čtvrtek 25. dubna 2002 zúčastnilo více než sto hostů včetně předsedy poslanecké sněmovny Václava Klause, několika ministrů, poslanců a senátorů a dalších významných osobností.Expozice instalovaná ve foyeru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve Sněmovní ulici na malé Straně představuje čtyři desítky comicsů Zeleného Raula i samostatných kreseb, zejména karikatur členů vlády a dalších politiků. Nechybí ani karikatury ministra Karla Březiny, který dva dny před vernisáží vyhrál u Vrchního soudu v Praze spor s vydavatelem Reflexu za zveřejnění kreseb své osoby v „Adamově rouše“ a choulostivých situacích. V comicsu Zelený Raul se již několikrát objevily také postavy z „foglarovského“ světa. Seriál reagoval na spisovatelovo úmrtí v roce 1999, soudní tahanice o pozůstalost i další události. Na výstavě na parlamentní půdě sice tyto kresby vystaveny nejsou, přesto je zde foglarovský duch přítomen neustálými odkazy seriálu v podobě filozofických otázek typu „Co na to Jan Tleskač?“ a podobně. Návštěvníci vernisáže si navíc mohli odnést pamětní list s parodizující kresbou Rychlých šípů, jejichž postavy byly nahrazeny karikaturami pětice politiků – Cyrila Svobody (Jindra Hujer), Miloše Zemana (Jarka Nametelka), Václava Klause (Mirek Musím), Miroslava Grebeníčka (Ruďáček) a Hany Marvanové (Zmatlonožka). Podobně jak „crazy“ je samotný comics Štěpána Mareše, tak bláznivé bylo i uvedení výstavy hercem a komikem Petrem Čtvrtníčkem, známým např. z televizního cyklu Česká soda. Čtvrtníček přinesl na vernisáž figurínu kostlivce, o kterém tvrdil, že jsou to exhumované ostatky Jana Tleskače. Kostlivec (dokonce ještě s kusy „kůže“ a „vlasů“) byl zabalen – po vzoru proslulého „turínského plátna“ s otiskem postavy Ježíše Krista – do podobné tkaniny. Na chvíli se dokonce „Jan Tleskač“ ocitl – za všeobecného veselé společenské smetánky – v náručí Václava Klause! Celý slovní proslov vernisáže byl veden na tleskačovské téma. Čtvrtníček např. přišel s tvrzením, že Tleskačův vrah „tajemný Em“ nezemřel na následky otravy krve z několika doušků hnilobné vody z podzemí kostela sv. Jakuba. V roce 1948 prý Mažňák senior spáchal sebevraždu a byl nalezen mrtev pod okny svého služebního bytu… Vstup veřejnosti do budovy Poslanecké sněmovny je značně omezen a je možný jen za poměrně přísných bezpečnostních opatření. Přesto ti, kteří se do sněmovny dostanou, mohou výstavu shlédnout do 11. května 2002. Slavomil Janov Informační servis agentury WESTERN MAN
* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na
.