Pokud jste šli ve dnech 8. února až 4. března kolem plzeňské radnice a zastavili se hned vedle před Galerií J. Trnky, četli jste pozvánku „Poselství jednoho století“. Takový byl název výstavy pořádané Gymnáziem na Mikulášském náměstí, které oslavuje století výtvarné výchovy na této škole. Každý den zde asi nabito nebylo, zavítali opravdoví nadšenci výtvarného umění, rodiče současných studentů, bývalí žáci a pamětníci dřívějších dob, nic netušící „foglarovec“ by asi šel v klidu dál – ale to by udělal chybu! Pokud by vešel, prohlédl by si řadu současných zdařilých obrazů, plastik a pokračoval do druhé části – najednou by zůstal stát jako přikovaný. Upoutala by ho slavná titulní stránka 18. čísla I. ročníku Vpředu s Rychlými šípy pozorující Stínadla z věže kostela. A hned vedle titulka Mladého hlasatele s indiánem a Bílým tesákem, dále několik reprodukcí z hlasatelských povídek Otakara Batličky, obálka Dobrodružství v Zemi nikoho a další ilustrace známé i méně známé. Jak se zatoulaly na tuto výstavu?
Zcela jednoduše – tuto školu během století navštěvovala řada významných osobností: např. Jiří Trnka (učil ho Josef Skupa), Jan Wenig, František Koliha, Miroslav Horníček a také Bohumil Konečný – Bimba.
Bimba se narodil 19. dubna 1918 právě v Plzni a už ve škole kreslil na tabuli koně a kovboje. Jednou také nakreslil velikou karikaturu předválečného profesorského sboru a nazval ji: „Kulometná rota“. Když nedávno ve škole uklízeli archiv našli velkou roli papíru 1 x 3 metry a po rozbalení uviděli zažloutlou vtipnou kresbu která však kdysi leckoho z vážených pánů profesorů asi nenadchla. A dnes už nikdo nevěděl kdo byl onen Bimba dole podepsaný. Z temnot věků vyplavalo i staré tablo s fotografie a pak i další sice se stejnými osobami, ale karikovanými – a opět podepsán Bimba. Byl to právě Bimbův ročník. Naštěstí tyto památky uviděl i mladý učitel matematiky a fyziky Jan Hosnedl a jméno Bimba mu něco připomínalo. Jak by ne! – ještě nedávno hltal foglarovky, prošel od roku 1986 turistickým oddílem Žlutý kvítek, který byl „tajným skautským oddílem. Po obnově skautingu se zase do Junáka vrátil jako 99 odd. vodní skautů Žlutý kvítek. Pořádali besedy s Jaroslavem Foglarem, hry Výprava do Stínadel, Vontové v Plzni, Boj o totem a další soutěže a tak hned věděl kam doma sáhnout – a opravdu je to ten Bimba, který patří do foglarovského světa. Profesor Hosnedl (ale ještě nedávno prostě „Housenka“) vybral Bimbovy ilustrace k foglarovkám, Batličkovi a několik dalších a výstavu, na které se vydatně podílel, tak obohatil. Navázal kontakt s velkým znalcem ilustrátora B. Konečného – Františka Ulče a výstavku doplnil dalšími zajímavými dokumenty. Bimbova část výstavy nebyla rozsáhlá, vystaveny byly vlastně jen kopie, vč. oné Kulometné roty, která byla podstatně zmenšena, ale i tak tento čin sehrál důležitou roli. Ozvalo se několik návštěvníků kteří Bimbu znali, dokonce mají další jeho práce. Ohlas pozitivní, výstavě a hlavně Bimbovi věnovala MF Dnes – plzeňský region několikrát velký prostor a to zapůsobilo i na magistrát a galerii – a tak se již začíná na příští rok připravovat samostatná a podstatně větší Bimbova výstava.
Máme se na co těšit!
Viděl a zapsal - Windy
Foto: Václav Nosek - Windy
Fotografie se po kliknutí zvětší.