| STÍNADLA |
Bohousek HRŠ Praha 2023
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

A budeme se jmenovat Strážci černých lesů! Před osmdesáti pěti lety vznikl v Lidicích klub Mladého hlasatele

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 20. 10. 2024 | přečteno 1330 | komentáře: 1 | přidat komentář ]







Ještě než se nad Lidicemi zastavilo zlo, aby přineslo oheň a křik a neštěstí, které pak vystřídala věčná tma a věčné ticho a věčné nepochopitelno, v čase kdy šlo ještě snít, v čase, kdy šlo ještě žít, rozhodlo se na podzim roku 1939 několik lidických kluků, že si založí klub Mladého hlasatele. Pojmenovali se Strážci černých lesů, odeslali do redakce přihlášku a první klubovní hlášení a... 21. 10. 1939, když si koupili v trafice pana Pospíšila u zdi kostela svatého Martina, coby dup od jejich vesnické dvoutřídky, osmé číslo Mladého hlasatele a nedočkavě jej otevřeli na klubovní stránce, našli se – hurá! – v přehledu nových klubů. Pro kluky – novopečené klubaře – to musel být svátek.
Ten sváteční den Strážců černých lesů po 85 letech připomněla v Lidicích v neděli 20. 10. 2024 akce Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara.

více...

Před šedesáti lety přijal oddíl Jaroslava Foglara pojmenování Hoši od Bobří řeky

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 17. 10. 2024 | přečteno 1281 | přidat komentář ]

Zápis v oddílové kronice ze soboty 17. října 1964 oznamuje:




více...

Přístav volá... už 90 let

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 05. 10. 2024 | přečteno 1869 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Přístav volá"Večer jsem začal psát III. knihu. Jen koncepty, témata," napsal si Jaroslav Foglar hned 1. ledna 1934 do svého deníku. Tak se začala odvíjet historie první knižně vydané foglarovky - Přístavu volá. Rukopis pod názvem Modrý život Jiřího Dražana měl napsaný poměrně rychle, popsané listy se na hřišti ve Vršovicích a na Kleovce plnily poměrně rychle, čistopis Jestřáb začal psát už 12. února a jinak zažíval profesně šťastný rok - ve Slovíčku mu vycházeli Hoši od Bobří řeky, psal další články, promýšlel obsah nového časopisu pro mládež, řešil také problémy s budoucí klubovnou na vodě - lodí Orlice, vztahy ve svém oddíle i soukromí.
Přístav voláRukopis knihy v průběhu jara zaslal do soutěže nakladatelství Melantrich o nejlepší knihu pro mládež (do soutěže se přihlásilo celkem 68 autorů). Do knihy vtělil myšlenky Modrého života, který se v průběhu letních měsíců snažil sám dodržovat. A v pátek 14. září si do deníku výrazně zapsal heslo: "Doma nález: MELANTRICH - CENA - VNITROMĚSTO."
O čtyři dny později vyšla v novinách A-Zet kritika soutěžních děl a ve středu 19. září 1934 převzal v Melantrichu cenu. Společně s Jaroslavem Foglarem získali cenu (a finanční odměnu 10 000 korun rozdělenou na tři části) Josef Věromír Pleva (1899 - 1985) za knihu Hoši s dynamitem a Josef Heyduk (1904 - 1994) za knihu Hoch a džbán. Knihu pod změněným názvem Přístav volá vydal Melantrich 8. listopadu 1934.

více...

Rychlé šípy a Světový den zvířat - 4. 10.

[ Autor: Petr Molka | vydáno: 04. 10. 2024 | přečteno 1487 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Komiksy o Rychlých šípech od Jaroslava Foglara přinášejí nejen příběhy o dobrodružství a přátelství, ale také o silném vztahu k přírodě a zvířatům.

Bublina

více...

Pátek třináctého

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 13. 09. 2024 | přečteno 1733 | přidat komentář ]

Když občas na pátek připadne třináctý den v měsíci, asi i ti nepověrčiví trošičku zbystří :-) ...
Číslo třináct zaujímá v tvorbě Jaroslava Foglara i v oddíle, který vedl - v skautské Pražské Dvojce - Hoších od Bobří řeky, nepřehlédnutelné místo. A najdeme ji - třináctku - v souvislosti s foglarovským světem, leckdy i nečekaně ... Připomeňme si fenomen foglarovské třináctky naším starším článkem Když napočítáme do třinácti ...

více...

Co možná nevíte aneb nakladatelství Olympia je 70 let

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 10. 09. 2024 | přečteno 1974 | přidat komentář ]

Nakladatelství Olympia bylo v letech 1969 - 2017 dvorním vydavatelem knih Jaroslava Foglara. Za uvedenou dobu zde vyšlo celkem 107 titulů, jichž byl Jaroslav Foglar autorem nebo se na nich podílel. V roce 1969 vyšla v Olympii kniha Vladimíra Rogla Správnou stopou, do které Jestřáb napsal úvodní povídku, v témže roce spatřily světlo světa také knihy Pod junáckou vlajkou, Dobrodružství v Zemi nikoho a Devadesátka pokračuje. O rok později vyšla kniha Stínadla se bouří. Pak vlivem normalizace nastala sedmnáctiletá pauza.

více...

5. září - Mezinárodní den charity

[ Autor: Petr Molka | vydáno: 05. 09. 2024 | přečteno 1752 | přidat komentář ]

V dnešním uspěchaném světě, kde se často zdá, že každý hledí jen na své vlastní zájmy, je důležité se zastavit a zamyslet se nad významem charity. Mezinárodní den charity, který připadá na 5. září, nám k tomu dává skvělou příležitost.
Charitativní činnost má v našich zemích hluboké kořeny. Od středověku až po současnost lidé vždy nacházeli způsoby, jak pomáhat méně šťastným. Tato tradice solidarity a vzájemné pomoci je něčím, na co můžeme být právem hrdí. Jednou z nejvýznamnějších postav v dějinách české charity je svatá Anežka Česká. Ve 13. století založila v Praze špitál a klášter Na Františku, kde se starala o chudé a nemocné. Její odkaz žije dodnes a inspiroval mnoho dalších lidí k pomoci druhým.

více...

Před patnácti lety zemřel Otto Janka – Ropim

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 29. 08. 2024 | přečteno 1869 | přidat komentář ]

Je to již patnáct let, kdy 28. 8. 2009 náhle zemřel Otto Janka – Ropim (nar. 4. 2. 1930 v Praze), spisovatel a publicista, skaut a činovník, člen 2. oddílu vodních skautů v Praze, autor dobrodružných příběhů pro děti, historických prací a sborníků, beletrizujících životopisných příběhů, ale i rozhlasových her a televizních scénářů a mnoha dalších prací.
Odešel tehdy uprostřed rozdělané práce a mnoha dalších plánů.
Měsíc po Ropimově úmrtí vyšla jeho nová kniha Čas skautů.
Autor v tomto sborníku vzdal hold dvaceti význačným postavám prvního století skautského hnutí - od Roberta Baden-Powella a Ernesta Thompsona Setona i Antonína Benjamina Svojsíka či Josefa Rösslera-Ořovského až po dnešek, a začátkům vodáctví u nás. Jedna kapitola je věnována též Jaroslavu Foglarovi – Jestřábovi.
Rok po odchodu Otto Janky přišla jeho publikace Stopy vedou k Bobří řece.
Je věnována jednak Jaroslavu Foglarovi - Jestřábovi, jednak Jestřábovu odchovanci z pražské Dvojky Radko Kadlecovi – pozdějšímu bratru Bernardovi z řádu Dominikánů, jehož působení zpracoval O. Janka také ve svém dřívějším titulu Bernard od Šíleného koně.

více...

Redakční let do 25. roku Bohouška

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 28. 08. 2024 | přečteno 1887 | komentáře: 3 | přidat komentář ]

“(Za) dvacet let!” usykl trochu posměšně Šťoura. “Člověče - - - to už budeme staří a dospělí…” (J. Foglar, Rikitanovo proroctví)

Nevím a naprosto bych si vymýšlel, kdybych tvrdil cokoliv o tom, že jsme si s Petrem Molkou - Bestem a Tomášem Hromádkou - Krizmenem 29. srpna 2000, tedy v předvečer dne, kdy si foglarovci připomínali 60. výročí prvního vydání Záhady hlavolamu, a kdy jsme spustili náš foglarovský magazín www.bohousek.cz, kladli za cíl, či dokázali vůbec představit nějaký časový horizont, po který budeme Bohouška tvořit, bude-li ovšem o něj na počátku vůbec nějaký čtenářský zájem.


více...

Ten náš malej pohan se bude jmenovat Zdeněk. Sto dvacet let od narození staršího bratra Jaroslava Foglara

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 20. 07. 2024 | přečteno 2123 | přidat komentář ]

Hned tři červencové dny byly zásadními mezníky v rodině Foglarových.
Roku 1911 17. července zemřel Jindřich Foglar. V roce 1907 6. července se narodil Jaroslav Foglar.
A rok 1904 19. července se stal prvním dnem Zdeňka Foglara, prvorozeného syna manželů Marie (26. 12. 1877 - 18. 2. 1980; rozená Fišerová) a Jindřicha (11. 12. 1872 - 17. 7. 1911) Foglarových.
V tu dobu měli Marie a Jindřich pět let po svatbě a opakovaně bydleli v Předlicích u Ústí nad Labem, kam se stěhovali z Prahy, když Jindřich Foglar pracoval jako úředník – obchodní cestující.
Přízemní byt rohového domu č. 120/1 na nynějším Školním náměstí se tak stal svědkem Zdeňkova příchodu na svět a Jindřichova zápisu do rodinné kroniky:
Devatenáctého dne měsíce července a. d. 1904, deset minut před hodinou druhou odpolední, /v úterý na den Sv. Vincence z P./ narodil se náš jedináček.
Den byl překrásný. Mamičce pomáhala paní bába Geislerová z Předlic a při dodatečném porodu dr. Schneider z Ústí n. L.
Maminka i děťátko zdrávo, buď Jméno Boží pochváleno.
(Nebude bez zajímavosti zde připomenout, že o tři roky později narozený Jaroslav přišel na svět téměř ve stejný čas - v půl druhou hodinu odpolední.)
31. července pak pan Jindřich dále zapisuje:
V neděli odpoledne na den „Sv.“ Ignáce z Loyoly /toho lumpa jezuitskýho/ ku ¼ na 5. hodině odjela maminka Fišerová (matka Marie Foglarové – pozn. redakce) a paní bába Geislerová s naším dudečkem do Chabařovic ku křtinám. Ten náš malej pohan se bude jmenovat Zdeněk.

více...

Na rodný dům Jaroslava Foglara přibylo druhé gingo

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 15. 07. 2024 | přečteno 2225 | přidat komentář ]

Stylizovaný list ginga je ode dneška zavěšený na rodném domě Jaroslava Foglara v Benátské ulici č. 3 v pražském Podskalí.
Ke gingu, které je součástí vitráže nad vstupními domovními dveřmi od roku 2007, kdy jsme si připomínali 100 let od narození Jaroslava Foglara, tak přibyl druhý list, zavěšený na pravém sloupu od vchodových dveří.
Gingo bylo zvoleno jednak jako jeden z nejvýraznějších symbolů foglarovského světa, zároveň ale také jako symbol paměti.
Dnešní den nebyl vybrán náhodně - 15. července má jmeniny Jindřich, měl by je tedy i otec Jaroslava Foglara Jindřich Foglar (11. 12. 1872 - 17. 7. 1911). A právě díky panu Jindřichovi, který vedl rodinnou kroniku Foglarových, je na trvalou paměť dochováno množství podrobností z rodinného života v desátých letech minulého století včetně událostí z domu v Benátské ulici číslo tři, kdy i Marie, Jindřich, Zdeněk a Jaroslav Foglarovi zanechali své otisky na dnes již generacemi ošlapaném kamenném prahu ve vstupu do rodného domu Jaroslava Foglara. Bez sepsaných událostí by se rodinná paměť již dávno nadobro vytratila a zůstaly by jen ony nečitelné tušené otisky bez schopnosti vyprávět.
A tak tedy přibylo gingo jako symbol paměti a jako výraz poděkování za její zachování.

více...

Jestřábe, děkujeme!

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 06. 07. 2024 | přečteno 2166 | přidat komentář ]

Před sto sedmnácti lety se narodil Jaroslav Foglar.
(6. července 1907 – 23. ledna 1999)


více...

Knižní výročí roku 2024

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 02. 04. 2024 | přečteno 2655 | přidat komentář ]

V letošním roce si připomínáme 85. výročí Rychlých šípů, jejichž první příběh vyšel na stránkách Mladého hlasatele 17. prosince 1938. V roce 2024 však připadá výročí celé řady dalších knih Jaroslava Foglara, které vyšly v prvním vydání v roce končícím čtyřkou:

více...

90 let HOBŘ: Tajuplný večer s předzvěstí jara dne 13. března – dávný příběh nebo současnost?

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 17. 03. 2024 | přečteno 2584 | přidat komentář ]

... Nezestárneme! My zůstaneme věčně mladí ve svých příbězích zapsaných v naší kronice. Tisíce a desetitisíce chlapců přijdou po nás a budou prožívat svoje vzrušená jara, tak jako my jsme prožívali to první, když jsme si založili svoje sdružení...
V čem i dnes tkví kouzlo Hochů od Bobří řeky, jejichž příběh se odvíjí od nenápadného pátku dne 13. března a jejichž první vydání jsme si připomněli 4. března?
Čím to, že ani za letošních neuvěřitelných devadesát let legendární příběh ze Sluneční zátoky neodplavila Bobří řeka?
Na to si odpoví nejspíš každý sám, každý trochu jinak...
V Slovíčku - nedělní příloze Českého Slova z 4. března 1934 se čtenáři poprvé mohli setkat s Vilíkem a Jirkou, jejichž spor s Novočtvrtníky o míč byl počátkem příběhu, který přežívá dodnes. Znalci citují, kdyže to vlastně začalo: přece pokaždé stejně v pátek dne 13. března. A mají pravdu, protože v knižních vydáních je počátek děje opravdu zasazen na přelom 12. a 13. března. Ale v Slovíčku ješte musíme navléknout zimníky, jelikož vyprávění se začíná v pátek dne 13. února.
Ale ať už se začalo v únoru nebo březnu, jisté je, že příběh dosud nekončí, protože Tisíce a desetitisíce chlapců přijdou po nás a budou prožívat svoje vzrušená jara, tak jako my jsme prožívali to první...

více...

Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
Bohoušek vzpomíná
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Návrat žlutého kvítku a jeho poselství
29. 10. 2024
Počet komentářů: 2

Večer světel 2024
27. 11. 2024
Počet komentářů: 2

Přístav volá... už 90 let
05. 10. 2024
Počet komentářů: 1

Jak vznikaly Rychlé šípy?
02. 12. 2024
Počet komentářů: 1

Aktuálně jsou pro zájemce k dispozici čtyři edice Rychlých šípů
13. 10. 2024
Počet komentářů: 1

A budeme se jmenovat Strážci černých lesů! Před osmdesáti pěti lety vznikl v Lidicích klub Mladého hlasatele
20. 10. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .