| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Střípky ze života JF
Duchovní rozměr fenoménu Foglar
Vyjde
Právě vyšlo
Rváčov - vontská komiksová sága
Bohoušek doporučuje

Zkáza Jezerní kotliny - rozhovor s Petrem Hugo Šlikem

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 19. 5. 2021 | přečteno 878 ]

Petr Hugo Šlik

Petr Hugo Šlik napsal klárovskou tetralogii. Jde o knihy Tajemství jeskyně pokladů, Ve staré cihelně se svítí, Po stopách ztraceného syna a Záhada dračího klíče. Jsou určeny dětským čtenářům od 10 let. Knihy doprovodil kresbami Petr Morkes. Následoval titul Olinka a kouzelná truhla tentokráte pro čtenáře a čtenářky od 6 let. Posledním vydaným počinem Petra Hugo Šlika je dobrodružný příběh Ztracený na Nevděku, vydaný v nakladatelství Albatros. 

Navazujeme na náš předešlý rozhovor a položili jsme autorovi několik dalších otázek.

informace a objednávka knihy Petra Hugo Šlika Ztracený na Nevděku

Chtěl jsem děti motivovat k výletu

Ztracený na Nevděku, nová kniha a další dobrodružství ve foglarovské tradici. Vaše knižní tvorba je protknuta příběhy, kdy dětské účastníky vsazujete do děje záhad, pátrání, dobrodružství. Navíc právě poslední titul, kde je problémový žák David Bílek, má i konkrétní místo, kde se děj odehrává: Žlutice. Proč zrovna toto místo? Máte k tomuto místu nějaký vztah? 

Když jsem dopsal klárovskou tetralogii, věděl jsem, že se mi nechce vymýšlet zase nějaký nový vlastní svět / čtvrť / město. Vyzkoušel jsem si to s Klárovem, bylo to fajn, ale cítil jsem, že musím zkusit něco úplně jiného. Myšlenka zasadit příběh do skutečných reálií a těch se co nejvěrněji držet, se vysloveně nabízela, jako opak toho, co jsem dělal předtím.

A proč zrovna Žlutice? Nejsem úplný znalec toho kraje, ale párkrát jsem tam byl na čundru a zaujalo mě, že na to, jak je ten kraj krásný, je vlastně úplně neznámý. Hodně lidí nemá o nějakých Žluticích ani ponětí a to je škoda. Vždyť třeba okolí řeky Střely od Žlutic až někam k Plasům je přece tak nádherné!

Vrch Nevděk je zvláštní i tím, že nás může přivést k nalezení bonusové kapitoly knihy. Co pro to musí čtenář udělat?

Je to jednoduché. Čtenář musí osobně vyrazit do Žlutic (nejlépe vlakem) a vyšplhat na Nevděk. Tam pak (třeba podle plánku, který je ke stažení na www.ztracenynanevdeku.cz) jistě nalezne plechovou schránku, ze které si může jeden výtisk bonusové kapitoly vzít. Je tam i sešitek, kde mi může nechat nějaký vzkaz, bude-li chtít.

Tohle byl vlastně další důvod, proč je děj knížky zasazený na reálné místo. Chtěl jsem děti motivovat k výletu. Proto je také na předsádce knížky mapa okolí Žlutic od Petra Morkese.  

Hra Ztracený na Nevděku

Zkáza Jezerní kotliny

V dětství jste mj. četl knihu od Jaroslava Foglara Chata v Jezerní kotlině a podle informací, které máme, jste napsal pokračování nazvané Zkáza Jezerní kotliny. Je to pravda? Proč tento název, který vyvolává představu, kterým směrem se bude děj knihy odvíjet?

Ano, je to pravda. Knížka snad vyjde letos na podzim. Vy myslíte, že ten název něco prozrazuje? Já doufám, že ne, že spíš naznačuje. Ono je to s tou zkázou trochu složitější… Každopádně s názvy knížek je to různé. Někdy na žádný nemůžu dlouho přijít (což je třeba případ knížky Ztracený na Nevděku) a někdy vím, jak se knížka bude jmenovat ještě dřív, než napíšu její první větu. A to byl zase případ Zkázy Jezerní kotliny.

Co bylo tím hlavním impulsem pro to, že jste se do pokračování Chaty vůbec pustil? A proč do pokračování právě tohoto příběhu?

Vlastně to bylo psaní na zakázku. Oslovil mě Petr Eliáš, který má v Albatrosu na starosti vydávání foglarovek s tím, jestli bych měl zájem napsat nějaké volné pokračování některé Foglarovy knihy. Rozmýšlel jsem se jenom asi deset minut, protože to pro mě bylo zajímavé z mnoha hledisek. Bral jsem to jako velkou výzvu a těšil jsem se. O konkrétním titulu, na který budu navazovat, jsem měl jasno hned. Chatu v Jezerní kotlině považuji jednoznačně za nejlepší Jestřábovu knihu.

Měl jste nějakou představu konkrétního místa, když jste knihu psal?

Ani ne. Dost jsem o tom přemýšlel, ale žádnou vlastní Jezerní kotlinu jsem nikdy neobjevil. Snad by se za ni dalo označit jisté nejmenované údolí v Českém lese, kam jezdím už skoro třicet let a které je pro můj život opravdu důležité. Nicméně toto místo není „moje“. Každé léto se tam na různých táborech vystřídá několik stovek dospělých a dětí. 

Kdy jste knihu začal psát?

Ten první kontakt od pana Eliáše byl v dubnu 2019. Nezačal jsem samozřejmě psát hned, ale od té doby jsem o knížce přemýšlel, což je proces možná důležitější, než samotné psaní.

Kdo bude tentokrát knihu ilustrovat?

Pokud se nic nezměnilo, bude ilustrátorkou knížky Tereza Marianová. Zatím jsem viděl jenom jeden (testovací) obrázek a ten se mi moc líbil.

Víte, kdy by kniha mohla být na pultech knihkupectví a v e-shopech k objednání?

To se budete muset zeptat v Albatrosu. V tuto chvíli (duben 2021) je rukopis hotový, včetně zapracovaných připomínek (velmi podnětných – děkuji!) od Romana Šantory ze Skautské nadace Jaroslava Foglara. Teď zbývá redakce, ilustrace a tisk. Ono se to nezdá, ale tenhle proces bude zřejmě trvat ještě minimálně půl roku, takže zatím neoficiálně avizovaný termín podzim 2021 je podle mě spíše optimistický odhad.

Zpět ke knize Ztraceni na Nevděku. Reálné místo, jedna hlavní dětská postava. Toto je trochu jinak, než co dětští čtenáři sérií knih znají z tajemné čtvrti Klárov. Tam sledujeme děj party dětí z neexistující čtvrti.  Proč jste zvolil do hlavní role potížistu a vsadil děj do konkrétního místa?

Jako se mi nechtělo opakovat schéma vymyšlené čtvrti města, nechtěl jsem ani „zakládat“ další dětskou partu. Chtěl jsem se více zaměřit na hlavní postavu, dát jí víc prostoru se projevit, umožnit čtenáři, aby ji poznal skutečně zblízka... Jedním z důležitých motivů knížky (alespoň pro mě) je také přátelství, které vznikne mezi Davidem a jeho učitelem a při tom by mi další děti spíše překážely. 

A ještě k tomu konkrétnímu místu děje. Mám to rád i jako čtenář. Pamatuju si, že když jsem seděl v Portu Arturu v Kostelci / Náchodě, připadal jsem si úplně jako Dany Smiřický ze Škvoreckého Zbabělců, přestože jsem tam byl asi o půl století později, než kdy se odehrává děj té skvělé knížky.

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Pod povrch

Necháváte nahlédnout tedy čtenáře hluboko pod povrch?

Myslíte pod povrch země, nebo do nitra duší literárních postav? Snažím se o obojí, ale nevím, jak se mi to daří…

Určitě si čtenář při četbě všimne, že používáte ve vyprávění symboliku a zároveň necháváte některé věci pootevřené, aby čtenář mohl nalézat. Třeba, když je uvedena nějaká informace, a je možné dohledat k tomu nějaké reálné údaje. Je to záměr?

Ano. Osobně mám jako čtenář rád, když jsem při četbě beletrie autorem nasměrován k nějaké zajímavé události, či místu a mohu si pak dohledat další informace.

Nejednoho čtenáře při četbě dobrodružství Davida Bílka jistě napadne, že tohle by stálo za zfilmování. Přemýšlel jste někdy nad nějakým filmovým námětem?

Film? Na ten bych se podíval moc rád! Zkusím se zeptat na Albatrosu, jestli by neoslovili třeba Stevena Spielberga… Kdysi jsem se podílel na scénáři k filmu Z Ďolíčku na kraj světa, ale to byla hodně specifická práce, nejednalo se hraný film. 

Marta si vzpomíná je knížka o smrti

Na jakou knihu se můžeme těšit dále? Máte něco v šuplíku?

Příští rok by měla v Albatrosu vyjít knížka Marta si vzpomíná, což je taková krátká knížka o smrti. Je to psané pro zhruba stejně staré čtenáře, jako byla Olinka a kouzelná truhla, to znamená pro děti od šesti let. Pro starší čtenáře chci začít něco psát letos v létě. Námět už nosím v hlavě docela dlouho a rád bych se ho konečně „zbavil“. O čem to bude, to samozřejmě neprozradím, ale snad nic nezkazím, když řeknu, že děj knihy se bude opět odehrávat v reálném čase a prostoru. 

Máte nějaký motivační vzkaz pro čtenáře vašich knih, nebo obecně pro děti?

Nikdy neopakujte chyby svých rodičů!


Ztracený na Nevděku

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik

Ztracený na Nevděku - Petr Hugo Šlik



Foglarovské výroky
Svátek má Gita
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"velké poděkování za sborník a připojuji se k přání na pokračování :-)"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sluneční zátoka volá 19. 6.
"V sobotu by se měli zúčastnit setkání nejen foglarovců, ale i trampů, skautů a zálesáků Song (1923, účastník foglarovských táborů) a V. Toma ... "
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
Díky
"Sborník už jsem přečetl a opět je super! Děkuji všem autorům za nové objevy a doufám, že toto číslo nebude poslední!"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
podekovani
"Pripojuji se s podekovanim za dokonceny sbornik, je to parada, opet mnoho novych objevu zpristupnenych nam vsem, vsem autorum velke diky"
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Stejně je super, že MP vyšla v reedici kompletní ..
"Česká "komiksová klubařina" je další z mnoha majstrštyků, které máme po Foglarovi. Celej svět nám může závidět, jen namátkou: klub ... "
Modrá pětka – Signály ze tmy a jiné příběhy od Marko Čermáka a J. B. Kamila
SNF č. 9
"Jsem strašně moc rád, že se sborník č.9 stihl dodělat, vytisknout a věřím, že bude ozdobou letošní Sluneční zátoky. Jura by měl určitě obrov ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Kontakt
"Tady je uveden mail: http://www.intercrosse.eu/interkros/2-KONTAKTY Tohle je web nakladatelství, knihy by tam měly být v eshopu, až vy ... "
Devadesát pět let od narození Svatopluka Hrnčíře. Znovu vyjde jeho trilogie Ostrov, Poklad a Maják Uctívačů ginga
Kontakt
"Ahoj, je možné získat někde kontakt na Václava Vávru? Hledal jsem rychle, ale nenašel. :) Díky moc."
Devadesát pět let od narození Svatopluka Hrnčíře. Znovu vyjde jeho trilogie Ostrov, Poklad a Maják Uctívačů ginga
..........
"A co provozovatel areálu? Je domluveno, že nás pustí dovnitř? Nebo budeme obcházet oplocenou základnu k památníku přes vymýcený les? A co to ... "
Blíží se setkání foglarovců ve Sluneční zátoce
Aha,
"tak to jsem nevěděl, že sehnat originální román ze Slovíčka za cenu, jak uvádí Anonym, lze i za takový pakatel. Já uvažoval, že cena se bude ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Pro šíleného sběratele
"Všechna čísla Slovíčka s románem se v roce 2018 prodala na aukru za 5555 Kč, Podle popisu kompletní a ve velice dobrém stavu. Buď nabízíte z ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Nabízím pytel peněz
"Protože netřu bídu s nouzí, jsem sběratel a mám zájem o vše kolem pana Foglara, koupil jsem si všechny vydané varianty HOBŔ a obdržel jsem i ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Ad Anonym
"Už jste zase dostal vycházky z léčebny? Tak se hlavně nezapomeňte včas vrátit."
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
bez titulku
"Tak když někteří píší o okopoávání, napadání, frustraci a zapšklých chudácích, tak to má váhu, protože málokdo ví o tom všem tolik jako oni ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
bez titulku
"Pro mirabelka: Kniha Tajemství Velkého Fonta se podle informací samotného pana Šantory (vizte výše) nabízela přes Nadaci, takže nikoliv tak, ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
poděkování
"Mě by zajímalo, jestli se konečně najde někdo, kdo poděkuje Skautské nadaci za její dobročinnou aktivitu. Zatím tu vidím jen okopávání kotní ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
VIP klub anonymních podporovatelů Skautské nadace Jaroslava Foglara
"Když už se to provalilo, tak zde jsou údaje: - 2500648187 / 2010 (Fio banka) - částka minimálně 1000 Kč - VS: číslo vašeho mobilu ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Pro Sběratele
"Tajemství Velkého fonta není žádnou tajnou knihou, Martin Pecina je známým i na naší fakultě (Institut komunikačních studií a žurnalistiky F ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Pro Sberatel
"Prokousal jsem se touto sahodlouhou diskuzi a opet (jako uz mnohokrat predtim tady na Bohouskovi) nevychazim z udivu. Pan Sberatel se boji p ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Re anonym
"1. To že jste našel Tajemství velkého Fontavna internetu vám dekuji. Alespoň vim kolik ks bylo vydáno. Ale víte co vše nadace takto prodala? ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
bez titulku
"Že to nedává vám logiku neznamená, že v tom logika není. Takže popořadě. O klubu, do kterého je nutno se nějak dostat, píšete vy. Jsou t ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Re pro p.Šantora
"Nepodepisuji se z obav případných sankcí ze strany nadace. ( mohl bych udat jméno falešné, ale to nepřijde čestné) 1. Stále jste nám neodpo ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
bez titulku
"Tak naposledy, opravdu si nerad píši s člověkem, který se neumí podepsat a v další větě napíše, že se nechováme foglarovsky. Naopak velice n ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara
Te anonym
"To, že podle vás bude vyloučen jen ten kdo prodává veci z VIP klubu mi nedává logiku. Jak mohou někoho vyloučit, když ani nevím jak se do kl ... "
Kompletní vydání Hromadných dopisů Jaroslava Foglara

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .