| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Střípky ze života JF
Duchovní rozměr fenoménu Foglar
Vyjde
Právě vyšlo
Rváčov - vontská komiksová sága
Bohoušek doporučuje

Tajemný svět Klárova - rozhovor s Petrem Hugo Šlikem

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 5. 3. 2020 | přečteno 1971 ]

Petr Hugo Šlik – Záhada dračího klíče. Ilustrace Petr MorkesVydavatelství Albatros má ve svém edičním plánu nejen produkci knih z tajemné stínadelské čtvrti, ale i z dalších dětských městských mýtických světů. Poslední roky zaujaly příběhy hrdinů z čtveřice knih, jejichž děj se odehrává na Klárově, což je zvláštní okrajová část města, kde se dají zažít nejrůznější dobrodružství.

Autorem čtveřice knih je Petr Hugo Šlik - zeměměřič, hudebník, fanoušek družstva Bohemians, básník a spisovatel. Mimo zmíněné příběhy napsal i detektivní prvorepublikový román Stín Černého motýla (2008) a Strach pod Karpaty (2010). Hraje na bicí v kapelách Neúspěšný atlet a Původní Bureš a na kytaru v kapele Hugo a já.

První dobrodružství Vojty a Jindry z města Klárov najdeme v knize Tajemství jeskyně pokladů. Ve volném pokračování nazvaném Ve staré cihelně se svítí se ke klukovské dvojici přidává i děvče Terka. Nerozbíjí se tím klukovská pospolitost? U známého Foglarova klubu Rychlé šípy, nebo u Tomanových Strážců, by nejspíš přítomnost děvčete vedla k rozpadu.
Pozor! Tereza se ke klukům přidává už v polovině té první knížky, to jen pro upřesnění. Od začátku jsem věděl, že v knížce chci mít i dívčí postavu. Myslím, že bez ženského prvku by svět (ať už reálný, nebo ten literární) nebyl úplný. Úvaha o tom, jak by to s Rychlými šípy dopadlo, kdyby se k nim přidala nějaká holka, mi přijde docela zajímavá. Proč by se pak měl klub rozpadnout? Naopak, kdyby byla fajn, kluci by to jistě nějak zvládli.

V dalším knižním díle klárovské party nazvaném Po stopách ztraceného syna otevíráte i vztahy v rodině. Neodradí tato část děje malé čtenáře?
Doufám, že ne. Když jsem chodil na základní školu, měli jsme ve třídě jednoho kluka z rozvedené rodiny a spolužáci z okolních tříd se na něj chodili dívat jako na velkou raritu. Dnes by to bylo spíš naopak. Děti se čím dál častěji musí vyrovnávat s tím, že se s tátou nebo mámou vidí jen o sudých víkendech, nebo s tím, že se jejich rodiče hádají. Je dobré dát jim najevo, že ony za to nemůžou a že je to vlastně docela běžná věc. I proto se v mých knížkách řeší rodinné vztahy.

Poslední ze čtveřice knih dobrodružství z Klárova uzavírá Záhada dračího klíče. Podle názvu to vypadá, že jde o výrazně detektivní děj a zároveň o nalezení čehosi důležitého. Příběh se tím uzavírá.
Opravdu? Mohou čtenáři doufat v návrat postav nebo dalšího děje z Klárova?

Detektivní zápletku mají do určité míry všechny knížky z Klárova. Dračí klíč z posledního dílu symbolizuje genius loci čtvrti a jde skutečně o poslední díl. Když bylo jasné, že po Tajemství jeskyně pokladů vyjdou další pokračování, rozvrhl jsem si celý děj do čtyř dílů. Mimo jiné proto, že jsem chtěl, aby se každá knížka odehrávala v jiné roční době. Nejsem velkým fandou nekonečných sérií, takže Záhada dračího klíče je skutečně poslední díl. Alespoň prozatím. Přiznávám, že Vojta, Jindra i Tereza mi za tu dobu, kdy jsem jejich příběhy psal, docela přirostli k srdci a samotného mě zajímá, jak to s nimi bude dál. Prozatím se ale na další knihu s těmito hrdiny nechystám.

 Petr Hugo Šlik - Dobrodružství z Klárova

Chystáte tedy jiné knihy pro děti nebo dospělé?
V Albatrosu měla vyjít knížka Olinka a kouzelná truhla. Ta ovšem bude pro trochu mladší čtenáře. Olinka je pro děti, kteří se čtením teprve začínají. Hlavní hrdinka té knihy ani neumí číst a sama se s knížkami teprve seznamuje. Pro čtenáře, kterým se líbila klárovská tetralogie, by mohl být zajímavý rukopis, který právě dokončuji. Je to o něco temnější čtení a hlavní dětský hrdina je tam tentokrát jen jeden. Sám jsem zvědavý, jak se to bude čtenářům líbit. Nejdřív se to ovšem musí líbit nakladateli… Jinak, co se týče plánů, tak v hlavě mám hned několik knížek, které trpělivě čekají ve frontě, až na ně přijde řada. Po několika letech jsem také konečně dostal nápad na knížku pro dospělé. Hodně stojím o to jí napsat, ale absolutně netuším, kdy se k ní dostanu.

Počítal jste už v počátku psaní, že dobrodružství Jindry, Vojty a později i Terky bude pokračovat ve čtyřech knihách?
Ne. Původně měl být jen ten první díl – Tajemství jeskyně pokladů. Odezva od čtenářů ovšem byla taková, že mi v Albatrosu sami navrhli, ať nějaké pokračování napíšu. Nakonec jsem za to docela rád, protože myslím, že teprve, když si člověk přečte všechny čtyři díly, získá ucelený obraz o Klárovu a o lidech, kteří v něm žijí.

Máte kontakt se čtenáři Vašich knih? Znáte jejich reakce na dobrodružství z Klárova?
Jezdím občas na různé besedy do knihoven a do škol. Mám to rád. Bývám předtím dost nervózní, ale během povídání s dětmi se většinou uvolním a nakonec je z toho skvěle strávená hodina, která mi dodává spoustu energie do dalšího psaní. Nevím, jestli jsem měl jen štěstí na publikum, ale odpovědně prohlašuji, že všechny děti, se kterými jsem na těchto besedách přišel do styku, byly mimořádně vnímavé, chytré a zajímající se o své okolí. Naplňuje mě to velkým optimismem.

Ve vašich knihách najdeme kresby Petra Morkese (Komisař Vrťapka a detektiv Vroubek). Jak se Vám s ním spolupracovalo? Nepovažuji se za odborníka přes knižní ilustrace, pana Morkese vybrala výtvarná redaktorka Albatrosu a zpětně jsem za to velmi rád. To, že naše knížky mají úspěch, je z velké části jeho zásluha. Pokaždé jsem se velmi těšil, až mi z nakladatelství pošlou jeho ilustrace k novému dílu. Osobně jsme se potkali asi jen na dvou besedách a setkání to byla milá a příjemná (doufám, že oboustranně).

Jaké knihy jste četl jako malý kluk?
Myslím si, že tady nevyrukuji se žádným překvapivým jménem. Četl jsem to, co každý druhý. Verne, May, London, Tolkien… Měl jsem také hodně rád povídky se Sherlockem Holmesem, nebo komiksy Káji Saudka. Albatros míval edici, která se jmenovala Knihy odvahy a dobrodružství, zkráceně KODovky. Prakticky každou knížku z této edice, na kterou jsem někde narazil, jsem si přečetl. Jeden tajný tip bych však přeci jenom měl. Dodnes (a je to už skoro třicet let co jsem ji četl) mám hluboko v srdci uloženou knížku Vzpoura na Panteru od Zdeňka Pluhaře.

Petr Hugo Šlik

Patřil mezi vaše oblíbené spisovatele i Jaroslav Foglar?
Samozřejmě. Měl jsem to štěstí, že jsem se k jeho textům dostal v pravý čas, to znamená v dětství. Ještě před revolucí u nás na sídlišti kolovalo několik komiksových sešitů s Rychlými šípy. Vzrušení z jejich četby umocňovalo vědomí, že jde o zakázanou literaturu. V devadesátých letech jsem si pak ještě stihl přečíst Hochy od Bobří řeky, Chatu v Jezerní kotlině a Tajemnou Řásnovku. Chatu v Jezerní kotlině dodnes považuji za nejlepší Foglarovu knížku. Mám ji nějakým zvláštním způsobem spojenou se Stříbrným větrem od Fráni Šrámka. Jistě, ty dvě knihy jsou úplně jiné, ale já při jejich čtení zažíval víceméně stejné pocity.
V dospělosti jsem si pak ještě ze studijních důvodů přečetl třeba Přístav volá, Když Duben přichází, nebo Boj o první místo. K těmto knížkám už mám trošku rozporuplný vztah. Jsou tam místa, ze kterých úplně nadšený nejsem, ale třeba je to právě tím, že jsem je už četl ve špatném věku. Celkově musím říct, že si na Foglarovi vážím především jeho upřímnosti. Ze spousty knížek pro děti, které dnes vycházejí, čiší kalkul na sto honů. U Foglara ne. Z každé jeho věty, z každého slova cítím, že to, co psal, myslel naprosto upřímně a prožíval to celou svou duší. To je obdivuhodné.

Čtenáře přivádíte do obdobné oblasti jako Jaroslav Foglar - což je místo (město), kde knižní postavy žijí a zažívají zde dobrodružství, hledají záhady, objevují. Pro čtenáře ale není místo přesně určeno. Má Klárov nějaký reálný základ, existuje v reálném světě?
Narážíte patrně na Stínadla, což je samozřejmě obdivuhodný fenomén. Pamatuji si, že když jsem jako malý kluk musel jet do jiné části města, byť třeba jen do sousedního sídliště, měl jsem silný pocit ohrožení. Myslím si, že pro člověka je důležité sepětí s místem, kde žije. Dospělí to tak nevnímají. Většinou pracují v jiné čtvrti (když ne přímo městě) než žijí, a večer vyrážejí za zábavou do centra. Děti ne. Spolužáky i kamarády mají většinou z okolních domů a až do svých, dejme tomu, patnácti let neopouštějí svou čtvrť, pokud vyloženě nemusí. Jejich vnímání místa kde žijí, je pak mnohem intenzivnější, než jak je tomu u jejich rodičů. Chtěl jsem takové spojení dětí a jejich čtvrti zachytit ve svých knížkách.
Teď tedy konečně ke Klárovu. Ano, předobrazem Klárova je zcela konkrétní pražská čtvrť. Většina orientačních bodů (Modrý háj, konečná tramvaje, stadion, koupaliště) se v této konfiguraci nachází i v reálu. Dokonce i na ty staré pumpy v ulicích tam stále můžete narazit. Vymyslel jsem si vlastně jen Hamerský potok (který tam není vůbec) a náměstí s kostelem (které jsou jinde a vypadají úplně jinak).

Petr Hugo Šlik – Záhada dračího klíče. Ilustrace Petr Morkes

Co Vás motivovalo k napsání dětských knih?
Bylo to ohromně jednoduché. Mně se bohužel moc nezdají sny, ale jednou jsem měl tak intenzivní sen, s tak propracovanou zápletkou, že jsem se po probuzení cítil, jako bych právě přišel z kina. Stačilo tento sen jenom zapsat a knížka Tajemství jeskyně pokladů byla hotová. Do té doby jsem psal jen knížky pro dospělé a na dětskou literaturu jsem nikdy nepomýšlel. Samotného mě překvapilo, jak se to nakonec zvrtlo.

Prožíval jste v dětství podobná dobrodružství jako hrdinové z Vašich knih pro děti?
Vyrůstal jsem v 80. letech na sídlišti na kraji Prahy. Zní to dost strašidelně, ale já na tu dobu vzpomínám moc rád. Neustále jsme s kamarády plánovali, že vlezeme do nějakého kanálu, že někam prokopeme tajnou chodbu, nebo že vylezeme až na vršek sloupu vysokého napětí. Málokdy jsme něco z toho opravdu udělali, ale to nám nijak nevadilo. Stačilo o tom mluvit. Takže se toho u mě vlastně moc nezměnilo. Pořád jen žvaním…

Knihy Petra Hugo Šlika

Petr Hugo Šlik: Ztracený na Nevděku - vydáno 8. 2. 2021, ilustrace Petr Morkes - informace a objednávka na Albatros Media

Petr Hugo Šlik: Záhada dračího klíče - vydáno 26. 10. 2020, ilustrace Petr Morkes - informace a objednávka na Albatros Media

Petr Hugo Šlik: Po stopách ztraceného syna - vydáno 11. 1. 2021, ilustrace Petr Morkes - informace a objednávka na Albatros Media

Petr Hugo Šlik: Ve staré cihelně se svítí - vydáno 6. 3. 2017, ilustrace Petr Morkes - informace a objednávka na Albatros Media

Petr Hugo Šlik: Tajemství jeskyně pokladů - vydáno 9. 3. 2020, ilustrace Petr Morkes - informace a objednávka na Albatros Media

Petr Hugo Šlik: Olinka a kouzelná truhla - vydáno 26. 10. 2020, ilustrace Petra Josefína Stibitzová - informace a objednávka na Albatros Media

Foglarovské výroky
Svátek má Bořivoj
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Pravděpodobně neznáte pojem trolling. Ten tu někteří duševní onanisti prezentují, a na ten je třeba reagovat buď naprostým ignorem, nebo rán ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Sborník
"Aniž bych chtěl zlehčovat zdejší debatu - celkem by mě zajímal podrobnější obsah sborníku. Abych věděl, o co přicházím. Jako nezávislý " ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
výklady pojmů
"Nelíbili se vám nenávistné komentáře a sami je sem píšete... Neříká se tomu náhodou dvojí metr? Také se mi nezdá, že by na mládežnický serer ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Anonyme, běž si prosím leštit konzoli někam jinam, třeba k nějakému vypečenému péčku. Bohumil není na tvoje výlevy zvědavý ani určený. SBOH ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Uživatel: Zmíněný tu napadá druhé naprosto běžně,včetně těch, o kterých se zde zpravuje v souvislosti s jejich úmrtím. Když mu někdo napíše, ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
pojmy-dojmy
"No a já si zase myslím, že cenzura a mazání příspěvků, které se jen někomu nelíbí je jedno a totéž. Navíc - jestli jsem se díval správně, ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Vámi zmíněný pojem plně odpovídá charakteru činnosti, kterou zde zmínění mentálové provádějí. Takže mi připadá trefný a výstižný."
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
pojmy
"Nevím, co to je "leštit konzoli" a přijde mi nevhodné, umisťovat sem tento výraz. Ale asi je to jen jiný výraz pro jiný slangový v ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
ad cenzura
"Nikoliv cenzura. Ale odstranění off topic komentářů a dále takových, které jsou nenávistné, útočné a skryté pod anonymním krytím. Já si p ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
cenzura?
"Otázkou zůstává, zda by toto nebyla cenzura. Jen proto, že se zde oběvují nepohodlné komentáře - které si je "vyřizují účty". F ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
návrh
"Beste, doporučuji zřídit registrační systém. Komentovat by tak mohli pouze registrovaní (a schválení) čtenáři. Ubyde spamu, trollingu a vaty ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
jak po másle
"Příspěvky anonymů bych mazal primárně. A fofrem. BTW Já vždy píšu příspěvky k věci, bez zájmu a touhy někoho pohnojit či ponížit, ty pako ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
"Co mi ale není jedno, je, že pár psychoušů zneužilo dobrodiní redakce Bohouška, kteří zřídili možnost komentování, k osobní exhibici. Pokud ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
narovinu
"Myslím, že je dětinsky naivní domnívat se, že se foglarovu dílu věnuji jen "ti dobří". Jsou mezi námi i svině."
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
dotaz
"Nevím, zda byl MV Bobr kádrovákem, komančem a podobně. Může mě to zajímat, ale popravdě je mi to spíš jedno. Co mi ale není jedno, je, že ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Aby bylo jasno - zeptejte se wikipedie...
"Kádrovák = Kádrový pracovník byla do roku 1989 osoba, která byla pověřena najímáním a propouštěním zaměstnanců v podnicích a organizacích. … ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Pražák, nebo Brňák?
"Tak teď nevím: Zprvu to vypadalo, že šťourání po minulosti "údajného kádrováka" (co to vlastně bylo za funkci? pořád se tím názvem ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
No jistě
"poznávám známý rukopis. Ježku, jak jsi před cca 20 lety na mě vystartoval, že jsem byl kádrovák v jednom podniku - tak jsi vedle. Já dělal o ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
"plivanec"
"Nazdar, Sběrači! VYPIŠ MI, PROSÍM, TY (jak sám píšeš) "ŠTVAVÉ A JEDOVATÉ PLIVANCE OD StG ve sborníku (ve Sbornících)". Teď, když ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
bez titulku
""... byl komplikovanou osobou. Významně přispěl k propagaci života a díla Jaroslava Foglara a za to mu patří dík." Tak pravda je, ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Poděkování tvůrcům sborníku
"Děkuji tvůrcům devátého Sborníku nezávislých foglarovců za jejich dílo, které jsem přečetl jedním dechem od konce po začátek a od začátku zn ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
s na sebe zase něco dozvím
"Ano - je spousta lidí, co nedospěla - hodně je jich v řadách SPJF! Rozhodně bych je však neházel do "jednoho pytle" ubohých " ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Pro Janu
"Milá paní Jano, o čem píšete, má několik kořenů. Jednak řada tzv. foglarovců skutečně nedospěla, mají dětské myšlení a chovají se jak na pís ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců
Ranní káva
"Každé den, po příchodu do práce, si ranní kávu zpestřuji - mimo jiné - prohlédnutím novinek Bohouška. Žel, stále častěji mi káva - i když si ... "
Vyšel Devátý sborník Kruhu nezávislých foglarovců

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .