| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
20 let s vámi
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Vlastislav Toman - 91
ze dne 17.07.2020, autor článku: Bohoušek

Komentář ze dne: 19.07.2020 09:41:47     Reagovat
Autor: - Hadži (scifiveta2@seznam.cz)
Titulek: Poděkování
Díky, Bohoušku, že jsi nezapomněl! I když já na Tebe občas zapomenu, připomínám si často Tvoji existenci a působení.
Měj se - a vydrž!
Hadži-Vlastík

Komentář ze dne: 21.07.2020 20:24:31     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: H@džimu pevné zdr@ví a kdo byl J@n Tlesk@č?
Úvodem musím přiznat, že Dvorského kniha Mýtus o Stínadlech je z mého hlediska "prázdninově řečeno" koronavirově nebezpečná ...
Kdo byl předobrazem J.Tleskače? Věrní Dvojkaři určitě ví, takže s dovolením jen po-opráším jejich ctěnou oddílovou historii a předkládám váženému obecenstvu svědectví zábřežského patriota, který naprosto flagrantně přesně popsal, KDE A ODKUD SE VZAL JAN TLESKAČ!!
citace:
Zábřežský Jan Tleskač
Kultovní kniha Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu poprvé vyšla jako příloha časopisu Mladý hlasatel v roce 1940. Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy. Ústředním motivem knihy je tajemná čtvrť Stínadla a hlavolam zvaný „ježek v kleci“. V tomto hlavolamu je ukryt plánek na létající kolo, které sestrojil zámečnický učeň Jan Tleskač.
Ale už málo kdo ví, že se spisovatel Jaroslav Foglar nechal k postavě Tleskače inspirovat vyprávěním zábřežáka. JUDr. Jaroslav Horníček (1914-1984) byl zapálený skaut, který už jako kluk vstoupil do zábřežské junácké organizace a v roce 1934 na studiích v Praze pokračoval v činnosti jako člen slavného Foglarova skautského oddílu „Dvojka“. Foglara zajímalo, co dělají skauti i v zapadlé části země jakou byl tehdejší Zábřeh. Zaujal ho i zájem zábřežských skautů o MLL (Masarykovu leteckou ligu) a tak se dozvěděl i příběh o zámečnickém učni Ludvíku Kratochvílovi, který si sestrojil vlastní letadlo. A to ho inspirovalo k napsání postavy Jana Tleskače.
Ludvík Kratochvíl (1906-1970)
Poprvé se vznesl na závěsném kluzáku vlastní konstrukce na svahu v místech zvaných Vápeníky u Zábřehu. Své pokusy s modely a kluzáky prováděl na kopcích v okolí města. Stavba létacích aparátů probíhala v rodinné vilce a rozměry jednotlivých dílů letadel tedy byly limitovány velikostí místnosti a dveří, kterými musely být po dokončení vystěhovány ven. Jeho způsob stavby byl hodně svérázný, neboť ke stavbě použil vždy to, co měl po ruce – například panty z králíkárny na zavěšení křidélek. Ke spojování používal hřebíčky namáčené v octě, které po zatlučení zrezivěly a tím byly ve dřevě zajištěny. Jeho první motorový let, byť byl jen pár metrů nad zemí, jej učinil ihned místní celebritou. Své stroje stále zdokonaloval a v roce 1931 zaznamenal místní kronikář, že poletoval celou hodinu nad Zábřehem. Jeho amatérské výtvory však nevzbuzovaly důvěru a tak, když se nabídl k vystoupení na leteckém dnu pořádaném ten rok zábřežskou MLL (Masarykova letecká liga), byl odmítnut. Mladý rebel však přesto vzlétl a prováděl konkurenční produkci mimo letiště.
O několik dní později způsobil úplnou senzaci svým přeletem Zábřeh – Olomouc. Tímto činem se dostalo Kratochvílovi veřejné publicity. Samotný let probíhal v klidu, ale přistání v Olomouci bylo za dramatických okolností. Vál silný nárazový vítr a vojenští piloti měli ten den v Olomouci kvůli počasí zákaz vzletů. Let i přistání konstrukce letadla vydržela, ale po obhlídce letadla zůstalo Kratochvílovi v ruce výškové kormidlo.
Až do té doby konal své letecké pokusy víceméně tajně. Nicméně slavný přelet dostal Kratochvíla také pod drobnohled úřadů. Jelikož létal bez pilotního průkazu a na neimatrikulovaném letadle dostal zákaz létání. Další jeho konstrukce tedy již musely splňovat předpisy ministerstva veřejných prací. Oficiální pilotní zkoušku pak Ludvík Kratochvíl složil v říjnu 1932 v Olomouci, kam přiletěl samozřejmě svým letadlem. Jelikož ale jeho stroj stále neměl letové osvědčení musel dělat pilotní zkoušku na aeroklubovém letadle. Poprvé tehdy seděl v „obrovském“ letadle Letov Š-10 se spoustou přístrojů. Pilotní zkoušky ale i přes tuto komplikaci udělal.
Ludvík označoval všechna svá letadla KLZ (Kratochvíl Ludvík Zábřeh). Oficiální imatrikulaci však žádný typ KLZ neobdržel. Svědčí o tom písmena OK předchystaná na typech KLZ-IV a KLZ-V. V této věci probíhala pravidelná korespondence mezi Kratochvílem a Ministerstvem veřejných prací. Ministerstvo požadovalo zaslat výkresy a výpočty letadla, aby mohlo proběhnout imatrikulační řízení a Kratochvíl vždy odepsal, že uvedené letadlo již zrušil a staví nové.
Jeho aktivit si povšiml dokonce továrník Tomáš Baťa, který jej osobně navštívil v jeho autodílně a nabídl mu stálé místo ve svém podniku. Kratochvíl měl ale již dobře zavedenou autodílnu a navíc pomýšlel na vlastní leteckou výrobu.
Před příchodem Němců v říjnu 1938 Kratochvíl svá letadla rozebral a dobře uschoval. Po okupaci Zábřeha byla jeho zábřežská autodílna uzavřena. Ludvík Kratochvíl byl nasazen v továrně na výrobu elektrospotřebičů Skrat v Ráječku a z aviatika se stal elektrotechnik. Ve svém volném čase si sestrojil jízdní kolo poháněný elektromotorem napájeným z akumulátoru. Za provozování svého elektrokola byl dokonce předvolán německými úřady, kde mu bylo důrazně doporučeno, aby podobných aktivit zanechal.
Po válce se vrací ke své zámečnické a letecké činnosti.
Po roce 1948 mu je zapečetěn hangár a z většiny jeho letadel (či zbytků) mu byly odmontovány motory. Letadlo Piper, které bylo jako jediné schopno letu, mu bylo zabaveno státní správou. Byla mu znárodněna firma i činžovní dům a Ludvík nastoupil do zaměstnání k Rozvodným energetickým závodům v ROL v Zábřehu. S létáním byl na dlouho konec.
Uvolnění politických poměrů během Pražského jara 1968 se projevilo také v životě Ludvíka Kratochvíla. Získal zpět pilotní průkaz a stal se členem aeroklubu Šumperk. I v aeroklubu byl velmi aktivní a měl spoustu návrhů, jak vylepšit činnost.
V roce 1970 se mu splnil sen navštívit nejen svou sestřenici v Alexandrii, ale také egyptské pyramidy. Během letu do Egypta byl rovněž pozván do pilotní kabiny. Dopravní stroj totiž pilotoval jeho bývalý pilotní žák, který na svého prvního učitele nezapomněl. Na dovolené v Egyptě však náhle ve věku 64 let zemřel na zástavu srdce.
Tak až půjdete na zábřežskou poštu vzpomeňte si, že v těchto místech žil a pracoval slavný zábřežský Ikaros. Bez něj by i kniha spisovatele Jaroslava Foglara vyprávěla úplně jiný příběh...

  Reklama
Foglarovské výroky
Svátek má Sabina
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
o Janu Tleskačovi
"Nazdar, kamarádi! Čtu, že pan David Žák dostal výroční cenu Albatrosu a teď píše o Janu Tleskačovi. Je už známo, kdy má kniha vyjít a zda ... "
České noviny (26.10.2020): David Žák dostal výroční cenu Albatrosu, teď píše o Tleskačovi
Hezká koláž vzpomínek
"Děkuji za krásnou koláž vzpomínek na Jestřába. Je to velmi pěkně sestříhané . Pavel Šíma - Sokol exčlen Pražské Dvojky "
Vzpomínky na Jaroslava Foglara
čest Wabimu
"Děkuji ti Wabi, z mého neposedného a zlobivého dítka, se stal čestný, poctivý a hodný, dnes už dospělý muž. Vzpomínám na naše rozpravy u ná ... "
Svět Wabiho Stárky
Poselství ze Stínadel
"https://www.albatrosmedia.cz/tituly/48140415/posel stvi-ze-stinadel/"
Tajemná Řásnovka - verze 2020
vasek63
"V odkazech se udělaly mezery - kdo chce vidět zmíněné ilustrace, prosím vymažte si mezeru v prvním odkazu před .php a ve druhém ve slově hl ... "
Tajemná Řásnovka - verze 2020
bez titulku
"Koukám na stránky Albatrosu že se chystá sběratelské vydání Záhady: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/64162 745/zahada-hlavolamu-sberatel ... "
Tajemná Řásnovka - verze 2020
... přesně tak jak píše Akademie ...
"když se "rozjede mašinérie propagandy", jsou do "podpásové činnosti" zatahováni lidé, kteří s cílem propagandy nemají ni ... "
Ze zářijového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 9. 2020
Dnes o Jaroslavu Foglarovi zmínka na TV Seznam
"V pondělí 19. října 2020 byl na web TV Seznam zařazen pořad historika a ředitele nakladatelství Academia Jiřího Padevěta s názvem Propaganda ... "
Ze zářijového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 9. 2020
bez titulku
"Děkuji za připomenutí Petra Barče, MM. "
Pamětní deska akademickému malíři Petru Barčovi
Tapíří soutěž
"Jako třetí objevil tapíra ve foglarovkách Tomáš Mikulecký! Blahopřejeme k úspěchu!"
Z květnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 5. 2020. Badatelská soutěž o odznak tapíra s uzávěrkou 13. října
Sokolové a Jestřáb
"Náčelník Sokola Radlice Antoním Smetana byl otcem jednoho z Foglarových Hochů od Bobří řeky. Antonín Smetana byl umučen v Mauthausenu v roce ... "
Adam.cz (10. 6. 2020): Letní soutěž Čteme foglarovky!
bez titulku
"Už je doma - paráda. Pan Vávra umí. Potěšila stránka věnovaná Windymu. Díky."
Vyjde druhé souborné knižní vydání kresleného seriálu Truhla pokladů Windyho a Oskara
Tapíří soutěž.
"Druhým vyhrávajícím v akademické tapíří soutěži je pan Frederick Maxmilian Scherrer! Gratulujeme!"
Z květnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 5. 2020. Badatelská soutěž o odznak tapíra s uzávěrkou 13. října
Pojďte se podívat do okrajové části Stínadel
"kde z asanovaných stínadelských domů vznikl neforemný a naprosto "nic neříkající" podivný kout klášterního prostoru, se kterým si ... "
Ze zářijového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 9. 2020
Tapíří soutěž.
"Prvním objevitelem tapíra ve "Foglarovi" a prvním vítězem naší akademické tapíří soutěže se stává Martin Choděra! Gratulujeme, a n ... "
Z květnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 5. 2020. Badatelská soutěž o odznak tapíra s uzávěrkou 13. října
Pojďte se podívat na nové nositele Stříbrné medaile
"srdečně gratuluji Zetovi s Richardem :) https://krizovatka.skaut.cz/zpravodajstvi/53 09-nositeli-stribrne-pametni-medaile-senatu-pcr-se - ... "
Ze zářijového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 9. 2020
bez titulku
"Ano. Na to stačí google překladač. Rozhodně mi ale připadá smysluplnější komunikace v čínštině, než to, co tady probíhá v češtině. "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Bohoušek v češtině
"Bohoušek je web komunikující se čtenáři v češtině. Prošel-li někdo studiem cizího jazyka je to určitě chválihodné. Čtenáři zde to asi úplně ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Odkaz k pravému dolnímu obrázku
"Ahoj, zde odkaz na plakát s pravým dolním obrázkem. Nabízejí také puzzle se stejným motivem. https://www.illustrationshop.cz/p/stinad la-p ... "
Ze zářijového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 9. 2020
bez titulku
"Ty horní tři obrázky jsem kdysi dávno na netu již viděl. Pokud se nepletu (stát se to ovšem může, za což se případně omlouvám), tak je u nic ... "
Ze zářijového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 9. 2020
bez titulku
"Díky Martinovi za sepsání průběhu schůzky, jemu i Slávkovi za její zdárný průběh a čtenářům nabízím další pohled na zmíněné obrázky s foglar ... "
Ze zářijového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 9. 2020
bez titulku
"To se vám, milý uhlobarone, moc nepovedlo :) Komentář 26. 9. ve 22:54 opravdu není psán mnou :) Nechcete si radši stavět z písečku hrady a ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .