| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
20 let s vámi
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Vlastislav Toman - 91
ze dne 17.07.2020, autor článku: Bohoušek

Komentář ze dne: 19.07.2020 09:41:47     Reagovat
Autor: - Hadži (scifiveta2@seznam.cz)
Titulek: Poděkování
Díky, Bohoušku, že jsi nezapomněl! I když já na Tebe občas zapomenu, připomínám si často Tvoji existenci a působení.
Měj se - a vydrž!
Hadži-Vlastík

Komentář ze dne: 21.07.2020 20:24:31     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: H@džimu pevné zdr@ví a kdo byl J@n Tlesk@č?
Úvodem musím přiznat, že Dvorského kniha Mýtus o Stínadlech je z mého hlediska "prázdninově řečeno" koronavirově nebezpečná ...
Kdo byl předobrazem J.Tleskače? Věrní Dvojkaři určitě ví, takže s dovolením jen po-opráším jejich ctěnou oddílovou historii a předkládám váženému obecenstvu svědectví zábřežského patriota, který naprosto flagrantně přesně popsal, KDE A ODKUD SE VZAL JAN TLESKAČ!!
citace:
Zábřežský Jan Tleskač
Kultovní kniha Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu poprvé vyšla jako příloha časopisu Mladý hlasatel v roce 1940. Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy. Ústředním motivem knihy je tajemná čtvrť Stínadla a hlavolam zvaný „ježek v kleci“. V tomto hlavolamu je ukryt plánek na létající kolo, které sestrojil zámečnický učeň Jan Tleskač.
Ale už málo kdo ví, že se spisovatel Jaroslav Foglar nechal k postavě Tleskače inspirovat vyprávěním zábřežáka. JUDr. Jaroslav Horníček (1914-1984) byl zapálený skaut, který už jako kluk vstoupil do zábřežské junácké organizace a v roce 1934 na studiích v Praze pokračoval v činnosti jako člen slavného Foglarova skautského oddílu „Dvojka“. Foglara zajímalo, co dělají skauti i v zapadlé části země jakou byl tehdejší Zábřeh. Zaujal ho i zájem zábřežských skautů o MLL (Masarykovu leteckou ligu) a tak se dozvěděl i příběh o zámečnickém učni Ludvíku Kratochvílovi, který si sestrojil vlastní letadlo. A to ho inspirovalo k napsání postavy Jana Tleskače.
Ludvík Kratochvíl (1906-1970)
Poprvé se vznesl na závěsném kluzáku vlastní konstrukce na svahu v místech zvaných Vápeníky u Zábřehu. Své pokusy s modely a kluzáky prováděl na kopcích v okolí města. Stavba létacích aparátů probíhala v rodinné vilce a rozměry jednotlivých dílů letadel tedy byly limitovány velikostí místnosti a dveří, kterými musely být po dokončení vystěhovány ven. Jeho způsob stavby byl hodně svérázný, neboť ke stavbě použil vždy to, co měl po ruce – například panty z králíkárny na zavěšení křidélek. Ke spojování používal hřebíčky namáčené v octě, které po zatlučení zrezivěly a tím byly ve dřevě zajištěny. Jeho první motorový let, byť byl jen pár metrů nad zemí, jej učinil ihned místní celebritou. Své stroje stále zdokonaloval a v roce 1931 zaznamenal místní kronikář, že poletoval celou hodinu nad Zábřehem. Jeho amatérské výtvory však nevzbuzovaly důvěru a tak, když se nabídl k vystoupení na leteckém dnu pořádaném ten rok zábřežskou MLL (Masarykova letecká liga), byl odmítnut. Mladý rebel však přesto vzlétl a prováděl konkurenční produkci mimo letiště.
O několik dní později způsobil úplnou senzaci svým přeletem Zábřeh – Olomouc. Tímto činem se dostalo Kratochvílovi veřejné publicity. Samotný let probíhal v klidu, ale přistání v Olomouci bylo za dramatických okolností. Vál silný nárazový vítr a vojenští piloti měli ten den v Olomouci kvůli počasí zákaz vzletů. Let i přistání konstrukce letadla vydržela, ale po obhlídce letadla zůstalo Kratochvílovi v ruce výškové kormidlo.
Až do té doby konal své letecké pokusy víceméně tajně. Nicméně slavný přelet dostal Kratochvíla také pod drobnohled úřadů. Jelikož létal bez pilotního průkazu a na neimatrikulovaném letadle dostal zákaz létání. Další jeho konstrukce tedy již musely splňovat předpisy ministerstva veřejných prací. Oficiální pilotní zkoušku pak Ludvík Kratochvíl složil v říjnu 1932 v Olomouci, kam přiletěl samozřejmě svým letadlem. Jelikož ale jeho stroj stále neměl letové osvědčení musel dělat pilotní zkoušku na aeroklubovém letadle. Poprvé tehdy seděl v „obrovském“ letadle Letov Š-10 se spoustou přístrojů. Pilotní zkoušky ale i přes tuto komplikaci udělal.
Ludvík označoval všechna svá letadla KLZ (Kratochvíl Ludvík Zábřeh). Oficiální imatrikulaci však žádný typ KLZ neobdržel. Svědčí o tom písmena OK předchystaná na typech KLZ-IV a KLZ-V. V této věci probíhala pravidelná korespondence mezi Kratochvílem a Ministerstvem veřejných prací. Ministerstvo požadovalo zaslat výkresy a výpočty letadla, aby mohlo proběhnout imatrikulační řízení a Kratochvíl vždy odepsal, že uvedené letadlo již zrušil a staví nové.
Jeho aktivit si povšiml dokonce továrník Tomáš Baťa, který jej osobně navštívil v jeho autodílně a nabídl mu stálé místo ve svém podniku. Kratochvíl měl ale již dobře zavedenou autodílnu a navíc pomýšlel na vlastní leteckou výrobu.
Před příchodem Němců v říjnu 1938 Kratochvíl svá letadla rozebral a dobře uschoval. Po okupaci Zábřeha byla jeho zábřežská autodílna uzavřena. Ludvík Kratochvíl byl nasazen v továrně na výrobu elektrospotřebičů Skrat v Ráječku a z aviatika se stal elektrotechnik. Ve svém volném čase si sestrojil jízdní kolo poháněný elektromotorem napájeným z akumulátoru. Za provozování svého elektrokola byl dokonce předvolán německými úřady, kde mu bylo důrazně doporučeno, aby podobných aktivit zanechal.
Po válce se vrací ke své zámečnické a letecké činnosti.
Po roce 1948 mu je zapečetěn hangár a z většiny jeho letadel (či zbytků) mu byly odmontovány motory. Letadlo Piper, které bylo jako jediné schopno letu, mu bylo zabaveno státní správou. Byla mu znárodněna firma i činžovní dům a Ludvík nastoupil do zaměstnání k Rozvodným energetickým závodům v ROL v Zábřehu. S létáním byl na dlouho konec.
Uvolnění politických poměrů během Pražského jara 1968 se projevilo také v životě Ludvíka Kratochvíla. Získal zpět pilotní průkaz a stal se členem aeroklubu Šumperk. I v aeroklubu byl velmi aktivní a měl spoustu návrhů, jak vylepšit činnost.
V roce 1970 se mu splnil sen navštívit nejen svou sestřenici v Alexandrii, ale také egyptské pyramidy. Během letu do Egypta byl rovněž pozván do pilotní kabiny. Dopravní stroj totiž pilotoval jeho bývalý pilotní žák, který na svého prvního učitele nezapomněl. Na dovolené v Egyptě však náhle ve věku 64 let zemřel na zástavu srdce.
Tak až půjdete na zábřežskou poštu vzpomeňte si, že v těchto místech žil a pracoval slavný zábřežský Ikaros. Bez něj by i kniha spisovatele Jaroslava Foglara vyprávěla úplně jiný příběh...

  Reklama
Foglarovské výroky
Svátek má Marta
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Má problémy se sebou, tak otravuje život druhým
"Tyhle řeči proti M. a proti Nadaci a Sdružen (a proti Albatrosu, proti p. Šantorovi atd.)í vede stále tentýž člověk, akorát mění přezdívky ( ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Také nesouhlasím
"Menharta také znám jako člověka, který se opravdu snaží a bez něj by velká část akcí, které proběhly v Praze a okolí, se vůbec neuskutečnila ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Nesouhlasím
"Rád bych se na tomto místě Menharta zastal. Letos to bude třicet let, co se známe. Menhart má po ta léta celou řadu originálních nápadů, dík ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Opět to podstatné
"Nebýt toho, že celá akce je nepovedenou menhartovinou, nevznikl by ani další balast kolem kůrovcové kalamity ve Sluneční zátoce. Stejně jako ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Kůrovec
"Jenom pro upřesnění, pan Jeřábek řekl mohu si požádat o dotace. Nikde nečtu požádám si o dotace. Přesně tímto způsobem dochází k problémům, ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Poděkování za doplněné vydání Jurovi a Pedrovi
"Děkuji tímto velmi Jurovi Stegbauerovi a Jiřímu Zachariášovi - Pedrovi, za to, že díky nim vyšlo rozšířené vydání knížky "Stoletý hoch ... "
Stoletý hoch od Bobří řeky. Vychází druhé doplněné vydání knihy Jiřího Zachariáše
dotace
"Ještě bych připomněl tento odstavec: Obnovovat porosty se chystá i vlastník lesů podél zátoky. Chce ale postupovat postupně a podle vlast ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
typická menhartovina
"„Mrzí nás, že to dospělo k takovému nedorozumění. S majiteli jsme jednali a byli jsme s nimi domluveni. Bohužel, jak se o sbírce a brigádách ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Ad Reflex
"Já taky viděl jen obálku a prezentaci Reflexu na FB, kde je jasně deklarováno, že jde o parodii, aneb "jak by vypadaly dnešní Rychlé ší ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
ad setkání
"Zásluhou přítomných, ale hlavně Slávka a Alpína to bylo opravdu mimořádně vydařené setkání, protože bylo nabité na (pro mě) nové informace. ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
H@džimu pevné zdr@ví a kdo byl J@n Tlesk@č?
"Úvodem musím přiznat, že Dvorského kniha Mýtus o Stínadlech je z mého hlediska "prázdninově řečeno" koronavirově nebezpečná ... K ... "
Vlastislav Toman - 91
Poděkování
"Díky, Bohoušku, že jsi nezapomněl! I když já na Tebe občas zapomenu, připomínám si často Tvoji existenci a působení. Měj se - a vydrž! Had ... "
Vlastislav Toman - 91
bez titulku
"Dle popisu je ten obrázek evidentně parodie. Schválně jsem se na něj podíval na webu Reflexu a podle dalších obálek to dělají skoro pořád. Č ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Panebože, to je hloupost
"Podíval jsem na na nové číslo Reflexu jen na internetu, ale to mi stačí. Ta obálka je projev přihlouplosti. Těm multikulturialialistům není ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Reflex
"Tak jsem si byl dnes dopoledne koupit Reflex. No, nebýt toho, že rád zařadím do sbírky cokoliv, co se týče díla Jaroslava Foglara, tak ta je ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Za dobrotu na žebrotu
"Proč Nezávislý foglarovec neuvede přezdívku, kterou užívá běžně jinde? (To je řečnická otázka.) Za dobrotu na žebrotu a jako by Sdružení ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
Reflex 29/2020 s obálkou s "Rychlými šípy"
"Týdeník Reflex č. 29/2020 (vyšlo 16. července 2020) otiskuje na titulní straně kresbu "Rychlých šípů" jako ilustraci k tematickým ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Reflex 29/2020 s obálkou s "Rychlými šípy"
"Týdeník Reflex č. 29/2020 (vyšlo 16. července 2020) otiskuje na titulní straně kresbu "Rychlých šípů" jako ilustraci k tematickým ... "
U rodného domu, 6. 7. 2020
Kůrovec kůru kouše
"Tak, a Menhart a jeho "hurá-aktivity" dostaly od Miroslava Janouška a spol., co jim patří. A Sdružení přátel Jaroslava Foglara se ... "
Idnes.cz (9. 7. 2020): Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů
bez titulku
"Vážený Kamile a skauti z Kbel. Děkuji za Vaši rychlou odezvu (zde i do soukromého emailu) a i když jste na můj návrh [v dobrém slova smyslu] ... "
Sluneční zátoka - Tábor Svobody 1945 a 2020
Tábor Svobody - poděkování
"Ahoj Šachíno. Děkuji ti jménem našeho oddílu za Tvůj článek. Velice si vážíme Tvého "rytířského" postoje. S úctou, Kamil"
Sluneční zátoka - Tábor Svobody 1945 a 2020
Poděkování a návrh
"Chtěl bych tímto Organizaci Skaut - S.S.V. ze Kbel a Sdružení přátel Jaroslava Foglara poděkovat za projekt výstavby repliky historického tá ... "
Sluneční zátoka - Tábor Svobody 1945 a 2020
Tábor Svobody ve Sluneční zátoce
"Bylo pro nás velikou ctí, zůčastnit se letošního setkání foglarovců ve Sluneční zátoce a postavit zde "přibližnou" repliku tábor ... "
KBELY TV - Ze skautské kroniky: Hoši od Bobří řeky
fotky
"K uskutečněnému setkání jsem udělal hromadu fotek, dávám je dohromady, zájemci si mohou napsat na adrese redakce@exospace.cz. S uvedením zdr ... "
Před sto třinácti lety se narodil Jaroslav Foglar. Sto deset let prorockého přání Jindřicha Foglara
bez titulku
"ANONYM - mně se líbí jak se Petr V. nezmůže na nic jiného než se podepsat jako vy a psát za vás. Winoga - to je dobře!"
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .