| STÍNADLA |
Bohousek Hledáme Rychlé šípy
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější

Komentáře

ke článku: Dokudrama Elišky Kováříkové zavede posluchače do redakce Mladého hlasatele
ze dne 19.10.2018, autor článku: Krizmen

Komentář ze dne: 21.10.2018 17:07:35     Reagovat
Autor: - Měsíční noci (@)
Titulek: Proč už zase lžou?
Jako třináctiletému (1920) mu vyšla báseň Měsíční noci...

Komentář ze dne: 21.10.2018 20:12:57     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Kdo lže?
Otázku (kritickou?) nějak nechápu. Kdo lže? Je faktem,že už ve svých třinácti letech napsal Jestřáb báseň, která byla pak otištěna v novinách.
.
Když měsíční nadejdou noci
já krajem toulám se sám,
jsa podmaněn kouzelnou mocí
a podivnou touhu mám:
Chtěl bych jít na skály vysoké,
kde měsíc v útes září,
a opět v lesy hluboké,
kde v tůni leskem vábí.
Jen daleko od lidí chtěl bych jít,
tam kde bych sám mohl být,
kde bych za druha jen zvíře měl,
tam krásnějším životem žít.

Komentář ze dne: 21.10.2018 22:22:32     Reagovat
Autor: - Geniální matematik a ten nejlepší vždy a všude (@)
Titulek: Asi, možná, kdo ví
Viděl bych to na spočítání věku podle formulky x-y=14, kde x je rok vydání básně a y je rok narození J. F. a komentujícímu vychází 14, i když v době otištění bylo Foglarovi stále třináct, protože se nenarodil první den v roce.

Nebo naráží na to, že se báseň nenašla a není to 100% potvrzené.

Nebo nevím.

Komentář ze dne: 22.10.2018 11:27:04     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Bude třeba trpělivě prolistovat Národní politiku z roku 1920
Nezbyde než prolistovat Národni politiku....

čti:

https://www.bohousek.cz/cl anek-2006112802-mesicni-noci-nebo-pisen-snilka-zah adna-basnicka-maleho-jaroslava-foglara.html


Komentář ze dne: 22.10.2018 15:15:07     Reagovat
Autor: - Dokaž to (@)
Titulek: Důkaz není a basta fidli
Pokud bude třeba prolistovat, tak to neznamená, že to tam je. A pokud to tam s určitostí je, tak není třeba prolistovávat, už to musel někdo udělat, když se ví, že to tam je.

Čti tamtéž: Zajásal jsem, že mám v ruce originál té slavné básničky a pomyslel si, že v novinách asi upravili název, ale pak mé oči sklouzly na přípis u horní hrany listu: „Psáno za světlé noci z 23. na 24. července 1923“!!! Tedy celé tři roky po dosud uváděné dataci básničky! Zarážející je, že jsem nikde v textech psaných přímo Jaroslavem Foglarem na zmínku o tom, že mu ve třinácti letech otiskli v novinách básničku nenarazil – např. v Životě v poklusu. Pochybuji, že by se tím Jestřáb nepochlubil.

Komentář ze dne: 27.10.2018 12:30:15     Reagovat
Autor: - Badatelé z Národní knihovny (@)
Titulek: Listovali jsme a listovali...
...ale žádné Měsíční noci, či jakoukoliv báseň se shodným obsahem jsme v Národní politice ročníku 1920 neobjevili. Věru kdosi kdysi a kdesi vypustil tuto kachnu (Stanislav Sohr v brožuře Zase zní píseň úplňku?), a už si lítá světem, zdivoka mávajíc křídly a hejkajíc o výjimečném třináctiletém poetovi. A jak se zdá, kachna nelétá jenom nad českou kotlinou, ale krouží celou Evropou. Jsme zvědavi, kdy se toto pochybné tvrzení objeví třebas někde u Malajsii...….

Komentář ze dne: 27.10.2018 15:59:47     Reagovat
Autor: - Obsedantní měnič přezdívky (@)
Titulek: Zkuste ještě hledat VLEVO DOLE :-D
Tak když samotný Foglar píše, že báseň napsal v roce 1923, tak to asi nemohlo vyjít kdekoliv v roce 1920. Buď kecá Foglar, nebo kecá někdo jiný. A protože Foglar asi věděl lépe, kdy báseň napsal a neměl důvod si vymýšlet, zvlášť když autorství básně přiznal a změna roku, kdy báseň napsal, na podstatě naprosto nic nemění (to by si spíš ubral roky, aby obhájil naivitu básně, takže by, kdyby chtěl fabulovat až lhát, uvedl roky 1922 a nížší), odpověď kdo je tím kecalem se sama nabízí.
Ono je to podobné jako s tou jeho pedofilií, kdy jako pedofil sem tam uháněl baby a skoro se oženil. Nějaké jelito hodilo na wikipedii zmínku o Weissovi a rozhovoru v časopise, ten rozhovor ale není na netu dohledatelný, a už se toho chytli blbečci. Při gramotnosti některých individuí není vyloučeno, je to dokonce velmi pravděpodobné a já na to sázím své cvičky, že v rozhovoru zmínil Weiss Foglara jako autora chlapské literatury a v jiné odpovědi uvedl jména známých autorů - pedofiů a nějaké nablblo se toho chytlo a pochopilo to tak, že Foglar je dle Weisse pedofil a už to jelo, už se to šířilo. Kdyby to náhodou Weiss opravdu formuloval tak, že Foglar je dle Weissova názoru pedofil a Weiss si to myslí na základě Foglarova díla, tak je to na zákaz činnosti, i psychiatři dělají diagnózu až na základě rozhovorů se samotnými pacienty a to ještě musí být ze strany pacientů vůle něco o sobě říct, jinak psychiatr vaří z vody. K tomu si tak devět lidí z deseti plete pedofílii se zneužíváním dětí, takže někteří mistři jsou schopni popírat Foglarovu pedofílii tím, že Foglar nikdy na žádné dítě nesáhl. To není důkaz nepedofílie, ale důkaz toho, že nebyl zvrhlík. O tom, že nebyl pedofil jsou důkazy jiné.

Někdo vypustil blbost mezi lidi a lidi si to přebrali po svém a pak to šíří dál, až se to bere jako fakt. Ovšem to neznamená, že Foglar se na stará kolena o tři čtyři roky spletl, báseň skutečně napsal dříve a skutečně mu vyšla v roce 1920, jen ji teď nikdo nemůže najít, at proto, že špatně hledá, nebo že vyšla někde jinde. Pravděpodobné je ale to méně než to, že mu báseň v r. 1920 nevyšla, protože jako báseň napsaná v roce 1923 prostě v roce 1920 vyjít nemohla.

Komentář ze dne: 27.10.2018 16:03:33     Reagovat
Autor: - Obsedantní měnič přezdívky (@)
Titulek: P. S. pro Zkuste ještě hledat VLEVO DOLE :-D
ad O tom, že nebyl pedofil jsou důkazy jiné.
To jsem ale napsal blbost. Důkazy jsou o jeho heterosexuálním chováním, které předpokládá heterosexuální orientaci a téměř vylučuje orientaci jinou.
Důkazy pro to, že někdo není heterosexuál, homosexuál, pedofil snad ani nemohou existovat, orientace se nedá měřit a i nejlepší přístroje, do kterých se strká penis při promítání obrázků na plátno, se dají oblbnout.

Komentář ze dne: 27.10.2018 18:28:44     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek: Nablblo - supř.
Supr novotvar - NABLBLO. To jsem ještě neslyšel.

Komentář ze dne: 30.10.2018 15:32:14     Reagovat
Autor: - Měsíční noci (@)
Titulek: Kdo lže?
Michale Beránku, lže ten, kdo jako fakt uvádí mnohokrát vyvrácenou Vápenkovu smyšlenku, že JF napsal "už ve svých třinácti letech" báseň, "která byla pak otištěna v novinách". Nic takového se nikdy nestalo. Takže to není FAKT, ale LEŽ. Pokud je to podle tebe fakt, tak ho dolož tím, že sem uvedeš přesný odkaz nebo Bohouškovi poskytneš repros přesným odkazem. Pokud to neuděláš, potvrzuješ, že je to jen tradovaná a neprokázaná LEŽ.

Komentář ze dne: 30.10.2018 17:03:59     Reagovat
Autor: - Stále ten jeden obsedant (@)
Titulek: Lež možná ne
Lež má záměr, nemýlím-li se. Záměr oklamat s vědomím toho, že jde o lež, nejde o pravdu. Proto bych se spíš přikláněl k bludu, mýtu, neověřené informaci, která se s největší pravděpodobností nezakládá na skutečnosti/nebyla prokázana její pravdivost.

Foglarovské výroky
„Zase jedna zvláštnost Řásnovky“ - Jindra Sochor procházející s klubem kolem památné rýhy v obrubě zahrady Strnadovka, kterou vytváří už několik generací řásnovských.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Setkání
"Bohužel jsem si zvadla všiml až teď. Zamířil jsem na Smíchov, kde jsem byl jaksi vypakovánán😊. Škoda, přijdu příště, teď už adresu z ... "
100. jubilejní setkání kolegia Akademie Jaroslava Foglara
To je Grinch?
"Náhodou se trochu podobá novému provedení Grinche ve filmu podle dětského bestselleru "Doktora Seusse"."
Ze soutěže 3x Hoši od Bobří řeky: Jak vypadala Zelená příšera dle Romana Liščáka a Romana Liščáka juniora
Málo Slováků?
"Všimli jste si toho, že na Bohouška chodí strašně málo lidí ze Slovenska? Někdo může namítnout, že píšou česky, takže tu může být lidí ze Sl ... "
K jubileu Rychlých šípů připravili oldskauti z klubu Jestřábi 13 různorodých aktivit
Galerie Marko Čermáka
"Neprozradíte alespoň, kde bude otevřena galerie Marko Čermáka? To bude přemístěna ta vesnické restaurace v Hatích pod Brdy, když se mezi tra ... "
K jubileu Rychlých šípů připravili oldskauti z klubu Jestřábi 13 různorodých aktivit
Děkuji
"Mockrát Vám děkuji za odpověď. Je škoda, že ZETovy knihy nevyjdou společně pod jednou střechou s Jestřábovými, ale je fajn, že zase budo ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
ZET a jeho knihy
"S Albatrosem jsme o knihách Miloše Zapletala jednali, bohužel pozdě. ZET již v nedávné době přislíbil práva na své knihy jinému nakladateli, ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
bez titulku
"Tak mohli by v Albatrosu přejít komplet na skautskou literaturu, že jo... Ale to se asi nestane. Nic proti zmíněným pánům, ale u Zapletala ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
A co Jaroslav Novák?
"A co Jaroslav Novák, Jaroslav Svojše? Nebyli to také skauti? Nenapsal Novák báječně knihy jako STATEČNÁ SRDCE a ZELENÉ JEZERO? A Svojšeh ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
Jo, ZET je dobrej
"Zapletal by byl výborný, ale myslím, že se toho Albatros neujme už jenom proto, že polovina jeho knížek vyšla jinde. Stezka odvahy nově u Vá ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
bez titulku
"Čertíky z krabičky jsou ti lidé proto, že Ester Kuchynková jen řekla to, co každí ví. Že Foglar psal o děvčatech málo až vůbec. Vůbec to nek ... "
LUI.cz (4. 8. 2018): Foglarovky mají nové ilustrace. A český internet spouští mnoho povyku kvůli ničemu
bez titulku
"Mám dotaz na p. Šantoru - Boba, když se tu objevuje. Mohl bych napsal email, ale je to možná i otázka na někoho jiného, kdo může mít nějaké ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
Zvláštní
"komentář. Co z něj možno vidět? Kupříkladu to, že milá paní Ester Kuchynková nejspíš patří k lidem, kteří by z genderové nevyváženosti nařkl ... "
LUI.cz (4. 8. 2018): Foglarovky mají nové ilustrace. A český internet spouští mnoho povyku kvůli ničemu
Fíííháá
"To vypadá zajímavě a atraktivně !! Díky. Kde bude otevřena tak galerie Marko Čermáka? "
K jubileu Rychlých šípů připravili oldskauti z klubu Jestřábi 13 různorodých aktivit
Není mi jasné o co některým diskutujím jde
"Při cestě na staré tábořiště Dvojky pod Kriváněm se letošního června skupina bývalých člemů oddílu Old Boys zastavila v Ledči v Muzeu Jarosl ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
Fakta jsou krmivem vědění
"Nikdo nikomu nebere zásluhy na založení muzea, rozjetí muzea atd. Jenom ten, kdo s tou myšlenkou nebo založením přišel, není iniciátorem muz ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
To třetice ještě pár faktů...
" Tato diskuze ohledně založení muzea J. Foglara mě donutila, abych přidal ještě pár dalších řádků a fakt. Za prvé, jak by řekl n ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
Jako z Hochů od Bobří řeky
"Pokud někdo považuje předchozí příspěvek o "odplivnutí a odkráčení dál" za zcestný, není to pravda. Autorem příspěvku je totiž ten ... "
Před rokem byla udělená J. Foglarovi in memoriam Medaile Za zásluhy I.stupně prezidentem České republiky
jen si odplivnu azas půjdu
""Jen žádné nesmyslné komentáře!!!" Hned jste jeden napsal(a) :D Dost let bylo k tomu aby Foglar byl oceněn za svého života. Se ... "
Před rokem byla udělená J. Foglarovi in memoriam Medaile Za zásluhy I.stupně prezidentem České republiky
založení není vytvoření
""Navrhovatel - čili proponent, má jiný obsah," Spíš význam, ne? Proponent je navrhovatel a navrhovatel, je ten co navrhuje, např ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
P. S.
"Pokud je pro vás web Slovnik-synonym.cz závazný, když ho uvádíte a argumentujete s ním, pak se podívejte, co je tam uvedené, když zadáte pův ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
Obsedant se neplete (stačí malými písmeny)
"Hledat na internetu umíte hezky, jen co je pravda, ale pochopit význam slov, nejen cizích, tam už je to s vámi horší, a ještě horší to je se ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!
Obsedant, který si cizí slova PLETE!
"Zajímalo by mně, jakýžto chytrolín, či spíš "pan chytrý", či spíš "pan důležitý" se ukrývá za všemi cizojazyčnými nicky. ... "
Aha.cz (16. září 2018): 650 tváří spisovatele Foglara a jeho jedno tajemství: Dostal kopačky před svatbou!

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .