| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Foglarovské zajímavosti z nakladatelství Academia v roce 2023

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 13. 2. 2023 | přečteno 691 ]

Zajímavé souvislosti nabízí badatelům života a díla Jaroslava Foglara nakladatelství Academia. Pro letošní rok připravilo ve svém edičním plánu dvě zajímavé knihy, které mohou doplnit souvislosti s okamžiky dětství a válečných let našeho oblíbeného spisovatele. První z knih přitom vyšla už v lednu.

Michal Jareš je autorem knihy Případ Clifton: Monografie jednoho sešitu. Kdo zná Jestřábův životopis, patrně ví, že spisovatel si v dětství vydělával mimo jiné přepisováním "cliftonovek." Podle autora knihy Cliftonka (nebo také „kliftonka“) je pojmenování, které se stalo – podobně jako označení „rodokaps“ – zástupným pro sešitové řady s uzavřeným obsahem a hlavním hrdinou Léonem Cliftonem. Již od svého vzniku byly přitom cliftonky (sešity jinak označené titulem Detektivní novelly) chápany jako četba velmi nízká, proti které by se mělo neustále bojovat. O oblibě sešitů ovšem svědčí to, že v mnoha reedicích vyšlo 275 sešitů. Kniha se věnuje nejen vzniku a popisu celého fenoménu detektivních sešitů u nás, ale přináší i zcela nepostradatelný a velmi podrobný katalog všech dostupných případů našeho prvního českého seriálového detektiva.


Knize je věnován rozhovor v Událostech v kultuře (ČT ART) - 13. ledna 2023.

PhDr. Pavel Suk, Ph.D. se dlouhodobě zabývá obdobím 1938–1968 a mediální manipulací a propagandou nacistického a komunistického režimu. Jeho nová kniha „Veďme mládež duchovně do Říše!“ aneb vybraná protektorátní periodika pro děti a mládež jako nástroj nacistické propagandy bude analyzovat projevy a možné dopady nacistické propagandy ve vybraných periodikách určených pro děti a mládež do 18 let. Z denních listů analyzoval dětské přílohy Národní politiky a Lidových novin. Z periodik vycházejících v první fázi protektorátu (do září 1941) zvolil časopisy Mladý hlasatel a Dětská neděle. Nacisté si byli vědomi, že většinu dospělých převychovat nejde, proto tak akcentovali výchovu české mládeže v nacistické ideologii. Za aktivní pomoci Emanuela Moravce a Františka Teunera inicioval Reinhard Heydrich vznik Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Nacistické propagandě naplno posloužila kuratorní periodika Zteč, Správný kluk a Dívčí svět a Knihovna pro mládež. Autor si také všímá mj. spolupráce Jaroslava Foglara s výše uvedenými periodiky.


Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .