Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje
|
Záhada hlavolamu na československé státní hranici
[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 2. 5. 2003 | přečteno 2834 ]
Ten, kdo si začal 1. května po obědě při sledování Teleautomatu k 50. narozeninám České (Československé) televize na ČT2 společně s televizním přístrojem pobrukovat ústřední melodii z televizního seriálu Záhada hlavolamu (1969), nebyl překvapivě ani na Druhé Straně (ostatně právě vysílaný pořad byl o tom, že na druhou stranu Neprojdou!), ani ve Stínadlech. (A ani za maminkou družstevnicí). Nebyl ani v roce 1969, aniv roce následujícím, kdy se seriál Záhada hlavolamu opakoval, aby se pak na dlouhé roky uložil do trezoru.
Divák zjistil, že je v roce 1978 - u roty Pohraniční stráže na československé státní hranici - a sleduje jeden z dílů dokumentárně-naučného cyklu pro děti "Pojďte se mnou za tátou - Pojďte se mnou za mámou", který seznamoval s nejrůznějšími povoláními.
Diváci 1. května v Teleautomatu mohli hlasováním vybírat, zda uvidí na začátku každé hodiny ten či onen pořad či ukázku z konkrétního období. Za rok 1978 těsně zvítězil (rekordním počtem hlasů /18 685/ ze všech hlasování) právě díl "Táta pohraničník" před dílem "Maminka družstevnice", a tak si foglarovci a příznivci ZH ke svému (někteří obnovenému) překvapení mohli v průběhu pořadu Táta pohraničník několikrát vyslechnout ústřední melodii televizního seriálu Záhada hlavolamu od skladatele Jiřího Šusta, která tentokrát však podbarvovala události na jiné "Rozdělovací třídě".
Jakou cestou se hudba do tohoto pořadu dostala, se Bohoušek pokusí zjistit.
Nyní jen připomeňme, že v roce 1978 byla Záhada hlavolamu již dlouhá léta trezorovým seriálem. V roce 1977 ke všemu ještě z Československa odešel do zahraničí představitel Široka Jan Tříska, a na žádosti a dotazy zasílané Československé televizi ohledně opětovného uvedení Záhady hlavolamu tak mezi již tradiční odpovědi, že se některé díly poztrácely, či že kopie jsou poškozené a vysílání by bylo technicky nekvalitní, šlo zařadit i odpověď novou: "Vážený soudruhu, znovuuvedení seriálu Záhada hlavolamu bude po prohlídce technické způsobilosti předmětem jednání. Jednu z hlavních rolí vytvořil herec J. Tříska, který emigroval a vystupuje v zahraničí proti ČSSR. Na takových osobách nemá Čs. televize pochopitelně zájem, jejich vystupování na obrazovce se posuzuje "případ od případu". S pozdravem ... ... ved. odd. skladby programu HRP".
Nadějně to vypadalo až za dlouho - v roce 1988, kdy byly po řadě jednání náznaky, že by Záhada hlavolamu mohla být uvedena na Vánoce k 50 letům Rychlých šípů, z toho nakonec sešlo a nový termín byl oznamován předběžně na jaro 1989. Uvedení jsme se však nakonec dočkali až na Vánoce 1989.
|
Foglarovské výroky „S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2025
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
|