| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Vyšel desátý Sborník Kruhu nezávislých foglarovců

[ Autor: Luboš Trkovský | vydáno: 17. 05. 2022 | přečteno 411 | komentáře: 6 | přidat komentář ]Je to již více než rok, kdy nás opustil Jiří Stegbauer - Jura. Byl to on, kdo inicioval vznik Sborníků Kruhu přátel odkazu Jaroslava Foglara. Vytvořil redakci sborníku. Psal příspěvky a prováděl korektury textů, které přinášeli dopisovatelé. Určoval obsah i grafickou úpravu sborníku. Zajišťoval tisk a sborníky vlastním nákladem ve svém nakladatelství Ostrov i vydával.
Jeho odchod nás postavil před rozhodnutí jak a zda pokračovat. Zvolili jsme pokračování a podle ohlasu, lze soudit, že loňský devátý sborník dopadl úspěšně.
Redakce ve složení Pavel Šíma, Jiří Zachariáš, Petr Vyleta, za pozorného dohledu Luboše Trkovského a Jiřího Podzimka se tedy pustila do přípravy jubilejního 10. čísla.
Pokusili jsme se, bohužel již zcela bez Jury, v duchu předcházejícího stylu sborníků, zpracovat další zajímavé materiály, které, jak doufáme, potěší všechny obdivovatele díla Jaroslava Foglara a potažmo i příznivce Bohouška. Přesvědčte se sami, jak se nám to podařilo.
Desátý sborník si můžete objednat jako v minulosti u Luboše Trkovského (bala.rama@seznam.cz) nebo bude k dostání na setkání ve Sluneční zátoce 18. 6. 2022.

více...

Při křtu knihy Město jako přízrak si architekt David Vávra oblékl skautskou košili

[ Autor: Petr Molka | vydáno: 16. 05. 2022 | přečteno 128 | přidat komentář ]

Muzeum města Prahy v domě U Zlatého prstenu připravilo v září minulého roku výstavu Město jako přízrak / Pražské inspirace Jaroslava Foglara. Na přání návštěvníků vznikla mnohastránková kniha provázející návštěvníka pražským světem klukovských part ze Stínadel, part o kterých psal spisovatel Jaroslav Foglar.

MĚSTO JAKO PŘÍZRAK

více...

Muzeum města Prahy pokřtí publikaci MĚSTO JAKO PŘÍZRAK

[ Autor: | vydáno: 09. 05. 2022 | přečteno 258 | komentáře: 2 | přidat komentář ]

Dne 8. května 1937 vyšla na popud Jaroslava Foglara v Mladém hlasateli výzva k zakládání dětských čtenářských klubů. V té době asi málokdo tušil, jakým se stanou fenoménem. V různých obdobách fungovaly dalších 70 let a existují i dnes v podobě klubů Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Muzeum města Prahy u příležitosti tohoto foglarovského svátku (někdy nazývaného Den žlutých květů) pokřtí publikaci MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara vydanou ke stejnojmenné výstavě v domě U Zlatého prstenu, a to den poté – v pondělí 9. května.

Město Jako přízrak

více...

Už jste četli Ročenku foglarovce 2021?

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 15. 04. 2022 | přečteno 588 | komentáře: 4 | přidat komentář ]

Foglarovská ročenka 2021Před více než měsícem spatřila světlo světa pozoruhodná publikace, jejímž autorem je Martin Izera z Olomouce, známý sběratel a badatel, tvůrce internetových stránek foglarovec.cz. Pro Bohouška uvedl, že cílem brožury je "zachytit náladu daného roku a katalogizovat sbírkové předměty, které se objevily v daném roce se zajímavými podrobnostmi, na které se časem jinak zapomene."

více...

Rychlé šípy 33: Rušný let první jarní vlaštovky

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 15. 03. 2022 | přečteno 1910 | komentáře: 16 | přidat komentář ]

Rychlé šípyPřed necelými čtrnácti dny vyšel dlouho očekávaný sborník Rychlé šípy 33. Brožovaná kniha formátu A4 přináší 33 nových kreslených příběhů legendárního klubu, které jsou orámovány mozaikou stejného počtu zajímavostí a kuriozit o RŠ a k tomu je ještě přidána velká poznávací hra Rychlé šípy v Africe.
Rychlé šípy 33 se tak staly první vlaštovkou foglarovských knižních novinek letošního jara. Nutno však říci, že „přílet“ této vlaštovky vzbudil mezi příznivci spisovatelova díla nemalý rozruch. Limitovaný náklad jednoho tisíce výtisků totiž nejenže spustil lavinu enormního počtu objednávek, ale i spontánní diskuse.
Slavomil Janov - NashvillePro odpovědi alespoň na některé z řady otázek k tomuto edičnímu projektu jsme se vypravili za osobou povolanou. Editorem a vydavatelem souboru RŠ33 je Slavomil Janov, známý i pod skautskou přezdívkou Nashville, vůdce 48. klubu oldskautů Jestřábi a zakladatel Akademie Jaroslava Foglara.
O rozhovor jsme Tě požádali v předvečer oficiální prezentace edičního projektu Rychlé šípy 33, která proběhne ve čtvrtek 17. března. Foglarovské vody však sborník čeří už od svého vytištění, tedy dva týdny. Proč je tolik rozruchu kolem této publikace?


více...

Vyšel Maják Uctívačů ginga. Bratrstvo ztraceného talismanu završuje trilogii Svatopluka Hrnčíře

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 15. 03. 2022 | přečteno 482 | přidat komentář ]Některé knihy po prvním přečtení zapadnou do zadní řady knihovničky a po čase i do zapomnění.
Trilogii Ostrov, Poklad a Maják Uctívačů ginga Svatopluka Hrnčíře potkal jiný osud.
Čtenářský zájem ji přivedl k novému vytištění.
V mezičase od prvního vydání v letech 1999, 2000 a 2005 se postupně stala předmětem zájmu sběratelů dětské dobrodružné literatury a příznivců díla Jaroslava Foglara, neboť na jeho stínadelské romány volně navazuje.
Když si však spisovatelův příběh začne žít svým vlastním životem, když se příběh přenese do her a činnosti dětí, mládeže i dospělých, může to být pro leckterého autora možná nejcennější odměna.
Svatopluk Hrnčíř (21. května 1926 – 4. září 2014) se za svého života té nejcennější odměny dočkal!
Příběh Maják Uctívačů ginga volně navazuje na knihy Ostrov Uctívačů ginga (vydáno loni v srpnu) a Poklad Uctívačů ginga (vydáno loni v říjnu).
Román v nakladatelství Václav Vávra vychází v druhém vydání s původními ilustracemi kreslíře Rychlých šípů Marko Čermáka, s novou obálkou od téhož autora a je doplněna foglarovsky laděnými vzpomínkami autora příběhu a psaním oddílu Bobří stopy Plameňáci z Ostravy, kde řadu let – za účasti Svatopluka Hrnčíře – probíhaly hry právě na motivy jeho trilogie. Knihu uzavírá přehled tvorby Svatopluka Hrnčíře.
Čtenáři, kteří si knihu objednají v nakladatelství Václav Vávra v nejbližších dnech, získají výtisk s podpisem ilustrátora Marko Čermáka.

více...

Atypické pohledy na Prahu

[ Autor: Michal Beránek | vydáno: 20. 02. 2022 | přečteno 635 | přidat komentář ]

Hlavní role: PrahaDalší “pražská” kniha české spisovatelky Magdaleny Wágnerové vyšla v nakladatelství Havran s.r.o. A jistě osloví všechny, kteří mají rádi naše hlavní město - Prahu.
Na 444 stránkách, doprovázených 414 černobílými fotografiemi, které nafotila sama autorka, jsou popisovány různá místa naší metropole. Pro někoho, procházejícího kouty našeho hlavního města, bude kniha určitě velikou inspirací, najednou člověk uvidí něco, čeho by si možná ani nevšiml.
V této knize napsala Magdalena Wágnerová jednu kapitolu o Stínadlech. Na sedmi stránkách se věnuje autorka Jaroslavovi Foglarovi - Jestřábovi a jeho Stínadlům. Text je doplněn dvěma autorčinými černobílými fotografiemi. Čtenář se nedozví žádné exkluzivní nové objevy, ale průběh Jestřábova života je korektně popsán a úvahy o tom, která městská část kterého města byla vzorem Stínadel, jsou zajímavé.


více...

Ernest Thompson Seton: Personální bibliografie neperiodických publikací v češtině

[ Autor: Napsali jste nám | vydáno: 27. 01. 2022 | přečteno 654 | přidat komentář ]

V loňském roce uplynulo 160 let od narození Ernesta Thompsona Setona (1860–1946), spisovatele, malíře a spoluzakladatele skautingu. Jeho literární dílo psané anglicky bylo překládáno do četných jazyků a těšilo se mimořádné oblibě na celém světě. V této souvislosti je udivující, že počty překladů do češtiny a množství jejich vydání je naprosto bezkonkurenční, což je dosud pozoruhodný fenomén. Jedná se totiž o 164 titulů ve 284 vydáních v českém jazyce.

více...

Klub zvídavých dětí

[ Autor: Skautská nadace Jaroslava Foglara | vydáno: 18. 01. 2022 | přečteno 290 | přidat komentář ]

Klub zvídavých dětíNová kniha Skautské nadace představuje Jaroslava Foglara jako zručného rozhlasového scénáristu. Okolnosti jejího vzniku přibližuje v rozhovoru editor knihy Zdeněk Bauer.
Jestřába známe jako spisovatele, vychovatele, tvůrce čtenářských klubů, ale málokdo tuší, že byl také rozhlasovým scénáristou. S rozhlasem začal spolupracovat v druhé polovině 30. let a postupně pro něj napsal menší i větší pořady pro děti. Tím nejrozsáhlejším jsou patnáctidílné besídky Klubu zvídavých dětí, které po osmdesáti letech v knižní podobě vydává Skautská nadace Jaroslava Foglara.
V roce 1941 byl Jaroslav Foglar osloven rozhlasem, aby připravil sérii besídek pro dětské posluchače. Původně mělo jít o Rychlé šípy, ale shodou okolností vznikl nakonec nový, fiktivní Klub zvídavých dětí. Foglar během dvou let napsal patnáct scénářů, které rozhlas odvysílal, ale nahrávky se bohužel nedochovaly. Proto knižní podoba je jedinou možností jak se s texty seznámit. Jestřáb souběžně se seriálem vedl inspirační stránku pro posluchače v časopisu Rozhlas mladých, jejichž reprodukci kniha v příloze přináší.

více...

Velký nástěnný kalendář ze života Hochů od Bobří řeky na rok 2022

[ Autor: | vydáno: 01. 11. 2021 | přečteno 1260 | přidat komentář ]

Kalendář Hoši od Bobří řeky 2022 s dvanácti originálními komixy z oddílového života a dalšími "vychytávkami" vychází 13. 11. 2021.


více...

Křest nové knihy Josefa Červinky – Grifina Třetí vzkříšení Junáka spojený s autogramiádou se uskuteční 2. 11. 2021 v Olomouci

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 31. 10. 2021 | přečteno 796 | přidat komentář ]

Křest nové knihy Josefa Červinky – Grifina Třetí vzkříšení Junáka spojený s Grifinovu autogramiádou se uskuteční 2. 11. 2021 v 17.30 hodin v Skautském institutu v Olomouci.
Jedná se o příběh jednoho skautského oddílu s příhodami, které se doopravdy staly.
Kniha je plná dobrodružství, kde autor popisuje radosti a strasti skautského života na přelomu 80. a 90. let, ve kterých se pozná mnoho současných skautů.
Reálný příběh ze skautského prostředí se odehrává na 430 stránkách plných napětí a dobrodružství.
Kniha navazuje na styl foglarovek, který autor možná i díky osobní známosti s Jaroslavem Foglarem velmi dobře umí.

více...

Zkáza Jezerní kotliny. Pokračování legendární Chaty v Jezerní kotlině

[ Autor: | vydáno: 24. 10. 2021 | přečteno 1014 | komentáře: 5 | přidat komentář ]

Zkáza Jezerní kotliny - Petr Hugo Šlik, Jaroslav Foglar

Pokračování legendární Chaty v Jezerní kotlině!
Objednat na ALBATROSMEDIA

Zkáza Jezerní kotliny - Petr Hugo Šlik, Jaroslav Foglar

Ludva s Pavlem dál chodí do své milované Jezerní kotliny a nosí do města lékárníkovi vzácný šafrán. Občas však mají pocit, že je někdo sleduje. Při jedné z výprav objeví jeskyni a v ní něco, co otevře celou řadu otázek. Kdo je tajemný Havran? Kdo podepisuje zlověstné dopisy jménem mrtvého Derneta? A skrývá Jezerní kotlina něco ještě cennějšího než šafrán? Dobrodružný příběh v tradici Jaroslava Foglara.
Objednat na ALBATROSMEDIA


více...

Stínadelská trilogie J. Foglara a M. Čermáka poprvé vyjde v souborném vydání

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 23. 10. 2021 | přečteno 2149 | přidat komentář ]

Stínadelská trilogie = dva kreslené příběhy. Takový stav panoval ještě před deseti roky přes dvacet let. Zatímco ze slavných románů Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu (první zveřejnění r. 1940/1941) a Stínadla se bouří (první zveřejnění r. 1946/1947) převedených do komiksů a ztvárněných Marko Čermákem se čtenáři radují již od roku 1970 respektive 1971, na poslední díl - Tajemství Velkého Vonta (první oficiální zveřejnění r. 1990) – mohlo dojít s ohledem na řadu dlouhodobých problémů a nejasností především autorskoprávního rázu až v roce 2012.
Na základě dlouhodobější snahy a současných úspěšných autorskoprávních jednání se všemi dotčenými stranami vyjdou nyní všechna tři stínadelská dobrodružství od Jaroslava Foglara a Marko Čermáka zcela poprvé v souborném vydání jako jeden z dalších svazků edice kreslených příběhů „Klasické komiksy Marko Čermáka“ v Nakladatelství Václav Vávra – www.intercrosse.eu.
Termín vydání ještě není přesně stanoven – o termínu i možnostech objednávek bude Bohoušek včas informovat.

více...

Mirek se zavazuje ke krádeži. Jak se Mirek zachová?

[ Autor: | vydáno: 21. 10. 2021 | přečteno 1114 | komentáře: 5 | přidat komentář ]

Pod junáckou vlajkou - Jaroslav Foglar

Objednat na ALBATROSMEDIA

Jaroslav Foglar - Pod junáckou vlajkou - Albatros

Tak tu máme další z řady foglarovek v novém vydání z nakladatelství ALBATROS
Mirek vstupuje do skautského oddílu s nečistými úmysly – chce tu pro svoji partu ukrást stan. V Devadesátce se mu však dostane vlídného přijetí, pozná tu spoustu kamarádů a do krádeže se mu najednou vůbec nechce. Jenže šéf party Ondra ho má v hrsti. Vyhrožuje, že vůdci oddílu ukáže úpis, v němž se Mirek ke krádeži zavazuje. Jak se Mirek zachová?
Objednat na ALBATROSMEDIA


více...

Foglarovské výroky
Svátek má Bonifác
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Bohoušek před 20 lety
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .