| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Vyjde
Právě vyšlo
Rváčov - vontská komiksová sága
Bohoušek doporučuje

Komentáře

ke článku: U Jóviše! Šípy. Vyjdou opět Rychlé šípy!
ze dne 10.03.2021, autor článku: Krizmen

Komentář ze dne: 10.03.2021 10:07:56     Reagovat
Autor: - Train driver (@)
Titulek: Obálky
Bohužel s těmi obálkami knih u Albatrosu je to pravda.Nemají pro to cit.Zboží hodně prodává obal.Jasně,že znalci,fanoušci a sběratelé si to koupí,ale jako náhodného kupujícího by mně to nezaujalo.

Komentář ze dne: 10.03.2021 11:05:53     Reagovat
Autor: - Jeep Jiří Filípek (filipek13@seznam.cz)
Titulek:
Mne osobně velmi mrzí,že právě čb seriály budou cizí rukou dobarvované,bral bych jen vyčištění,pěkný papír a opravy,jinak at je to ,jak udělal autor sám,původně jsem se na toto vydání neskutečně těšil,škoda,že není omezený počet pro sběratele v původní verzi i za cenu vyšší ceny. Jinak blahopřeji a věřím,že běžným čtenářům se to bude líbit.

Komentář ze dne: 10.03.2021 13:16:45     Reagovat
Autor: - Jing a Jang (@)
Titulek: Barvení RŠ
Jestli tomu rozumím, tak některé příběhy RŠ dr. Fischer jen nakreslil černobílé, čili kontury, a z nějakých důvodů nebyly předlohy jím vybarveny. Je to tak? To pak už ale stejně byly dobarveny v tiskárně Melantricha, protože v hlasateli přece žádné nebarevné příběhy nevyšly. Tak není třeba plakat nad tím, že nyní to vybarvil výtvarný redaktor Pecina. Jednou to už bylo barveno stejně někým jiným než Fischerem, tak jaképak copak nářky A jestli se na všech těm úpravách dělalo dva roky, tak to byla asi pěkná kláda práce.

Komentář ze dne: 10.03.2021 15:22:56     Reagovat
Autor: - Roman (romanhofr@seznam.cz)
Titulek: RŠ souborně
Velmi se na vydání těším a tak děkuji za článek, který zatím nejvíc přibližuje, jak to celé bude vypadat. I když mě trochu mrzí, že tam budou opravené ty různé nepřesnosti v ilustracích. Nejvíc mě však potěšila zpráva, že se snad uskuteční i II. díl (Junek, Čermák + Čermák)!!! Přeju hodně zdaru!!!

Komentář ze dne: 10.03.2021 21:32:58     Reagovat
Autor: - Jiří (jiri.otypka@seznam.cz)
Titulek:
Obálka u RŠ je příšerná, ani nevím, jestli si knihu koupím, tak nějak to nechám volně plynout.
Tahle obálka se mi líbí:
https://www.verneovky.cz/www-verneovky-cz/1 9-GALERIE-CESKEHO-KOMIKSU
A promiňte, myslí-li si někdo, že dělám reklamu. Pak tedy tento příspěvek smažte.

Komentář ze dne: 10.03.2021 21:59:02     Reagovat
Autor: - Duch dr. Fischera (@)
Titulek: Jeep Jiří Filípek
Těch několik desítek dílů, které Fischer dodal jen v konturách, se barvilo pro každé vydání znovu. Dělali to tak v Melantrichu, když vydávali Mladý hlasatel, dělali to tak v Junáku, v Ostravském kulturním zpravodaji i v Olympii. Seriál vždycky měl vycházet barevně, to byl Foglarův tvůrčí záměr. Proto taky Fischer s Foglarem dávali tiskařům instrukce, jak se má ten který díl vybarvovat. Pokud si někdo stěžuje, že budou všechny díly v barvě, měl by si úplně stejně stěžovat u všech předchozích vydání. Toto není katalog Fischerových kreseb, ale nové vydání komiksu Rychlé šípy. Kdo by rád viděl reprodukce co nejbližší Fischerovým originálům, ten si může pořídit těch dvanáct komiksových plakátů z Albatrosu, kde se pietně restaurovaly originální kresby a kde se nic navíc nevybarvovalo ani neopravovalo.

Komentář ze dne: 10.03.2021 22:34:33     Reagovat
Autor: - Slavomil Janov (@)
Titulek: Rychlé šípy... to byli takoví barevní kluci...
V 80. letech jsem v rámci studia na Fakultě žurnalistiky UK skládal ve IV. ročníku zkoušku z předmětu, který se nazýval "vědecký komunismus". Od zkoušejícího jsem dostal otázku "Morálka v socialistické společnosti".
Moc skript (přiznávám, že vlastně žádná) jsem k tomuto předmětu nenastudoval, takže odpověď na zkouškovou otázku jsem musel risknout: Buď to "okecám", nebo mě vyhodí. Tak jsem začal oklikou, že "...k morálce je možno vést už děti výchovou, například i literaturou - knihami typu Timur a jeho parta od Arkadije Gajdara, nebo Rychlými šípy Jaroslava Foglara..."
Než jsem se nadechl, abych pokračoval, zkoušející (prof. PhDr. ...) zvedl oči a s milým úsměvem pronesl: "Rychlé šípy? To byli takoví barevní kluci, viďte..." Z dalšího kratičkého "zkouškového rozhovoru" vyplynulo, že zkoušející četl RŠ v poválečném období ve Vpředu, a pamatuje si, že kluci dělali dobré skutky, čili to bylo morální... Asi za tři minuty jsem vypadl ze zkoušky z vědeckého komunismu s jedničkou. Takže - pro mně - musí být RŠ vždy jen a pouze "barevní kluci", nikoliv černobílí, jak je možná nakreslil Fischer...
Díky "barevným klukům" jsem se přes vědecký komunismus přehoupl jako vítěz olympiády ve skoku vysokém
:-) :-) :-)

Komentář ze dne: 11.03.2021 06:14:07     Reagovat
Autor: - Roman Šantora - Bobo (bobo@skaut.cz)
Titulek: černobílé nebo barevné Rychlé šípy
Milý Jeepe, hlavním důvodem proč by v normálních vydáních měly být Rychlé šípy barevné je ten, že Jan Fischer je černobílé nekreslil z důvodu, že to tak má být, ale z nedostatku času. Zadání bylo jasné, má tvořit barevný seriál, ale vzhledem k množství zakázek to někdy časově nešlo, proto dal pouze pokyny pracovníkům Melantrichu a ty seriál obarvili, bohužel často zjednodušenou formou. Například používali jednobarevné podklad pro komiksová okénka s kresbou, což by sám Fischer neudělal. My jsem šli cestou co nejvíce se Fischerovi blížit a i tyto věci jsme většinou napravovali. Základní kolorování probíhalo ručně, nikoli počítačově, abychom se co nejvíce blížili Fischerově formě. Vydání o kterém píšeš je jistě zajímavé, ale pro nadšené sběratele, né pro běžného čtenáře, který je na barvu zvyklý a navíc tak chtěl, aby Rychlé šípy vycházely, J. Foglar. Věřím však, že i na sběratelské vydání v budoucnu v nějaké formě dojde.

Komentář ze dne: 11.03.2021 10:07:31     Reagovat
Autor: - Jeep Jiří Filípek (filipek13@seznam.cz)
Titulek: Nové RŠ
Romane,díky za reakci na můj názor, děkuji a určitě se jinak těším na vaše nové vydaní RŠ,držte se a jen tak dál,možná jsem si Tvou odpovědí uvědomil,že jde také o to,aby nové vydání bylo lákavé i pro běžné čtenáře,kteří mohou být dalšími ,kteří ponesou pomyslnou štafetu Jestřába dál,děkuji za slušnou odpověd a moc zdravím. Jeep Jiří Filípek

Komentář ze dne: 11.03.2021 12:59:35     Reagovat
Autor: - chrz (@)
Titulek:
To jsem zvědav, jak bude nové vydání vypadat, jaké všechny změny přinese a jak se popere s variantními stránkami. A jestli identifikovalo opravdu všechny varianty :)
Případně které změny z Olympie zapudí a přinese zase nějaké nové (jako třeba přejmenování některých dílů či zařazení špatné verze Rychlé šípy hrají divadlo a podobně).
Zkrátka co reedice, to nová originální verze :) A originál bude navždy jen v Hlasateli a Vpředu

Komentář ze dne: 11.03.2021 13:07:05     Reagovat
Autor: - hm@ (@)
Titulek: Chachacha, legrace
No tohle... takhle Timurem s jeho partou a Rychlými šípy obelstít vědecký komunismus. Kája Marks, Béďa Engels i Voloďa Uljanov by čuměli. Ale proč ne, ostatně Timura jsem v dětství hltal stejně jako Šípáky. Timur to byl takový ruský Mirek Dušín, ale milejší mi byl Kolja Kolokočnikov, či jak se ten Timurův parťák jmenoval. To byl jako Jarka Metelka

Komentář ze dne: 11.03.2021 15:24:06     Reagovat
Autor: - Train driver (@)
Titulek: Chrz
Tak naštěstí originály MH a Vpředu vlastním všechny, takže mohu porovnat.

Komentář ze dne: 11.03.2021 16:31:35     Reagovat
Autor: - jezek tomas (@)
Titulek: Rychlé šípy a Timur a jeho parta
Jasně - paralelu vidím stejně: Timur a jeho parta byli takové sovětské Rychlé šípy a Kvakin a spol., to bylo zase Bratrstvo kočičí pracky. Nevíte, zda se Foglar nezmínil, že Timura četl? V každém případě se u Gajdara neinspiroval, Timur vyšel poprvé až v roce 1940, zatímco kreslené RŠ o více než rok dřív. Ale nebyla to jediná kniha o Timurovi- Gajdar, vlastním jménem Golikov, napsal trilogii. Kromě první knihy to pak byly ještě dva příběhy Velitel sněžné pevnosti a Timurova přísaha.

Komentář ze dne: 12.03.2021 09:31:45     Reagovat
Autor: - Name (nick) (@)
Titulek: Slabá obálka
No tedy, obálka opravdu nic moc. Nudná, nepřitažlivá. Jako kdyby to dělal školák, když na žlutý list papíru nalepí pár vystřižených postaviček. Snad jediná zajímavost je, že kresbičky nejsou příliš známé, byly jen součástí propagace RŠ uvnitř Mladého hlasatele, ale to je tak pro znalce a badatele a ne pro běžné kupující.

Komentář ze dne: 12.03.2021 18:20:22     Reagovat
Autor: - rosomák (@)
Titulek: Krásná obálka
Zdravím všechny plantážníky.
Já si naopak myslím, že obálka je povedená. Použití méně známých obrázků v kombinaci s hláškami s bublin je výborný nápad. Co už jiného může být pro komiks více charakteristické. Použití převládající žluté barvy v kombinaci s červeným nápisem je naprosto v pořádku a vycházející s klubovní vlajky RŠ.
Mezi jinými knihami naopak vynikne.Na nové Rychlé šípy se moc těším.
Zkrátka si myslím, že pan Pecina jako vždy odvedl výbornou práci a smekám před ním.
Svou přezdívku Velký Font si právem zaslouží.
Buďme svorni. Žlutá je barva naše.

Komentář ze dne: 23.03.2021 11:02:26     Reagovat
Autor: - Filuta (@)
Titulek:
Taky Vám přišli RŠ vlastní vahou knihy zničené s omlácenými rožkami?
Ty hovada je dávají do krabice na volno, kniha se cestou samočinně pohybuje a vlastně ničí.
Jak zaznělo v Knoflíkové válce: „Kdybych to věděl, tak bych…“

Komentář ze dne: 23.03.2021 16:20:49     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek:
Jak může někdo velebit obálku, která je graficky nezajímavá? Jak už tady kdosi uvedl - kolemjdoucí kolem knihkupectví nezaujme. V tomto si Albatros polámal křídla nárazem na sloup vlastní nemohoucnosti..

Komentář ze dne: 23.03.2021 18:32:45     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek:
Rychlé šípy neprodává obálka, ale RŠ samotní.

Sama obálka společně s formátem je natolik výrazná, že si toho naopak člověk všimne, nelze ji v knihkupectví přehlédnout.

Komentář ze dne: 29.03.2021 00:42:56     Reagovat
Autor: - PetrV (@)
Titulek:
Díky Nahvillovi za jeho úsměvnou vzpomínku. Je neuvěřitelné, jak životy lidí i jejich letité úsilí při studiu mohlo být zmařeno jen kvůli tomu, že někdo cpal do výuky a zkoušek svou nemocnou bolševickou ideologii.

Děkuji Bobovi za vylíčení, jakým způsobem probíhala příprava nového vydání Rychlých šípů a za jakých okolností vznikaly původní ilustrace. Pro mě to byla informace zcela nová.

Foglarovské výroky
Svátek má Rudolf
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Dotisk
"V dnešní době nikdo netiskne sto tisíc knih, aby mu pak ležely na skladě, když je může kdykoliv pohodlně dotisknout. Považte, že náklady na ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Ano,na Bazoši už ji prodává za 1400,- a na Aukru je zatím na 1100,- Jenom tím nahrávaj různým překupníkům a spekulantům."
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Mám ještě nerozbalený výtisk, tak počkám, jestli se situace nevyvine tak, že za něj dostanu zánovní motocykl. Podle webu Albatrosu bude ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Losna:Já psal, že jedině pár kousků na prodejně. "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Tak si to objednejte třeba tady: https://www.luxor.cz/product/rychle-sipy-ja na-fischera-zbo000396275"
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Propagace na novou knihu o RŠ je všude dost, ale příjde mně nelogické propagovat něco co si nejde koupit! Zkuste si někde RŠ objednat,nepoch ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Péťo, proč se stydíš za svoje jméno že sis vymyslel Kamila?? "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Dokonale zpracovaný systém propagace nevylučuje to, co píšu já. Což samo o sobě nesvědčí o tom, že nepíšu něco, co je na hony vzdálené reali ... "
Vyšlo od roku 2018...
Texty na jedno kopyto
"Oponoval bych panu Anonymovi - už proto, že většina propagačních textů je hodně podobných, tedy vychází ze stejných podkladů, zřejmě od prop ... "
Vyšlo od roku 2018...
Rychlé šípy
"Tak podle mě je to pro všechny foglarovce událost, vždyť příběhy kreslené Fischerem nevyšly opravdu dlouho. A pro celou společnost jsou Rych ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Spíš to je naopak. RŠ se prodávají tak dobře a je to takový fenomén, že všichni se mohou přetrhnout, aby taky něco napsali a přitáhli čtenář ... "
Vyšlo od roku 2018...
Otázka do placu
"To by mě tedy fakt zajímalo, jestli je vydání nového souboru RŠ od J. Foglara a J. Fischera taková "událost roku" či dokonce " ... "
Vyšlo od roku 2018...
RŠ v dnešní MF Dnes
"Víkendová MF ze dne 17. 4. přináší na straně 4 článek "Rychlé šípy jsou zpět", včetně velké kresby populární pětice ze slavného kl ... "
Vyšlo od roku 2018...
Doplnění programu 125. K-AJF
"Z pozvánky na 125. kolegium AJF ve středu 14. 4. od 19.30 h (on-line) nedopatřením vypadl ještě jeden bod programu - 75 let od prvního " ... "
123. setkání Akademie Jaroslava Foglara proběhne opět on-line
125. kolegium AJF, středa 14. 4. v 19.30 (on-line)
"Přátelé, kamarádi, také dubnové, v pořadí již 125. kolegium Akademie Jaroslava Foglara (AJF) + pravidelná schůzka oldskautského klubu Jes ... "
123. setkání Akademie Jaroslava Foglara proběhne opět on-line
Pro: zvídavý (sk@ut)
"Text o Ivančeně (předpokládám, že je odněkud okopírovaný?) by si zasloužil samostatný článek, mnohem vhodnější než přidávat nesouvisející ko ... "
Rváčov - oceněná vontská komiksová sága je opět v prodeji
Česká televize odvysílá zakázaný, ztracený a objevený dokument o Ivančeně
"Minuta ticha. Dokument režiséra a reportéra Milana Vilíma a scenáristy Milana Švihálka natočili ostravští publicisté v dubnu roku 1968. Po ... "
Rváčov - oceněná vontská komiksová sága je opět v prodeji
Kominíci!
"Opravdu jsou to kominíci! Už jim chybí jen ta kominická "šťastná koule" ze slátaniny Poslední stínadelské tajnosti. Kdo jste to ne ... "
Stínadelská trilogie vrcholí v závěrečném dílu s ilustracemi Jiřího Gruse
Je to krása
"Na nové vydání Tajemství Velkého Vonta se moc těším, Jirka Grus je knížku od knížky lepší a lepší, skutečně dobrá volba Albatrosu, za mne te ... "
Stínadelská trilogie vrcholí v závěrečném dílu s ilustracemi Jiřího Gruse
bez titulku
"A což teprv nové komiksové příběhy, které Grus nakreslí pro druhou knihu Rychlých šípů podle nalezených Foglarových scénářů!"
Stínadelská trilogie vrcholí v závěrečném dílu s ilustracemi Jiřího Gruse
bez titulku
"Zdravím všechny Plantážníky! Na nové vydání Tajemství Velkého Vonta se moc těším! Vybrat si jako ilustrátora Stínadelské trilogie Jiřího G ... "
Stínadelská trilogie vrcholí v závěrečném dílu s ilustracemi Jiřího Gruse
Dej si placku na čelo!!
"Napadáni a uráženi tu jsou soustavně jistým PV jiní...."
Zemřel Jiří Stegbauer- Jura

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .