| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
ze dne 02.03.2020, autor článku: Bohoušek

Komentář ze dne: 02.03.2020 20:24:52     Reagovat
Autor: - Marek (@)
Titulek:
Jan Vyčítal v mnoha rozhovorech, které jsem četl, nezapomněl zmínit Rychlé šípy a tím vlastně i svět JF, na kterém vyrůstal. Když zmíním například jeho píseň "Jen vzpomínky poštmistrovic kluka", která začíná: "Mý mládí byly kamenický luka, a jízda na kráck když krajem led puká, za vsi jsme měli lípu a stůl plnej Rychlejch šípů" a dále zde zaznívá "... už dostal peška...a já měl pod polštážem v kleci ježka...", napadne vás, kdo jsou hrdinové jeho světa. Z jeho tvorby je cítit hluboká duše romantika a jeho písně jsou příběhy, mnohé ze života. Musel jsem si jich včera i dnes pár pustit a přijmout fakt, že jeden z lidí, naladěným jako já, zase odešel...

Komentář ze dne: 06.03.2020 08:58:55     Reagovat
Autor: - PetrV (@)
Titulek:
"K trampskému způsobu života Vyčítala inspirovaly knihy Jaroslava Foglara. Líbil se mu skauting, příroda a všechno, co souviselo se zakázanou Amerikou."
https://ct24.ceskatelevize.cz/dom aci/3056252-zemrel-greenhorn-a-karikaturista-jan-v ycital-bylo-mu-77-let

Komentář ze dne: 08.03.2020 20:58:49     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Česká televize
Honzovi Vyčítalovi věnovala celý sobotní večer na ČT ART. V jednom z pořadů došlo k setkání J.V. s Pavlem Čechem, diskuzi o Stínadlech a k výměně originálů. J.V. následně zřejmě nakreslil olej s Bratrstvem kočičí pracky. :-)

Komentář ze dne: 15.03.2020 11:11:21     Reagovat
Autor: - KropilLuděk (@)
Titulek: Zaslechl jsem.....
Je pravda, co se proslýchá, že by vydání nových Rychlých šípů (Dubský-Zeman), které k vydání připravuje p. Janov z Akademie JF, bylo obohaceno o příběhy známých osobností, včetně Honzy Vyčítala? Tyto osobnosti ve své tvorbě několikrát připomněly Foglarovo dílo, například Vyčítal v Písní z Bobří hráze nebo ve Vzpomínkách poštmistrovic kluka, kde zpívá o kreslených seriálech RŠ i ježkovi v kleci. Pokud by to vyšlo jako součást sborníku nových RŠ, uvítal bych to.

Komentář ze dne: 15.03.2020 13:51:00     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: šťastná kombinace Dubský/Zeman
mají chytré příběhy a moc dobrou kresbu... jakou je také fajnovka (alespoň) pro mě dvojice Stegbauer/Petráček v Prokůpkově sborníku...

Komentář ze dne: 16.03.2020 12:49:28     Reagovat
Autor: - Fontgalland (@)
Titulek: reakce na dotaz pana Luďka Kropila
Dobrý den,
Tato informace ( čím bude doplněn komiks s novými příběhy RŠ) je pro mne
naprostou novinkou. Jediným člověkem, který Vám k tomu může poskytnout zasvěcené informace, je jednatel a koordinátor našeho projektu nových příběhů RŠ,pan Slavomil Janov, předseda AJF.
Hezký den přeje autor-scenárista nových příběhů RŠ Jiří Dubský

Komentář ze dne: 16.03.2020 14:02:30     Reagovat
Autor: - Dinik (dinik@centrum.cz)
Titulek: Nové příběhy RŠ
A na kdy se prosím plánuje vydání těchto nových příběhů RŠ?
Díky.

Komentář ze dne: 18.03.2020 09:38:22     Reagovat
Autor: - Akademie Jaroslava Foglara (@)
Titulek: Příprava vydání nových příběhů RŠ
Na přípravě k vydání nových příběhů RŠ se intenzivně pracuje, v současnosti jsou v grafickém studiu upravovány poslední ze tří desítek nakreslených příběhů. Vydání je plánováno v letošním roce, kdy si připomínáme 100 let od vykročení Jaroslava Foglara na celoživotní skautskou stezku. Věřme, že současná epidemiologická krize, která ovlivňuje všechny oblasti našeho života, nijak zásadně přípravu vydání nezdrží ani neohrozí.

Komentář ze dne: 31.03.2020 15:42:39     Reagovat
Autor: - drKlein (@)
Titulek: Poznámka k novým Rychlým šípům
Nevím o nových připravovaných Rychlých šípech nic podrobného, viděl jsem jen ukázku jedné či dvou stránek na večeru o J. Foglarovi asi před rokem a půl v Praze na Žižkově, v divadle-galerii ve sklepě u Jiřího z Poděbrad. Byl přítomen i pan Zeman, který seriál nově kreslí. Sám jsem na rozpacích, zda se mají RŠ takto "oživovat". To, co jsem viděl bylo kresebně poměrně pěkné, samotné příběhy v té krátké ukázce nebylo možno hlouběji posoudit. Vzpomínám jen, že jeden byl o hledání ztraceného papouška. Spíše však dávám za pravdu názoru, který je aktuálně zveřejněn z archivu Bobří stopy na stránkách SPJF. Pan Foglar se v rozhovoru k napodobitelům svých příběhů a postav stavěl odmítavě. Otázka: Jaký je váš názor na řadu autorů, ať již kreslířů, nebo psavců, kteří rozvíjí váš původní námět, a buď předvídají děj, který byl, nebo dokreslují děj, který bude? Foglar: "To se nemá dělat. Já říkám, ať si oni vymýšlejí svoje vlastní figurky, nebo příběhy, ale ať nerozpitvávají moje věci. To se nemá dělat, to jsou zásahy do mého autorského práva a to prostě nepřipouštím! Ale nemám čas se s těmi lidmi handrkovat, žalovat je apod. Měl bych jim aspoň napsat. Já ani to neudělám. Tady vidíte, jak mám strašně málo času, že se ani nehájím, ačkoliv bych měl plné právo se hájit." /z rozhovoru s Jaroslavem Foglarem. Ptal se František Strmiska, 20. března 1991, Zpravodaj SPJF-4/1991 / A tak jen doufám, že tyto nové příběhy budou lepší, než příšerný sborník, vydaný asi před rokem, u něhož lituju, že jsem si tu knihu vůbec koupil.

Komentář ze dne: 31.03.2020 22:21:35     Reagovat
Autor: - Ufo nad Nebraskou (@)
Titulek: Reakce k předchozímu
Ctihodný dr. Klein má pravdu v tom, že neví o připravovaných, nových příbězích RŠ, zhola nic - jak sám tvrdí, viděl jen jednu ukázku a ani při jejím sledování nedával dobrý pozor, protože ten příběh nebyl o hledání ztraceného papouška- RŠ jej našly při sběru bylin zcela náhodou a v závěru jej předaly jeho majiteli. Také se dá jistě souhlasit s tím, že když někdo za života autora se snaží jakkoliv zasahovat do jeho díla, je to jednoznačně narušování autorského práva-to je jednoznačně špatně, zvláště když s tímto vměšováním žijící autor nesouhlasí. Ale naprosto odlišná situace nastává ve chvíli, když je autor 20 let po smrti a pokračovatelé toho krásného, co nám tady autor zanechal, dostanou regulérní souhlas od pravoplatných majitelů autorských práv! To, že autor odešel, v žádném případě neznamená, že to krásné co vytvořil a zanechal budoucím generacím, nesmí pokračovat. Právě naopak - vše dobré,krásné, prospěšné a ušlechtilé, by mělo dál pokračovat a vzkvétat, jako ten žlutý květ míru, který nyní roste na všech nárožích, ve všech koutech i v našich srdcích. Buďme svorni! Žlutá je barva naše .

  Reklama
Foglarovské výroky
„Rozsviťte si čaj!“ - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Reakce k předchozímu
"Ctihodný dr. Klein má pravdu v tom, že neví o připravovaných, nových příbězích RŠ, zhola nic - jak sám tvrdí, viděl jen jednu ukázku a ani p ... "
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
Poznámka k novým Rychlým šípům
"Nevím o nových připravovaných Rychlých šípech nic podrobného, viděl jsem jen ukázku jedné či dvou stránek na večeru o J. Foglarovi asi před ... "
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
Výhry.
"Jsem pro to, aby cenu obdržel i Tajlor. Odpověděl správně a podle svých slov po termínu 13:13. Chyba byla v hodinách, a ne v Tajlorovi. Věnu ... "
Vyšla Bobří stopa 4/2019
Vítězem soutěže Knihovnička Znouzecnost je Martin Divočák i Vlasta.
"V pátek kolem 13:13 hod se strhla menší mela mezi Tajlorem, Martinem a Vlastou. Původnĕ jsem myslel, že vítězem bude první správná o ... "
Vyšla Bobří stopa 4/2019
Podporuji virtuální prohlídku
"Jo, podporuju případné vytvoření virtuální prohlídky v jakékoliv formě. Pokud jsem slyšel od kluků, kteří pomáhali výstavu instalovat, stála ... "
O výstavu Marko Čermáka je zájem
Příprava vydání nových příběhů RŠ
"Na přípravě k vydání nových příběhů RŠ se intenzivně pracuje, v současnosti jsou v grafickém studiu upravovány poslední ze tří desítek nakre ... "
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
Nové příběhy RŠ
"A na kdy se prosím plánuje vydání těchto nových příběhů RŠ? Díky."
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
reakce na dotaz pana Luďka Kropila
" Dobrý den, Tato informace ( čím bude doplněn komiks s novými příběhy RŠ) je pro mne naprostou novinkou. Jediným člověkem, který Vám k ... "
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
Připravujeme virtuální prohlídky výstavy
"Období, kdy je v důsledku mimořádných opatření vůči šíření koronaviru v ČR je pro veřejnost uzavřena také výstava Marko Čermák / 80 let v G ... "
O výstavu Marko Čermáka je zájem
šťastná kombinace Dubský/Zeman
"mají chytré příběhy a moc dobrou kresbu... jakou je také fajnovka (alespoň) pro mě dvojice Stegbauer/Petráček v Prokůpkově sborníku..."
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
Zaslechl jsem.....
"Je pravda, co se proslýchá, že by vydání nových Rychlých šípů (Dubský-Zeman), které k vydání připravuje p. Janov z Akademie JF, bylo obohace ... "
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
... on Foglar totiž nebyl zrovna odvázanej
"ani ze Saudkova pojetí trilogie, ale respektoval akceleraci výkladu svého díla :) Saudek byl tenkrát ještě "použitelný" vynikající ... "
Romantické paběrkování. Výbor povídek a článků Marko Čermáka
Souhlasím s Petr V.
"Není pěkné nazvat Milana Tesleviče mazalem,každý má sice právo na svůj názor,ale někoho urážet tím že ho názvu mazalem,to není pěkné,jestlip ... "
Romantické paběrkování. Výbor povídek a článků Marko Čermáka
poděkování
"Děkuji Slávkovi a Jeepovi za fundovaný komentář. Bylo to opravdu zajímavé setkání v netradičních prostorách a mrzí mě, že (alespoň prozatím) ... "
Z březnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 3. 2020 aneb zprávy z výstavy Marko Čermák / 80 let
mazal
"Pane kolego, znovu se musím ohradit proti slovníku, který je ponižující vůči M. Teslevičovi. Nejsem žádný znalec, tak nemohu soudit jeho výk ... "
Romantické paběrkování. Výbor povídek a článků Marko Čermáka
Virtualni prohlidka
"Slo by vystavu nafotit a udelat virtualni prohlidku? Pokud bude treba mesic zavrena (podivame-li se na Cinu, tak mozna i 1/4 roku), nesti ... "
O výstavu Marko Čermáka je zájem
Přerušení výstavy Marko Čermák / 80 let
"S ohledem na aktuální situaci epidemie koronaviru a v souladu s opatřeními vlády ČR je od soboty 14. 3. 2020 do odvolání uzavřena Galerie 1 ... "
O výstavu Marko Čermáka je zájem
Jasně že každej máme právo na svůj názor
"od čeho jiného jsou komentáře čtenářů, že? Mistru Čermákovi přeji pevné zdraví :) Mezi námi: Teslevič nese znaky samouka mazala, to je vš ... "
Romantické paběrkování. Výbor povídek a článků Marko Čermáka
Výstava je (zatím) stále otevřena
"I přes nepříznivý vývoj šíření koronaviru v ČR je výstava Marko Čermák / 80 let stále otevřena. Jsme v bezprostředním kontaktu s Městskou čá ... "
O výstavu Marko Čermáka je zájem
Reportáž o výstavě v TV
"Ještě jsem na webu našel reportáž z Praha TV: https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha-1/12486 /marko-cermak-vystavuje-v-galerii-1 Je tam jen ... "
Marko Čermák / 80 let - zahájeno!
Krásné připomenutí osmdesátin pana Čermáka
"Skvělé! Gratuluji organizátorům, velice důstojné připomenutí osmdesátin Marko Čermáka. Klobouk dolů už před velkou dekorací s Rychlými šípy ... "
Marko Čermák / 80 let - zahájeno!
Česká televize
"Honzovi Vyčítalovi věnovala celý sobotní večer na ČT ART. V jednom z pořadů došlo k setkání J.V. s Pavlem Čechem, diskuzi o Stínadlech a k v ... "
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
k ilustracím
"Nelíbí se mi hanění knih a ilustrací. Žijeme v ještě částečně svobodném státě, čili každý má právo volby a nikdo nedrží nikomu flintu u hlav ... "
Romantické paběrkování. Výbor povídek a článků Marko Čermáka
bez titulku
" "K trampskému způsobu života Vyčítala inspirovaly knihy Jaroslava Foglara. Líbil se mu skauting, příroda a všechno, co souviselo se za ... "
Zemřel Jan Vyčítal (8. března 1942 – 1. března 2020)
Otevření výstavy - vysvětlení:
"Od 2. 3. do 4. 3. probíhala instalace výstavy. Dnes, tedy 5. 3. se konají ještě drobné dodělávky a příprava na odpolední vernisáž, která je ... "
Kreslíř Rychlých šípů slaví osmdesátiny

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .