| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Azimuty kolem laviček Jaroslava Foglara (1)

[ Autor: Slavomil Janov - Nashville | zařazeno: 24. 8. 2023 | přečteno 622 ]

Azimuty kolem laviček Jaroslava FoglaraZkraje letních prázdnin byla v Praze zahájena dlouhodobá orientační hra s názvem Azimuty kolem laviček Jaroslava Foglara. Formou rekreačních vycházek s mapou pro orientační běh umožní účastníkům poznat zajímavá místa v několika atraktivních lokalitách hlavního města.

Z iniciativy Skautské nadace Jaroslava Foglara jsou na vybraných dětských hřištích a parcích metropole postupně instalovány lavičky s uměleckou dřevořezbou na opěradle. Motivy dřevořezeb vycházejí z nejznámějších Foglarových knih. Dosud bylo v Praze instalováno šest laviček se stylizovaným vyobrazením příběhů Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu, Boj o první místi, Tajemná Řásnovka a Devadesátka pokračuje.
Všechny lavičky – ať už jsou na dětských hřištích v Riegrových sadech a v parku Grébovka, na Kampě u Skautského institutu v Rybárně, poblíž lanové prolézačky ve Stromovce, u městské knihovny na Vinohradech nebo na hřišťátku na kraji Prokopského údolí – nabízejí ve svém bezprostředním okolí nenáročné trasy vhodné k individuální či rodinné procházce.
V okolí Foglarových laviček jsou také vytvořeny mapy pro rekreační orientační běh. A právě prolnutí rekreační formy orientačního běhu se spisovatelovým dílem se ve hře stává výzvou k tematickým vycházkám.
Na každé mapě, kterou si bude možno postupně stáhnout z internetu z webu foglarovského magazínu Bohoušek (www.bohousek.cz) nebo stránek Kmene dospělých skautů a skautek Junáka (kmendospelych.skaut.cz), jsou v okolí laviček vyznačena tři kontrolní stanoviště. Na těchto „kontrolách“ mohou účastníci hry objevit tajuplné zákoutí, pamětihodnost, přírodní útvar, budovu či jiný objekt, nebo se jim z daného místa naskytne neotřelá vyhlídka na panorama Prahy a podobně.
Od jednotlivých laviček (na mapách jsou zakresleny uprostřed dvou červených soustředných kružnic) se k jednotlivým kontrolám (vyznačeny kroužky) lze vydat v libovolném pořadí, podle vlastní trasy. Logicky zvolený okruh od kontroly ke kontrole vytváří jednoduchou a orientačně nenáročnou trať. Trasa kolem každé lavičky měří přibližně kilometr.
Na internetu jsou mapy se zakreslenými kontrolami zveřejňovány postupně od července, přibližně v měsíčních intervalech.
První azimuty zavedly účastníky na začátku prázdnin do Havlíčkových sadů s vinicemi Grébovka. Zde, na dětském hřišti pod vinicemi na východním okraji parku, je dětské hřiště s lavičkou podle románu Chata v Jezerní kotlině.

Připomeňte si, jak byla v roce 2018 pokřtěna lavička Chata v Jezerní kotlině v Grébovce.

V dalších měsících od srpna až do prosince bude zveřejněno zbývajících pět map. Orientační hra tak nabídne vycházky také v podzimní období i v zimě. Trasy jsou ale vytvořeny tak, že rozdílná roční období či proměny počasí nemají vliv na možnost vydat se na jednotlivé vycházky.
Další informace ke hře je možno získat na telefonu 602 686 725.

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ
Orientační hra nemá závodní charakter. Od nikoho – ať už trať absolvuje klusem nebo volnou chůzí – není vyžadován sportovní výkon co nejrychlejší absolvování trasy. Přesto pro účastníky, kteří si na vycházku spolu s mapou vezmou i fotoaparát či mobilní telefon s možností fotografování, je připravena fotografická soutěž.
Stačí, pokud z míst na jednotlivých kontrolách kterékoliv mapy – nebo kdekoliv na zvolených trasách vycházek – pořídíte zajímavé snímky. Může jít o fotografie přírody, památek, nevšedních objektů a podobně.
Fotografie v elektronické podobě lze pak zasílat průběžně až do konce roku na adresu: oldskauting@email.cz. Termín k zaslání posledních momentek je 31. prosince 2023. Vyhodnocení proběhne na novoročním setkání příznivců Foglarova díla v rámci lednového kolegia Akademie Jaroslava Foglara.
Počet zaslaných snímků jedním účastníkem není omezen. Fotografie je možno posílat i postupně, jak kdo absolvuje vycházky podle jednotlivých map.
Na autory nejzajímavějších snímků čekají stylové odměny.

VZHŮRU DO GRÉBOVKY!
Dnes Bohoušek zveřejňuje první mapu s územím Havlíčkových sadů a lavičkou Jaroslava Foglara na dětském hřišti pod vinicí Grébovka. Délka vycházkového okruhu (v přirozeném pořadí kontrol je přibližně jeden kilometr.

Mapa Grébovka - Azimuty kolem laviček Jaroslava Foglara (PDF)

Související články:
Nová vyřezávaná lavička Jaroslava Foglara v Prokopském údolí (26.03.2023)
Lavičky Jaroslava Foglara (26.03.2023)
Křest 6. lavičky: Pod junáckou vlajkou a Devadesátka pokračuje (19.03.2023)
Noviny Prahy 2: V programu rozvoje Prahy 2 je i venkovní hra po stopách Jaroslava Foglara (26.02.2023)
Přijďte se posadit na lavičku Jaroslava Foglara v Praze na Kampě (16.03.2022)
Přibyla další vyřezávaná lavička Jaroslava Foglara: Tajemná Řásnovka u knihovny v Korunní ulici (13.10.2021)
Lavička Tajemná Řásnovka bude odhalena před knihovnou v Korunní (28.09.2021)
Náš region (19. 12. 2020): Jednička má lavičku Jaroslava Foglara. Posedíte si na ní na hřišti Za Haštalem (20.01.2021)
Vyřezávaná lavička na motiv románu Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu je v ulici Za Haštalem (23.12.2020)
Radio Prague International (17. 12. 2020): Záhada hlavolamu slaví letos 80 let, připomíná ji hra v ulicích i další foglarovská lavička (17.12.2020)
Vyřezávaná lavička na motiv románu Jaroslava Foglara Boj o první místo je ve Stromovce (09.09.2020)
Křest 4. lavičky J. Foglara (27.08.2020)
Video: Křest vyřezávané lavičky Jaroslava Foglara v Praze 2 - Chata v Jezerní kotlině (13.09.2018)
Video: Křest vyřezávané lavičky Jaroslava Foglara v Praze 2 - Hoši od Bobří řeky (12.09.2018)
Ručně vyřezávané lavičky Jaroslava Foglara v Praze 2 jsou pokřtěny (12.09.2018)
Křest ručně vyřezávaných laviček Jaroslava Foglara umístěných v parcích Prahy 2 se uskuteční 10. září (29.08.2018)Foglarovské výroky
„Vař se, vař, čajíčku - vždyť času už jenom chvilička a Rychlé šípy jsou tu co nevidět!!“ - Dlouhé Bidlo vařící uspávací čaj na schůzku s Rychlými šípy „na usmířenou“
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .