| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Vašeliteratura.cz (16. 3. 2023): Návrat do uliček Stínadel?

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 17. 3. 2023 | přečteno 127 ]

Recenze knihy Davida Jana Žáka: Tleskač. Autorka Markéta Páralová - Tardy mj. píše: "Je zřejmé, že Žák má Foglara velmi dobře načteného a na jím vytvořený svět, včetně jeho atributů, věrně navazuje. Kniha je doporučena pro čtenáře od 10 let, tedy stále pro relativně mladé čtenáře, kteří sice mají první čtenářské krůčky za sebou, ale pořád si tu svou cestu k četbě budují. Věřím, že tato kniha osloví zejména malé chlapce, kteří se mohou ztotožnit s hrdiny, prožívat s nimi všechna dobrodružství a rozkrývat záhady čekající na ně v stínadelských uličkách. Děj totiž příjemně graduje, zápletky nejsou překombinované a akce díky úsporným dialogům nabírá spád. Otázkou však je volba lexika. Jaroslav Foglar byl znám tím, že prostřednictvím svých hrdinů vštěpoval mládeži slušnost také v jazykové rovině. I když přihlédneme k tomu, že tato kniha vzniká mnoho desítek let od prvního vydání stínadelské trilogie a že se jazyk jako „živý tvor“ vyvíjí a proměňuje, bylo by na místě pro danou věkovou kategorii psát bez expresivních výrazů." Celou recenzi si můžete přečíst zde.


Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .