| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Duchovní rozměr fenoménu Foglar
Vyjde
Právě vyšlo
Rváčov - vontská komiksová sága
Bohoušek doporučuje

Komentáře

ke článku: Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
ze dne 15.02.2021, autor článku: Bohoušek

Komentář ze dne: 17.02.2021 23:28:57     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Kontrolní otázka:
Na obálce knihy Jaroslava Foglara: Pod junáckou vlajkou vydanou Olympií v roce 1969 je zobrazený mladý muž v rudých trenách s modrejma teplakáma kol kolem krku Jiří Zachariáš řečený Pedro?
------------------------------------------ --------------------
KONTROLNÍ OTÁZKA JE MYŠLENA JAKO KONTROLNÍ OTÁZKA NA VÁS, PONIVAČ TO NEVIM A POTŘEBUJI SI DO KNIHY UČINITI POZNÁMKU, ZDA-LI MODELEM ČILI MANEKÝNEM BYL PEDRO V TRENACH, DÍKY ZA ODPOVĚD ... KONEC HLÁŠENÍ

Komentář ze dne: 19.02.2021 16:19:27     Reagovat
Autor: - Jiří Sch. (@)
Titulek:
Na základě jaké indicie jste přišel na myšlenku, že by pro zobrazenou postav mohl "býti modelem" Jiří Zachariáš zvaný Pedro?

Komentář ze dne: 19.02.2021 16:48:11     Reagovat
Autor: - DAE (@)
Titulek:
Tuším jsem dříve někde zachytil informaci, že šlo o syna Františka Ulče.

Komentář ze dne: 19.02.2021 20:54:07     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Viděl jsem kdysi velice povedené č/b fotografie z mezinárodního skautského Jambo
kde naše skauty a skautky reprezentoval mimo jiné také Jiří Zachariáš (v mladých letech samozřejmě) a nabyl jsem tudíž pocitu, že se v Junácké vlajce možná jedná o Pedra.... Víte, jsem také pod vlivem četby Pedrova "100letého HOBŘ" a také neuvěřitelného seriálu "Lilie pod klopou a lilie za mřížemi" a to jsou tak nádherné (mnohdy krutě nádherné) texty, kdy se mi mnohdy vybavuje onen "sošný mládenec pod junáckou vlajkou" :) PROTOŽE PEDROVA AŽ URPUTNÁ FAKTOLOGICKÁ PRECIZNOST MNE OHROMUJE
---------------------------------------- --------------------------
Ale pokud se jedná o obraz Ulčova syna, všechna čest. Také chlopisko jak dubisko. A takový řízky přeci Foglar uměl vytrénovat :)
------------------------------------------------ -----------------
A také Zděnek Burian vše maloval dle fotografií, které si od Foglara vyžádal. A tak máme možnost zjišťovati, že už tehdá byli u Foglara v oddíle "atletičtí bouráci", tak jako následně na obálce Junácké vlajky z let mnohem pozdějších ...


Komentář ze dne: 20.02.2021 18:25:48     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek: Pavel Ulč = Devadesátka pokračuje
Ahoj všem,
Pavel Ulč je vyobrazen s míčem nad sedícími skauty na titulní straně knihy Devadesátka pokračuje (Olympia, vydání 3., 4. a 5.).

Komentář ze dne: 20.02.2021 23:16:16     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Dík kámo, takže se nám to už začíná vyjasňovat ...
Počkáme, jestli ještě někoho náhodou nenapadne, jak to bylo s předlohami kreseb pro foglarovky - vydaných ve zlatých 60´letech :) Tehdy se Olympia opravdu vycajchnovala, to jsou moc krásné knihy :) Je škoda, že nevydali Záhadu, ponivač jejich Stínadla jsou pecka :) ... kucí ve štole na obálce jsou super ...

Komentář ze dne: 22.02.2021 18:01:35     Reagovat
Autor: - ada.vcelak (@)
Titulek: Pedro to asi není
Nejsem si jist, ale myslím, že Pedro Zachariáš se poprvé zúčastnil světového Jamboree nikoliv jako účastník, ale jen jako dospělý návštěvník (a pro čs. úřady samozřejmě, že "na tajňačku") až v roce 1975 v Norsku. Jel stopem z Německa. A to už mu bylo kolem pětatřiceti let, tedy nikoliv žádný jinoch. V každém případě to bylo až několik let poté, co vyšla kniha v Olympii s kresbou Bimby. Takže tudy cesta k vysnění asi moc nevede.

Komentář ze dne: 22.02.2021 21:39:24     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Že byl Pedro na fotkách starší jsem věděl, ale podoba z mladší
verzí Pedra (cca o 10-15let méně) by byla možná. Proto jsem se ptal. Protože přípravy na vydání foglarovek v Olympii probíhaly v řádu 2-3let, takže logicky by foglarovi kluci z oddílu byli na fotkách pro malíře ze 60tých let. Ale Zachariášův typ je velice podobný jak ze starých fotek, nebo také po revoluci, a když jsem viděl ty fotky z Jamboree, tak jsem opakovaně nabyl pocitu, že je to on (v mladších letech). Navíc Foglar sám několikrát uvedl, že si Pedra nesmírně vážil a přál si, aby vedení Dvojky přebral. Proto jsem si také myslel, že možná právě Foglar chtěl Pedrovu postavu na Junáckou vlajku, když zase mohla konečně v Olympii vyjít.
------------------------------------------ ------------------------
Neboj, nejsem snílek a ani nesním o trenkách a ani Jestřábovi nezachraňují krávy :)))

Komentář ze dne: 24.02.2021 11:13:06     Reagovat
Autor: - bimbovec (@)
Titulek: Není to Pedro!
Posedlost pisatele myšlenkou Pedra na obálce foglarovky je výjimečná, ale je daleko od reality. Konečný maloval obálku podle své fantazie, nikoliv nějaké fotografie, natož fotografie od Foglara. A Pedra vůbec neznal. Nemá cenu se tím dál zabývat, je to cesta do slepé ulice.

Komentář ze dne: 25.02.2021 16:46:07     Reagovat
Autor: - --- (@)
Titulek: Dotaz na Pedra
Proč se nezeptáte přímo Pedra?

Komentář ze dne: 25.02.2021 18:22:10     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Kdybych měl kontakt, tak tady asi nepíšu, hlavo
utajená ...

Foglarovské výroky
Svátek má Alexej
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"že téma JF se dostalo do televize, ~ Toko Online Jual Filling Cabinet ~"
Aktuální zmínky o Jaroslavu Foglarovi v denním tisku
bez titulku
"Nazdar, kamarádi! Nabízím knihu Hošek, Pavel - Evangelium podle Jaroslava Foglara. Stav: nová, 100%. Pořízeno za Kč 198,- Prodám se slev ... "
Bohouškova kniha návštěv
Don't worry, be happy!
"Ano, kamarádi foglarovci! "Trahit sua quemque voluptas" anebo (jak je to vyvedeno jako nápis na jedné staré budově v Lázních Bard ... "
Vyšlo od roku 2018...
Upřesnění
"Doplňujeme či upřesňujeme některé údaje k odstavci, který popisuje činnost (a historii) Akademie Jaroslava Foglara: - Zrod AJF se neváže k ... "
Historický přehled foglarovských organizací
bez titulku
"Každý svého štěstí strůjce. Když si nedokáží zjistit informace, ať platí! Podobně se mají i Kreslené seriály Junáku."
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Jaký list prosím? Mně nepřišlo nic."
Vyšlo od roku 2018...
Zánovní motocykl za Rychlé šípy!
"Na aukru už cena za RŠ u jedné aukce na 2372 korunách. Jestli sem chodí kdokoliv z Albatrosu nebo z Nadace a má tu možnost - sdělte něja ... "
Vyšlo od roku 2018...
Dotisk
"V dnešní době nikdo netiskne sto tisíc knih, aby mu pak ležely na skladě, když je může kdykoliv pohodlně dotisknout. Považte, že náklady na ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Ano,na Bazoši už ji prodává za 1400,- a na Aukru je zatím na 1100,- Jenom tím nahrávaj různým překupníkům a spekulantům."
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Mám ještě nerozbalený výtisk, tak počkám, jestli se situace nevyvine tak, že za něj dostanu zánovní motocykl. Podle webu Albatrosu bude ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Losna:Já psal, že jedině pár kousků na prodejně. "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Tak si to objednejte třeba tady: https://www.luxor.cz/product/rychle-sipy-ja na-fischera-zbo000396275"
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Propagace na novou knihu o RŠ je všude dost, ale příjde mně nelogické propagovat něco co si nejde koupit! Zkuste si někde RŠ objednat,nepoch ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Péťo, proč se stydíš za svoje jméno že sis vymyslel Kamila?? "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Dokonale zpracovaný systém propagace nevylučuje to, co píšu já. Což samo o sobě nesvědčí o tom, že nepíšu něco, co je na hony vzdálené reali ... "
Vyšlo od roku 2018...
Texty na jedno kopyto
"Oponoval bych panu Anonymovi - už proto, že většina propagačních textů je hodně podobných, tedy vychází ze stejných podkladů, zřejmě od prop ... "
Vyšlo od roku 2018...
Rychlé šípy
"Tak podle mě je to pro všechny foglarovce událost, vždyť příběhy kreslené Fischerem nevyšly opravdu dlouho. A pro celou společnost jsou Rych ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Spíš to je naopak. RŠ se prodávají tak dobře a je to takový fenomén, že všichni se mohou přetrhnout, aby taky něco napsali a přitáhli čtenář ... "
Vyšlo od roku 2018...
Otázka do placu
"To by mě tedy fakt zajímalo, jestli je vydání nového souboru RŠ od J. Foglara a J. Fischera taková "událost roku" či dokonce " ... "
Vyšlo od roku 2018...
RŠ v dnešní MF Dnes
"Víkendová MF ze dne 17. 4. přináší na straně 4 článek "Rychlé šípy jsou zpět", včetně velké kresby populární pětice ze slavného kl ... "
Vyšlo od roku 2018...
Doplnění programu 125. K-AJF
"Z pozvánky na 125. kolegium AJF ve středu 14. 4. od 19.30 h (on-line) nedopatřením vypadl ještě jeden bod programu - 75 let od prvního " ... "
123. setkání Akademie Jaroslava Foglara proběhne opět on-line
125. kolegium AJF, středa 14. 4. v 19.30 (on-line)
"Přátelé, kamarádi, také dubnové, v pořadí již 125. kolegium Akademie Jaroslava Foglara (AJF) + pravidelná schůzka oldskautského klubu Jes ... "
123. setkání Akademie Jaroslava Foglara proběhne opět on-line

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .