| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Stanislav Sohr
ze dne 11.01.2021, autor článku: Bohoušek

Komentář ze dne: 13.01.2021 13:24:19     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Jen pro úplnost informací


1/ Ing. Stanislav Sohr, 27.12. 1925 figuruje v Archivu bezpečnostních složek pod krycím jménem Sova.

2/ Ing. Stanislav Sohr je zakladatelem firmy Noetis, která obdržela od Klubu skeptiků Sisyfos bronzovy bludný balvan v roce 2006.

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo z iniciativy vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen, jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti.

Proč a kvůli čemu firma Noetis "Bludny balvan" dostala najdete v oddůvodnění uvedené v textu

Bronzový Bludný balvan za rok 2006 - Společnost Noetis | Sisyfos - Český klub skeptiků

---

Tyto dvě informace ovšem nezmenšují veliké zásluhy Stanislava Sohr o propagování myšlenek Jaroslava Foglara. Byl jeho aktivním propagátorem už odedávna. Jako šéfredaktor Ostravského kulturního zpravodaje a později jako nakladatel okamžitě jakmile to podmínky dovolily vydával literaturu, která se Jaroslava Foglara týkala.

Pro mnohé je nejznámější knížečka Zase zní píseň úplňku která vyšla v roce 1968 v nakladatelství PULS

Komentář ze dne: 13.01.2021 23:37:47     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Jo to je pravda a JF to věděl a raději mu
neodpovídal a ani nijak nereagoval ...

Komentář ze dne: 14.01.2021 09:55:03     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Padni komu padni
Pak je ještě nutno dodat, že lidí kteří se točili okolo Jaroslava Foglara a jejich jméno najdeme v seznamech StB je hned několik. Možná více než se nám zdá. Ostatně i Jaroslav Foglar je evidován, že.

Komentář ze dne: 14.01.2021 10:13:04     Reagovat
Autor: - PetrV (@)
Titulek: neokybernetik
Díky Michalovi za upozornění. Viz:

https://www.sisyfos.cz/clanek/216-bronzovy -bludny-balvan-za-rok-2006-spolecnost-noetis

Ne chci nikoho příkře soudit, ale z uvedeného se zdá, že milý pan Sohr byl prachsprostý podvodník, manipulátor a lhář, který žil z hlouposti, naivity a nevědomostí lidí.

Jsem pro, aby se nedělala uměle vytvořená aura kolem lidí. Jestli máme mít úctu k lidem, musí to být po zásluze a se zahrnutím všech důležitých okolností. A toto mě popravdě zklamalo.

Komentář ze dne: 14.01.2021 11:32:02     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Jestřáb neudával
Z jistých ale dost nejasných důvodů StB usilovala z Jestřába udělat zrádce, informátora. Tlak který na něj StBáci vytvořili byl velice silný. Jestřáb napsal dokonce po poradě se známým lékařem dopis určený důstojníkovi StB, který najdeme ve fondech v Památníku národního písemnictví, vysvětlující jeho aktivity – vedení svého oddílu - s důrazem na to, že nedělá nic co by škodilo tehdejšímu systému. Za těchto těžkých a pro nás nejasných podmínek podepsal 31.19.1955 spolupráci s StB. Byl veden pod krycím jménem Šípek. Jestřáb použitelné informace nepodával. Průzkum archivu Ústavu pro studium totalitních režimů to potvrzuje. Nikde se nenajde něco, co by se dalo jako informace o někom hodnotit. Po 5 a ½ měsíci, 17.4. 1956, byla jeho složka archivována a dána „k ledu“. Nedozvěděli se od něho nic – byl pro ně nepoužitelný.

Kdo prolistuje jmenné evidence tehdejších bezpečnostích složek, nebo seznamy Petra Cibulky (StB On – Line) najde tam některá jména bývalých členů jeho oddílu, jeho bývalých spolupracovníků a jména mnoha osob, kteří se kolem něho tenkrát « točili ». Velká část z nich už není na tomto světě a tak se jich nemůžeme otevřeně zeptat jak to skutečně bylo. Údaje uvedené v obou seznamech nemusejí vést ke spolehlivé identifikaci těch pravých « pomocníků » StB. V seznamu jmenné evidence bezpečnostních složek figurují i osoby, které byly vyhlídnuty jako budoucí spolupracovníci, ale k vázacímu aktu u nich nedošlo – proto u nich není uvedeno krycí jméno.

Po archivaci Foglarovy vázací karty tlak StB na Jestřába sice nezmizel docela ale dost zeslábnul a Jestřáb si oddechnul.

Jako jeden z mála potrefených po změnách v roce 1989 několikrát Jestřáb uvedl, že se jeho jméno v těchto seznamech dá najít.

Po různých debatách s lidmi se kterými se v kritické době Jaroslav Foglar stýkal a kteří také prolistovali svoje archivní složky v ÚSTRu, jsem dospěl k názoru, že Jestřáb nikdy o nikom nic negativního neřekl. Také v mojí složce se jméno Foglar vůbec nevyskytuje ačkoliv tehdejší systém o mně sbíral ty nejrůznější informace – StB třeba věděla, kde jako « prašivý » emigrant a zrádce systému ve Švýcarsku bydlím, kolik platím nájem a kde pracuji.

Jestřáb nikdy nikoho neudal.


Komentář ze dne: 14.01.2021 11:45:18     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Přesně tak, JF si zachoval čistý štít, Sohr ne ...
Sohrovy ambice byly vysoké.

Komentář ze dne: 14.01.2021 15:16:10     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Spolupracovník?
Popsaná zjištění se shodují s tím co jsme zjišťovali. Navíc v polovině 80. let byl sepsán dokument StB v němž najdeme zámysl ekonomické kriminalizace několika lidí okolo JF. Před lety k problematice byl web foglar.stb.cz, ale teď už je vypnut. Nicméně jsem chtěl říci, pokud zápis ve svazcích StB v případě JF neznamená plnohodnotnou spolupráci, pak je v úvaze i zápis p. Sohra je to i o předložení dokumentů prokazující plnohodnotnou spolupráci.

Komentář ze dne: 14.01.2021 16:45:48     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: JF čestně vyřešil svoje zisky tím, že obdaroval vietnamské
trpící děti soužené válečným konfliktem ... JF nikdy nechtěl a ani neusiloval o zveřejnění svého donátorství, takže tento bohulibý skutek nelze považovat za pokus "zalíbit se normalizačnímu režimu v tehdejší ČSSR" ...

  Reklama
Foglarovské výroky
"Jo - jo - není nadto nosit za mrazu čepici!!" - Rychlonožka.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
anonym
"A ještě bych měl jednu věc. Po celou dobu schůzky byli připojeni anonymové, o nichž jsme nic nevěděli. Vyvolává to dost divný pocit a byl by ... "
Z listopadového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 11. 2020
bez titulku
"Někteří měli technické problémy, ale velice dobře jsme se bavili - byť tentokrát bez Slávka (který byl jedním z těch postižených). Vyskyt ... "
Z listopadového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 11. 2020
Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás!
"Lidi, než se rozhodnete sem něco psát, změřte si nejprve hladinku krve v alkoholu. Dík :)"
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
Podivný komentář
"Co jsou to za bláboly?! Vůbec těm uváděným souvislostem od Foglara k parodii na Žlutou ponorku Beatles a mezi tím spousty dalších blbostí ne ... "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
JF čestně vyřešil svoje zisky tím, že obdaroval vietnamské
"trpící děti soužené válečným konfliktem ... JF nikdy nechtěl a ani neusiloval o zveřejnění svého donátorství, takže tento bohulibý skutek ne ... "
Stanislav Sohr
Spolupracovník?
"Popsaná zjištění se shodují s tím co jsme zjišťovali. Navíc v polovině 80. let byl sepsán dokument StB v němž najdeme zámysl ekonomické krim ... "
Stanislav Sohr
Jestřáb neudával
"Z jistých ale dost nejasných důvodů StB usilovala z Jestřába udělat zrádce, informátora. Tlak který na něj StBáci vytvořili byl velice silný ... "
Stanislav Sohr
neokybernetik
"Díky Michalovi za upozornění. Viz: https://www.sisyfos.cz/clanek/216-bronzovy -bludny-balvan-za-rok-2006-spolecnost-noetis Ne chci nik ... "
Stanislav Sohr
Padni komu padni
"Pak je ještě nutno dodat, že lidí kteří se točili okolo Jaroslava Foglara a jejich jméno najdeme v seznamech StB je hned několik. Možná více ... "
Stanislav Sohr
Jo to je pravda a JF to věděl a raději mu
"neodpovídal a ani nijak nereagoval ... "
Stanislav Sohr
Jen pro úplnost informací
" 1/ Ing. Stanislav Sohr, 27.12. 1925 figuruje v Archivu bezpečnostních složek pod krycím jménem Sova. 2/ Ing. Stanislav Sohr je zakl ... "
Stanislav Sohr
bez titulku
"Dnes se bohužel videokonference z pracovních důvodů účastnit nemohu (což mě zrovna v tento významný den mrzí), ale zcela určitě všechny moc ... "
Z listopadového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 11. 2020
122. kolegium AJF - středa 13. 1. 2021
"Podobně jako v roce 2020 listopadové kolegium Akademie Jaroslava Foglara (AJF), které proběhlo historicky poprvé on-line, se také první leto ... "
Z listopadového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 11. 2020
bez titulku
"Ano, chystá. Podívejte se na stránky Albatrosu, kniha má vyjít 22.3. a cena bez slevy 799 Kč. "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
bez titulku
"Čája:Sice nerozumím jazyku vašeho kmene,ale zřejmě se vám obal líbí. Nikdo nerozporuje,že "obrázkový seriál" začal vycházet dříve ... "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
bez titulku
"Až uvidíte obálku na nové vydání RŠ J. Fischera, tak to se teprve nasmějete! Je totálně žlutá s nějakými bez ladu a skladu poházenými perok ... "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
bez titulku
"Au. Povídáního tuna a NIC z toho. Proč tedy nebyl na obálku sběratelského vydání Hochů od Bobří řeky použit komiks od pana Tesleviče? Prosil ... "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
... inženýr ...
"Milý 'strojvůdče'! Otázka, co bylo dříve - slepice, vejce, kuře, kohout - jest otázkou věčnou. V některých případech však s jistotou tuto ... "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
Záhada je ...
"... to, proč jsi si ji ... Milý 'strojvůdče', mám dnes (ostatně jako každý den) dobrou náladu. Za chvíli mi ČP doručí novou knihu - Červink ... "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
Záhada
"Tak to sběratelské vydání by bylo dobré, ale to by u toho musel být někdo,kdo tomu rozumí! Kterého inženýra napadla ta velmi nepovedená obál ... "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
Všecko nejlepší
"Je pravda, že Bohoušek všechno vykecá, ale o nejnovějším sběratelském vydání Záhady hlavolamu v nakladatelství Albatros taktně pomlčel. To j ... "
Bohoušek všechno vykecá i v roce 2021!
bez titulku
"Máš pravdu, koukám na Wikipedii a je tam odkaz na stejnou práci. Zvláště pobavila věta "Použití přípravků s drogou má ale řadu kontrain ... "
Ginkgo biloba, zázračný strom zvaný také jinan dvoulaločný, je žijící fosilie...
Medicínské (ne)účinky Ginkgo biloba
"Podle široké studie National Center for Complementary and Alternative Medicine a National Institute on Aging of the National Institutes of H ... "
Ginkgo biloba, zázračný strom zvaný také jinan dvoulaločný, je žijící fosilie...
bez titulku
"VYNIKAJÍCÍ :) skvělá knížka, báječné ilustrace prostě pošušňáníčko na 100%"
Přichází Poselství ze Stínadel

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .