| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Komentáře

ke článku: Historický přehled foglarovských organizací
ze dne 31.05.2023, autor článku: Tomáš Hromádka - Krizmen

Komentář ze dne: 20.07.2018 08:02:37     Reagovat
Autor: - Menha-RT (@)
Titulek: Organizace x aktivity
V seznamu by měla být Dvojka Praha, 6. oddíl Širokko Tábor, středisko Stínadla Písek, Příměšťák Rychlé šípy Praha a spousta dalších - "hlásících se k odkazu JF".
To jsou organizace.

Pak jsou různé aktivity - Foglarovské dny, setkání ve Sluneční zátoce, divadelní představení Záhada hlavolamu, Akademie Jaroslava Foglara, Bohoušek.cz, Movember s Rychlými šípy, Memoriál Jana Tleskače, Vánoce Tondy Pírka, Hony na Širokka, Lítačka, Hledáme RŠ..., což nejsou organizace, ale aktivity organizovaných nebo neorganizovaných pořadatelů.
A to nevím, kam zařadit třeba Hnutí Bobří stopou nebo tisíce klubů - ty taky patří spíše pod organizace. :-)

Takže doporučuji oddělovat organizace od všeho ostatního. Ať z toho není kočkopes Lízinkobublina.

Komentář ze dne: 20.07.2018 08:20:53     Reagovat
Autor: - Bohoušek (@)
Titulek: Organizace
Díky za doplnění. Zatím mapujeme pouze organizace s institucionálním charakterem, nikoliv aktivity těchto organizací.

Komentář ze dne: 25.04.2021 09:53:03     Reagovat
Autor: - Akademie Jaroslava Foglara (@)
Titulek: Upřesnění
Doplňujeme či upřesňujeme některé údaje k odstavci, který popisuje činnost (a historii) Akademie Jaroslava Foglara:
- Zrod AJF se neváže k roku 2008, ale o pět let dříve, k roku 2003. Tehdy se uskutečnila vědomostní soutěž o životě a díle JF s názvem memoriál Zdeňka Pírka ve foglarologii. Třináct finalistů pak bylo uvedeno do Akademie Jaroslava Foglara.
- Dalším mezníkem historie byl rok 2007, kdy k 100. výročí narození JF proběhly některé akce a aktivity, jež už nesly hlavičku AJF.
- Teprve poté, v roce 2008 se začaly pořádat pravidelná setkání - kolegia AJF, zprvu jako společná aktivita nově založeného 48. klubu OS Jestřábi a Pražské pobočky SPJF.
- Martin Rosol není organizátorem kolegií, ač se podstatnou měrou podílí zejména na propagaci setkání formou zvacích e-mailů a referátů na Bohouškovi a zajišťování cateringu (= rozsvícený čaj :-)). Je také technickým šéfem výstavních a promo-projektů AJF a par%tákem, na něhož je v prezídiu AJF spoleh...

Komentář ze dne: 29.07.2022 12:44:18     Reagovat
Autor: - MenHart (@)
Titulek: AD: Organizace
Ale milý Bohoušku, institucionální charakter přece nemá Akademie Jaroslava Foglara.
Je to jako by si aktivita typu Lítačka zvolila svého ředitele, manažera pro marketing, manažera pro styk s DPP, Radu Lítačky, klub výherců atd.
Ona toto má vlastně každá akce, že si rozdělí lidi úkoly, ale ještě tím nevzniká instituce. :-)

Komentář ze dne: 29.08.2022 12:09:09     Reagovat
Autor: - MenHart (@)
Titulek: IČO
Milý Bohoušku,
samostatnými organizacemi (mají vlastní IČO) jsou i 2 pobočky SPJF - Pražská a Jihomoravská. Neměly by být tedy zařazeny jako "Volná sdružení, iniciativy".

Určitě chybí Pražská dvojka Hoši od Bobří řeky - pd-hobr.cz a třeba asi https://rejstrik-firem.kurzy.cz/26186993/nadacni-f ond-rychle-sipy-jaroslava-foglara-v-likvidaci/

U Volných sdružení a iniciativ jsou správně pobočky SPJF bez právní subjektivity (i když fungují od IČO SPJF), ale měly by zde být i oddíly SPJF, kluby atd., které jsou dle stanov také součástí spolku.

Chápu, že to už překračuje původní záměr článku a své komentáře vnímám jen jako určité doplnění, aby čtenář věděl, že sestavit takový přehled není snadné a výsledek není vyčerpávající.

Komentář ze dne: 01.09.2022 12:11:34     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek:
Téma "foglarovských organizací" je zajímavou výzvou pro program zářijového kolegia Akademie Jaroslava Foglara . Setkání se uskuteční výjimečně nikoliv v tradiční středu - ale v úterý 13. 9. 2022 od 18 hodin ve skautské klubovně Bělehradská 51, Praha 2.
Rozlousknout oříšek tohoto tématu ale nebude snadné, protože dle úvah a názorů v předchozích komentářích se tyto organizace vrství v několika liniích - kam třeba zařadit skautské středisko Dvojka s oddílem Pražská Dvojka, nebo oddíly Ginkgo (skauti a vlčata) ze střediska Bratří Mašínů, které také v různých formách rozvíjejí odkaz JF, užívají foglarovskou/stínadelskou symboliku atd.
A co třeba Muzeum města Prahy, které už připravilo několik výstav na téma "Foglar" (1997, 2007, 2022...). Tyto projekty muzea v tomto směru měly bezesporu výrazně širší dopad na veřejnost, než třeba ediční aktivity sekce Skauting České námětové společnosti ČSF. Nic proti těmto bezesporu velmi zasloužilým filatelistickým počinům, ale ty byly zacíleny na cca několik stovek abonentů, zatímco výstavy oslovily spíše tisíce návštěvníků. Atd., atd., atd., ...

Komentář ze dne: 03.09.2022 15:05:57     Reagovat
Autor: - Eddy (e.samek@seznam.cz)
Titulek: "J. Foglar v časopise!"
Zdravím a informuji, že v novém čísle časopisu "Téma/36", je obsáhlý článek o životě, knihách, seriálech, oddílech aj, který s týká Jaroslava Foglara. Autorovi článku se povedl. Sám četl i jeho knihy.
Přeji příjemný víkend!
E. Samek

Komentář ze dne: 05.09.2022 21:42:28     Reagovat
Autor: - Tajemný eM (@)
Titulek:
Časopis jsem koupil, článek přečetl. Je celkem fajn, i když v něm není naprosto nic nového. Autor si neodpustil narážku na líčení dokonalosti opálených svalnatých těl vzorových chlapců (...mi přišlo už tehdy lehce znepokojivé...). Když už podle všeho sbíral informace všude možně, aby to pak poskládal dohromady, jak ostatně dělá většina autorů, co píše o Foglarovi, mohl si něco zjistit o Foglarovi a ženách. Měl by jednak další materiál do článku, jednak by mohl být aspoň trošku originální, protože narážky na popisy svalnatých těl a vyhýbání se Foglarovi jako tomu, co byl prokazatelně na ženské, dělá devět z deseti pisálků a ten jeden se obtěžuje uvádět věci na pravou míru.

Kronika Ztracené stopy není román, jak se píše v částii Ledy se lámou.

Jinak dobrý, článek uložím, což nedělám s každým článkem o Foglarovi.

Komentář ze dne: 16.05.2023 16:30:58     Reagovat
Autor: - Petr Vyleta (vyleta2@seznam.cz)
Titulek: oprava data 1. vydání Sborníku Kruhu přátel odkazu JF
Prosím o opravu překlepu - 1. Sborník vyšel v roce 2009 (nikoliv 1999)

Komentář ze dne: 31.05.2023 18:59:32     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Díky za doplnění
Článek aktualizován.

Foglarovské výroky
„Mám! Mám, mám, podívejte se. Viděli jste už ježka někdy takhle?“ - Losna v okamžiku, kdy před Vontskou radou vyjmul ježka z klece při volbě Velkého Vonta.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie
20. 05. 2024
Počet komentářů: 5

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy
30. 05. 2024
Počet komentářů: 3

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 2

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .