| STÍNADLA | VEČER SVĚTEL |
Bohousek
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější

Komentáře

ke článku: Protektorátní činnost Jaroslava Foglara podle knihy Zdeňka Bauera
ze dne 27.06.2018, autor článku: Ivo Fencl

Komentář ze dne: 27.06.2018 12:56:16     Reagovat
Autor: - František (@)
Titulek: překroucení skutečnosti
Ahoj, všimli jste si prosím někdo také překroucení skutečnosti na stranách 32 a 33? Autor píše, že Foglar nebyl architektem původní myšlenky klubů (dobrá) a potvrzuje to údajným Foglarovým citátem několik let před vznikem jeho klubů: Můžete psát ... zprávy ... ze svých klubů... (str. 34). Jenže tento text autor už na straně 33 přepsal špatně -- přímo na straně 34 totiž je reprodukce Čigoliga s původním tímto citátem, kde Foglar psal: "Můžete psáti do Čigoliga všechny správy ze své třídy nebo ze svého dorostu či skautského oddílu." Slovo "klub" Foglar vůbec nepoužil. A ač lze souhlasit s tím, že vynálezcem klubové myšlenky nebyl, dokazovat tento fakt pokroucením (hádám nechtěným) podloženého faktu není pro důvěryhodnost knihy i další bádání dobré.
Jinak je kniha vskutku studnicí informací a čte se takřka sama. :)

Komentář ze dne: 28.06.2018 15:18:45     Reagovat
Autor: - Slavomil Janov - Nashville (@)
Titulek: Celý náklad musí do stoupy!
Jak pěkná a faktograficky obsažná kniha to mohla být, prostě radost v ní číst, nebýt toho - jak v samém závěru své recenze píše Ivo Fencl - že "...snad jediným nedostatkem této knihy je vysokoškolský titul, jenž autor upřel současnému foglarologovi Slavomilu Janovovi v Poděkování..."
Toto je jistě kaz zcela klíčový, který nelze jen tak odbýt pouhým stručným recenzním konstatováním. No uznejte přece, že jinak kvalitní foglarologickou studii toto zcela znehodnocuje: Proto v souvztažnostech navrhuji, ať celý dosud neprodaný náklad jde šupem do stoupy, a knížky, které již prodány byly, ať jsou za protihodnotu vráceny nakladateli, aby je stihl stejný osud!
Věru, je to nepořádek (= bordel) v tom foglarovském světě: Jeden erudovaný historik je kýmsi kdesi nařčen, že se strpí, že je v titulcích v TV označován za historika, ačkoliv prý žádným historikem není, neboť pro toto označení prý nemá bezpodmínečně nutné univerzitní vzdělání, jinému je zase kýmsi jiným kdesi jinde VŠ titul odepírán...
Fialové kouzlo mastičkářky Jeremiášky na vás, plantážnící!
:-)
:-) :-)
:-) :-) :-)
Mgr. S.J.

Komentář ze dne: 28.06.2018 17:00:43     Reagovat
Autor: - Eddy (e.samek@seznam.cz)
Titulek:
Zdravím a informuji, že v novém čísle 7/2018 - "Nostalgie" je uveden obsáhlý článek: "Proč se Foglarovi seriál nelíbil?" Popisuje se zde natáčení slavného televizního seriálu "Záhada hlavolamu". Článek zaujme a jsou zde i hezké fotografie!
Přeji Vám pohodové letní dny!"
E. Samek

Komentář ze dne: 29.06.2018 10:18:21     Reagovat
Autor: - Připomínka (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek:
Jen k tomu titulu Slávka Janova. Nejde ani tak o to, že mu je titul autorem upřen, ale že Slavomilovo jméno pan Bauer umístil těsně za další jména lidí, které v Poděkování tituluje.

Komentář ze dne: 01.07.2018 16:10:42     Reagovat
Autor: - Eddy (e.samek@seznam.cz)
Titulek: "Jindra Hojer vzpomíná!"
V novém dvojčísle časopisu "Téma": 26 - 27, je obsáhlý rozhovor s již 94-letým Jindrou Hojerem. Následuje pak článek s titulem: "Tajemství Rychlých šípů". S J. Hojerem hovořil a článek napsal redaktor Lukáš Kašpar. Je zde také řada hezkých snímků.
Příjemné letní dny Vám přeje
E. Samek

Komentář ze dne: 03.07.2018 10:10:20     Reagovat
Autor: - Akademie Jaroslava Foglara (@)
Titulek: Zdeněk Bauer bude uveden do AJF
Kniha o Foglarově činnosti v období Protektorátu Čechy a Morava je jednou z nejkvalitnějších prací v oblasti "foglarologie" jaká byla kdy zpracována!
S ohledem na složité období, jehož průsečíky tak citelně zasáhly do Foglarova života a tvorby, je obdivuhodné, jak se Zdeněk Bauer bravurně zhostil zpracování ohromného množství dat a faktů z několika tematických rovin - přelomem první a druhé republiky počínaje přes okupaci, protektorát, skauting, novinářskou a literární činnost JF, odboj..., které následně shrnul do velice kompaktního souboru. Ať se autor zabývá kteroukoliv oblastí, fakta jsou podávána prakticky bezchybně, ideálně a přehledně zkomponována do větších i dílčích celků. Nutno ocenit i objev nových, neznámých či dosud zkreslovaných událostí a dějů, například poválečné osudy Jurije Moravce, člena Dvojka a syna kuratorního prominenta Emanuela Moravce.
Akademie Jaroslava Foglara vysoce oceňuje tuto práci a Zdeňku Bauerovi bude při nejbližší příležitosti uděleno členství v AJF.

Komentář ze dne: 03.07.2018 14:04:11     Reagovat
Autor: - Zdeněk Bauer (www.NZB.cz/kzd)
Titulek: Milý Slávku!
Skutečně! V závěrečném „Poděkování“ chybí Tvůj akademický titul! MEA CULPA, mea maxima culpa! Věř, že to bylo zcela neúmyslné. Zároveň skláním se před Tvou velkorysou nabídkou, k pozvánce do Vašeho vznešeného společenstva! Vůbec si ale nejsem jist, zdali jsem hoden povznesení takového…


Komentář ze dne: 03.07.2018 14:07:26     Reagovat
Autor: - Zdeněk Bauer (www.NZB.cz/kzd)
Titulek: PANE FRANTIŠKU…
K vaší domněnce o možném „překroucení skutečnosti na stranách 32 a 33“, které uvádíte… V zásadě by k takovému nonsensu jistě dojít mohlo. Ve Vámi uváděném případě tomu tak ale NENÍ. Podrobnosti jsme pro Vás připravili na našem blogu, včetně několika unikátních fotografií (vložte do adresního řádku prohlížeče):
https://blog.abcRedakce.cz/kzd-kluby-a-cigoligo. htm

– Obecně k dalším možným připomínkám: V množství dat, s kterými kniha pracuje, je pravděpodobnost nějaké nemilé chyby jistě nemalá. Pokud máte ke zlepšení naší práce co říci a chcete nám SKUTEČNĚ konstruktivně POMOCI, zašlete nám svou připomínku přímo na náš redakční email, který najdete na webu www.NZB.cz, případně www.abcRedakce.cz/kontakt. V takovém případě nám umožníte, abychom se k Vaší připomínce mohli nějak postavit, případně můžeme počítat s její opravou, bude-li nějaké „příště“. O diskuzi na Bohouškovi.cz jsem se zavčas dozvěděl jen díky laskavosti jednoho ze čtenářů.

Komentář ze dne: 03.07.2018 14:12:51     Reagovat
Autor: - Zdeněk Bauer (www.NZB.cz/kzd)
Titulek: Respektive:
blog.abcredakce.cz/kzd-kluby-a-cigoligo.htm

Komentář ze dne: 17.07.2018 00:02:09     Reagovat
Autor: - Letadlo (letadlo@spjf.cz)
Titulek: Bezvadná kniha
Jsem v dokonalém transu, faktografie ve foglarologii, bezva … a nejlepším ilustrátorem je R. Russ na straně 52. "2 řízci s krystalkou na pařezu" a je vysvětleno vše :)

Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Demýtizace Foglara
"Podobné akce jsou určitě fajn, Jestřáb by byl spokojený, moc spokojený, že se o něm mluví, a že je vidět ve veřejném prostoru, prakticky dva ... "
Video: Křest vyřezávané lavičky Jaroslava Foglara v Praze 2 - Chata v Jezerní kotlině
Odpověď tazateli Šelma
"Milý/milá Šelmo, foglarovsky zaměřené memoáry Ivana Vápenky Žil jsem s Rychlými šípy vyšly i v klasickém knižním vydání, vydáno v roce 2012 ... "
Ivan Vápenka: Žil jsem s Rychlými šípy ...od roku 1955 dosud. Elektronická knižní novinka
dotaz
"A klasická papírová kniha se dá sehnat,nebo nikdy nevyšla?"
Ivan Vápenka: Žil jsem s Rychlými šípy ...od roku 1955 dosud. Elektronická knižní novinka
Ne "rejdy", ale zmatečnost komentáře
"Vážený J. Vykouku! Musím hned v úvodu sdělit, že mě Váš příspěvek o "rejdech" Akademie Jaroslava Foglara svojí zmatečností pobavil ... "
Akademický rok 2018/2019 začíná!
Rejdy ?
"Jak to, že jsme se o tématu setkání "kolegia" o tom, jak StB perzekvovala pana Foglara, dověděli až v den akce ?? Není snad povinn ... "
Akademický rok 2018/2019 začíná!
Kniha I. Vápenky
"mi už došla, ale musel jsem e-shop několikrát urgovat. Zajímavé čtení, které doporučuji všem zájemcům nejen o Rychlé šípy, ale také o " ... "
Ivan Vápenka: Žil jsem s Rychlými šípy ...od roku 1955 dosud. Elektronická knižní novinka
Jaroslav Foglar v osidlech Státní bezpečnosti
"Do jedenáctého "akademického roku" vstupují pravidelná setkání příznivců spisovatelova odkazu - kolegia Akademie Jaroslava Foglara ... "
Akademický rok 2018/2019 začíná!
Děkuji za odkaz
"Děkuji za odkaz k objednání knihy. Zkusil jsem to a čekám na odpověď."
Od Staníčka k Trojanovi - ježci v kleci obrazem v běhu desetiletí
bez titulku
"Jestli není vyprodaná, tak asi zde: http://foglarovodite.kaminet.cz/?w=k Nebo přes mail p. Trojana."
Od Staníčka k Trojanovi - ježci v kleci obrazem v běhu desetiletí
Po stopách ježka v kleci
"Dobrý den, Dá se prosím tato knížka někde zakoupit? Děkuji!"
Od Staníčka k Trojanovi - ježci v kleci obrazem v běhu desetiletí
Děkuji za odpověď
"Děkuji za odpověď. Kdybych neměl první vydání, tak si to doplněné určitě pořídím, ale mě zajímají hlavně informace o ježkovi a tu jednu no ... "
Od Staníčka k Trojanovi - ježci v kleci obrazem v běhu desetiletí
Tři nové kapitoly
"Tři nové kapitoly v druhém upraveném vydání PSFJVK 2013 1. Proč jsem tuto knížku napsal aneb Foglarova touha sedla i na mne ... 2. Jak ... "
Od Staníčka k Trojanovi - ježci v kleci obrazem v běhu desetiletí
bez titulku
"Mám dotaz, klidně i na autora článku, protože se ho týká. Mám první vydání knihy Po stopách ježka v kleci a zajímalo by mě, o čem jsou ty ... "
Od Staníčka k Trojanovi - ježci v kleci obrazem v běhu desetiletí
bez titulku
"Objednání i platba funguje, ale to je zatím vše :-D Objednal jsem, zaplatil, po dvou dnech v účtu informace o zaplacení i doručení - na mail ... "
Ivan Vápenka: Žil jsem s Rychlými šípy ...od roku 1955 dosud. Elektronická knižní novinka
Tam Tam Skautské nadace Jaroslava Foglara
"právě vyšel a naleznete ho třeba na http://www.iklubovna.cz/clanky/-3472 Píše se o bytě JF, lavičkách a knize i audioknize Hoši od Bobří ... "
Od Staníčka k Trojanovi - ježci v kleci obrazem v běhu desetiletí
To je velmi smutná zpráva
"Jeho knihy nádherně propojily přírodu, historii a grafiku a patří na čestné místo v mojí knihovně už pěknou řádku let. Vzpomínám na milé set ... "
Osmdesát let se toulá po Brdech poutník Jan Čáka – Bažant, skaut, spisovatel, malíř, grafik a heraldik
bez titulku
"Dobrý večer, tato el. kniha už není v prodeji, kvůli vypršení licence. Je ji ještě někde možno koupit, nevíte? "
Ivan Vápenka: Žil jsem s Rychlými šípy ...od roku 1955 dosud. Elektronická knižní novinka
Odešel Jan Čáka
"Dobrý brdský duch Fabián přinesl smutnou zprávu: dnes 2. září nás opustil Jan Čáka - Bažant. Díky za vše - a krásné věčné brdské toulání.. ... "
Osmdesát let se toulá po Brdech poutník Jan Čáka – Bažant, skaut, spisovatel, malíř, grafik a heraldik
Všechno nejlepší
"Tak ať ti i v dospělosti dobře dupou králící, Bohoušku."
Osmnáct let s Bohouškem
Foglarovo dílo bude lámat rekordy prodejnosti
"Mohl jsem si zvolit pitomější nick, stovky pitomějších, tisíce, miliony! Přiznávám tedy barvu... Jsem nejen multikulti genderista, sluníčko ... "
První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .