| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
20 let s vámi
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Není recenze jako recenze
ze dne 22.10.2017, autor článku: Luboš Trkovský

Komentář ze dne: 23.10.2017 07:45:55     Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek: Reakce Iva Fencla
Na webu je článek o prvním vydání raných Ladových komiksů, kde dosáhla tendence, kterou Petr Vyleta kritizuje, vrcholu (před lety). Uvědomil jsem si to a odmítám podezření, že podobně „recenzuji“ pořád. Reakce na PV je tady: http://literarky.cz/blogy/ivo-fencl/24973-obrana-p roti-petru-vyletovi-jeho-trapi-me-lanky-o-foglarov skych-sbornicich. Problém má dvě části. 1. Je fér knihu, nebo její notnou část, PŘEVYPRÁVĚT? 2. Jde nejmenovat autora zdroje? A tady je jasné, že je povinné a samozřejmé původního autora jmenovat u všech citací, avšak i u převyprávění. Pokud mi to u objevů Petra Vylety někde uniklo, je to špatné. A pokud bych „dělal“ jen převyprávění, bylo by to taky špatné. Paušálně to posuzovat nejde, případ od případu ano.

Komentář ze dne: 25.10.2017 17:40:13     Reagovat
Autor: - JIŘÍ ZACHARIÁŠ-PEDRO (@)
Titulek:
Nehodlám vstupovat do debaty o srozumitelnosti psaného projevu pana Ivo Fencla, jakkoliv s ním mám jisté problémy, potom, co se mi odkudsi, od někoho, občas dostane do ruky. O případu jeho tzv. „obrany“ proti Petru Vyletovi se však zmínit musím. Ta totiž nese všechny znaky chování, jimž šéf Rychlých šípů říkával nečestné a nesportovní a my, vychovávání v letech socialismu, jim říkali poněkud drsněji křiváctví. Pan Sýs, šéfredaktor literární přílohy Haló novin LUK, totiž panu Fenclovi poslal písemný rozhovor Luboše Trkovského s Petrem Vyletou. Rozhovor, který teprve hodlal pan Sýs otisknout, následně pak reakci pana Fencla na něj. Pan Fencl však neudržel v pochvě meč perem posedlého muže a nechal uveřejnit svou odpověď na zmíněný rozhovor v Literárkách, aniž by tento ještě spatřil světlo světa!! V podstatě stejně podivně a smutně se žel zachovala i redakce Bohouška spěchající Fenclovu reakci přinést svým čtenářům. Aniž by se o původní zdroj Fenclovy reakce zajímala, aniž by slůvkem zmínila, že vlastně neví, proti čemu se pan Fencl „brání“.

Tož tak přátelé. Jiří Zachariáš - Pedro

Komentář ze dne: 26.10.2017 13:24:17     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek:
Rovněž velice, převelice nerad vstupuju do této diskuse. Leč, chtě nechtě, musím se jako věrný čtenář Bohouška postavit nyní na jeho stranu, proti poznámce Jiřího Zachariáše, že Bohoušek "překotně" přetiskl odkaz na Fenclovu recenzi.
Bohoušek ale neudělal nic zlého! Udělal jen to, že na základě v podstatě běžně dostupného monitoringu médií přinesl čtenářům informaci, že Literárky otiskly článek, který byl monitoringem vygenerován na základně automaticky uloženého požadavku s vyhledávacím heslem Foglar. Tedy Bohoušek neudělal nic nekalého, a naopak dokázal, že pružně pracuje s dnes už běžným informačním systémem. Ten je standardně využíván redakcemi médií, veřejnými i soukromými institucemi a dokonce i mnoha zájemci-jednotlivci z řad lidu. Stačí se zaregistrovat, případně si tuto službu zaplatit - a už víte každý den, co se kde v novinách ohledně Foglara šustlo.
I ze serveru Bohoušek či z iKlubovny je zřejmé, že s monitoringem pracují běžně také představitelé SPJF jako pražský Menhart či brněnský Čáp… A Bohoušek jakbysmet.
Takže, neměl být naopak kritizován daný monitoring médií, že překotně do svého systému zařadil recenzi, která "předběhla dobu"?
Nebo neměly by spíš být kritizovány za "překotnost" samotné Literárky, že se nezeptaly svého autora, zda nerecenzuje něco, co ještě není??
Anebo za vše zlo může jen a pouze zloduch Fencl?
A co si takhle takhle posvítit i na pana Sýse – jeho naopak pranýřovat za "pomalost", že místo toho, aby co nejdříve zveřejnil v LUKu článek pana Vylety, posílá polotovary kdekomu…
A to, že pan Fencl je „rychlý střelec“, a třímá v ruce rychlé pero, co na tom? Prostě, holt, už někdo takový je: čte, sedne a píše.
Atd., atd., atd. – ale to bychom byli jako klaun Luděk Sobota, který v jakémsi silvestrovském pořadu děkoval za cosi kdekomu: rodičům, prarodičům, praprarodičům…, pak divákům v sále v první řadě, druhé řadě, šestnácté řadě…

Komentář ze dne: 26.10.2017 23:30:13     Reagovat
Autor: - Tetka z Hoštic (@)
Titulek: Už se perou...
""Už se perou! Už se perou! Já to řikala vod začátku, že si čumáky rozbijou!!! ....
(Slunce nad zátokou, seno z Jeřábkovy louky - a pár pořádných facek)

Komentář ze dne: 01.11.2017 07:23:36     Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek: Je nutné referovat o všem, co přečtu?
Máma nám v dětství řekla, abychom si já a sestra založili deníky. Taky nám řekla, abychom si založili čtenářské deníky. Poslechl jsem a není sporu, že se čtyřicet let nato blíží mé referování o tom, co jsem četl, podobným záznamům. Nepíšu pro peníze. Bojím se, že když nevyprodukuji článek, dost z přečteného zapomenu. A taky je to tak. Sem tam o něčem přečteném nenapíši a pamatuji si méně. Ale je fakt, že i rád publikuji. Ani to nedělám pro peníze. Kdybych jich měl víc, asi bych za možnost publikovat občas i platil. Když ovšem nepíšete pro peníze, chcete o to víc svobody. Vadí vám omezování, přílišná pravidla, konvence. Není fér mi třeba diktovat, kde smím publikovat. Mám jisté názory a uveřejním-li text v Parlamentních listech, Haló novinách, na Rozhledně, kdekoli, tak se to médium stane pro tu chvíli zdrojem mých názorů a to, co tam píší jiní, je mi jedno. To nejsou má díla. Ale to odbočuji. O Sbornících foglarovců jsem referoval nadšeně, se zájmem a většinou zadarmo. Jestliže pak někdo napíše, že by můj článek neměl existovat, samo sebou to beru jao omezení svobody. Sám jsem těmi články ničí svobodu neomezil a nikomu neberu, že je objevitel. A jestliže existuje pravidlo, za jehož porušení nebudu trestně stíhán, a to pravidlo stojí na hlavě, nelze ho než se samozřejmostí ignorovat. K saku lze nosit džíny a se ženou jistě mohu žít bez papírů. Atd.

Komentář ze dne: 01.11.2017 10:28:21     Reagovat
Autor: - Lesy (@)
Titulek: Piš, Ivo, piš!
Říká se, že v době Egona Ervína Kische čekaly zástupy čtenářů novin na jeho další články. Sami čtenáři prý dávali Kischovi podněty se slovy "O tom napiš, Kischi"" Takže výzva pro Iva Fencla: Piš svobodně dál, Ivo. O sbornících foglarovců či čemkoliv jiném.Nehleď na škarohlídy. Piš, Ivo, piš!

  Reklama
Foglarovské výroky
„Hluk frekventované Revoluční třídy a vedle, v těsném sousedství rušné dopravní tepny, svět uzounkých klikatých uliček, tajemných zákoutí, Anenský klášter, Kozí plácek, nemocnice U milosrdných, bludiště dvorků a dvorečků a rozpadávajícíh se zdí, království toulavých psů, koček a krys - to jsou Foglarova Stínadla.“ Waldemar Matuška v knize To všechno vodnes čas a Junák, 1970
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
už je po všem...
"https://www.facebook.com/exospacecz/photos/a.51153 0235581058/3032912700109453/?type=3&__xts__%5B 0%5D=68.ARAEa0AiZMPm7rw61j04Z0nEyZNR5B ... "
Malíř Karel Zeman bude 28. 5. hostem výstavy Marko Čermák/80 let. Představí se připravovaný nový komiks Rychlé šípy J. Dubského a K. Zemana
Posledních 60 minut výstavy Marko Čermáka
"Před malou chvíli, co se na Bohouškovi zobrazují tyto řádky, začalo posledních 60 minut výstavy Marko Čermák/80 let. Spěchejte, zavíráme v 1 ... "
Malíř Karel Zeman bude 28. 5. hostem výstavy Marko Čermák/80 let. Představí se připravovaný nový komiks Rychlé šípy J. Dubského a K. Zemana
skvělá práce
"Knihu jsem neviděl, ale dle přiložených ukázek hádám, že jde o mistrovské dílo, dosud nejlepší nově vydanou foglarovku (i když pan Čech je t ... "
Stínadla se bouří s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází pátý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S tématickými omalovánkami
Je to ,,BOMBA,,
"Také já smekám své staré sombrero a jsem nadšen ilustracemi Jiřího Gruse v knize Stínadla se bouří, je to ,,bomba,, ! Něco tak povedeného js ... "
Stínadla se bouří s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází pátý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S tématickými omalovánkami
Fíhá..
"...tak to snad ještě jednou půjdu!! Díky moc organizátorům za krásný zážitek z autogramiády s Markem Čermákem. Na poslední komentovanou proh ... "
Z autogramiády Marko Čermáka
Sobota 30. května - poslední příležitost k zhlédnutí výstavy Marko Čermák/80 let
"Kamarádi, přátelé, foglarovci, skautské sestry a bratři! Sobota 20. května 2020 je posledním dnem výstavy Marko Čermák/80 let, která je ins ... "
Z autogramiády Marko Čermáka
Krása je subjektivní věc
"Mě se třeba ilustrace k této knize moc líbí. Připomínají mi styl a grafiku šedesátých let minulého století. "
Česká sekce IBBY - Společnost přátel knihy pro mládež ocenila Dobrodružství v Zemi nikoho
Smekám nad novými ilustracemi Stínadel
"Ted jsem prolistoval nové vydání Stínadel a jsem upřimně nadšen z ilustrací Jiřího Gruse. Jsou nádherné a smekám svou čepici,jen tak dál!!! ... "
Stínadla se bouří s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází pátý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S tématickými omalovánkami
Stoletý hoch
"Díky za zprávu. Mám dotaz, proč vlastně tu knihu odmítl vydat Albatros, jak bylo údajně původně záměrem?"
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Kniha STOLETÝ HOCH aktuálně
"Uvádím aktuální informaci do této rubriky, která doplňuje informaci z 18. 5. 2020 na Bohouškovi. Kniha Stoletý hoch od Bobří řeky je ke koup ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
bez titulku
"Milý anonyme, bylo by fajn přestat učit orla lítat 😂 Vy se stydíte za své jméno? 😏"
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
bez titulku
"Když jste jako první naturismus nadhodil, tak nějak nevadilo, že se to článku netýká. Trvat můžete na čem chcete, nic to nezmění na tom, že ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
bez titulku
"Mám pocit, že se tohle opravdu nevztahuje k tématu článku. Nicméně trvám na tom, že naturismus hlásá "návrat k přírodě", a je cel ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Get the facts straight
"Naturismus zahrnuje více než jen nudismus, to je pravda. Ovšem nudismus je nedílnou součástí naturismu, bez něj není naturismus naturismem. ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Poděkování
"Syn mi přivezl včera jednu sazenici, dostal jsem ji k narozeninám a dnes přesadil do většího květináče. Děkuji Vám pane Rosole. Už jsem jedn ... "
113 sazeniček Ginga ke 113. výročí narození Jaroslava Foglara
odpověď
"Díky za mail, již jsem odpověděl. Skutečně se nejedná o totéž, i když je to tak občas chápáno. Je to ale velká chyba. Jedno je podmnožinou d ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Naturismu je nudismus
"Pane Valach, údaje v archivu bezpečnostních složek a v Cibulkově seznamu StBáků jsou veřejné a každý má možnost si vytvořit jakýkoliv sezna ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Anonym
"OK, já vás určitě obtěžovat mailově nechci, a pokud ten seznam není veřejná informace, pak pro mě nemá smyslu. Prosil bych důsledně oddělov ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
PetrV je pro mne nadále anonym
" Správně – ať už někdo zná více jmen nebo ne, velkým přínosem pro společnost Foglaristů a příznivců Jestřába to nebude. Ti co kdysi „spolu ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
bez titulku
"Souhlasím. Ty lidi jsem neznal předtím, nebudu je znát ani potom. Co se odhalování týče, s tím bych byl opatrný, zvláště poté, co se mě v n ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
Moc príma knížečka!
"Luštění rukopisu z deníku malého Jaroslava Foglara je velice zábavné! Provedení knížky potvrzuje skvělý vkus Martina Peciny. Jen si tak troc ... "
Jestřábova švýcarská dobrodružství. Vyšla tématická knížka s autentickou podobou Foglarova deníku z roku 1920
A proč?
"A proč bych měl nějakému anonymovi předložit tento seznam, který jsem dal kdysi dohromady.? K čemu ho potřebuje? Vše je černé a bílé – kdy ... "
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý
malost
"Typická česká malost a zoufalství se zase projevily. A je zábavné to sledovat. Být tebou, nechám to být a vůbec nedělám těmhle individuím re ... "
Z autogramiády Marko Čermáka
agenti
"Zdravím, bylo by možné onen seznam zveřejnit? Kdo se omluvil, kdo mlčí? Díky."
11. března 2020 zemřel Z. K. Slabý

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .