| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Není recenze jako recenze
ze dne 22.10.2017, autor článku: Luboš Trkovský

Komentář ze dne: 23.10.2017 07:45:55     Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek: Reakce Iva Fencla
Na webu je článek o prvním vydání raných Ladových komiksů, kde dosáhla tendence, kterou Petr Vyleta kritizuje, vrcholu (před lety). Uvědomil jsem si to a odmítám podezření, že podobně „recenzuji“ pořád. Reakce na PV je tady: http://literarky.cz/blogy/ivo-fencl/24973-obrana-p roti-petru-vyletovi-jeho-trapi-me-lanky-o-foglarov skych-sbornicich. Problém má dvě části. 1. Je fér knihu, nebo její notnou část, PŘEVYPRÁVĚT? 2. Jde nejmenovat autora zdroje? A tady je jasné, že je povinné a samozřejmé původního autora jmenovat u všech citací, avšak i u převyprávění. Pokud mi to u objevů Petra Vylety někde uniklo, je to špatné. A pokud bych „dělal“ jen převyprávění, bylo by to taky špatné. Paušálně to posuzovat nejde, případ od případu ano.

Komentář ze dne: 25.10.2017 17:40:13     Reagovat
Autor: - JIŘÍ ZACHARIÁŠ-PEDRO (@)
Titulek:
Nehodlám vstupovat do debaty o srozumitelnosti psaného projevu pana Ivo Fencla, jakkoliv s ním mám jisté problémy, potom, co se mi odkudsi, od někoho, občas dostane do ruky. O případu jeho tzv. „obrany“ proti Petru Vyletovi se však zmínit musím. Ta totiž nese všechny znaky chování, jimž šéf Rychlých šípů říkával nečestné a nesportovní a my, vychovávání v letech socialismu, jim říkali poněkud drsněji křiváctví. Pan Sýs, šéfredaktor literární přílohy Haló novin LUK, totiž panu Fenclovi poslal písemný rozhovor Luboše Trkovského s Petrem Vyletou. Rozhovor, který teprve hodlal pan Sýs otisknout, následně pak reakci pana Fencla na něj. Pan Fencl však neudržel v pochvě meč perem posedlého muže a nechal uveřejnit svou odpověď na zmíněný rozhovor v Literárkách, aniž by tento ještě spatřil světlo světa!! V podstatě stejně podivně a smutně se žel zachovala i redakce Bohouška spěchající Fenclovu reakci přinést svým čtenářům. Aniž by se o původní zdroj Fenclovy reakce zajímala, aniž by slůvkem zmínila, že vlastně neví, proti čemu se pan Fencl „brání“.

Tož tak přátelé. Jiří Zachariáš - Pedro

Komentář ze dne: 26.10.2017 13:24:17     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek:
Rovněž velice, převelice nerad vstupuju do této diskuse. Leč, chtě nechtě, musím se jako věrný čtenář Bohouška postavit nyní na jeho stranu, proti poznámce Jiřího Zachariáše, že Bohoušek "překotně" přetiskl odkaz na Fenclovu recenzi.
Bohoušek ale neudělal nic zlého! Udělal jen to, že na základě v podstatě běžně dostupného monitoringu médií přinesl čtenářům informaci, že Literárky otiskly článek, který byl monitoringem vygenerován na základně automaticky uloženého požadavku s vyhledávacím heslem Foglar. Tedy Bohoušek neudělal nic nekalého, a naopak dokázal, že pružně pracuje s dnes už běžným informačním systémem. Ten je standardně využíván redakcemi médií, veřejnými i soukromými institucemi a dokonce i mnoha zájemci-jednotlivci z řad lidu. Stačí se zaregistrovat, případně si tuto službu zaplatit - a už víte každý den, co se kde v novinách ohledně Foglara šustlo.
I ze serveru Bohoušek či z iKlubovny je zřejmé, že s monitoringem pracují běžně také představitelé SPJF jako pražský Menhart či brněnský Čáp… A Bohoušek jakbysmet.
Takže, neměl být naopak kritizován daný monitoring médií, že překotně do svého systému zařadil recenzi, která "předběhla dobu"?
Nebo neměly by spíš být kritizovány za "překotnost" samotné Literárky, že se nezeptaly svého autora, zda nerecenzuje něco, co ještě není??
Anebo za vše zlo může jen a pouze zloduch Fencl?
A co si takhle takhle posvítit i na pana Sýse – jeho naopak pranýřovat za "pomalost", že místo toho, aby co nejdříve zveřejnil v LUKu článek pana Vylety, posílá polotovary kdekomu…
A to, že pan Fencl je „rychlý střelec“, a třímá v ruce rychlé pero, co na tom? Prostě, holt, už někdo takový je: čte, sedne a píše.
Atd., atd., atd. – ale to bychom byli jako klaun Luděk Sobota, který v jakémsi silvestrovském pořadu děkoval za cosi kdekomu: rodičům, prarodičům, praprarodičům…, pak divákům v sále v první řadě, druhé řadě, šestnácté řadě…

Komentář ze dne: 26.10.2017 23:30:13     Reagovat
Autor: - Tetka z Hoštic (@)
Titulek: Už se perou...
""Už se perou! Už se perou! Já to řikala vod začátku, že si čumáky rozbijou!!! ....
(Slunce nad zátokou, seno z Jeřábkovy louky - a pár pořádných facek)

Komentář ze dne: 01.11.2017 07:23:36     Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek: Je nutné referovat o všem, co přečtu?
Máma nám v dětství řekla, abychom si já a sestra založili deníky. Taky nám řekla, abychom si založili čtenářské deníky. Poslechl jsem a není sporu, že se čtyřicet let nato blíží mé referování o tom, co jsem četl, podobným záznamům. Nepíšu pro peníze. Bojím se, že když nevyprodukuji článek, dost z přečteného zapomenu. A taky je to tak. Sem tam o něčem přečteném nenapíši a pamatuji si méně. Ale je fakt, že i rád publikuji. Ani to nedělám pro peníze. Kdybych jich měl víc, asi bych za možnost publikovat občas i platil. Když ovšem nepíšete pro peníze, chcete o to víc svobody. Vadí vám omezování, přílišná pravidla, konvence. Není fér mi třeba diktovat, kde smím publikovat. Mám jisté názory a uveřejním-li text v Parlamentních listech, Haló novinách, na Rozhledně, kdekoli, tak se to médium stane pro tu chvíli zdrojem mých názorů a to, co tam píší jiní, je mi jedno. To nejsou má díla. Ale to odbočuji. O Sbornících foglarovců jsem referoval nadšeně, se zájmem a většinou zadarmo. Jestliže pak někdo napíše, že by můj článek neměl existovat, samo sebou to beru jao omezení svobody. Sám jsem těmi články ničí svobodu neomezil a nikomu neberu, že je objevitel. A jestliže existuje pravidlo, za jehož porušení nebudu trestně stíhán, a to pravidlo stojí na hlavě, nelze ho než se samozřejmostí ignorovat. K saku lze nosit džíny a se ženou jistě mohu žít bez papírů. Atd.

Komentář ze dne: 01.11.2017 10:28:21     Reagovat
Autor: - Lesy (@)
Titulek: Piš, Ivo, piš!
Říká se, že v době Egona Ervína Kische čekaly zástupy čtenářů novin na jeho další články. Sami čtenáři prý dávali Kischovi podněty se slovy "O tom napiš, Kischi"" Takže výzva pro Iva Fencla: Piš svobodně dál, Ivo. O sbornících foglarovců či čemkoliv jiném.Nehleď na škarohlídy. Piš, Ivo, piš!

  Reklama
Foglarovské výroky
„Búú, škyt - byla to moje teta, už umřeláá, chudinka tetinkáá..!“ - Dlouhé Bidlo u rakve staré Jeremiášky 11. listopadu při krádeži knihy kouzel.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
110. kolegium Akademie Jaroslava Foglara
"se koná ve středu 13. 11. 2019 v 18 hod. v klubovně na Bělehradské ul. č. 51. Jste zváni!"
Z říjnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 16. 10. 2019
---
"zvláštní směska komentářů - od trefných po bláboly"
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Pavel Čech je výborný malíř a ilustrátor
"Pavel Čech je neuvěřitelný člověk a umělec. Dali jste si někdo tu práci a zanalyzovali si veškerá grafická okna jeho Stínadelské mapy? To je ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Foglar psal o tom, co tak důvěrně znal !
"Už několikrát zde zazněly stesky a úvahy, proč Jar. Foglar do svých románů či příběhú s RŠ, nezapojil více dívčí element. Na besedách se čte ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Odpověď ilustrátora Party z Tiché strany Petra Šrédla
"Vkládám odpověď ilustrátora Petra Šrédla na Kopírákovu otázku: "Obě postavy jsou na šesti společných a Tryskonožka navíc na dvou samost ... "
Parta z Tiché strany
bez titulku
"To je inkluze. Zdravý hoch si uřízne zdravou haksničku, vymění ji za protézu s hochem hendikepovaným a nechají se pak nakreslit, jako vzor p ... "
Parta z Tiché strany
Ilustrace
"Dobrý den, teprve jsem začal knihu číst, ale musím se zeptat. Na ilustracích to vypadá, že Tryskonožka a Červiváček jsou zaměněni. Tryskonož ... "
Parta z Tiché strany
bez titulku
"Trefný komentář z databazeknih: on Jestřáb asi dobře věděl, proč onu hranici u Rychlých šípů nikdy nepřekročil..."
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Knihu nešlo objednat
"Je to tak, kniha byla na eshopu Albatrosu nedostupná. Druhý den už opět byla k objednání. Mají v tom, s prominutím, pěkný binec. "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
To je opravdu blázinec v prvním poschodí!
"říká zcela oprávněně Mirek Dušín - jinak vždy v každé situaci vyrovnaný - v okamžiku, kdy má současně po levici i po pravici Rychlonožku. A ... "
Dva Rychlonožkové spolu s pozvánkou na říjnové kolegium Akademie Jaroslava Foglara
Není nad originál
"Kromě knih od Červinky, které vyšly za Jestřábova života, a Velinského, který svou knihu začal psát za Jestřábova života a byl s Jestřábem v ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Opravdu Foglar mlčel?
"Ne každý si přitom uvědomil, že Foglar taktně mlčí o tom, co tenkrát Červenáček zažil. V letu všech dalších a dalších událostí nepovažoval s ... "
Překvapující odhalení: člen klubu Rychlých šípů potkal ve Stínadlech děvče
Tak už zase je
"Sběratelské vydání od Albatrosu na webu Albatrosu už nebylo. Teď už zase je, ale asi jde o dotisk, nebo další várku, je tam posunuté datum v ... "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
SBĚRATELSKÉ VYDÁNÍ STÁLE K DOSTÁNÍ
"Nevím, kde jste tuto informaci vzal, ale sběratelské 19. + 20. vydání stále k dostání je, i když už se zásoby tenčí. "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
Sběratelské vydání už není
"Objednávku sběratelského vydání od Albatrosu jsem nechal na dnešek a už mám smůlu. Když je takový zájem, tak to určitě dotisk nebude :D"
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
U nás doma se Janíček líbí!
"Janíčkovy ilustrace se u nás doma líbí všem. Výborně ladí k příběhu, jehož hlavním motivem je neznámé a neprobádané uzemí - Země nikoho. Obz ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
Hnus, velebnosti
"Ty kresby jsou dost nechutné :( A to jsem se těšil na další Foglarovku v novém vydání... tuhle si opravdu nekoupím"
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
bez titulku
"Také jsem zprvu neměl k novým ilustracím přehnanou důvěru,ale musím říci,že po shlédnutí ukázek se mi vše jeví trochu jinak. Obrázky jsou ji ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
bez titulku
"Ono na první podívání ten úvodní obrázek krapet vyděsí :) Když jsem si ale prolistoval obě ukázky na stránkách albatrosu ( plus jsem si pře ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
Návrh
"Aby se tady diskutující neprali, co jsou povedené a nepovedené ilustrace, či kdo z Albatrosem vybraných umělců je vhodný pro foglarovky, nav ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
bez titulku
"Nejsou to typicky krásné kresby, ale něco do sebe mají. Zatím nejlepší ilustrace měli Grus a Kuchynková, Čech mi nesedí a Janíček nic moc. ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze
bez titulku
"Nejde jen o kvaše, ale i o text. Když kvaše nejdou, tak prostě nejdou, s tím se nedá nic dělat. Jde o nejvíc retro vydání, jaké může vzhlede ... "
19. a 20. vydání Hochů od Bobří řeky. Přetisk prvního časopiseckého vydání a sběratelský výtisk dle rukopisu prvního knižního vydání
Bouře začíná
"Na posledním setkání foglarovců z akademie J. Foglara se už diskutovalo o tom, že ilustrace k Dobrodružství v zemi nikoho zřejmě vyvolají da ... "
Dobrodružství v Zemi nikoho s ilustracemi Jindřicha Janíčka. Čtvrtý svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. S mapou Země nikoho v příloze

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .