| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
20 let s vámi
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: V dnešním světě chybějí Foglarovy ideje
ze dne 07.03.2016, autor článku: Jáchym Pantálek

Komentář ze dne: 08.03.2016 11:57:08     Reagovat
Autor: - Martin Bauman (bauman@seynam.cy)
Titulek: Kdo z vás se otužuje?
Tohle žalkání nad úpadkem nových generací, potažmo lidské společnosti a světa vůbec je tu už odpradávna a s časem se moc nemění. Ono je snadnější naříkat, jak se všechno zhoršilo, než se pokusit pochopit, že svět se prostě den za dnem mění a nikdy nebude takový, jako dřív. A především nebude nikdy takový, jako v románech Jaroslava Foglara - on totiž takový ani nikdy nebyl. Ve skutečném světe vždycky byly války, nenávist a kruté činy, je třeba si sundat růžové brýle nostalgie a podívat se na minulost realisticky. Dnešní mládež sice možná nečte Foglara, ale má jiné knihy, také plné fantazie i pozitivních poselství. Stačí jen na chvíli přestat hořekovat a podívat se na dnešní svět jinýma očima.

Komentář ze dne: 11.03.2016 16:27:43     Reagovat
Autor: - IvoFencl (Ivo-Fencl@iol.cz)
Titulek: ba dokonce
Ba dokonce ty nej foglarovky často byly psány ve stínu války nebo přímo za války.

Komentář ze dne: 12.03.2016 03:21:06     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek: Čím žije dnešní mládež?
Úvaha zde: http://exospace.cz/cim-zije-dnesni-mladez

Někol ik neumělých fotek zde: http://exospace.cz/galerie/nggallery/astroart/prah a-astronomicka

Několik (lepších) fotek našeho člena Ládi Lahody zde: http://www.podzemi.eu/fotografie/12/nahled.htm

Pro zájemce Záhada hlavolamu zde: http://exospace.cz/filmy-a-videa/ostatni/2/#6

Komentář ze dne: 13.03.2016 13:31:21     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Čím žije dnešní mládež a děti?!
Převážná část dětí žije sněním o youtuberech jako je Vaďák, Hogy, Kovy, Falenka, Pedro, Nejfake a Jirka Král... To jsou jejich hrdinové.

Komentář ze dne: 13.03.2016 16:25:40     Reagovat
Autor: - VojtaV. (@)
Titulek: Co je to za partu?
...Vaďák, Hogy, Kovy, Falenka, Pedro, Nejfake a Jirka Král... Co je to za partu? Jacísi známi youtubeři, hrdinové dnešních ...náctiletých?? Já o nich nikdy neslyšel, asi proto, že nejsem "náctiletej". Z těch jmen znám jedině Pedra (někdejšího dvojkaře Jiřího Zachariáše), a pak se tak jmenoval cikánek se psem Dingem z románu Dobrodružství v Zemi nikoho. Ale o nich asi řeč není, co?!

Komentář ze dne: 13.03.2016 18:36:12     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek:
Nikoho z těch plantážníků neznám a nezná je nikdo z naší bandy. My se věnujeme zajímavějším věcem. Ale nepopírám, že je to hit dneška. Mládeži chybí pracovitost, strach, úcta ke starším. Jsem přesvědčen, že mnoho se od dob psaní foglarovek změnilo, i když doba je bezpečnější/nebezpečnější (nehodící se škrtněte). Však jsem o tom psal, viz výše.

Komentář ze dne: 13.03.2016 20:38:37     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Když něco neznám, tak to neznamená, že to není.
Pro většinu české mládeže a dětí jsou výše jmenovaní hrdinové. To je skutečnost. Ovšem tato skutečnost se neprojevuje v mediálním světě. Na ČT 1, na Nově je těžko uvidíte. Neřeknou vám o nich. Přesto existují a jsou pro mladé hrdiny. Jejich vliv roste a najdete mezi nimi charaktery typu Mirka Dušína, ale i ty s vlastnostmi jiného typu... Můžeme věřit, že ony krásné foglarovské sny jsou ty pravé, doba jde dál a směr zájmu si našel svoji cestu. Mění se formy, nikoliv touhy, přání a vzhlížení k vzorům a hrdinům.

Komentář ze dne: 13.03.2016 23:52:57     Reagovat
Autor: - VojtaV. (@)
Titulek: Tak to opravdu není moje parta...
Nejdřív jsem požádal pana Googla, aby mě navedl k partě se jmény: Vaďák, Hogy, Kovy, Falenka, Pedro, Nejfake a Jirka Král. Pan Google takové nezná, ale doporučil mi: Vaďák, Hoggy, Kovy, Fallenka, Pedro, Nejfake a Jirka Král. A to mi pak vyskočila šňůra youtubovejch vídeí. Jedno jsem zhlédl - a stačilo mi to. Ta jestli tohle jsou hrdinové dnešních youngerů, tak potěšpámbů. Ale oni z těch blbostí vyrostou. Koho to baví, nic proti tomu - ale jsou to voloviny!

Komentář ze dne: 14.03.2016 00:50:17     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek:
Netvrdím, že takové zjevy nejsou - jedním z nich je synátor šéfa, nadšený youtubař. Ale tvrdím, že jsem několik jejich produktů viděl a docela mi to stačilo. Mládeži holt chybí soudnost a trocha sebekritičnosti. Ale nejsou všichni takoví. Jak říkám, stačí se podívat na produkci kluků z mé redakce. A jsou to teenageři jako oni. Jenže zatímco po těch prvních neštěkne pes, ti naši jsou součástí něčeho, co, troufám si tvrdit, svým zaměřením, složením a úspěchem nemá v této republice obdobu...

Takže recept pro kluky a holky zní: Nečekejte, že úspěch přijde hned, musíte na sobě makat. To, že ze sebe necháváte dělat idioty a ještě se při tom filmujete, je věc jedna, ale nečekejte, že to někdo ocení za rok, dva, pět let. Naopak se spíš za svoje projevy budete stydět. Pokud máte zájem něco tvořit, chcete, aby po vás něco zůstalo, musíte nejprve na sobě zamakat a změnit sebe sama. Jinak zůstanete těmi stejně směšnými, jakými jste byli, a nic na tom nezmění ani vaše pitoresktní chování.

Komentář ze dne: 14.03.2016 11:57:50     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Věc názoru
Je věcí každého co považuje za přínosné, zajímavé, dobré. Nicméně je nutné se smířit s fakty, že tyto youtubery oslovují společnosti O2, CocaCola, Milka atd.... dokonce i ministerstva ČR a mají o ně zájem, resp. o jejich pomoc při šíření informací. Proč? Protože dovedou oslovit mladé i děti... Kdo v tom současném mediálním světě dětí hledá špatnost, ten jí najde, ale najde jí i v klasické zábavě např. televize. Usuzovat podle několika zhlédnutých videí je zkreslující. Nicméně sály kin i výstavních hal se plní právě díky těmhle "hrdinům" youtuberům. To je fakt se kterým Vy, já i Bohoušek nic nenadělá.

Komentář ze dne: 15.03.2016 00:03:57     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek:
Souhlasím, ale rozhodně to není důvod, proč bych si měl těchto individuí nějak vážit. To, že je mládež zblblá a jde za každým individuem, které ze sebe je ochotno udělat kreténa, nevypovídá nic o schopnosti těch aktérů, ale spíš o divném stavu mládeže. Které chybí pozitivní vzory, zájem o něco pořádného, hodnotného, povznášejícího, něco, co z nás dělá víc lidi než předvádějící se zvířata.

Naši kluci jsou normální, trochu střelení, ale odvádějí spoustu práce, která oslovuje tisíce lidí daleko důstojnějším, trvalejším a hodnotnějším způsobem. Bez jakékoliv diskuse a sotva se může najít někdo svéprávný, kdo by dokázal posuzovat naši práci a práci těchto týpků jinak. Debila dokáže ze sebe udělat každý. Ale v 17 odvádět práci lepší jak dospěláci, to asi ne. (Marek z naší redakce dostal před pár týdny ocenění od společnosti CometBase za mimořádný příspěvek k popularizaci komet a jejich pozorování; jako jediný v Česku a nejmladší na světě. Je zcela bez debat, proč si budu radši cenit jeho než infantilní puberťáky.)

Díky práci těchto náctiletých kluků je naše redakce jednou z nejúspěšnějších astro-kosmo redakcí na českém Facebooku s největším počtem příspěvků a interakcí čtenářů. Před námi jsou jen skutečně profesionální redakce! Tak co, kdo dokáže oslovit masy? My rozhodně.

Komentář ze dne: 15.03.2016 06:19:28     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Tak si tady čtu
... ať už příspěvek do soutěže o placky nebo komentáře... Podle mě nejhorší je vnucování Foglara. Sám jsem si dílo Jaroslava Foglara našel a jsem přesvědčený, že tak je to nejlepší. Stejně tak si děti dnes nacházejí to, co je zajímá. Ať už jsou to youtubeři nebo on-line hry. Foglar prostě už nikdy nebude "to hlavní" - s tím se prostě smiřte a neplačte nad tím. Je to hlavně tím, že nežije, že se dostal do čítanek ve škole, stal se tzv. klasikou. A pokud nějaký kluk či holka objeví Foglara trochu jinak než v čítankách (kde se neustále omýlají Rychlé šípy, Ježek v kleci a ještě Hoši od Bobří řeky), pak mu přeji hodně radosti na stezce plné dobrodružství a mám z toho radost ;-)

Komentář ze dne: 15.03.2016 22:10:30     Reagovat
Autor: - Akademie Jaroslava Foglara (@)
Titulek: LXXVI. kolegium AJF
Přestože jsem přesvědčen, že obdiv k "youtuberům" typu Vaďáka a spol., (osobně nic proti nim, ale jsou mi naprosto ukradeni) či jiným "hrdinům" a "vzorům" mládeže dneška" tohoto ranku, je synonymem současného povrchního "action & event." nazírání na svět. A je mi dvojnásob ukradeno toto nazírání od Coca-Cola Company, O2 a podobných korporací, když tyto bezduché týpky podporují. Nemíním však o tom vynášet moudra či nemoudra v komentářích Bohouška.
Místo toho zvu zájemce (mimo konkrétních osob s visačkou "persona non grata") na další, v pořadí již LXXVI. setkání kolegia Akademie Jaroslava Foglara. Uskuteční se ve středu 16. 3. 2016 od 18 hodin na tradičním místě, v klubovně Okrasní rady Junáka Praha 2, Bělehradská 51.
V programu se budeme mj. zabývat tematikou této diskuse na Bohouškovi, představíme si novinky alternativní (undergroundové) scény, která dílem navazuje a rozvijí odkaz J.F., naposledy v tomto akademickém roce vzplanou ohnivé jazyky "rozsvíceného čaje" Martina "Pilgrama" Rosola, zazpíváme si foglarovské i nefoglarovské písničky atd. atd. atd.
Hostem K-AJF bude tentokrát naprosto výjimečná osobnost českého skautingu - dlouholetý předseda Junáka v okrese (obvodu) Prahy 2: Eduard Marek - Hroznýš. Činovník, který po mnoho let "skautsky šéfoval" Jaroslavu Foglarovi, jako vůdci podřízené výchovné jednotky (oddílu), zavzpomíná na řadu setkání i spolupráci s Jestřábem.
Ojedinělost setkání s Eduardem Markem podtrhuje skutečnost, že br. Hroznýš bude hostem setkání doslova v předvečer svých 99 narozenin (* 17. 3. 1917)!!!
Se stiskem levice (sesle) i pravice
Slavomil Janov (Nashville)
vůdce 48. klubu OS Jestřábi Praha,
prezident Akademie Jaroslava Foglara
:-)

Komentář ze dne: 16.03.2016 03:19:17     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek:
Já žádného Foglara nikomu nevnucuju, ale taky o něm nemlčím. A v naší redakci je to díky mně téma. Přivedl jsem Láďu Lahodu, který je bývalým junáckým vůdcem, znalec Foglarova díla a fotograf nejen stínadelských uliček. Troufám si tvrdit, že i ti, kterým to nic neříkalo, mají přinejmenším zájem; podobně, jako jim byl ukradený nějaký výcvikový prostor Ralsko nebo sklady jaderné munice. Chce to přizvat lidi, kteří jsou znalí, něco ví a dokážou oslovit. Náš nejmladší člen po zhlédnutí některých dokumentárních filmů z produkce členů naší redakce o Ralsku a přítomnosti jaderných bomb v ČSSR prohlásil, že je to lepší jak podobné filmy v televizi. Neumětelskými, ale vyumělkovanými fotkami ze Stínadel mučím naše čtenáře, a oni to kupodivu oceňují. Zásadně nesouhlasím s tím, že Foglar nemá co říci dnešním dětem. Ve skupině Přátelé ExoSpace je jeden jedva čtrnáctiletý kluk, který je Stínadly fascinován. Měli jsme v redakci dvanáctiletého, který vydržel s tímto tématem trávit celé večery. Troufám si tvrdit, že dokážu všem, mladším i starším, předávat všechno, co chci. Proto taky vedu naprosto nepravděpodobnou redakci lidí ve věku od puberťáků po důchodce, zaměřenou na astronomii, fyziku, kosmologii, kosmonautiku, podzemní a vojenské stavby, svobodný software - a Stínadla.

Budiž to jako příklad, že to fakt jde a funguje. O Stínadlech bude i jedna prezentace na chystaném FYZIKÁLNÍM semináři.

Komentář ze dne: 16.03.2016 03:41:39     Reagovat
Autor: [PetrV] - PetrV (topaz3011@seznam.cz)
Titulek: !!!!!
Stínadla a Foglar dneska už nikoho neoslovují?

A CO JE TOHLE???
http://exospace.cz/wp-content/gallery/pr aha-astronomicka/stinadla7.jpg
http://exospace.cz /wp-content/gallery/praha-astronomicka/stinadla9.j pg
http://exospace.cz/wp-content/gallery/praha-as tronomicka/stinadla11.jpg

PS: Právě jsem vydal befel všem členům naší redakce, aby se vyjádřili k tomu, zda oficiálně do oblasti našich zájmů zařadíme Stínadla.

Komentář ze dne: 16.05.2016 21:14:59     Reagovat
Autor: - Míša (@)
Titulek:
Je mi 33 let a k foglarovkám jsem se dostala skrze mého tátu... Nikdy jsem do Skauta nechodila, ale tohle hnutí má mé velké sympatie..
Souhlasím s pisatelem.. Nedávno jsem si z nostalgie byla v knihovně půjčit jednu foglarovku, a knihovnice se na mě koukala, cože to čtu. A to jsem si myslela, že žijeme v době, kdy si můžeme číst, co chceme, aniž by na nás lidi koukali skrze prsty...

  Reklama
Foglarovské výroky
Svátek má Jaroslava
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
fotky
"K uskutečněnému setkání jsem udělal hromadu fotek, dávám je dohromady, zájemci si mohou napsat na adrese redakce@exospace.cz. S uvedením zdr ... "
Před sto třinácti lety se narodil Jaroslav Foglar. Sto deset let prorockého přání Jindřicha Foglara
bez titulku
"ANONYM - mně se líbí jak se Petr V. nezmůže na nic jiného než se podepsat jako vy a psát za vás. Winoga - to je dobře!"
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Song
"Všem čtenářům Bobří stopy mohu slíbit, že si Songovy vzpomínky (nejen) na tábory s Jestřábem budou moci přečíst. Dnes jsem s tímto mladíkem ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Už je načase...
"...abyste náš ústav navštívil. Mými ústy budete co nejsrdečněji uvítán - a tentokrát se určitě nebude jednat o politováníhodné nedopatření, ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
lékařská péče
"A jinak se omlouvám za předchozí příspěvek. Slibuju, že na tu léčbu u psychologa již vážně nastoupím."
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Už zase prudí
"-setkání s lidmi ze SPJF a SNJF, kteří veřejně zesměšňují jiné lidi a štvou proti nim veřejnost -zbaví lidí, které jim dělají neuvěřitelnou ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Ještě jednou k videu
"Mildovi a Šachínovi děkuji za zaznamenání vyprávění Songa. Především je nutné si uvědomit, že záznam je. Dali jej k dispozici i ostatním... ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
zpověď
"Je jasné, že zpověď byla zaznamenána spíše amatérskými prostředky, ale zaplaťpánbůh za ni, jinak by nebyla žádná. Je škoda, že okolostojící ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Song a zátoka
"Poděkování za natočení Songa samozřejmě patří Mildovi a Šachínovi. Předpoklad byl, že Song bude hovořit u pomníku a stánkaři budou v lese, t ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Sluneční zátoka 2020
"Nazdar, bratři a sestry! Ahoj, kamarádi a kamarádky! Jsem velice rád, že i Vás zájem o Jestřába a vše s ním související přivedl, i ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Zátoka 2020 - jaká byla?
"V této diskusi se už opět začínají prolínat nesouvisející souvislosti, prezentace nepřesných údajů jako jako by to byla fakta atd. atd. Kdo ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Songovy paměti
"Ano, je třeba poděkovat za snahu o zaznamenání jakéhokoli záblesku spojeného s osobou Jaroslava Foglara a jeho práce, tím spíše že samotní o ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Video
"Určitě nikdo nebrání komukoliv nakoupit supertechniku a začít natáčet. Ostatní budou určitě rádi za zveřejnění. Chtěl bych poděkovat dvojici ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Vážený pane P. V.
"Děkuji Vám za Vaší kritiku. Nicméně je potřeba Vám (a samozřejmě i případným dalším kritikům vysvětlit), že natáčet toto video a uchovat tut ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Sluneční zátoka - Tábor Svobody
"Děkujeme ( www.pesaci.skaut-ssv.cz ) za pochvalná slova. Bylo pro nás velikou ctí, postavit "repliku" historického skautského tábo ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Sluneční zátoka - Tábor Svobody
"Bylo pro nás velikou ctí ( Skaut - S.S.V., Praha Kbely ), postavit ve Sluneční zátoce "repliku" hustorického tábora."
Devatenácté setkání foglarovců ve Sluneční zátoce v sobotu 20. června
bez titulku
"Tak to se vám hoši moc nepovedlo. Dobrý záměr, technicky špatně provedený (nepodařilo se zklidnit okolí, mikrofon zřejmě daleko od úst), se ... "
Sluneční zátoka 20. 6. 2020 - Song a Tábor svobody 1945
Setkání u rodného domu JF - pondělí 6. 7. ve 13.13 h
"Napsal-li Martin Rosol před závěrem výstavy k osmdesátinám Marko Čermáka, že všech 113 sazeniček ginga bylo návštěvníky rozebráno, byla to p ... "
113 sazeniček Ginga ke 113. výročí narození Jaroslava Foglara
Poděkování
"Velký dík patří Všem, kteří se jakkoli podíleli na přípravě, organizaci a programu letošního deštivého setkání ve Sluneční zátoce! Dík a z ... "
Devatenácté setkání foglarovců ve Sluneční zátoce v sobotu 20. června
Před pěti lety zemřel mistr komiksů Kája Saudek, bylo by mu 85
"Foglarovi se líbil Dalším z námětů pro jeskyňářský komiks byl příběh od autora sci-fi románů Josefa Nesvadby. Nosek se dál obracel také na ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Poděkování
"O repliku Tábora Svobody 1945 se pro letošní setkání příznivců díla a výchovného odkazu Jaroslava Foglara ve Slunešní zátoce postaral skauts ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Celá sága RŠ a Stínadel začala v letech 1914-1915
"na dvoře U Roubíčků. Existují dokonce i fotografie, dle kterých J.Fischer namaloval první verzi slavného prvního komixu RŠ a následně také p ... "
Rváčov - vontská komiksová sága
Naprosto dokonalá lahůdka :) nechť se Nadaci
"i nadále daří v její nakladatelské činnosti, protože Švýcarská dobrodružství se všemi přílohami jsou bombastické ... "
Jestřábova švýcarská dobrodružství. Vyšla tématická knížka s autentickou podobou Foglarova deníku z roku 1920
Dlouho očekávané 2. vydání je
"vynikajícím počinem dvojice Jury a Pedra :) Nová kapitola o "ženách v životě Jestřába" je vskutku překvapivá a v mnohém předčila m ... "
Stoletý hoch od Bobří řeky. Vychází druhé doplněné vydání knihy Jiřího Zachariáše
bez titulku
"Ginkgo, které jsme si se ženou donesli domů z autogramiády Marko Čermáka, se má prozatím čile k světu :-) [img]https://i.ibb.c o/SwsXWsj/ ... "
113 sazeniček Ginga ke 113. výročí narození Jaroslava Foglara

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .