| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Komentáře

ke článku: Jaro s těšítky 2015
ze dne 20.03.2015, autor článku: Bohoušek

Komentář ze dne: 16.04.2015 08:36:21     Reagovat
Autor: - Menhart (@)
Titulek: Čigoligo Jestřábe a přelet jasného bodu po obloze
Ve středu 15. dubna 2015 po zajímavém divadelním představení o Jaroslavu Foglarovi prolétal nad Vyšehradem od Z na V jasně svítící objekt.
Slávek Janov tvrdil, že se jedná o letadlo, já byl přesvědčen, že vidíme velmi zdařilý přelet mezinárodní kosmické stanice ISS. Slíbil jsem, že své tvrzení podložím na Bohouškovi informacemi.

Tedy na
http://www.heavens-above.com/PassSummary.aspx? satid=25544&lat=50.083&lng=14.467&loc= Praha&alt=254&tz=CET
se píše, že ISS prolétá nad Prahou:
15. 4. -3,2 (jasnost)
20:38:34 10° ZSZ - začátek
20:41:51 74° S - nejvyšší bod (74° nad obzorem je hodně vysoko)
20:45:05 10° V - konec
Při kliknutí na řádek tohoto přeletu se zobrazí i mapka. Další záznamy přeletů ukazují, že tak vysoko nad obzorem, v takové jasnosti, ve velice příhodném času atd. opravdu nebývá moc přeletů ISS.

Byla to taková vznešená tečka po shlédnutí divadelní hry ze života a díla Jaroslava Foglara, kde "komické se protíná s vážným, známé s nečekaným". Na akci se vypravila Pražská pobočka SPJF a propagovala tam Sdružení přátel J. Foglara před diváky časopisem Bobří stopa. O divadle více na http://www.praha-vysehrad.cz/2467_Cigoligo-jestrab e-aneb-motyl-ve-tvari

Komentář ze dne: 16.04.2015 10:17:28     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Sice moc nechápu
proč je tento text u Jara s těšítky, ale budiž :-) (ke vzkazům slouží Bohouškova kniha návštěv, k příspěvkům náš redakční mail).

Komentář ze dne: 16.04.2015 10:42:36     Reagovat
Autor: - Slavomil Janov, Akademie Jaroslava Foglara (jaroslav.foglar@email.cz)
Titulek: Další z řady Menhartových omylů
V komentáři Radka Petra (Menharta) o svítícím objektu prolétajícím nad hlavami účastníků soaré po představení o Jaroslavu Foglarovi v divadélku Starého purkrabství na Vyšehradě v Praze (15. 4.) se uvádí, že "...Slávek Janov tvrdil, že se jedná o letadlo, já byl přesvědčen, že vidíme velmi zdařilý přelet mezinárodní kosmické stanice ISS."
Musím konstatovat, že se jedná o další z řady pomýlených Menhartových výroků. O "letadle" jsem totiž nemluvil já, ale vedle nás přihlížející aktér představení, herec Nezávislého podšafranického divadla Miloš Doležal. Můj vyslovený názor byl naopak, že se jedná o svítící lampión, který je nyní pro řadu lidí módou vypouštět po setmění. Jde o tzv. thajské lucerny přání (jde o tradiční lampióny, na jejichž obal člověk napíše své přání a poté ho vyšle do vzduchu).
Objekt, který letěl nad Vyšehradem, měl jasnou svítivost, která přibližně odpovídá poloze zmíněných lampiónů letících ve výšce cca 200 - 400 metrů.
Poloze ani svítivosti ISS zmíněný světelný bod neodpovídal!
Jeden ze zajímavých článků o "UFO"(za nimiž se v řadě případů skrývají právě "thajské lucerny"), lze stáhnout například na:
http://www.matrix-2012.cz/index.php?option=co m_content&view=article&id=736:nezname-leta jici-objekty-nad-r&catid=58:ufo&Itemid=82


Komentář ze dne: 16.04.2015 10:54:44     Reagovat
Autor: - Slavomil Janov, Akademire Jaroslava Foglara (jaroslav.foglar@email.cz)
Titulek: Své k svému... podruhé
Krizmene, když jsem před časem (tak cca 3-4 měsíci) napsal na Bohouškovi komentář, že kdosi (tuším, že Miloš Vraspír) umístil nějakou svoji informaci do komentářů k jakémusi o zcela jiném tématu pojednávajícímu článku - pokud si vzpomínám, nazval jsem svůj údiv titulkem Své k svému... - reagoval jsi, že každý může psát své komentáře kam chce. A najednou nyní máš stejnou výhradu k nelogickému umístění komentáře o "UFO" k článku o sluníčkách a těšítkách. Takže jsem měl před časem se svým kritickým komentářem pravdu?

Komentář ze dne: 16.04.2015 12:12:13     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Ano.
Mě to spíš připomnělo výkřik do tmy (a ten by logicky patřil do návštěvní knihy). A spíš by tomu slušel článek na Bohouškovi, že členové pražské pobočky navštívili divadelní představení (a třeba i nějakou fotku k tomu) a že pražská pobočka funguje. Nic víc, nic míň. Jinak máš pravdu v tom, že to, kdo kam co píše, je jeho svobodné rozhodnutí. Jen je pak problém uvedený text nalézt (sám píšeš, že nevíš u jakého článku Miloš napsal svůj komentář). :-)

Komentář ze dne: 16.04.2015 16:09:10     Reagovat
Autor: - Menhart (@)
Titulek: UFO
K letícímu objektu byla diskuze v hloučku, když všichni koukali na oblohu.
Slávka bych měl poznat po hlase, ale nejspíše jsem mu přiřadil jinou nesprávnou odpověď a za to se omlouvám. UFO či svítící lampion je ale ještě horší než letadlo. :-)

Myslím si, že jsem odkazem dokázal, že se jednalo o ISS a tím to považuji za uzavřené.

Nemohu za to, že z redaktorů Bohouška nikdo na akci nebyl a nikdo jiný nemá možnost vkládat články na Bohouška.
Domluvili jsme se na Vyšehradě, že to "zítra zveřejním na Bohouškovi", tak jsem zvolil nějaký neutrální příspěvek z poslední doby.
Kdyby zde nějaký článek/pozvánka na akci byla, samozřejmě bych to přiložil k ní. To snad také není třeba dále řešit...

Ještě drobnost:
kdyby byl výstup z knihy návštěv "vytažen na homepage", jistě bych to napsal tam, ale kniha je schovaná až v další úrovni a, přiznám se, že jsem dnes v ní byl poprvé. Ale někdo se jí snaží používat, tak třeba má nějaký smysl i v této "schované" podobě. Určitě je to vhodné na slova uznání, jako jsou ta z Protivína.
Všem přeji pěkné dny.

Komentář ze dne: 16.04.2015 22:19:11     Reagovat
Autor: - U(nie)F(oglarovských)O(rganizací) (jaroslav.foglar@email.cz)
Titulek: UFO naposledy
Svítící objekt nad Vyšehradem letěl přibližně ze směru od Smíchova (ze západu) na cca Vršovice - tedy na východ či JVV, tedy v přibližném azimutu 90 - 120°.
Podle informací ze stránek ISS přelétávala orbitální stanice z východu či SSV až SV v azimutu cca 270°, tedy přesně opačným směrem na JJZ. Co k tomu víc dodat?!
Podle svítivosti a dané rychlosti letu bych odhadoval, že šlo opravdu o lampion - vypuštěný někde pod Strahovem- , který za obdobného počasí jaké bylo ve středu večer, létá přibližně stejně (a že jsem již těch letících lampiónů viděl stovky) ještě asi 1-2 km a pak klesne (spadne)na zem.

Komentář ze dne: 17.04.2015 17:51:30     Reagovat
Autor: - Menhart (@)
Titulek: Setrvávej v omylu, ale
Už 16. dubna jsem zde psal, že družice ISS letěla v čase 20:38:34 ze ZÁPADOSEVERUZÁPAD (ZSZ) vysoko (74°) nad naše hlavy. Vrcholila v 20:41:51 na SEVERU (S) a zapadala v čase 20:45:05 na VÝCHODĚ (V).
Tedy od Smíchova k Vršovicím... Vlastně se shodujeme na všem, jen já dokládám výpisem přeletů, že to opravdu byla družice a Slávek trvá na své doměnce lampionu.

Pokud ale akademik a zakladatel Akademie JF neuznává důkazy, opravdu nemá cenu diskutovat - akademicky ani normálně. Někdo prostě ten patent na rozum má, důkazy mu jsou cizí a jen trousí svoje pravdy a omyly ostatních. :-)

Komentář ze dne: 12.05.2015 23:24:50     Reagovat
Autor: - Menh+RT (@)
Titulek: Prokopáček
Staré fotky z doby výprav mladého Jestřába do Prokopáčku jsem našel na FB Jinonice Live. Jako ochutnávku použijte třeba koupaliště z roku 1933 http://1url.cz/FXkV ale fotek jsem tam našel alespoň 5.
Tam někde jsou Dýmové jeskyně, ne?

Komentář ze dne: 12.05.2015 23:45:42     Reagovat
Autor: - Menhart (@)
Titulek: Výročka PP SPJF - staň se členem Sdružení přátel Jaroslava Foglara
V těchto dnech se připravuje k odeslání pozvánka na výroční schůzi Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara, která proběhne v sobotu 30. května 2015 v Praze nedaleko Sv. Jindřicha.

Případní zájemci o členství v SPJF, postupujte podle http://www.spjf.cz/jak-se-stat-clenem-spjf a souběžně napište na pp@spjf.cz

Komentář ze dne: 27.09.2018 01:42:55     Reagovat
Autor: - PetrV (@)
Titulek: ISS
Když už je řeč o stanici ISS...

tak jak by se vám to líbilo třeba takhle?
https://exospace.cz/wp-content/uploads/20 18/09/rychle-sipy-krtecek.jpeg

A jinak se omlouvám, že se nám nepodařilo protlačit Foglara a jeho Rychlé šípy namísto toho černého skřeta na ISS. Nicméně jsme v tom byli sami, i redakce Bohumila strčila hlavu do písku a nereagovala :'(. Tak snad jindy (jestli nějaké jindy bude.)

Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .