| STÍNADLA |
Bohousek Soutěžime s Bohouškem
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara
ze dne 08.03.2015, autor článku: Josef Blažek - Choze

Komentář ze dne: 09.03.2015 14:55:47     Reagovat
Autor: - Ivo Fencl (Ivo.Fencl@iol.cz)
Titulek: :-)
Bezvadný článek.

Komentář ze dne: 31.03.2015 11:34:59     Reagovat
Autor: - Krouža (milakrouzek@centrum.cz)
Titulek: Paráda!
Přečteno jedním dechem - skvěle napsáno. Foglar uměl nejen skvěle navodit ponurou atmosféru, ale i atmosféry jiné - jako například večery v přírodě:
V kraji byl klid. Bylo něco tak tajemného a krásného v tom tichu! Hoši mnoho nemluvili, jen pozorovali usínající kraj.
V dálce už večer doléhal.
Větřík přinášel vůni kvetoucích luk.
Tu a tam někde vyskočilo do šera žluté světýlko. To na samotách rozsvěceli.
Sedmikrásky se už zavíraly a včely přestaly bzučet na jitroceli.
Lesy v kopcích zmodraly, pak zšedly, až zmizely docela. Na potoce začaly kuňkat žáby v rákosí.
Vše usínalo v rudé záři červánků.
To člověk úplně vidí před sebou :-)
A ta jeho "povídka" Pojď se mnou tam, kde je nebe vysoké a modré.... ta je přímo geniální :-)
Díky moc za prima čtení

Komentář ze dne: 06.04.2015 16:13:29     Reagovat
Autor: - Gimp (@)
Titulek: Dobré to bylo
Hm, Foglara má autor zmáknutého, článek se mi hodně líbil. Možna by stálo za to zmínit také šikanu a s ní spojené myšlenky na sebevraždu u šikanovaných obětí a rozepsat se více o postavách pomatenců, které se sem tam objevují i v románech nebo v RŠ.

Piš prosím o Foglarovi a o Stínadlech dále, Choze.

Komentář ze dne: 07.04.2015 17:25:47     Reagovat
Autor: - Dernet a spol. (@)
Titulek: Proč jen my?
Autor předchozího komentáře píše, že by se v článku Strach a smrt v díle J.F. měly více rozebrat postavy pomatenců. Ale proč jenom ty naše, literární?! Vždyť ve světě mezi tzv, foglarovci běhá po republice hned řada skutečných, živých pomatenců - a nikdo se jimi nezabývá... A dokonce mají zastoupení i v řídících funkcích foglarovských spolků :-)

Komentář ze dne: 07.04.2015 17:55:26     Reagovat
Autor: - Gimp (@)
Titulek: Dobré to bylo
V mém komentáři navrhuju (i když je to myšleno spíš jako přání). Nepíšu, že by se něco mělo. A proč jen ty literární? No protože jako autor komentáře si přeju, aby se Choze v případném svém dalším článku, novém či doplněném, zabýval literárními postavami, protože mě zajímá především Foglarovo dílo a Foglar.

Komentář ze dne: 08.04.2015 17:50:05     Reagovat
Autor: - choze (@)
Titulek: Díky
Děkuju všem za ohlasy, jsem rád, že se článek líbil, nosil jsem ho v hlavě pár let, než jsem se odhodlal. Foglarovští pomatenci i téma šikany a sebevraždy jsou rozhodně dobré výchozí body pro další článek (tedy ne, že bych si bral z foglarovek jen to temné, oceňuju je i v mnoha jiných směrech :), nechám si to projít hlavou...

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:17:17     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Díky
Skvělý článek. Snad první, který rozebírá Foglarovo dílo jinak, než jak je u Foglara zvykem.
Neviděl jsem snad jediný dokument (a viděl jsem všechny, které byly o Folgarovi natočeny) a nečetl jediný článek, kde by se pořád dokola neomílal smysl pro spravedlnost, čest, výpravy, dobrodružství (nic proti smyslu pro spravedlnost, cti, výpravám a dobrodružství!) , kde by se na Foglarovy knihy nepohlíželo jinak, než jako na literaturu pro mládež od táborového vedoucího. Jako by některá jeho dílo nesnesla ta nejpřísnější měříka a nedalo se na ně nahlížet jako na opravdovou literaturu, jako by Foglar nebyl skutečný spisovatel, nikoliv jen "spisovatel".

Foglarovo dílo by se dalo rozebrat z jiných pohledů, když se toho chopí lidé vyznající se v problematice (u Foglara podle mého názoru bohužel platí ono "Mnoho povolaných, málo vyvolených").
Například jak se učil Foglar psát, jestli se tedy vůbec učil. Jeho prvotiny jsou z literárního pohledu trochu jednodušší, točí se kolem jednoho dvou témat (přátelství, táboření) s poselstvím "Buďte dobrými děvčaty a hochy", ale postupem času se z Foglara stal regulérní spisovatel. Učil se od nějakého kolegy nebo scénáristů jak psát, jak vykreslovat charaktery, věděl něco o expozici, kolizi, nebo jsou jeho díla čistě tvorbou spisovatele "samouka", který se o teorii vypravování vůbec nezajímal? Co mu bylo studijním materiálem? Kteří spisovatelé byli jeho oblíbenými? Co Foglar a filmy? Která díla, ať literární nebo filmová, ho nejvíce ovlivnila, inspirovala?

Velmi dobře se rozboru Foglarova díla, i když jen trilogie, chopil M. Dvorský, ten se však zabýval hlavně obsahem trilogie, nikoliv formou. Váš článek je také zajímavý a kouká na Foglarovo dílo jinak, než jak se obyčejně dělá. Za to Vám patří dík ;-) Nic proti článkům od jiných autorů, na internetu nebo jinde, včetně v posledních dnech diskutovaných Sborníků (které si rád přečtu), ale je to vše na jedno brdo. Může někdo z vás namítnout, že s

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:24:44     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Pokračování
Může někdo z vás namítnout, že si mohu napsat takový rozbor sám. To bych jistě mohl, ale na rozdíl od jiných si nemyslím, že jedinou kvalifikací k rozboru je láska k Foglarově dílu nebo osobní vzpomínky na Jestřába, ale že jistá erudice v problematice a celkově v oboru (např. naratologie, bohemistika, literatura) je nutná, a tím se chlubit nemohu, jsem jen obyčejný felčar-cvokař. A psát články, které již několikrát napsali jiní, mi přijde, na rozdíl od jiných, zbytečné.

ad šikana
Ta je Foglarem často naznačována nebo popisována. Domnívám se, vzhledem k Foglarově plachosti v dospělosti a úniku ke klukovským radovánkám (a nemyslím tím rozhodně to, co některé z vás nemravů napadne jako první), že obětí šikany se stal Foglar sám. Nikdy to více nerozebíral, nesvěřoval se s tím, protože to bylo proti jeho přesvědčení, nechtěl si stěžovat, být za slabocha, jak on lidi neschopné vyrovnat se s problémy nazýval, ale Foglar splňoval podmínky pro to, aby si ho většina vybrala jako otloukánka. Vada řeči, oční vada, neúplná rodina, skvělý prospěch, přistěhovalec odjinud, nejspíš introvert, myslím, že minimálně posměškům se nevyhnul. To všechno byl podle mého názoru i důvodem jeho samoty v dospělosti, neuměl to s ženskými, navíc mu chyběl otec, vzor. Synové vyrůstající jen s matkami neuzavírají manželství tak často jako ti z úplných rodin nebo rodin, kde se rodiče rozvedli, ale s otcem je syn v kontaktu. Tím jsem se dostal trochu jinam, ale píšu to záměrně. Stále se setkávám s názorem, že Foglar byl pedofil nebo homosexuál. Odlišná sexuální orientace není nic, co by mohl člověk ovlivnit, a já na ní neshledávám nic závadného, ani to, kdyby Foglar pedofil nebo homosexuál byl, co mě na tomto tvrzení, veřejností často braném jako fakt, štve nejvíce vědomí, že jde s největší pravděpodobností o lež, kterou lidé rádi šíří a zapadá jim do jejich uvažování "psal pro děti, stýkal se s dětma, neměl ženskou=úchylák". Pokud jde o šikanu a Foglara, stejně jako jiná citlivá témata

Komentář ze dne: 13.05.2015 22:25:35     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Dokončení
Pokud jde o šikanu a Foglara, stejně jako jiná citlivá témata a záležitosti čistě soukromého charakteru, které byly a jsou po jeho smrti docela dost probírána, byl bych radši, kdyby s v nich už nikdo nerýpal a nestavěl na nich své články. Jako má právo na soukromí kdokoliv z nás, měl by na něj mít právo i Foglar.

Komentář ze dne: 13.05.2015 23:01:15     Reagovat
Autor: - Nadržený felčar (@)
Titulek: Dodatek
Těmi články jsem měl na mysli články o Foglarově životě, úryvky deníků apod., nikoliv články tématické.

Komentář ze dne: 14.05.2015 04:46:07     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Fenomén Foglar
Pro anonymního přispěvatele: Vaše komentáře jsou zajímavé. Možná by na Vaši otázku, zda se někdo zabýval Foglarem odborně odpověděly sborníky Fenomén Foglar, které byly vydány v letech 2007 a 2008 Památníkem národního písemnictví a Prázdninovou školou Lipnice. Doporučuji jejich vypůjčení v knihovně (nejsem si jistý, zda jsou ještě k zakoupení, přece jenom, uběhl již nějaký čas).

Komentář ze dne: 17.05.2015 20:55:44     Reagovat
Autor: - choze (@)
Titulek: Děkuji za chválu
a souhlasím, zajímavých pohledů na Foglara jeho tvorbu je jistě povícero a Dvorského kniha je skutečně výborná.

  Reklama
Foglarovské výroky
Svátek má Antonie
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Bohužel příběhy nejsou v knize všechny, jeden chybí ( číslo 151). Vydavatel přehlédl, že díl 150 se rozkládal původně na dvou stránkách, tím ... "
Mimozemšťané: Vyšlo první souborné vydání kresleného seriálu Jiljího Záruby a Jiřího Petráčka
Suvenýr - výroční turistická známka
"S ohledem na to, že zejména v období druhé obnovy skautingu, v letech 1968 - 1970, byl Eduard Marek v úzkém kontaktu s Jaroslavem Foglarem, ... "
Žižkovský jarní kilometr s legendou českého skautingu
díky
"Díky Slávkovi za připomenutí galerie Ládi Lahody, bývalého zástupce vůdce skautského oddílu v Loděnicích u Prahy, letitého badatele a fotogr ... "
Z dubnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 10. 4. 2019
Výhoda pro Pražáky
"Není to postaveno na hlavu, že kvalifikace soutěže se koná v běžný pracovní a školní den, a v sobotu, kdy do Prahy může přijet většina mimop ... "
Memoriál Jana Tleskače - zámečnického učně ve Stínadlech - Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece, veletrh Svět knihy 2019
Především to není recenze
"Především to není recenze, i když sám v tom videu o recenzi mluví. Že Albatros zasílá zdarma výtisky na takováto videa (k tomu skvělých 200 ... "
Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar [TIP]
bez titulku
"Velmi připitomělá recenze. Ten člověk objevil „Ameriku“."
Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar [TIP]
Stažení
"Mě to stáhnout jde ;-) Pokud máš nainstalovanou čtečku PDF souborů, stačí na odkaz kliknout, otevře se v prohlížeči. Funguje i pravé tlačítk ... "
Z dubnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 10. 4. 2019
Jde magazín stáhnout?
"Zajímavá a čtivá novinka, ten elektronický magazín V jestřábích pařátech! V patičce ale je uvedeno, že jde celkově o 3. číslo. To vydávají s ... "
Z dubnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 10. 4. 2019
Žvýkačka
"Ahoj, kamarádi! BS č. 4/2018 přečtena. Potěšil mě, byť zkrácený, přepis řeči předsedy akademického senátu MU Brno. Info, že Bobr (MV) hov ... "
Vyšla Bobří stopa 4/2018 - zima
Moralizování se týká mravů, morálky
"Nepijte na ovoce není moralizování. Nerdi, geekové a Záhada hlavolamu? Aha. "
Knížky - Záhada hlavolamu | Rychlé šípy v nejlepší formě
Co se vlastně tam dělo?
"Na akci byla velká pozvánka, ale co porada přinesla? Vkládání letáků do časopisu nám je fuk, a co tam tedy bylo jiného??"
Otevřená porada Pražské pobočky SPJF se koná 4. 4. 2019
bez titulku
"Tak úplně na konci knížky mě moc potěšilo - Připravujeme: Boj o první místo, Dobrodružství v zemi nikoho ( jsem zvědav na ilustrace Jindřich ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Stínadla v Brně
"Netuším, proč na počet obyvatel menší Brno má větší účast na foglarovských akcích. Buď je to tím, že je (možná) v Brně menší nabídka aktivit ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Upřesnění programu 105. kolegia AJF
"* Hoši od Bobří řeky na stříbrném plátně? ...Začíná se z vajíčka myšlenky klubat na svět zfilmování legendárního Foglarova románu Záhada hl ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
bez titulku
"V oddíle trenujeme jak uzly, tak skautskou ideu a znalosti, které by skaut dle mého měl znát. Ovšem znám oddíly, kde ani rádkyně neznají tém ... "
F. A. Elstner se několikrát obrátil
bez titulku
"Tak Záhada už je doma :) Bylo příjemné minout x knihkupectvích a v každém byla ve výloze, někdy i ve více exponátech v jednom štůsku. Vydání ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Odkaz na videoreportáž
"10. ročník Pražské lítačky objektivem iDnes.cz https://tv.idnes.cz/domaci/prazska-lit acka-zavod-doprava-tramvaje-autobusy-vlaky-pid-sou ... "
10. ročník Pražské lítačky - závodu v používání hromadné dopravy startuje 5. dubna 2019 na Nákladovém nádraží Praha-Žižkov
Nedůležité
"Myslím, že to zda použijí úřední název nebo obecný není až tak zásadní, teda až na variantu, že jde o nějakou dotační nebo vyhláškovou povin ... "
Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá i letos Příměstský tábor s Rychlými šípy v Praze
"z. s." ?!?!?!
"Probuďte se, funkcionáři ze SPJF! Psát na plakát, že nějaký tábor pořádá Sdružení přátel J. Foglara, a přidat k tomu byrokratickou zkratku & ... "
Sdružení přátel Jaroslava Foglara pořádá i letos Příměstský tábor s Rychlými šípy v Praze
bez titulku
"Volné pokračování Stínadelské trilogie, vyjde v samostatné řadě knih, nikoli v této. Bude to řada "Ze světa Jaroslava Foglara", bu ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Jiná obálka
"Líbí se mi, že Záhada hlavolamu má na¨rozdíl od Hochů a Chaty černou obálku :) Doufám, že tak to bude mít celá triologie. A obzvlášť jsem ... "
Záhada hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Vychází třetí svazek souborného díla J. Foglara v novém vydání. Se soutěží Poselství ze Stínadel
Praha
"Brno je možná víc Foglarovský, ale pořád je to jenom Brno. Stínadla tam nikdy nebudou!"
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019
Foglarovské Brno
"Pavel Hošek na foglarovkách vyzdvihuje, že dobrodružství čeká na čtenáře za každým rohem, v každém městě... - že je reálné a dosažitelné. O ... "
Z březnového Kolegia Akademie Jaroslava Foglara 13. 3. 2019

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .