| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Vznik Ježka v kleci

[ Autor: Napsali jste nám - jezcivkleci.cz | zařazeno: 9. 10. 2023 | přečteno 540 ]

vlevo: Ježek v kleci Mystic (2022), vpravo: hlavolam Trilby V roce 2015 se objevila první stopa o tom, že náš Ježek v kleci vznikl v USA. Radek Micopulos tehdy dopátral samotný novinový článek z roku 1895, kde byl tento hlavolam jasně popsaný. Záhadou hlavolamu však dále zůstávalo, kdo Ježka v kleci vynalezl. Už téměř celé století o tom kolovaly různé spekulace a až nyní můžeme s jistotou říci, jak tento, pro nás tak záhadný hlavolam, vznikl! Titulní strana Irone Age 2. 5. 1895"Objev dalšího článku se udál před rokem, tedy 15.9.2022, kdy jsem se ho rozhodl nejprve ukrýt do rozšroubovatelné dutiny nového Ježka v kleci Mystic. Měla to být historická analogie, protože tento model byl inspirovaný právě americkým předchůdcem (Trilby) z roku 1895. Podobně jako ukryl Jan Tleskač plán létajícího kola do svého Ježka, tak jsem ukryl i já (na celý rok) svůj objev do tohoto hlavolamu. Dne 3.12.2022 Byl tento Ježek v kleci uveden do prodeje a v kuličce Ježka bylo možné nalézt úplný popis vzniku hlavolamu Trilby, předchůdce Ježka v kleci! Poprvé tedy tajemná ostnatá kulička neobsahovala smyšlenou informaci ale historickou skutečnost hledanou po celé generace!" dodává Radek Micopulos.
The Trilby PuzzleThe Trilby PuzzleČlánek byl nalezen v novinách The Iron Age z 2. května 1895 zabývající se technickými novinkami. V překladu se noviny nazývají Doba ocelová, článek pak nese název Hlavolam Trilby a v jiných novinách pak i trefnější titulek Šťastná náhoda s podtitulkem Jak výrobce Jack stones obrátil svou pozornost k hlavolamům. V příloze článku si můžete přečíst doslovný překlad nalezeného článku! (obrázky se po kliknutí zvětší)
Ano Ježek v kleci vznikl neskutečnou náhodou a podnikavostí tehdejších firem. Velkou zajímavostí je i tehdejší zisk, který tento počin vynesl. Jednalo se o 1700 dolarů, což je v současnosti ekvivalentem 61 866 dolarů tedy 1 425 714 Kč! Tehdy to byl opravdu nevídaný úspěch. Radek Micopulos dál pokračuje v pátrání po samotné součástce - kování (kleci), která tehdy posloužila jako součást tohoto hlavolamu.
Na přiložené fotografii můžete vidět dobové omílací zařízení a také zmíněné "jack stones" - omílací tělístka a zároveň hračku pro děti.

Omílací zařízení z 19. století "Jack stones" - omílací tělístka / hračka pro děti
Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .