| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Vlastimil Toman a jeho (foglarovský) svět

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 11. 2. 2023 | přečteno 2235 ]

Ácek - Vlastimil TomanPozoruhodnou publikaci vydalo v minulých dnech Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Už v druhém vydání (to první vyšlo v roce 2005) spatřil světlo světa Áckův foglarovský svět. Při jeho čtení na vás dýchne závan starých časů, poválečného Vpředu, čtenářských klubů a Rychlých šípů. Sešit totiž obsahuje 23 příběhů Rychlých šípů kreslených třebíčským rodákem, akademickým malířem Vlastimilem Tomanem (19. února 1930 – 11. prosince 2015) a několik vzpomínek na tohoto celoživotního foglarovce. Není divu, že náklad byl vyprodán ve Foglarovském obchůdku během jediného dne a Výkonný výbor SPJF rychle rozhodl o vydání dotisku.

Áckův foglarovský světVlastimil Toman se narodil v Nových Dvorech v Třebíči. Rodina se ale brzy přestěhovala do tehdy samostatné obce Týn, kde budoucí malíř, grafik, ilustrátor, básník a fotograf prožil celý život. Vyučil se malířem pokojů, následně studoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Brně a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a Akademii výtvarných umění v Praze (u profesorů Otakara Nejedlého, Antonína Pelce a Vlastimila Rady). Jeho dílo je neodmyslitelně spojeno s Třebíčí, jeho krajinky zdobí nejednu místní domácnost. Oblíbil si malbu hnědými či hnědočervenými hlinkami. Během svého života vystavoval na 46 výstavách, většinou v Třebíči. Město se mu za jeho celoživotní práci odvděčilo Cenou města Třebíče (2010) a pamětní deskou na obřadní síni Nového hřbitova (2020).
Ácek - Vlastimil TomanS foglarovským světem byl Vlastimil Toman spojen od dětství jako člen Foglarovského čtenářského klubu časopisu Vpřed č. 2850 Ochránci slabých. Jeho kresby byly natolik kvalitní, že byly otiskovány ve Vpředu v rubrice Práce našich čtenářů. Foglarovkami žil i v dospělosti jako ilustrátor v řadě časopisů, či jako člen Sdružení přátel Jaroslava Foglara. V roce 1996 ilustroval knihu Hoši od Bobří řeky, která tehdy byla v Třebíči vydána v jazyce esperanto (La knaboj de Kastora rivero, Skolta Esperanto-Ligo, Třebíč 1996).
Ácek - Vlastimil TomanV loňském roce na Vlastimila Tomana zavzpomínal pro Bohouška Vít Oplatek z Třebíčské pobočky SPJF:
"Při výročí 90 let Jaroslava Foglara jsem vydal knížečku - DEVADESÁTILETÝ JESTŘÁB, kde jsem z různých časopisů a novin vyhledal 100 otázek na Foglara a jeho 100 odpovědí. A pak jsem udělal anketu pro veřejnost, dal jsem dvě otázky, na které lidé mohli odpovídat. Jak ovlivnil a čím zapůsobil životní příběh J. Foglara na tebe? Co může říct J. Foglar dnešní mládeži? Lidé odpovídali, dost z nich je dnes už mrtvá a právě i pan Toman, který to krásně napsal, tak jsem tu jeho odpověď do brožury překopíroval, ostatní odpovědi jsou přepsané na počítači.
Ácek - Vlastimil TomanOn mi do té brožurky udělal i speciální titulní stránku toho kluka stojícího u stromu. Díky této spolupráci jsme se s panem Tomanem sblížili, byl to moc fajn člověk a tak nám pak začal pro můj oddíl dělat i jiné věci. Např. oddílové nálepky. Pan Toman nám začal i do našeho oddílového časopisu - VYMEBI (VYdryMEdvědiBIzoni = názvy našich družin) kreslit kreslený seriál."


Ácek - Vlastimil Toman

Ácek - Vlastimil Toman

Otakar Batlička



Foglarovské výroky
„336 bedniček! U všech všudy, to je už hezká hromádka! Kde je budeme shánět, to nevím!“ - Pavel k Ludvovi po výpočtu pro stavbu chaty v Jezerní kotlině.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .