| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Záhada hlavolamu slaví 80 let! Objevte kultovní předměty ze Stínadel v uličkách pražských Stínadel

[ Autor: Sdružení přátel Jaroslava Foglara | zařazeno: 9. 12. 2020 | přečteno 1940 ]

80 let Záhady hlavolamu - Rychlé šípy se znovu namalovaly ja

Rychlé šípy - se znovu namalovaly jako polopostavy, aby se vešly do malých stínadelských oken. Zvětšovat postavy je těžké a malovat je je ještě těžší. Nešly použít plechové Šípy, protože ty jsou až do 17. prosince v Zadních Stínadlech na hře Hledáme RŠ.

80 let! Tolik času uplynulo od okamžiku, kdy po prázdninách roku 1940 začal v Mladém hlasateli vycházet na pokračování román Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu. Po sedmi měsících dospěla Záhada ke svému rozuzlení a vznikl tak fenomén, který nemá v české dětské literatuře obdoby. Za skoro století se knihy prodalo více než půl milionu výtisků a pátrání Rychlých šípů po osudu a tajemství neproniknutelného hlavolamu ježek v kleci v prostředí staré čtvrti zvané Stínadla se stalo synonymem pro společně sdílená dobrodružství a objevování.

“Za okny, ve výlohách či průjezdech pražských Stínadel - Starého Města najdete ježka v kleci, létající kolo, Široka, Rychlé šípy, TAM-TAM, žlutý špendlík, deník Jana Tleskače, plán na létající kolo, zakopanou vontskou kroniku a mnohé další,” vyjmenovává Bobo ze Skautské nadace Jaroslava Foglara (SNJF), která společně se Sdružením přátel Jaroslava Foglara (SPJF) tuto hru pro širokou veřejnost připravila. Celkem dvacet pět artefaktů je rozmístěno v uličkách a zákoutích mezi Revoluční ulicí a Národní třídou v Praze do 8. března roku 2021. “Pátrat po nich můžete na vlastní pěst, ale lepší je za pomoci herního deníku, který vás navede a místa upřesní. Navíc k nim přidá legendu a úkoly, za jejichž vyřešení můžete vyhrát dobrodružné odměny,” dodává Bobo.

Vracenky

Vracenky (reprofoto z filmu). Pravidla hry z Města jsou zveřejněna v soutěžnímStínadelském zápisníku a také ve výloze vedle historického míče, který zapůjčil Cíla.


“Rychlé šípy musely do Stínadel několikrát a také naše pátrání po předmětech se určitě nestihne během jednoho dne. Některé úseky jsou opravdu těžké - třeba v Týnské uličce je jen jediné místo, odkud můžete vidět hochy z Rychlých šípů!" poznamenává Menhart z Pražské pobočky SPJF a pokračuje: "Velkou radost nám dělala ochota drobných živnostníků, ale i organizací ve Stínadlech vystavit památky na výpravy Rychlých šípů. Dokonce i Vontové zapůjčili svůj dávný míč z Vracenek k vystavení a dokonce prý nebudou Pátrače z jiných čtvrtí mlátit, ale jen možná některé uvězní přes noc ve sklepě".

80 let Záhady hlavolamu - Srdce zvonu na kterém zvonila možn

Srdce zvonu, na kterém zvonila možná předloha Jana Tleskače básník K. H. Mácha a Vontové v 90. letech minulého století. Podrobněji na http://www.iKlubovna.cz


Jedním z ukrytých předmětů je také srdce Tleskačova zvonu a vontská kronika schovaná pod pětibokým kamenem. Nalezení každé skrýše umožní odpovědět na otázku a sestavit tak klíč k zamčenému a nikdy nepublikovanému textu Jarolava Foglara o Janu Tleskačovi. Veškeré informace o pátrání najdou zájemci na www.rychlesipy.org.

Sdružení přátel Jaroslava Foglara je nezisková organizace, která se zabývá popularizací díla slavného spisovatele a která také navazuje na jeho pedagogické metody. Především propaguje dětské kluby bez dospělého vedoucího po vzoru Rychlých šípů, pořádá také pro děti pravidelné soutěže či tábory.


Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .