
V létě roku 1985 konali hoši Foglarova oddílu Tábor na jiném místě. „Ale jak vzdálené bylo ono jiné místo od místa původního?“, otázal se Slávek Janov netrpělivého hloučku natěšených foglarovců, čekajících před 18. hodinou na schodišti domu v Bělehradské ulici č. 51. „Několik metrů!“, odpověděl zasvěceně jeden z nejpovolanějších – přímý účastník tábora – Řešetlák. „Tedy dnešní kolegium se bude konat také na jiném místě než obvykle v zasedací místnosti, ale také pouze o několik metrů vedle: Přímo v klubovně současné Dvojky!“, oznámil Slávek. Důvod byl ten, že v zasedačce právě probíhá třídění a generální inventura všech zbývajících Slávkových turistických známek, kterými je celý stůl doslova zavalen! Potěšitelné je na celé věci to, že se tím zvyšuje naděje sběratelů na případné doplnění některých jim chybějících turistických známek! V platnosti ovšem i nadále zůstává výzva k trpělivosti, neboť termín dokončení této revize nebyl prozatím oznámen!
MČ + BKP = 85
Jaké akce chystá pro letošní rok AJF k 85. narozeninám Marko Čermáka a slavného Bratrstva Kočičí pracky?
Je zde záměr uspořádat hned na několika místech v republice výstavu 85. miniaturních kreseb Marko Čermáka na magnetkách ve spolupráci s galerií věhlasného japonského miniaturisty Uko Jeshity.

V plánu je též hudebně – vědomostní soutěž, výprava k Berounce na Kněžskou skálu, odkud pochází známá fotografie M. Spišáka Marka s banjem nad řekou.
Připravuje se i pokračování soutěže 7 divů staropražských uliček – tentokrát s Bratrstvem Kočičí pracky.
Marko Čermák cínový
Máme zjištěno a potvrzeno, že v dohledné době se objeví v nabídce cínových figurek pana Petra Rýgra také postavička Marko Čermáka v trampském oblečení a s banjem! Obrázek Marko Čermák s banjem cínový
Literární diskuze
Předmětem debaty byly dvě knihy inspirované dílem Jaroslava Foglara: Život a smrt Maxmiliána Drápa od Pavla Horny a Zkáza Jezerní kotliny od Petra Hugo Šlika.
Co zajímavého v debatě o obou knížkách také zaznělo?
Povšimli jsme si, že v obou románech se píše o postavě učitele Jana Sokola přezdívaného Kipling. Zatímco v Životě a smrti Maxmiliána Drápa na něho pouze vzpomíná Mirek Dušín jako na bývalého učitele, ve Zkáze Jezerní kotliny je jednou z hlavních postav. Je zde třídním učitelem Pavla a Ludvy a zároveň ekologickým aktivistou.
Zmatek a bezradnost vyvolala u všech přítomných čtenářů knihy o Maxmiliánu Drápovi naprosto nepochopitelná krysí scéna, kdy nejprve krysí rodinka ukazuje cestu Štětináčovi, který zabloudil na rozlehlé půdě a následně jej celý houfec krys, seřazených do vyrovnané formace ochrání před rozlícenou domovnicí. Co má tohle himbajs znamenat? Shodli jsme se, že tato nepatřičná scéna kazí jinak velmi dobrý dojem z knížky Pavla Horny.
U Zkázy Jezerní kotliny vyvolal velké rozpaky zejména závěrečný Green Deal: Jezerní kotlina je sice zachráněna před bezohledným uhlobaronem, ovšem pouze za cenu toho, že bude vyhlášena národní přírodní rezervací, což znamená zákaz vstupu a zbourání Pavlovy a Ludvovy chaty… Uff – co nám to jenom připomíná?
Klíčící ginga
Martin Rosol hlásí: „Letošní výsev ging je úspěšný! Do dnešního dne vyklíčilo už asi 50 ging z celkem 116. zasazených semen! Zájemci o sazeničky si je tak mohou už nyní předem zamluvit! Gingaři – neváhejte!“ (rosolmartin@seznam.cz)
Jáček a Zelená říčka
Jaroslav Čvančara – Jáček na závěr 163. kolegia promluvil o svých výpravách k Zelené říčce, tedy do míst mnoha táborů Foglarovy Dvojky, a nejen to: Přivezl odtud láhev pravé Spišské borovičky, která byla uznána dalším z oficiálních nápojů AJF nazvaným – jak jinak – „Zelená říčka“. Několika zájemcům pak Jáček rozdal také vstupenky na komponovaný večer ke 120. výročí narození Zdeňka Buriana spojený s výstavkou reprodukcí jeho kreseb v infocentru Prahy 3.