| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy

[ Autor: Menhart | zařazeno: 30. 5. 2024 | přečteno 1360 ]

Milí pátrači po místech z příběhů Rychlých šípů,
jistě jste i mezi čtenáři foglarovského webu Bohousek.cz, tak vám píšu i zde.
Spisovatel Jaroslav Foglar nikdy neprozradil místa ze svých knih, takže jeho čtenáři jsou odsouzeni k celoživotnímu pátrání. Kde jsou Stínadla? Kde Jezerní kotlina, Přístavní čtvrť, Bobří řeka? A také, kde žily Rychlé šípy?

Možná Rychlé šípy byly někde, kde jste pátrali a podobná místa našli

Celkem třicet dva lokalit se přihlásilo k odkazu Rychlých šípů a místní organizátoři tam pro vás připravili pátrání. Věřte nám, že to nebylo tak snadné, jak to možná vypadá. Třeba v Mladé Boleslavi měli dlouho domluvenou trafiku, ale po týdnu hry byla trafika zbourána. Také na dalších místech museli organizátoři řešit zmizelé plakáty či jiné zapeklitosti. Všem jim patří velký dík, že hru připravili a věříme, že se zúčastníte i jejich dalších akcí.

Radost nám udělalo masivní zapojení míst
Třicet jedna lokalit v Česku a jedna na Slovensku ukázalo, že o Rychlé šípy je stále zájem. Za Skautskou nadaci Jaroslava Foglara hra určitě splnila svůj účel. Rychlé šípy byly vidět, psalo se o nich, mluvilo v rozhlase a hra přitáhla staré i mladé.
Každého účastníka chceme odměnit pamětním listem (dopište si na linku svoje jméno, lokalitu pátrání a zarámujte si ho jako vzpomínku). Všem posíláme také slevový kód na případný nákup foglarovek (sleva 25 % a poštovné zdarma). Někteří měli navíc štěstí v losování a posíláme jim šípáckou odměnu. Nicméně není důležité vyhrát, ale opět si přečíst Rychlé šípy a inspirovat se jimi ke smysluplnému životu.

Některá města připravila i další doprovodný program
Třeba v Praze to byla dvě herní odpoledne s Hochy od Bobří řeky a Domem dětí a mládeže Prahy 5. Proběhly i závody v ježdění tramvají, které měl Jaroslav Foglar moc rád. Někde připravili promítání Záhady hlavolamu, jinde měli na konci dubna noční hru Tajemná Stínadla. V Sokolově až do půlky května probíhá venkovní výstava komiksu Záhada hlavolamu od Marka Čermáka. V květnu ještě běží pátračka v Lomnici na Lužnicí, protože tam potřebovali pátrání odstartovat až na skautské výročí koncem dubna. Stále běží hra Stínadelská tajemství.

Celkem jsme zaregistrovali 2057 pátračů *)
Naše zkušenosti s organizací podobných her ale říkají, že minimálně jednou tolik účastníků hru nedohrálo, ale i tak si pátrání užilo. Každá lokalita byla jiná a každý organizátor k tomu přistoupil po svém. Někde tak bylo pátrání snadné, jinde se muselo chodit do obchodů a hra se nedala stihnout za jedno odpoledne. Třeba ve Strakonicích byli organizátoři dva a jejich území se částečně překrývala, takže to některé hráče pletlo.
Byli mezi vámi i nadšenci, kteří navštívili i přes osm lokalit a mají srovnání (ty moc prosíme, napište nám své dojmy, porovnání a shrnutí – bude to pro nás i organizátory cenný zdroj). Trochu se o tom už píše na stránkách vašich ohlasů na hru. Zveřejnili jsme tam i kritiku, protože jen tak se my i místní organizátoři můžeme pro příště poučit.
Prosíme místní organizátory, aby svým pátračům poslali seznam míst, kde byly umístěny plakáty, a znění jejich tajenky. Mnoho hráčů o to žádalo. Seznamy pátračů jsme organizátorům již zaslali..
*) Po uzavření hry a losování se stále zapisují úspěšní pátrači, takže konečné číslo stále roste. (3. 5. 2024 - 2079 pátračů)

Shrnutí hry
Organizátorům zůstávají A3 plakáty jako výzdoba kluboven či pokojíků.
Každý organizátor dostal od nadace děkovný list za přípravu pátračky.
Třem nejzajímavějším tajenkám poslala nadace spolu s plakáty věcnou odměnu (Vsetín, Krnov, Volary).
Jména vylosovaných hráčů, prokliky a obrázky ze hry naleznete na https://najdi-rychle-sipy.cz/2024/04/29/podekovani-na-konci-hry/
Celkem jsme natiskli pět set čtyřicet tři plakátů.
Nejčastějším místem z příběhů RŠ byla hospoda a pouze 1x jsme tiskli příběh s hradem. Místními organizátory byly skautské oddíly, ale i školy, muzeum, knihovna, skupina DUHY, Hoši od Bobří řeky a dokonce i jednotlivci a rodina.Nebojíme se přiznat, že se nepovedla doprovodná aktivita pátračky
Tou bylo on-line sledování pohybu koruny Rychlých šípů. Ano, chtěli jsme stejně jako Rychlé šípy před padesáti roky ve svém komiksovém příběhu sledovat putování koruny mezi lidmi a obchody. Každé město vypustilo do oběhu jednu korunu s informací na kartičce, že se jedná o sledovanou korunu Rychlých šípů, s webovou adresou a QR kódem na zápis pohybu. Žádná koruna se nerozběhla tak, aby to stálo za zveřejnění, ale podívat se můžete na jednotlivá města zde. Systém ale bude v provozu do konce roku, takže se něco může ještě probudit.

Jaroslav Foglar chtěl vytvářet lepší svět
Snažil se o to ve svých knihách, ale i v oddíle. Jeho Rychlé šípy jsou pro mladé lidi stále zdrojem inspirace i zábavy a pro nás starší připomínkou ideálů, kterým jsme v mládí věřili a snad věříme i dnes. Zkuste se podívat na pražské stránky hry, kde vám nabízíme další možnosti, aby pro vás život s Rychlými šípy nemusel skončit s naší hrou.

Hru jsme připravovali od listopadu
V dubnu se ozvaly další lokality s prosbou, ať hru zopakujeme ještě na podzim.Tak himbajs šůviks, 85. narozky Šípáků se dají slavit klidně i 5 let, tak do toho půjdeme. Víte o někom, kdo by se chtěl přidat? Ať se zapíše na https://najdi-rychle-sipy.cz/pro-organizatory-podzim/. Chcete-li podpořit činnost Skautské nadace Jaroslava Foglara, třeba něco objevíte v Jestřábově dobročinném obchodě https://www.skautskanadace.cz/kupte-si. Sbíráme také vyznání čtenářů na téma Foglar a já – napište zde.
Děkujeme folarovskému serveru Bohoušek za podporu.

Ať se vám daří.
Za SNJF
Menhart – jeden z organizátorů hry


Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .