| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Ze 137. kolegia Akademie Jaroslava Foglara 15. 6. 2022

[ Autor: - Martin Rosol | zařazeno: 2. 7. 2022 | přečteno 1323 ]

Z programu červnového, tedy posledního pravidelného kolegia akademického ročníku 2021 – 2022 vybíráme:
Slávek Janov informoval o ukončení objednávek publikace Rychlé šípy 33. V současné době jsou zájemcům rozesílány poslední zbývající výtisky. Opravdu poslední, protože s dotiskem se nyní, a pravděpodobně ani v budoucnu nepočítá. Z výtěžku z prodeje RŠ 33 bylo předáno 33000 KČ organizaci Pomocné tlapky jako příspěvek na výcvik asistenčního psa. (Bohoušek podrobně informuje v samostatném článku).

Tábor pod Kriváňom
Pes Bublina UAU psího tématu jsme zůstali i v následujícím bodě programu: Je známo, že psi a kočky patřili k oblíbeným zvířatům Jaroslava Foglara. Pro zajímavost jsme spočítali, že jenom v seriálu Rychlých šípů je pes zobrazen v devětapadesáti příbězích, kočka v devíti. (Pouhou část kočky v podobě pracky nepočítáme). Největší koncentraci psů a koček registrujeme v příběhu Rychlé šípy v objetí kouzel, kde máme psa Bublinu, kočku či kocoura staré Jeremiášky, dva zelenooké kočičáky na chodbě a ještě k tomu zdechlinu Jeremiáščina psa! V jednom z příběhů RŠ zase můžeme spatřit jistého psíka v typické situaci se zvednutou zadní nožičkou, kterak si značkuje svůj rajón! A to bude malá prázdninová čtenářská pátrací soutěž pro Vás, milí čtenáři! Kdo z Vás jako první napíše do komentáře k tomuto článku název příběhu RŠ, ve kterém se tento výjev nachází a uvede své jméno a kontaktní e-mail, nebo přímo adresu, obdrží do své sbírky drobný suvenýr v podobě malého buttonu s kresbičkou psa Bubliny ve žlutomodrém (UA) provedení.

Co si však počít s Bublinou, který doprovází Rychlé šípy do Stínadel na jinak překrásných obrázcích Marko Čermáka ve zbrusu novém vydání Stínadelské trilogie z vydavatelství Václava Vávry? Na obou verzích obálky pak dokonce Bublina pronásleduje samotného Širokka!!?? (O černé skvrně na nesprávném Bublinově oku nemluvě).

U zajímavostí v Rychlých šípech ještě chvilku zůstaňme: V článku z prvního letošního čísla Bobří stopy „Červenáček bez lodičky“ se publicista, spisovatel a velký znalec foglarovek Ivo Fencl dopodrobna věnuje situacím, kdy se Červenáček ocitá prostovlasý. Jeden z takových okamžiků Ivovi Fenclovi ale přece jen unikl! Tedy doplňme, že to bylo v Černém údolí při zpěvu vánoční koledy u rozsvíceného stromečku, kdy pod vlivem velebnosti této chvíle Červenáček také pokorně smekl svoji ahojku.

V souvislosti s Červenáčkovou pokrývkou hlavy musíme opravit i tvrzení k pátému obrázku na straně 52 sešitu Rychlých šípů č. 1 z vydavatelství Albatros: Nejde o jediné okénko v seriálu kdy má Červenáček na hlavě místo lodičky klobouk! V klobouku můžeme Červenáčka potkat také na chodbě cestou do redakce MH!

Opět jsme se přesvědčili, že ve Foglarově díle můžeme znovu a znovu narazit na nejrůznější překvapení! Věřili byste, že je možné, aby Jaroslav Foglar někdy doporučoval pití alkoholu? My jsme jednu takovou situaci našli, ale prozatím neprozradíme!

Tábor pod Kriváňom

Závěrem se rozvinula debata o názvu prvního Jestřábova tábora na Slovensku v roce 1949. Co je správně? Tábor pod Kriváněm, nebo Tábor pod Kriváňom? Česky, nebo slovensky? Samotný Jestřáb v kronikových zápisech volí slovenskou verzi. V knižních přehledech Jestřábových táborů je naopak název uváděn v češtině, stejně jako názvy všech dalších táborů u Zelené říčky. Proč by tedy tento jediný měl být nazván slovensky? „Jestřáb byl krásou přírody v okolí Pribyliny tehdy zcela okouzlen,“ vysvětlil Josef Bláha - Řešetlák. „Proto považoval za přirozené, použít pro název slovenštiny. Není důvod Jestřába opravovat. Proč by byť jediný z jeho táborů nemohl nést název ve slovenštině?“ uzavřel Řešetlák. S tím nelze než souhlasit a tak nakonec převážil názor, že správnější je ponechat původní Jestřábovu verzi slovenskou, tedy Tábor pod Kriváňom.

Poněkud odlehčená témata 137. kolegia AJF jakoby předznamenala čas blížících se prázdnin, kdy nás ještě čeká 6. července ve 13 hod. setkání u Foglarova rodného domu a v posledním prázdninovém dni pak tradiční Rokosův memoriál!

AJF přeje čtenářům Bohouška krásné léto a na shledanou v září – v novém akademickém roce 2022 – 2023!Foglarovské výroky
„Vytvořil jsem si Modrý život a snažím se jím žít, abych se stal pravým šlechticem. Ne titulem, ale svými činy, celým svým životem“ - Láďa Vilemín Jirkovi Dražanovi na vysvětlenou svého příkladného jednání.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Historický přehled foglarovských organizací
31. 05. 2023
Počet komentářů: 10

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
31. 05. 2023
Počet komentářů: 5

Vyjde 11. Foglarovský sborník
20. 05. 2023
Počet komentářů: 4

Vyšla Ročenka foglarovce 2022
20. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Složitá situace v Pražské pobočce SPJF
23. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Deset let edice Klasické komiksy Marko Čermáka
14. 05. 2023
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .