| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

TV: Záhada hlavolamu na Nově

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 30. 4. 2002 | přečteno 669 ]

Středa 8. 5. 2002 - Nova 17:45
Film podle kresleného seriálu Jaroslava Foglara, ve kterém parta kluků rozřeší záhady kolem tajemné čtvrti Stínadla a objeví slavný hlavolam Ježka v kleci.


"Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem..." těmito slovy začíná cesta k odhalení nejslavnější záhady mnoha generací českých kluků a holek. Záhady hlavolamu. Přestože ji spisovatel Jaroslav Foglar vymyslel už před válkou, neztratila dodnes nic ze své kouzelné atmosféry. Stala se jedním z nejpopulárnějších klukovských příběhů a dočkala se podoby nejen knižní a comicsové, ale také televizní a filmové. Čtvrtí zvanou Druhá strana letí senzační zvěst. Objevil se Ježek v kleci. Záhadami opředený hlavolam, o který sváděla bitvu už nejedna generace kluků. Chlapci z klubu Rychlých šípů se rozhodnou tajemství hlavolamu vypátrat a vydají se za ním do ponurých Stínadel.Nelehkého úkolu zfilmovat Foglarovu knihu se ujal debutující režisér Petr Kotek a přes špatný scénář Ivana Arsenjeva dokázal místy vytvořit onu poetickou náladu zšeřelých uliček. Nelehkého proto, že podobu Rychlých šípů, nejznámějších postav naší literatury pro mládež (i jejich soupeřů z Bratrstva kočičí pracky) každý čtenář foglarovek zná díky comicsům Ivo Fischera (poznámka redakce: na upozorněni pozorného čtenáře upřesňujeme, že správně má být uvedeno Jana Fischera). Mezi více než tři sta uchazeči se podařilo najít celkem odpovídající typy, občas ovšem na úkor jejich hereckých výkonů: Ondřej Hošt se představí jako Mirek Dušín, Martin Voldřich jako Jarka Metelka, David Diviš jako Jindra Hojer, Martin Vlasák coby Rychlonožka, Jaroslav Richter jako Červenáček. Kdo má chuť, může v Záhadě hlavolamu objevit kouzelný svět klukovských dobrodružství, kde na prvním místě je ušlechtilost, čestnost a kamarádství.

Rok výroby: 1993
Délka (min): 97
Režie: Petr Kotek
Scénář: Ivan Arsenjev, Petr Kotek
Kamera: Miro Gábor
Hudba: Petr Malásek
Námět: Jaroslav Foglar
Hrají:
Ondřej Hošt (Mirek Dušín)
Martin Voldřich (Jarka Metelka)
David Diviš (Jindra Hojer)
Martin Vlasák (Rychlonožka)
Jaroslav Richter (Červenáček)
Karel Zima (Dlouhé Bidlo)
Jaromír Křížek (Bohouš)
Josef Dufek (Štětináč)
Matěj Hádek (Losna)
Jan Kehar (Mažňák)
Filip Jančík (Velký Vont)
Boleslav Stavovčík (Bledý Vont)
Michal Škrabal (Jan Tleskač)
Karel Engel (Em)
Josef Stehlík (Kostelník)
Petr Čepek (Vypravěč)
Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
Bohoušek vzpomíná
Bohoušek před 20 lety
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .