| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava Foglara
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

V Praze se před třiceti lety naposledy sešly kluby Mladého hlasatele ´90

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 07. 05. 2022 | přečteno 822 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Čtenářské kluby - hrnek, ginkgoJe to už hodně vzdálená vzpomínka, přesto v mojí paměti stále živá. Vzpomínka radostná. Byla tehdy také sobota, 7. května 1992 a já se v rámci klubařských aktivit zúčastnil srazu klubů Mladého hlasatele (časopisu, který byl po událostech sametové revoluce obnoven v dubnu roku 1990 a vycházel více než rok), který tehdy pořádala Rada pražských velitelů. Kdesi mám schovanou klubovní kroniku, kde je vše podrobně popsáno, dokonce jsem pořizoval fotografie. Nyní ale z časových důvodů lovím z paměti (třeba kroniku i fotografie znovu objevím za dalších 10 let). Setkání začalo společným zahájením na Střeleckém ostrově, kde odhadem stopadesát účastníků přivítal Jan Šimáně - Galén, autor myšlenky přátelství rozrůzněných. Během dne probíhala napínavá hra v uličkách Starého Města, kde kluby měly za úkol projít různá místa a vyluštit tajenku. Pamatuji se, jak v mezičase jsme si vypůjčili šlapadlo a projeli se na Vltavě. Večer se konal slavnostní rituál v zahradě u ginga na Malé Straně, kde jsme na trávníku společně rozsvítili obrovský žlutý kvítek vytvořený ze svíček a na místě jsme se dozvěděli, že naše setkání oslovil zaslanou zdravicí prezident Václav Havel. Večer snad probíhala také nějaká hra, matně si pamatuji, jak jsme lezli kdesi pod Karlovým mostem v Čertovce. V neděli se pokračovalo další hrou v Prokopském údolí. Ač to pro kluby Mladého hlasatele byla z dnešního pohledu vlastně labutí píseň (neexistence časopisu znamenala ztrátu kontaktu s redakcí a se stovkaři, kteří se o kluby starali i přes další pokusy vydávat Duhovou planetu, později Duhovou planetku, řada klubů se transformovala na oddíly nebo do nich vstoupila), pro mě to byla skvělá akce, při které jsem se měl možnost seznámit s kamarády, které znám dodnes. K události tehdy vyšla speciální foglarovská obálka a několik pohlednic, které jsou dnes cenným sběratelským kouskem ve sbírkách pamětníků.

více...

Ponoříte se spolu s Jáčkem a Michalem do historie Pražské Dvojky?

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 07. 04. 2022 | přečteno 892 | komentáře: 2 | přidat komentář ]

Beseda v Památníku národního písemnictví 2022
„Jako mladí se živíme sněním, jako staří vzpomínkami.“
Vzpomínkové pásmo na dávné doby Pražské Dvojky a na jejího vůdce Jaroslava Foglara – Jestřába bude uvedeno 4. května 2022 v Praze, v budově Památníku národního písemnictví - v sále Boženy Němcové od 17 hodin.
Pořad s množstvím fotografického materiálu uvádějí dva bývalí členové oddílu Jaroslav Čvančara (oddílovým jménem Jáček) a Michal Beránek (oddílovým jménem Michal)
Strahovské nádvoří 132/1, Strahov, 118 00 Praha - Hradčany-Praha 1


Michal Beránek pozvánku doplňuje dalšími informacemi:

více...

Stínadla v Chuchli

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 06. 04. 2022 | přečteno 615 | přidat komentář ]

Stínadla v Chuchli 2022
Velká Chuchle je známá jako centrum dostihového sportu. 1. dubna se však tato pražská městská část stala pomyslnými Stínadly Jaroslava Foglara. Právě na Apríla se zde mezi sněhovými vločkami konala tak trochu jiná Noc s Andersenem. Organizátory byli Rodinné centrum Chuchle a chuchelská pobočka Městské knihovny v Praze ve spolupráci s Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara.


více...

Nadace připomene své výročí zážitkovou jízdou tramvají

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 05. 04. 2022 | přečteno 585 | přidat komentář ]

Skautská nadace Jaroslava FoglaraSkautská nadace Jaroslava Foglara oslaví dvacet let své existence zážitkovou jízdou historickou tramvají, která poveze zájemce na místa spojená s životem a dílem Jaroslava Foglara. Jízda se uskuteční 15. května 2022, vyjíždí se ve 12 hodin od Vozovny Střešovice. Kapacita tramvaje je 60 osob, délka jízdy 75 minut, cena jízdenky 330 Kč (z toho dar nadaci 99 Kč), jízdou bude provázet Roman Šantora - Bobo.

více...

Našli jste v Praze Rychlé šípy?

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 30. 03. 2022 | přečteno 785 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Hledáme RŠ 2021 - Praha

S prvním jarním dnem skončila pátrací hra Hledáme Rychlé šípy i v hlavním městě Praze. V letošním, jubilejním ročníku, trvala zatím nejdéle od 17. listopadu do 21. března. Posloužila totiž jako doprovodná aktivita k výstavě Město jako přízrak - pražské inspirace Jaroslava Foglara, která se koná v domě U Zlatého prstenu. Pražská pobočka SPJF pořádá hru pravidelně od roku 2001.


více...

První jarní kolegium Akademie Jaroslava Foglara uvítala „Rybárna“ na pražské Kampě

[ Autor: Martin Rosol | vydáno: 27. 03. 2022 | přečteno 1531 | komentáře: 3 | přidat komentář ]

Odhalení lavičky Záhady hlavolamu 2022


Letošní první jarní, ale celkem v pořadí už 134. kolegium Akademie Jaroslava Foglara bylo součástí dvou vzájemně provázaných akcí v Praze na Kampě ve Skautském institutu v Rybárně. Šlo o slavnostní odhalení Lavičky Jaroslava Foglara připomínající román Záhada hlavolamu a současně neméně slavnostní prezentaci dlouho očekávané publikace Rychlé šípy 33.
Odhalení lavičky Záhady hlavolamu 2022Setkání k odhalení lavičky proběhlo v prostoru za „Rybárnou“ - někdejším Michnovským letohrádkem - u malostranského nábřeží Vltavy. Ideální místo pro lavičku se našlo hned u zadního průčelí letohrádku, s nádherným výhledem na panorama Starého Města od Karlova mostu až k Národnímu divadlu.
Odhalení lavičky Záhady hlavolamu 2022Akci moderoval editor a vydavatel RŠ 33 Slavomil Janov, zakladatel Akademie Jaroslava Foglara a vůdce 48. klubu oldskautů Jestřábi. Oba subjekty stojí jak za edičním projektem RŠ 33, tak i za instalací lavičky. Po krátkém úvodu, během něhož řečník přiblížil účastníkům obsah nové publikace i vše podstatné o Lavičce Jaroslava Foglara, byla k jejímu odhalení vyzvána trojice zúčastněných: starosta Prahy 1 Petr Hejma, kreslíř Karel Zeman a šéfka „Rybárny“ Barbora Mrázová.
Odhalení lavičky Záhady hlavolamu 2022Není bez zajímavosti, že lavička je umístěna v zákoutí u Rybárny, které proslulo i díky filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Právě zde, u dnešní lavičky, vodník (Zdeněk Řehoř) usekl kosou nohu vodnickému frajírkovi, který přijel do Prahy na vodnické zálety z Německa…


více...

Vzpomínkové setkání na Eduarda Marka obohatí i střípky o jeho spolupráci s Jaroslavem Foglarem

[ Autor: Akademie Jaroslava Foglara | vydáno: 23. 03. 2022 | přečteno 519 | přidat komentář ]

Eduard Marek + Jaroslav Foglar

Před týdnem, 17. března, si mnozí skauti i řada foglarovců v duchu připomněli nedožité 105. narozeniny významné osobnosti českého skautingu a nejstaršího člena Junáka - br. Eduarda Marka, známého i pod přezdívkou Hroznýš.
Vzdor Eduardově mimořádné a obdivuhodné vitalitě, kterou překypoval do posledních dnů svého života, se už bohužel jeho přátelé výjimečné oslavy Hroznýšova kulatého jubilea nedočkali. Eduard Marek zemřel 22. ledna 2022 ve věku 104 let 10 měsíců a 5 dnů.


více...

Přijďte se posadit na lavičku Jaroslava Foglara v Praze na Kampě

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 16. 03. 2022 | přečteno 1125 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Lavička Záhada hlavolamu 17. 3. 2022 - KampaJaro klepe na dveře a pomalu nastává čas k příjemnému posezení na venkovních lavičkách v zahradách či parcích. Milovníci díla Jaroslava Foglara v Praze mají několik příležitostí posedět i na lavičkách, která nesou spisovatelovo jméno.
Lavičky, které jsou instalovány v různých částech hlavního města, jsou vyráběny z iniciativy Skautské nadace Jaroslava Foglara. Na opěradlech jsou řezbářsky vyobrazeny motivy z Foglarových knih. Dosud jsou v metropoli umístěny čtyři lavičky.
Už před dvěma lety přibyla do městského miobiliáře i lavička s vyřezávanými motivy k románu Záhada hlavolamu.
Původní umístění v ulici Za Haštalem uprostřed "pražských Stínadel" však muselo ustoupit rekonstrukci dětského hřiště. Nyní se pro tuto lavičku ale našla nová, neméně atraktivní lokalita na druhém břehu Vltavy - na malostranské Kampě.

více...

Do Stínadel a za Rychlými šípy

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 08. 03. 2022 | přečteno 586 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Hra v uličkách (Muzeum hlavního města Prahy 2022)


Pražským foglarovským fenoménem posledních let jsou stínadelské hry. V loňském a předloňském roce uspořádala Skautská nadace Jaroslava Foglara a Sdružení přátel Jaroslava Foglara velkou hru v uličkách Starého Města při příležitosti 80. výročí prvního vydání Záhady hlavolamu, které se zúčastnilo deset tisíc zájemců. V letošním roce o něco skromnější hru uspořádalo Muzeum hlavního města Prahy jako doprovodnou aktivitu při příležitosti rozsáhlé výstavy Město jako přízrak – Pražské inspirace Jaroslava Foglara, která se koná nedaleko Staroměstského náměstí, v domě U Zlatého prstenu. A protože máme doma malého foglarovce, který zřejmě pod vlivem tatínka, proniká pomalu ale jistě do všech vontských tajemství, prohlíží si Rychlé šípy a obdivuje Široka, prostě jsme si pátraní nemohli nechat ujít. Sobotní mrazivé odpoledne si ale užili i další dva junioři, o dospělých nemluvě.

více...

Už dvacet let hledáme v Praze Rychlé šípy!

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 16. 02. 2022 | přečteno 1347 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Aktualizováno 16. 2. 2022. Tradiční akce Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara - pátrací hra Hledáme Rychlé šípy - slaví v letošním roce dvacetileté jubileum. Snad neuškodí, když připomeneme její historii a místa, kde bylo možné slavnou pětici spolu se psem Bublinou v uplynulých letech spatřit a připomenout i její letošní ročník, který je tentokrát doprovodnou akcí k výstavě Město jako přízrak v Muzeu hl. m. Prahy (v domě U Zlatého prstenu). HRA TRVÁ AŽ DO 21. BŘEZNA 2022.
Hned v úvodu je třeba zmínit, že tvůrcem myšlenky a realizátorem soutěže byl po více než patnáct let kamarád Menhart, později pomyslnou štafetu převzali mladší členové pražské pobočky. Soutěž se pak rozšířila i do jiných míst republiky.
Smyslem hry bylo a je vytáhnout pátrače všech věkových kategorií do pražských uliček. Ti mají vždy od 17. listopadu do 17. prosince možnost najít Rychlé šípy ve vymezeném prostoru Starého Města / Malé Strany / Hradčan, vyfotografovat nebo namalovat, aby bylo místo na obrázku poznat a důkaz svého nálezu poslat do 17. prosince Pražské pobočce SPJF, případně jej přinést přímo na Večer světel 17. prosince k pražskému kostelu sv. Haštala (to platilo do předloňského roku).

Hledáme Rychlé šípy 2018 - Praha

V roce 2018 našli pátrači Rychlé šípy nedaleko italské ambasády na Malé Straně.

více...

Z Olomouce do Stínadel a zpět

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 02. 02. 2022 | přečteno 1045 | přidat komentář ]

Z Olomouce do Stínadel a zpět


více...

Hrajeme a cvičíme s pražskou pobočkou SPJF

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 01. 02. 2022 | přečteno 1547 | komentáře: 3 | přidat komentář ]

Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara připravila celou řadu aktivit, které právě probíhají a neměly by uniknout vaší pozornosti. Jsou totiž určeny všem zájemcům a obdivovatelům díla Jaroslava Foglara a většina z nich není omezena na Prahu.

více...

Tradiční setkání u hrobu Jaroslava Foglara bude 23. ledna 2022

[ Autor: Sdružení přátel Jaroslava Foglara | vydáno: 21. 01. 2022 | přečteno 374 | přidat komentář ]

Tradiční setkání u hrobu Jaroslava Foglara v den výročí úmrtí oblíbeného spisovatele pro děti a mládež se uskuteční také letos. Sejdeme se na Vinohradském hřbitově v Praze v neděli 23. ledna 2022 v 10.00 hodin přímo u Jestřábova hrobu.


více...

Již čtyřikrát hledali pátrači Rychlé šípy v Prostějově

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 20. 01. 2022 | přečteno 487 | přidat komentář ]

Hledáme Rychlé šípy 2021 - Prostějov

Pátrací hra Hledáme Rychlé šípy se od svého vzniku v roce 2001 rozšířila z Prahy do celé republiky. Jedním z měst, kde se hra také koná, je od roku 2018 také Prostějov. Rychlé šípy ve formě velkoplošného plakátu jsou ukryty vždy od 17. listopadu do 17. prosince, pravidla jsou podobná jako jinde - úkolem pátračů je slavnou pětici chlapců objevit, vyfotit nebo nakreslit a výsledek svého hledání zaslat na kontaktní adresu pořadatele, kterým je v tomto případě člen vedení SPJF Aleš Deutsch.

více...

V Jevíčku hledalo Rychlé šípy čtyřicet pátračů

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 15. 01. 2022 | přečteno 483 | přidat komentář ]

Hledáme Rychlé šípy 2021 - Jevíčko - skautský oddíl Šebetov

Město Jevíčko, které najdete na Moravě v okrese Svitavy a kde žije více než 2800 obyvatel, bylo letos jedním z míst, kde se konala od 17. listopadu do 16. prosince 2021 soutěž Hledáme Rychlé šípy. Hry se zúčastnilo 40 pátračů. Nejvzdálenější byli z Brna, jinak většina byla z Jevíčka a nedalekého okolí do 10 km. Rychlé šípy se skrývaly na pavlači jednoho z jevíčských domů a nejlépe vyfotit je bylo možno z ulice Úzká. Hru pořádal již podruhé Petr Prosser - Nekola za pomoci Pavla Vykydala s podporou SPJF a města Jevíčka, které poskytlo zdarma prostor Synagogy pro vyhodnocení a také drobné dárky a pamětní listy, které zde byly výhercům předány 17. prosince 2021. Další ceny věnovalo SPJF a tři vylosovaní šťastlivci navíc získali stínadelské tričko s kresbou Pavla Čecha.

více...

Foglarovské výroky
„Je to měkké, je to vlažné, nevoní to – co je to?“ - Mirek Dušín po dojezdu poloviny dvojsaní na kupu hnoje.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Bohoušek před 20 lety
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .