| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Foglarovský svět a sametová revoluce (2019)
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
20 let s vámi
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Rváčov - vontská komiksová sága
ze dne 21.05.2020, autor článku:

Komentář ze dne: 25.06.2020 00:45:31     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Celá sága RŠ a Stínadel začala v letech 1914-1915
na dvoře U Roubíčků. Existují dokonce i fotografie, dle kterých J.Fischer namaloval první verzi slavného prvního komixu RŠ a následně také první původní ilustrace ZH. Určitě není bez zajímavosti, že původní fotografie po mnoha letech opět dostal k dispozici K.Saudek, který filozofii a romantiku prostředí Stínadel vč. RŠ (Saturnu) rozpracoval mnohem detailněji. Když s dnešním časovým odstupem procházím tehdejší fotografie ze Stínadel, které J.Foglar ochotně poskytl svým malířům vč. Bimby pro Přístav volá, musím uznat, že tam bylo krásně. Co mne dodnes udivuje, že Foglarovi už tehdy bylo jasné, co všechno bude zbouráno a co všechno bude zrekonstruováno či doplněno. Následný tvůrčí návrat tj. Tajemná Řásnovka, de facto rekapituluje jeho válečné a poválečné předpoklady. Foglar byl velice chytrý. Genius loci na Františku přetrval. Proto mne u srdce blaží, že z původních fotografií také tvůrčím způsobem čerpá P.Čech. Ne ne kamarádi, ještě máme v archivech co hledat, Stínadelská dlouhodobá hra se Jesřábovi mistrovsky povedla ...

Komentář ze dne: 25.06.2020 07:36:43     Reagovat
Autor: - Jiří Zachariáš- Pedro (jiri.zacharias@email.cz)
Titulek: Poděkování
O repliku Tábora Svobody 1945 se pro letošní setkání příznivců díla a výchovného odkazu Jaroslava Foglara ve Slunešní zátoce postaral skautský oddíl Vpřed z pražských Kbel. Tábor nebyl vyjímečný tím, že přesně kopíroval podobu stanových staveb jaké známe z Dvojkařských táborů, ale především mimořádným osobním nasazením jeho budoivatelů.
Několik málo dnů před odjezdem na vlastní oddílový tábor (kdo kdy takový kolotoč povinností podstoupil ví o čem je řeč) se mezi desítkami skautských jednotek našla taková, která byla ochotná zamýšlený projekt k oslavě 75 výročí Tábora Svobody uskutečnit. Oddílu Vpřed vedeného bratrem Kamilem Podlahou se to podařilo. Velmi se jim obdivuji a děkuji za příkladně odvedenou službu.
Jiří Zachariáš - Pedro

Komentář ze dne: 25.06.2020 22:52:29     Reagovat
Autor: - aktualne.cz (čl@nek o výročí saudka)
Titulek: Před pěti lety zemřel mistr komiksů Kája Saudek, bylo by mu 85
Foglarovi se líbil
Dalším z námětů pro jeskyňářský komiks byl příběh od autora sci-fi románů Josefa Nesvadby. Nosek se dál obracel také na Jaroslava Weigela a oslovil dokonce i slavného meziválečného autora Jaroslava Foglara.
"Přišel jsem za ním, aby mi podepsal nějakou knížku, a při tom jsem se zeptal, jestli by měl zájem napsat scénář pro našeho kreslíře. Ze začátku byl nedůvěřivý, ptal se, kdo to je. Nechtěli jsme mu to říct, protože Kája byl mimo jiné známý autor erotických kreseb, které se samozřejmě nehodí k foglarovské chlapecké literatuře. Ale přinesl jsem mu nějaké Kájovy obrázky na ukázku a pan Foglar byl spokojený. Měl rozepsanou knížku, tak ji přepsal do komiksového seriálu, který nazval Modrá rokle," líčí Pavel Nosek.
Tehdy se pokusil vydání komiksu zlegalizovat, ale protože byl i Foglar zakázaným autorem, povolení nedostal. "Zkoušeli jsme odbor kultury v Berouně, středočeský krajský výbor i ministerstvo kultury. Nakonec jsme to vydali jako interní tiskovinu, přílohu jeskyňářského zpravodaje, a tak jsme to pak dělali i s ostatními komiksy," dodává Pavel Nosek, podle kterého tehdy bylo českých speleologů asi tisícovka, kreslené příběhy ale vycházely ve dvoutisícových nákladech.
"Nesmělo se to oficiálně prodávat, to by po tom vyjela hospodářská kriminálka. Členové si to ale mohli pořídit a také to mohli rozdávat. Jen když nás pan Foglar požádal o větší množství výtisků, aby je měl k dispozici, viděli jsme v tom nebezpečí," líčí nastalý problém, který se mu podařilo šalamounsky vyřešit.
Pomohl antikvariát
Nosek balík komiksů nabídl v jednom antikvariátu a vzápětí je koupil zpět. "Tak jsme získali účtenku a byli jsme krytí. Pan Foglar byl potěšen a s Kájou Saudkem vytvořili ještě další dva díly, Ztracený kamarád a Jeskyně Saturn. Pan Foglar se snažil vyjít nám jeskyňářům vstříc, i když o jeskyních psal i dříve."
Podnik na hranici legality financovali z interních zdrojů. Tiskárna prý nebyla drahá, největší částku představovaly honoráře pro autory. "Nechtěli jsme využívat jejich tísnivé finanční situace. Měli jsme finance z různých prací, s lanovou technikou jsme natírali mosty, opravovali střechy. I po zaplacení odměn pro pracovníky zbývaly peníze, které jsme mohli dát na vydávání tiskovin," vysvětluje Pavel Nosek.
"Jeskyňářské" komiksy se nejprve tiskly s jednou doplňkovou barvou, ale nastaly problémy se soutiskem, a tak se brzy přešlo na černobílé vydání, což mělo výhodu: lidé je mohli xeroxovat a dál šířit.
Po revoluci Kája Saudek se speleology vydal poslední komiksový sešit a také vytvořil řadu obálek pro jejich časopis i sborníky. Několik obálek nakreslil i pro Zlatého koně, nově vzniklé nakladatelství Pavla Noska. Tím spolupráce s jeskyňáři skončila. "Nechtěli jsme Káju, který měl v devadesátých letech hodně jiných zakázek, zatěžovat," říká Pavel Nosek, který zůstal Saudkovi nablízku až do konce jeho života.

Komentář ze dne: 02.07.2020 22:08:57     Reagovat
Autor: - Kamil (kamil.podlaha@seznam.cz)
Titulek: Sluneční zátoka - Tábor Svobody
Děkujeme ( www.pesaci.skaut-ssv.cz ) za pochvalná slova. Bylo pro nás velikou ctí, postavit "repliku" historického skautského tábora v legendární Sluneční zátoce. velice si toho ceníme

  Reklama
Foglarovské výroky
„Vytvořil jsem si Modrý život a snažím se jím žít, abych se stal pravým šlechticem. Ne titulem, ale svými činy, celým svým životem“ - Láďa Vilemín Jirkovi Dražanovi na vysvětlenou svého příkladného jednání.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
bez titulku
"Tak to si určitě nekoupím. Ilustrace se mi vůbec nelíbí,není to můj šálek kávy.Potom taky ta cena,to je jak za komiks od Káji Saudka! "
Rváčov I vychází 24. listopadu
schůzka
"Výborně, Michale. Tak se můžete přijít podívat na schůzku AJF, případně se účastnit další virtuální schůzky (protože vím, že to máte hodně d ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
Lidé jsou rozdílní
"Ahoj Petře – Nad Akademií Jaroslava Foglara vůbec neohrnuji nos, spíše naopak. Také ja si cením aktivit Slávka, o nichž je zbytečné tady d ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
2. Dvojka
"Kluci s Prazske Dvojky HoBř (soucasny oddil - ten 2.) byli na odhalovani lavicky JF, na táboře u prilezitosti narozenin JF soutezili v 13 di ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
Pojďte se podívat na vynikající č/b fotografie Stínadel
"z března 1981, kdy stále pokračoval archeovýzkum ... https://www.flickr.com/photos/monudet/83018 12444/in/photostream/ POKUD SE V LINK ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
bez titulku
"Dík, Michale, za komentář. Abych uvedl na pravou míru, já psal o DNEŠNÍ generaci Dvojkařů. Skoro každý den jsem v kontaktu se současným vůdc ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
Dvojka dnes a kdysi
"Petře velice nerad rozpoutávám jakoukoliv diskuzi na tšchto stránkách (zkušnost mi ríká, že to není dobré) ale bohužel jsi nějak nezrealizo ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
Dvojkaři
"Uvědomil jsem si, že našich schůzek se vyjma Řešetláka neúčastní žádní Dvojkaři. Uvědomil jsem si, že se výročních setkání u rodného domu ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
Díky
"... všem účastníkům dnešní ČTYŘHODINOVÉ akce, bylo to prima a Nashvillovi díky. V průběhu jeho čtení článku jsem promítal nějaké fotky, byly ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
'Přestaňte s utajováním
"Myslím si, že utajení týkající se ginkga je trošku dětinské. Nežijeme dnes v dobách před skoro sto lety a tak se tento strom stal prakticky ... "
Po stopách Jaroslava Foglara (2) - Gingo, symbol Stínadel
Doplnění
"Děkuju za reakce na můj komentář. Nebyl míněn nijak kriticky ani na akademii, ani na Bohouška. Jen jsem připomněl, pokud si dobře vzpomínám, ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
Pokud je program
"přiložen k pozvánce, jako v tomto případě, je zveřejněn ;-) "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
bez titulku
"Program na další schůzky Akademie vždy dává Slávek do komentáře k Martinovu článku shrnujícím poslední schůzku. Pokud má Bohoušek zájem, jis ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
Pozdrav akademii z Krušných hor
"Děkuju, skvělý nápad! Už několikrát jsem plánoval cestu do Prahy na Vaše setkání kolegia, ale od nás, z Krušných hor, je to přece jen trochu ... "
120. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se uskuteční formou videokonference
Gingo
"Jedno je ve Vysočanech, v proluce takřka na proti vysočanské radnici. "
Po stopách Jaroslava Foglara (2) - Gingo, symbol Stínadel
nečtou?
"K přečtení Chaty jsem přiměl před lety tehdy 13tiletého zakladatele naší redakce. Ač orientovaný spíš technickým směrem, si knížku přečetl a ... "
Záhada hlavolamu opět na obrazovkách České televize (ČT 3)
Respekt č. 45 ze dne 2. XI.
"Týdeník přináší na titulce školáka, který sedící na chodníku drží v rukou sešitové vydání Chaty v Jezerní kotlině. Za ním v báglu lze spatři ... "
Záhada hlavolamu opět na obrazovkách České televize (ČT 3)
F. Himl
"Více o něm, včetně fotografií najdete na: https://www.hrdinovevalky.cz/person/himl-frantisek /"
Rváčov: Osoby jsou smyšlené, jediný opravdový je Jaroslav Foglar. Rozhovor s kreslířem Richardem Fischerem
nakladatel Zd.Bauer dopřesnil info o F.Himlovi alias Lordovi takto ...
"Dne 7. května 1945 byl v pražské Libni zákeřně zavražděn šestnáctiletý Francek Himl, přezdívaný Lord, člen Klubu českých turistů a chlapec p ... "
Rváčov: Osoby jsou smyšlené, jediný opravdový je Jaroslav Foglar. Rozhovor s kreslířem Richardem Fischerem
o Janu Tleskačovi
"Nazdar, kamarádi! Čtu, že pan David Žák dostal výroční cenu Albatrosu a teď píše o Janu Tleskačovi. Je už známo, kdy má kniha vyjít a zda ... "
České noviny (26.10.2020): David Žák dostal výroční cenu Albatrosu, teď píše o Tleskačovi
Hezká koláž vzpomínek
"Děkuji za krásnou koláž vzpomínek na Jestřába. Je to velmi pěkně sestříhané . Pavel Šíma - Sokol exčlen Pražské Dvojky "
Vzpomínky na Jaroslava Foglara
čest Wabimu
"Děkuji ti Wabi, z mého neposedného a zlobivého dítka, se stal čestný, poctivý a hodný, dnes už dospělý muž. Vzpomínám na naše rozpravy u ná ... "
Svět Wabiho Stárky
Poselství ze Stínadel
"https://www.albatrosmedia.cz/tituly/48140415/posel stvi-ze-stinadel/"
Tajemná Řásnovka - verze 2020

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .