| STÍNADLA |
Bohousek Hledáme Rychlé šípy
Rubriky
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv
Nejčtenější

Komentáře

ke článku: O duchovním rozměru fenoménu Foglar
ze dne 03.10.2018, autor článku: Ivo Fencl

Komentář ze dne: 08.10.2018 22:36:42     Reagovat
Autor: - Robin (@)
Titulek: Překrucování
Zdravím,
nikomu nechci brát jeho názor a jeho postoj k věci. Jen je mi toto další dílo pitvající a přivlastňující si nějaké určité pasáže Foglarova díla a překrucuje tyto na úplně něco jiného ne zcela srozumitelného. Vysbírávat určité popisované momenty romantiky, přátelství, určitých pravidel a třeba i popisovaná kouzla přírodních úkazů určené pro dospívající mládež a především jejich vnímaní světa kolem sebe, a překroutit je v náboženství a vysvětlovat si je dospěláckým pohledem ... to mi již připadá dosti zvrácené.
Ale když se v tom chce někdo pitvat a vysvětlovat si jednoduché a jasné věci po svém .... je to jeho věc.
Ale těmi překroucenými "skutečnostmi" přesvědčovat ostatní je docela silné kafe
Myslím, že by se tomuto všemu Jestřáb velmi podivil a pozastavil se nad tím, kolik lidí se na jeho díle přiživuje. A tím nemyslím jen materiálně, ale i duchovně.

Komentář ze dne: 09.10.2018 15:02:08     Reagovat
Autor: - Roman Tintěra (@)
Titulek: souhlas
Souhlasím s Robinem. Knihu jsem si koupil, byť skoro tři sta kaček za poměrně hubenou knížečku není málo. Nelitoval bych však, pokud by se čtenář nemusel prokousávat nánosy vědátorských žvástů a intelektuálních klerikalizujících pseudo-moudrostí, kterým mnoho čtenářů vůbec nedokáže porozumět. Dočetl jsem to toporně s nechutí a údivem, jakými bláboly může být Foglarova tvorba v rádoby-souvislostech s náboženstvím deformována.

Komentář ze dne: 09.10.2018 18:56:31     Reagovat
Autor: - Nevěřící pes (@)
Titulek:
V této a jiných podobných knihách ale nikdo nepřerkucuje, netvrdí a nevnucuje, že autor psal to či ono, v těchto knihách se rozebírá dílo z pohledu náboženského (pokud se rozebírá z pohledu jiných, tak z pohledu jiného, viz například podobná a pro mnohé velmi nepochopitelná kniha Quentin Tarantino a filozofie), co se v něm dá najít, a často aniž by to autor analyzovaného díla vědomě zamýšlel. Kniha O duchovním rozměru fenomému Foglar není primárně o Foglarovi nebo o jeho díle, ale o duchovním rozměru v jeho díle, a to je rozdíl.

Kdo čeká knihu o Foglarovi nebo o jeho díle, tak bude asi zklamán, protože je o něčem jiném. O něčem jiném, co se dá (nikoliv, že to tam je a kniha vám to sděluje) v jeho díle najít a interpretovat. Pokud budu dílo kteréhokoliv autora interpretovat jako náboženskou agitku, neznamená to, že jde o náboženskou agitku, pokud budu to dílo interpretovat jako oslavu bílého člověka a jeho nadřazenosti nad všemi ostatními etniky, neznamená to, že to v díle je, jde o interpretaci, která ani nemusí být názorem toho, kdo interpretuje, ten někdo to tam ani vidět nemusí chtít, jen nabízí interpretaci a píše, proč by se tak dílo dalo interpretovat.

"Ale když se v tom chce někdo pitvat a vysvětlovat si jednoduché a jasné věci po svém .... je to jeho věc."
Autoři interpretují (nebo hledají souvislosti) a nikoliv pro sebe, ale pro ostatní, a to pro ty, kteří mají o tu interpretaci zájem. To je smyslem této publikace, konec konců o tom píše i Ivo Fencl v článku, pod který píšeme své komentáře, tak se divím, že někdo čekal něco jiného nebo chápe Hoškovo dílo "po svém" jako vysvětlování jednoduchých a jasných věcí. Pokud jde o pitvání, tak to je v literárních a jiných interpretacích předpokladem, bez pitvání by se jednalo o interpretaci povrchní a pro čtenáře zbytečnou (což neznamená, že s pitváním o interpretaci povrchní a zbytečnou nemůže jít také).

"Myslím, že by se tomuto všemu Jestřáb velmi podivil a pozastavil se nad tím, kolik lidí se na jeho díle přiživuje. A tím nemyslím jen materiálně, ale i duchovně. "
Nevím co by dělal Jestřáb, ale pokud někdo napíše knihu o duchovním rozměru jednoduchých a jasných věcí, jak vy píšete, tak je to spíš pocta, protože zrovna jednoduché a jasné věci se jeví jednoduše a jasně a pokud někdo nabídne interpretaci typických znaků Foglarova díla, kterou autoři a Pavel Hošek jako editor nabízejí, a některým se jeví jako pro mnohé nesrozumitelná, tak tyto jednoduché a jasné věci povyšují na něco víc a nabízejí na ně nový pohled, v případě této knihy knihy velmi dobře propracovaný.

" jakými bláboly může být Foglarova tvorba v rádoby-souvislostech s náboženstvím deformována."
Foglarova tvorba deformována býti nemůže (respektive může, pokud by ji někdo pozměňoval natolik, že by k deformaci docházelo), Foglarova tvorba ale může být interpretována a to je právě obsahem této knihy, především v souvislosti s duchovím (nikoliv jen náboženských) rozměrem Foglarova díla. Pokud jde o rádoby souvislosti s náboženstvím, tak náboženství tu bylo dávno před námi, před Foglarem a postavení člověka ve společnosti, ve světě a ve vztahu k jiným lidem, což náboženství (nezaměňovat s vírou) řeší, morálka jako chování člověka podle principů správného jednání tu dávno byla také a byla s náboženstvím vždy spjata, takže ať chceme nebo ne, tak to, co dnes vnímáme jako konání správné, spravedlivé, žádoucí, stejné tak jako být slušným a dobrým člověkem (tímto směrem se přece Foglar snažil čtenáře postrčit, aby takovými lidmi čtenáři byli), vychází také (nechci psát hlavně, ale je dost možné, že tomu tak je) z náboženství, tyto principy tu byly dávno před Foglarem a řídíme se jimi, nebo většina z nás, ač si to uvědomujeme nebo ne, také, takže Foglar z toho musel vycházet též. Ve skautském slibu se původně a dodnes v mnoha zemích slibuje Bohu. Tak proč rádoby souvislosti, ty souvislosti s náboženstvím jsou všude kolem nás, s Foglarem i bez Foglara, a nemá to nic společného s tím, zda věříme v Boha, co si myslíme o náboženství, církvi atd.

V článku, pod který píšme své komentáře, Ivo Fencl tuto publikaci přibližuje velmi detailně, překvapuje mě, že někdo očekával něco jiného, než vědeckou (Hošek ovšem zájem o věc nevyčerpal a letos spatřila díky jeho editorství světlo světa další publikace, a to striktně vědecká; viz článek), některým proto možná ne úplně lehce pochopitelnou knihu, která se zabývá duchovnem (Vynikající znalci Foglarovy tvorby v ní nabízejí interpretaci jednotlivých aspektů jeho vrstevnatého díla, přičemž orientující perspektivou všech studií, tvořících jednotlivé kapitoly této knihy, je právě sledování spirituálního rozměru Foglarova působení, jak výchovného, tak uměleckého; anotace knihy), nikoliv jen náboženstvím, které zmiňují komentující přede mnou, protože duchovno - spiritualita není jen náboženství (konec konců, že se kniha zabývá i něčím jiným naž náboženstvím opět píše Ivo Fencl v článku).

Foglarovské výroky
„Nechť se vám vaše práce ve Stínadlech daří - a nic špatného a zlého se tady už nikdy nepřihodí! Přejeme vám to zplna srdce!“ - Mirek Dušín po druhém zvolení Otakara Losny Velkým Vontem.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
ad Reflex
"Četl jsem pouze původní, rozdílnou verzi a autorovi k ní různé poznámky říkal, ale už jsem neviděl, jak s nimi naložil. Obecně je to u médií ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Sobotní texty o RŠ
"Dnes 15. XII. přinášejí Lidovky a příloha Práva texty, obrázky a fotografie o Rychlých šípech, sběratelé neváhejte... tiskoviny mizí z pultů ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
reflexe
"Na to, článek údajně redigoval Roman Šantora, je tam chyb jak máku."
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Pozvánka byla i na Country radiu
"O obou akcích už v týdnu hovořil Slávek Janov na Country radiu. Snad rozhovor slyšeli i čtenáři Bohouška a přijdou na vycházku také."
Kde žily legendární Rychlé šípy – poznávací vycházka pražským Žižkovem a Vinohrady 15. 12. 2018
Týdeník Reflex o RŠ
"S kamarádem Kimem medituje proč autor článku v č. 50 udělal "překlep" ve jménech... na str. 32 je J. Foglar a dr. Bureš. Autor vša ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
RŠ v revue č. 1/2019
"Doplňte prosím přehled o vydání textu s RŠ o následující. pátek 14. 12. History revue. Na straně 3 editorial RŠ (vpravo nahoře), na straně ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Reflex č. 50, 13.12.2018
"Tak jsem se v Reflexu v článku Michala Kořána připomínající 80. výročí Rychlých šípů dozvěděl na straně 31 u obrazu Bohumila Konečného, na k ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Výročí RŠ opět v časopisech!
"Pro fanoušky Jaroslava Foglara a Rychlých šípů chci informovat, že v časopise "XANTYPA - 12/2018", na titulu snímek Jana Wericha, ... "
Mirek a Jarka se seznamují - František a Pavel Čech, studio Rychlá Veverka
Kresba na VTZ
"Na základě několika dotazů sběratelů odpovídáme veřejně všem: 1. Autorem kresby na aversu VTZ Rychlé šípy slaví 80 let je Jiří Filípek. ... "
Vychází výroční turistická známka s Rychlými šípy
ad: Galavečer Rychlé šípy slaví 80 let
"Galavečer Rychlé šípy slaví 80 let není akcí pro "vybranou skupinu". Je součástí cyklu 13 akcí a aktivit, které pod hlavičkou Akad ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Oslavy jubilea Rychlých šípů
"Oslavy jubilea Rychlých šípů - Také bych se velice s kamarádem rád dostal na akci ale bohužel vyprodané. Škoda že organizátor takhle nepřemý ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
Opakování galavečera?
"Hned druhý den, jak jsem si přečet zprávu, jsem chtěl rezervovat vstupenky na galavečer. Paní v recepci mi sdělila, že už je zcela plno, evi ... "
Oslavy jubilea Rychlých šípů obohatí i komponovaný večer 12. 12. v Informačním centru v Praze 3
anonymita
"Dovolím si stručnou poznámku, byť stejně jako předchozí není k věci. Bobově reakci se nedivím. Kdo chce ztrácet čas s někým, kdo se neumí an ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
Hledáme Rychlé šípy v Kutné Hoře už po osmé
"Akademie Jaroslava Foglara děkuje redakci Bohouška za zveřejnění informace o hře Hledáme Rychlé šípy v Kutné Hoře (4. - 23. 12. 20148). ... "
Hledáme Rychlé šípy - i v Kutné Hoře!
Dvojí prpoblém
"Pánové, pánové... Internetová anonymita je jedním z pilířů virtuální komunikace, takto je internet,isq, fb i většina ostatních sítí nastaven ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
Anonym
" Souhlasím,vždyt co je špatného se veřejně podepsat pod svůj názor,přeci se na věci nemůžeme dívat všichni stejně,je to o duševní hygieně a ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
Internetová anonymita
"Anonymita v internetu je velký nešvar a to, co si dnes někteří dovolí na nějakém internetovém fóru, skryti za závojem anonymity, by si určit ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
ad dotaz
"Omlouvám se, ale nechci odpovídat na tyto nepodepsané příspěvky do diskuse, jsou nedůstojné a odporující hodnotám, které J. Foglar šířil a u ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
4 akordy
"V písni v ukázce S tebou mě baví svět jsou akordy čtyři: D - G - A - Emi."
Ze soutěže 3x Hoši od Bobří řeky: Hoši od Bobří řeky (forever) dle Slavomila Janova
Dotaz
"Měl bych dotaz na Boba: Proč je editorem knihy Stoletý hoch od Bobří řeky opět Jiří Stegbauer? Nezasloužila by si kniha jiného méně kontrove ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
bez titulku
"Moc zajímavý rozhovor, díky za něj. Rozhodně se máme na co těšit. Pokud jde o nové Hochy od bobří řeky, Ester Kuchynková byla výborná vol ... "
Roman Šantora - Bobo: U Foglara jde o srdcovou záležitost. Rozhovor o edičních plánech na foglarovky
bez titulku
"Nedivil bych se, kdyby si autor při psaní přehrával v hlavě toto: https://www.youtube.com/watch?v=s-Cxxi1VaHE Ale zhudebnit se to podobně ... "
Ze soutěže 3x Hoši od Bobří řeky: Hoši od Bobří řeky (forever) dle Slavomila Janova
Dnes báseň zítra píseň
"Pane Janove, nestálo by to za pokus báseň zhudebnit do písňové podoby? Na to, jakým je dílo Jaroslava Foglara fenoménem, se v písňové tvorbě ... "
Ze soutěže 3x Hoši od Bobří řeky: Hoši od Bobří řeky (forever) dle Slavomila Janova

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .