| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Komentáře

ke článku: První svazek souborného díla Jaroslava Foglara v novém vydání. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Ester Kuchynkové
ze dne 22.08.2018, autor článku: Bohoušek

Komentář ze dne: 22.08.2018 09:11:57     Reagovat
Autor: - Martin (@)
Titulek: Bylo by dobré
Bylo by dobré doplnit na titulní stranu knihy také jméno spisovatele a ne jen Foglar,na foglarovkách pokud vím bylo vždy jméno a příjmení autora a ne jen příjmení,ostatně na jakékoliv knize od jakéhokoliv autora vždy bývá jméno i příjmení autora a ne jen příjmení.Že by přicházela doba zkracování?

Komentář ze dne: 22.08.2018 09:35:51     Reagovat
Autor: - Pepik (@)
Titulek:
Zelení bobři bez ocasů, mladý černoch vedle Rikitana, chybějící jméno autora románu na obálce.
Už teď se děsím jaké budou ilustrace.
No, o to si budu více vážit starých ilustrátorů.
Tedy tak…

Komentář ze dne: 22.08.2018 11:13:31     Reagovat
Autor: - Dinik (Dinik@centrum.cz)
Titulek:
Stale jsem veril, ze toto nove vydani dopadne dobre. Bohuzel po zverejneni tohohle paskvilu uz neverim. Tahle obalka je naprosto priserna a s duchem Foglarova dila nema pranic spolecneho. Ilustrace je hrozna a tak uz ani nedoufam, ze ty uvnitr budou lepsi. Chybejici krestni jmeno je ostuda. Tohle se fakt Albatrosu nepovedlo. Snad uz ani nechci videt, co provedou s Chatou a RS.

Komentář ze dne: 22.08.2018 13:18:23     Reagovat
Autor: - martin777 (@)
Titulek: Tři kila, to si někdo zase mastí kapsu...
...samo, že hlavně Albatros Media, ale tučné drobky padají pod stůl i na talíř skautské nadace. Viďte, pánové "foglarovci". Vskutku "na za lidovku", aby byly osloveny hlavně děti, jak ve videu níže proklamuje pan šéfredaktor z Albatrosu.

Komentář ze dne: 22.08.2018 15:13:55     Reagovat
Autor: - Martin Rosol (rosolmartin@seznam.cz)
Titulek:
Na obálce mě zaujaly takové podivné oválné útvary v dolní části, jeden - zelený je na listu, druhý - hnědý kousek víc vpravo vedle slova "Albatros" a další se skrývá o kousek výš za lupením. Nevíte někdo, co by to mohlo být? Vypadá to jak čelní pohled do elektrické zásuvky pro flexo-šňůru :-)

Komentář ze dne: 22.08.2018 15:20:03     Reagovat
Autor: - noe.skaut (@)
Titulek:
Knoflíky bobříků?

Komentář ze dne: 23.08.2018 08:12:15     Reagovat
Autor: - Jiggi (jiggi@seznam.cz)
Titulek:
To je hezký, že jenom "Foglar"... :P

A ten "opálenej" kluk, to je buď malej Menšík, nebo Afričan (nemůžu napsat "černoch", abych nebyl za rasistu - i když mě nevadí, že mi někdo říká "běloch", protože nejsem zelenej - na rozdíl od bobrů)…

No, po vítězné válce chtěl také jitý Adolf přepsat knihy Karla Maye. Mayovky totiž rád četl, ale bylo zapotřebí je upravit do árijské podoby...

Jsem zvědavej, jak se Albatros vypořádá se Zemí Nikoho. Což o to, Pedro je celkem v pohodě - ale jeho ostatní soukmenovci? Buď se to celé seškrtá a přepíše, nebo bude in memoriam na Jestřába podána žaloba pro hanobení rasy! XD

Komentář ze dne: 23.08.2018 09:51:00     Reagovat
Autor: - Hojer (petpro@centrum.cz)
Titulek: Zoufalost pod hlavičkou skautské nadace
zoufalost, snad do vydání někdo opraví zelený bobry a jméno autora.. nechápu, že se pod tohle skautská nadace podepsala!!

Komentář ze dne: 23.08.2018 10:37:13     Reagovat
Autor: - Sběratel rekordů (@)
Titulek: Že by další adept na rekord?
Už v červnu jsem jásal, jak vydatně - a také pěkně zostra - se komentuje vydání sborníku nezávislých foglarovců. Vyslovil jsem naději, že příspěvků bude sto. Zdá se však, že studna vyschla...
Ale ejhle, už se z Bohouškova vejce klube další adept na rekordní počet (většinou asi opět negativních) příspěvků. Že by to vyšlo tentokrát?

Komentář ze dne: 23.08.2018 11:27:47     Reagovat
Autor: - Martin (@)
Titulek:
Já bych to neviděl zase až tak černě,titulní strana knihy není nejhorší,je to jiné pojetí,než na které byly Foglarovci zvyklí,je pravda že by to chtělo některé věci upravit nebo doladit(barva bobrů,hlavně doplnit křestní jméno autora)jak jsem psal ve svém první příspěvku,ale to si myslím není zase až takový problém.Knihu přece nemusí kupovat ten,komu se nelíbí,nikdo mu ji nevnucuje.

Komentář ze dne: 23.08.2018 16:51:12     Reagovat
Autor: - Čtenářky Lujsa a Lotka (@)
Titulek: -
Tady ale přece nejde o to, aby si knihu někdo kupoval či nekupoval, jestli se mu zboží nelíbí. Takže takové komentáře jsou zbytečné. Tady jde o poněkud prazvláštní ediční politiku Albatrosu se souhlasem skautské nadace. A nelíbí se nám také ta "multikulturalita" s poločernouškem. A jestli je to u toho indiána s lukem zálesácký synek Roy , pak vypadá spíše jako dívka. To así aby se asi "džendrově" vyrovnávala hladina hrdinů.
A propos: Nevíme, jestli jde skutečně o obal knihy, nebo jen reklamní plakát. Je sice pravděpodobné, že zveřejněná malůvka bude i v knize, ale přemýšlíme, jestli jsme někdy u beletrie viděly, že by se na obal uváděl i ilustrátor.

Komentář ze dne: 24.08.2018 02:02:02     Reagovat
Autor: - Zhrozený (@)
Titulek: Nejsem vůbec nadšen
Jestli je tam té zelené trošku víc kvůli tomu, že to má symbolizovat Zelenou příšeru, tak se to autorce moc nepovedlo, protože to nenapadlo vůbec nikoho, kdo knihu četl, jak je patrné z komentářů.

Z toho kundrnáče bych tragédii nedělal, tak je to opálený kluk. Ale proč má jednu ruku opálenější než druhou mi moc jasné není. Asi na ni svítí méně světla než na ruku levou, tak je tmavší, ale to je zase nějak divně provedené. Kromě toho, že vnitřní strana předloktí je vždy méně opálená než vnější část, takže by ty ruce měly mít, aspoň podle mě, odstín minimálně stejný.
Celé je to takové divně zeleno-modré s nádechem vyblitosti a k tomu, asi jako umělecký záměr, flek sem, flek tam.

Že je uvedena ilustrátorka už na obalu, to moc pravidlem není, zvlášť když to není žádná celebrita typu Buriana, ale proč je tam ilustrovala a ne Ilustrovala?

Mně se obálka nelíbí, ne kvůli Royovi nebo Menšíkovi, jak někdo klučinu nazval, ale přijde mi to jako amatérština celkově. Že by prdli na web nedodělek, na kterém se zatím pracuje a výsledná podoba bude vypadat jinak, to se nejspíš nestane, takže tohle je asi obálka nového vydání Hochů od Bobří řeky, která na nás bude koukat na pultech. Bohužel. Přitom ilustrace z knihy, které se dostaly ven, nevypadaly špatně.

Jsem se domníval, po zhlédnutí rozhovoru s p. Eliášem, že si dají opravdu záležet, že budou knihy piplat. A hned první kniha, možná ta nejznámější, má obálku přinejmenším zvláštní, když ne rovnou nepovedenou.

Komentář ze dne: 24.08.2018 02:25:26     Reagovat
Autor: - Zhrozený (@)
Titulek: Nejsem vůbec nadšen podruhé
Trošku jsem zagůglil, abych zjistil, co je ta slečna zač, nebo spíš, co je zač jako ilustrátorka. A něco jsem našel, viz odkazy:

https://info.zcu.cz/clanek.jsp?id=1584


https://www.plzen.cz/studentka-plzenske-sutnark y-ilustrovala-nove-vydani-hochu-od-bobri-reky/

https://www.irozhlas.cz/fotogalerie/7585202?fid=83 04512

Mně se ty ilustrace líbí moc (ano, vyloženě líbí), takže se mi ta obálka vůbec nepozdává. Buď to je opravdu nějaká pracovní verze, nebo snad úmyslně prdli na obálku barevně podivné cosi, aby odlákali povrchní kupce :-D Ve srovnání s obrázky z těch tří odkazů je to nic moc a ty zelení bobři a tmavší pravá ruka Menšíkova to dost kazí.

Komentář ze dne: 24.08.2018 02:30:38     Reagovat
Autor: - Zhrozený (@)
Titulek: Nejsem vůbec nadšen potřetí
Ve druhém odkazu odmažte mezeru a ve třetím také.

Komentář ze dne: 24.08.2018 09:13:56     Reagovat
Autor: - Pepik (@)
Titulek:
Osobně technika ilustrace: »zrobil som to pri volnej chvíli na tablete«, není mi vůbec blízká, ba, je mi doslova odpudivá.
Nicméně jak jsem psal výše, o to více si budu vážit starých ilustrátorů, kteří různé foglarovky svými ilustracemi doprovázeli (Burian, Krum, Bimba, atd., atd.)

Komentář ze dne: 24.08.2018 09:53:27     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Je to trochu nezvyklé, nechci napsat podivné
Ta úvodní stránka Hochů je v několika směrech velice atypická. Styl se během let změnil a ti co byli zvyklí na ilustrace Zdeňka Buriana a dalších jsou asi trochu v šoku.

Co mi ale velice vadí to je ta neformálnost – chybějící křestní jméno Jestřába a naopak uvedené jméno ilutrátorky.

Uvádět jméno ilustrátora na přebalu nebo na deskách jsem ještě nikdy neviděl. Ilustrátor je uveden vždy v tiráži anebo nám jeho jméno sdělí impresum. Zajimalo by mne co vydavatele vedlo k tomuto kroku - třeba nám to sděli, podobně jako vypovídal o dalších plánech vydavatelství.

Ta obálka mne neoslovila, je otázkou jestli naše dnešní mládež na ní koukne se zalíbením – pocity starých generací hrají velice malou roli.

Komentář ze dne: 24.08.2018 11:29:26     Reagovat
Autor: - Sběratel rekordů (@)
Titulek: Record Go! Record Go!
Tak to, chlapi (a pardon, i dámy, co se zapojujou), přece na tu stovku komentářů konečně dáme, ne? Co říkáte?!

Komentář ze dne: 24.08.2018 11:36:22     Reagovat
Autor: - Sběratel rekordů (@)
Titulek: doplněk
Do stovky bychom mohli započítat i ty tři příspěvky, které jacísi plantážníci-popletové prskli v jinému článku, rozhovoru se šéfredaktorem Albatrosu. Tak jedeme na stovku, ne?

Komentář ze dne: 24.08.2018 11:39:55     Reagovat
Autor: - Šachíno (sachino@seznam.cz)
Titulek:
Co k tomuto "výtvoru" ještě dodat? Asi raději nic. Není to vůbec hezké, bohužel :-(

Komentář ze dne: 24.08.2018 14:24:49     Reagovat
Autor: - Zhrozený (@)
Titulek:
Minimálně u Buriana (ale viděl jsem to i u jiných autorů, ne jako pravidla, ale viděl) se ilustrátor občas uvádí. Burian je ale Burian.

To uvedení autorky dává smysl, vzhledem k tomu, že další knihy bude ilustrovat někdo jiný a ti ilustrátoři nebudou stejní. Tak aby na obálkách pak byl přehled všech.Vlevo ilustrátor, vpravo Albatros. V tom problém nevidím.
Uvedení celého jméno Jaroslava Foglara by narušilo grafickou úpravu, musely by se autor i název díla posunout, doprava, nebo dolů, nebo uvést křestní jméno nebo obě jména jinou velikostí, jak to dělala třeba Olympia.

Ta nová vydání nejsou jen pro nás, co máme v knihovně dvě až tři, někdo u některých Foglarových knih i deset vydání, ale take pro čtenáře, kteří Foglarem nejsou načichlí, tak je nutné, nebo si to v Albatrosu myslí, že by měli přistupovat k foglarovkám jinak, moderněji, s trošku jinou grafickou úpravou by se jim to mohlo podařit a mladí ilustrátoři k tomu mají jistě přispět.

Já v těchto tady zmiňovaných detailech problom nevidím, už vůbec by mě nenapadlo do toho tahat ty gender řečičky nebo vidět černochy tam, kde nejsou, ale tu barevně zvláštní obálku nechápu, zvlášť když Kuchynková ilustrovat umí, jak je zřejmé z jiných ilustrací ke knize, proč zrovna obálka je barevně podivná a vypadá jak beta verze, to je mi záhadou.

Komentář ze dne: 24.08.2018 16:45:13     Reagovat
Autor: - Zhrzený (@)
Titulek:
-Osobně technika ilustrace: »zrobil som to pri volnej chvíli na tablete«, není mi vůbec blízká, ba, je mi doslova odpudivá.

To ale není případ Kuchynkové.

A jak jste pracovala?
Nejdřív jsem si knížku dvakrát přečetla a vybrala scény, které jsem chtěla ilustrovat. Potom jsem si pro sebe nakreslila návrhy jednotlivých hochů, protože mi záleželo na tom, aby každý z nich byl něčím charakteristický. Chtěla jsem, aby čtenář vždy poznal, kdo je kdo. Potom jsem začala navrhovat jednotlivé ilustrace – jsou pojaté jako komiksové strany, přičemž jednotlivé panely dělí spáry, které tvarem připomínají například větve stromů, stébla trávy, vlnky, blesky… Cokoli, co se hodí k dané scéně. Když jsem měla takhle rozmyšlenou většinu stran, začala jsem kreslit načisto – tužkou na papír. Potom jsem ilustrace naskenovala a vybarvila v počítači. Práce mi zabrala celé loňské léto, od začátku června do konce září, a to jsem ani nestihla všechno. Některé ilustrace, mapy, obálku a pár menších obrázků jsem dokreslovala ve školním roce.


Mně se ty ilustrace líbí. Podobně "akční" ještě v žádném vydání foglarovek nebyly, přinášejí něco nového.
https://bit.ly/2w7s4IQ
https://bit.ly/2P 1qCym
https://bit.ly/2wnlq09
https://bit.ly/2P3U F8O

Komentář ze dne: 24.08.2018 17:06:00     Reagovat
Autor: - Zhrzený (@)
Titulek:
Nechci přidávat komentáře jen tak pro nic za nic a honit nějaký rekord, jsem proti komentářům posílaným jen tak, ale jak si prohlížím ty ilustrace, tak já na nové vydání těším a nepůjdu s davem jenom proto, že je to dav. Mně se ty ilustrace líbí, a to dost (třeba ta mapka tábora a okolí je skvělý nápad, ty příšery všelijaké taky vypadají dobře, Royův příběh na jedné straně taky vypadá dobře, s tím hnědým nádechem, prostě co ilustrace, to pěkný obrázek, na který mě baví se dívat a studovat ho), jenom z obálky nejsem nadšen, a to kvůli ruce kudrnáče a pak kvůli zeleným bobrům. Jinak mi obálka nepřijde ničím závadná, chybná nebo špatná.

Grus má dělat stínadelksou trilogii a ty jeho podivné ksichty se na různá individua a Vonty skvěle hodí a jeho lehce bizarní styl odpovídá stínadelské atmosféře. To by taky mohlo dopadnou dobře.

Když se podíváte na ilustrace v minulých vydáních, tak až na výjimky jsou to moc pěkné ilustrace, klasické, tradiční, ale dá se říct, že jsou si velmi podobné. Teď přichází Albatros s něčím novým, co tu ještě nebylo. Škoda, že asi nevydají všechny jeho romány, jen několik z nich plus nově jeho deníky a další nově nalezené materiály. Chtěl bych v novém provedení všechno od něj. Znovu a asi naposled. Případná další vydání v nové úpravě bych už nechtěl, i když si myslím, že znovu už Foglar nikdy nevyjde.

Za mě prostě dobrý, jen s tou obálkou ještě něco udělejte, prosím!!!

Komentář ze dne: 24.08.2018 17:59:55     Reagovat
Autor: - PM (@)
Titulek: Obálka
To chybějící křestní jméno "Jaroslav" mne zarazilo, ale asi to takhle někomu připadá akčnější, nebo by to celé bylo moc dlouhé a zasahovalo do obrázku. Kresba mi připomíná prvorepublikové kresby s mírným odkazem na styl Zdeňka Buriana a Mikoláše Alše....

Komentář ze dne: 24.08.2018 19:02:56     Reagovat
Autor: - Krizmen (@)
Titulek: Vydání
Vzpomeňte na Foglarovky od Šebka a Pospíšila či od Atosu. Jestřáb by byl určitě rád za jakékoliv vydání.

Komentář ze dne: 24.08.2018 20:33:53     Reagovat
Autor: - Radýsek (@)
Titulek:
Ona začátkem 90. let byla jiná doba. Ty náklady knih byly mnohonásobně vyšší a všechno se prodalo. Tehdy šlo o to, že byl po těch knihách po dlouholetém půstu hlad a byl o ně zájem i přes ne moc kvalitní zpracování. V současnosti má Albatros šanci vydat něco na špičkové úrovni. Aby to bylo dotažené po všech stránkách do zdárného konce. Něco na dlouhou dobu nepřekonatelného. Bude ale škoda, pokud tuto šanci promarní. Nevím, za jak dlouho v budoucnu takováto zcela výjimečná šance ještě nastane.

Komentář ze dne: 24.08.2018 20:44:22     Reagovat
Autor: - Alpín
Titulek: Obálkou HOBŘ nejsem nikterak pohoršen.
A po prvních asi minutových rozpacích (protože toto jsem nečekal; přitom ale vůbec nevím, co jsem čekal) se mi naopak líbí čím dál tím víc. Zvolená barevná střídmost dává vyniknout v kombinaci s horními písmeny skvěle výrazně autorovi i titulu. Řekl bych (aniž bych si před sebe položil všechna vydání foglarovek), že tato obálka je právě k „Foglarovi“ nejvstřícnější, nejvelkorysejší (a to i bez křestního jména); a myslím, že po dvacetileté pauze ve vydávání je tato výraznost velmi zapotřebí. Před dvaceti lety a ještě dříve šli lidé za foglarovkami. Doba se výrazně změnila – a nyní už musí jít naopak foglarovky za lidmi; musí být vidět: foglarovka si musí ulovit svého čtenáře. Vidět je už z dálky musí případní noví čtenáři, nikoliv my, kteří už jsme četli a viděli nejrůznější vydání xkrát. A z tisíců nových malých čtenářů nového vydání se časem objeví pár nadšenců, kteří získají hlubší vztah k foglarovskému světu, a možná si pak i později budou shánět stará – většinově zde vzpomínaná a chválená – vydání s ilustrátorskými legendami. Prosím, buďme ale upřímní – jak bychom v reálném čase, v době jejich vydání, hodnotili foglarovky ilustrované například Milanem Zezulou, kterou z ilustrací Ervína Urbana bychom si okopírovali a vyvěsili na stěnu v klubovnách, kolik minut bychom se radovali nad kresbami Zdeňka Filipa. Nakolik realisticky pojatá je obálka Gustava Kruma u Kroniky Ztracené stopy (1967). Není to tak, že jsme za těch padesát let od jejich vydání prostě přistoupili na to, že tu i tato vydání jsou, počítáme s nimi a asi nás nepřepadají žádné pochybnosti ba chmury? Po dvou desítkách let je tu nová éra nových vydání s novými ilustracemi někdy i velmi mladých výtvarníků. Není to fajn, že Jestřábovo dílo určené odjakživa pro mladé čtenáře, dává ještě i dnes a právě dnes příležitost také mladým ilustrátorům?!

Komentář ze dne: 24.08.2018 21:44:25     Reagovat
Autor: - Znalec Shakespearových operet (@)
Titulek: Mnoho povyku pro nic
Mnoho povyku pro nic. Když prošli Teslevičovi Arménci se rty po botoxu, tak projde úplně všechno.

Komentář ze dne: 25.08.2018 01:37:03     Reagovat
Autor: - Pilipes (@)
Titulek: Začíná Nový věk
Tak jsem si to tu pročetl a nestačím zírat...

Začnu ze Širokka. Děti a dospívající nečtou. Prý. Říká se. Asi to je nesmysl, kdyby nečetly, tak nevycházejí vůbec knížky pro děti a dospívající. Ale čtou méně, než četly děti jejich věku před dvaceti lety, na to jsou snad i průzkumy. Je více lákadel. Počítače. Zahálka. Někteří jistě nepohrdnou pornem. Ti nejzdatnější od porna přecházejí přímo k sexu a někteří i fetují a když nefetují, tak se těší, až fetovat začnou. Až tak daleko je dnešní mládež. A když už si děti a dospívající něco přečtou, tak to je fantasy, Potter a literatura, které mnozí z nás dospělých příliš nerozumíme. Nebo čtou komiksy. No, čtou, prohlížejí a čtou. Viděli jste nová vydání toho Pottera, když už jsem ho naťukl? Jestli ne, tak je to škoda. Co strana, to ilustrace. Mnohé ilustrace by obstály jako samostatná umělecká díla. Je to opravdu pastva pro oči. Nejde o nějaké fajnšmekerské vydání za tisícovku pro bohaté, je to jen další vydání Pottera, tentokrát s ilustracemi. A o trochu dražší než to bez ilustrací. Komiksů je také mnoho. To není jako za našich let, kdy vycházela Kometa, Pif a stálice Čtyřlístek. Komiksů je mnoho a děti si mezi nima své najdou, to mi věřte. Dnes mají děti a mládež na výběr víc, než jsmě měli my, a většinou to všechno lépe vypadá. Když se chtějí podívat na film nebo animovaný seriál, podívají se ještě ten den, někdy během pár sekund. Nemusí čekat, až to budou vysílat na jednom ze dvou televizních programů za půl roku, prostě se k tomu dostanou a to většinou hned. My jsme čekali, až vyjde další foglarovka, až někdo vrátí v knihovně verneovku, až starší sourozenec dočte mayovku a tak dál, abychom si konečně tu knihu mohli přečíst taky. Těsišli jsme se na to. Znamenali jsme si do kalendářů. Dnešní mládež na nic nečeká (až na toho Pottera, teda, na toho čekala, to jo, a čeká zase, na ta vydání s ilustracemi), když něco chce, tak to většinou hned dostane, a když nedostane, tak jdou o dům dál a o to něco, co mít teď nemohou, už nejeví zájem a možná už znovu zájem neprojeví nikdy.

No, a teď tu máme Foglara, jeho příběhy bez kouzel, bez akce, s hochy, tedy bez kluků, skoro bez děvčat, k tomu psané starším jazykem, ze starší doby, žádná televize, žádný internet, počítače, mobily, nic takového tam není. Obsah lze těžko měnit. Takže se musí Albatros zaměřit na formu. Může najmout ilustrátory, kteří budou ilustrovat podobně jako Čermák, Junek, Konečný a pár dalších. My starší, co už máme Foglara plné knihovny, si to možná koupíme. Možná ne. Dětem to možná koupí rodiče, děti si to prohlédnou a budou jim ilustrace připadat divné. Vždyť se na nich nic neděje, ti kluci jsou divně oblečení, je to většinou černo-bílé, co s tím. Nezájem. Ti, co by si to přečetli bez ohledu na formu si už foglarovky rodičů stejně přečetly. Nebo můžou v Albatrosu, když chtějí dostat Foglara především k dětem, protože, a to si možná mnozí z vás neuvědomují, jak vás čtu, Foglar je literatura určena především dětem, najmout ilustrátory, kteří na to půjdou jinak. Udělají ilustrací hodně, udělají je barevné, udělají je svižnější, modernější, zkrátka takové, aby si děti zmlsané animovanými filmy, komiksy, Pottery, počítačovými hrami a vším, co dnes děti konzumují, řekly, že by ty knížky mohly stát za to. A přečtou si je. Třeba se jim líbit nebudou, ale když si je ani nepřečtou, tak nemá smysl knihy vůbec vydávat. Důležité je vzbudit o Foglarovo dílo zájem a doufat, že se to chytne.

Podívejte se na nová vydání Káji Maříka. Jsou to vydání úplná, nezkrácená, ne jak vyšla začátkem 90. let osekaná, mají krásné nové ilustrace, ale prodávají se bez koruny za stovku v Levných knihách, protože o ty knihy není zájem. On by asi nebyl ani kdyby měl ilustrace barevné a Kája na nich v supermanském kostýmu zachraňoval svět. Když do knih nahlédnete, tak vidíte knihu, která formou toho, kdo Maříka nezná, neupoutá. Není to barevné, není to akční. A podobně bohužel vypadají i starší vydání foglarovek. Většinou statické obrázky. Tu ohniště, tu stojící chlapci, tu dům, tu stařec před domem, tu jiný dům, tu chlapec nebo chlapci před domem apod. Když se podíváte na ilustrace nové, jak sem někdo posílal - a díky za ně, tyhle jsem ještě neviděl - tak většinou jsou tam ti kluci v pohybu. Ty ilustrace jsou živé, mají svůj příběh a pochopíte, co se na nich děje, aniž byste znali děj. Například obrázek V noci v lese, jak jsem pojmenoval lov bobříka odvahy. Vidíte tam klučinu, co se bojí, na kterého útočí duchové, příšery, který se bojí a má k tomu důvod. Průměrné dítě, které knížku v knihkupectví otevře, ta ilustrace upoutá a ono pochopí, že se hrdina v knize bude bát. Jestli se i dítě rádo bojí, tak tu knížku bude chtít. A upoutají ho asi i další ilustrace. Bude se chtít dozvědět, co se tam děje, bude si chtít knížku přečíst. Otevřete starší vydání a buďte upřímní, nezdají se vám mnohé ilustrace tam bez děje? Že se k ničemou nevážou? A když vážou, tak si musíte nejdříve vybavit děj a pak k ději ilustraci zařadit? Já upřímný jsem a mám z těch ilustrací, ale to nejen ve foglarovkách, ale u ilustrací obecně, přesně takový pocit. Oslovení autorů komiksů byl asi záměr, možná ten záměr, který tu trochu kostrbatě popisuji. Krseslíři komiksů nejsou typičtí ilustrátoři, oni pracují jinak. A to něco jinak vidím na každém obrázku od E. Kuchynkové. Ten rozdíl je markantní a může se vám nelíbit jak forma celkově, tak jednotlivé ilustrace, obálka, ale jestli mají něčím nová vydání foglarovek upoutat, pak tímto. Vydat další vydání, která se budou lišit jen uvedeným nakladatelstvím a autorem ilustrací, to by nemuselo dopadnout dobře. Takto to možná taky nedopadne dobře, kdo ví, ale snaha na to jít jinak a děti k dílu, které je možná mrtvé, i když si to my jako fanoušci Foglara vůbec nepřipouštíme, přitáhnout tam je a je vidět, že o tom v Albatrosu přemýšleli, nebo o tom přemýšleli ti, které Albatros pověřil, a uvědomují si, že jenom tak vydat foglarovky jako to dělala nakladatesltví předtím už dnes s největší pravděpodobností neobstojí, nebo neobstojí tak, jak by si oni přáli.

Podle mě se bude Foglar prodávat nad očekávání dobře, na to bych si klidně vsadil, a tím důvodem budou právě ilustrace, které se budou díky několika autorům v různých titulech lišit, čímž bude každá kniha už na první pohled jiná.


Komentář ze dne: 25.08.2018 04:37:04     Reagovat
Autor: - Roman Šantora - Bobo (bobo@skaut.cz)
Titulek: reakce k obálce
Vážení čtenáři Bohouška,
zkusím jako člen ediční rady Skautské nadace J. Foglara reagovat na některé názory, které se objevily v komentářích k obálce první knihy z řady nově vydávaných Jestřábových děl.

Nejprve několik obecných poznámek.

O podobě knih rozhoduje společná ediční rada složená ze zástupců nadace a Albatrosu, tj. to jak kniha vypadá je společná práce obou subjektů.

Od počátku jsme tuto edici vnímali jako primárně určenou dnešním dětem. Není tedy pro nás dospělé (pro ty chystáme tzv. retro edici), ale její snahou je pomoci vrátit Jestřábovi knihy dnešní mladé generaci. A výtvarný posun byl jednu z cest. Já osobně budu mít vždy srdcově knihy spojené s výtvarným doprovodem se kterým jsem je čítal v dětství. Ale také vím, že když jsem dnešním dětem ukázal ty staré ilustrace, nijak je neoslovili, naopak ilustrace Ester se jim velmi líbili. Proto prosím nesuďte dle sebe, ale podle dětí, kterým je určená. Jistě, že někoho víc zaujmou její obrázky, jiného P. Čecha, J. Gruse či dalších výtvarníků, kteří se na edici budou podílet. Ale tak to bylo i v minulosti. Mně například nijak neoslovili Zezulovi ilustrace, ale líbil se mi třeba E. Urban u Chaty v jezerní kotlině. Když pominu ikony jako Burian či Čermák.

A nyní ke konkrétním názorům:

Ad pouze příjmení na titulní straně
Spolu s grafiky celé edice jsme se rozhodli, že vytvoříme jakousi grafickou značku Foglar, kterou celou edici spojíme. Místo malého jména Jaroslav Foglar jsme se rozhodli vypíchnut příjmení, dát mu větší prostor a vytvořit z něj výrazný prvek. Vycházíme jak z autorovi notorické známosti, tak ze zkratky, kterou Jestřáb sám používal v Rychlých šípech (Píše: Foglar, Kreslí: Fischer). Víme, že jde o netradiční řešení, ale umožňující naopak autora zvýraznit. Celé jméno je samozřejmě jinde v knize několikrát uvedeno. Graficky toto řešení vyzní ještě více, až bude knih několik.

Ad jméno ilustrátorky na obálce
Albatros již nějakou dobu tiskne jména ilustrátorů na titulní stránky knih, je to jejich ediční politika a je použita i zde. Z minulosti například tady: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/41055156/po-st opach-ztraceneho-syna.

Ad barevnost ilustrace na obálce
Barevnost je jediná věc z obálky, která ještě prochází drobnými korekcemi a zároveň je nyní deformována rozlišením pro monitor. Obálka je totiž laděná pouze do několika barev a tisk pak bude ve finále vypadat barevně trochu jinak a jistě lépe než současný náhled.

Podsouvání multikulturních důvodů pro tmavšího chlapce je samozřejmě čirý nesmysl. Ilustrátorka pouze chtěla zvýraznit jeden Jestřábem opakovaně akcentovaných rysů chlapců na táboře a to jejich opálenost. A navíc jak jsem psal výše, sytost barev ještě doznává korekcí.

Zelení bobři mají opět svůj symbolický význam, kterých jsme se několik snažili do obálky vnést. Jsou nakresleni u listů a odkazují tím nikoli na klasické bobry, ale na tmavě zeleného bobříka květin. Navíc dnešní svět dětské vizuální kultury v mnoha ohledech setřel realistické barevné vidění předchozích generací a je mnohem víc navyklý na barevnou stylizaci a nijak se nad ní nepozastavuje.
Vidět v knoflíkách, symbolech bobříků, zásuvky, mi přijde opravdu úsměvné. Ale může to být i tím, že obálku často nezvětšíme do skutečné velikosti knihy a když už to uděláme, použité rozlišení jí deformuje.

Znovu opakuji, že společnou snahou Albatrosu a skautské nadace JF je udělat vše proto, aby se Hoši dostali k dnešním dětem a ti se měli chuť se do nich začíst, což všichni, kdo něco vědí o dnešním dětském čtenářství, ví jak je těžké. Pomoci tomu může právě moderní grafika, současné ilustrace (v knize je 25 barevných celostran), kvalitní papír a polygrafické zpracování.

Budeme moc rádi, pokud Hochům dáte šanci a nabídnete je vašim dětem a vnukům a počkáte se soudy až knihu po 24. září uvidíte kompletní.

Roman Šantora – Bobo, člen ediční rady Skautské nadace J. Foglara

Komentář ze dne: 25.08.2018 13:45:46     Reagovat
Autor: - Pilipes (@)
Titulek: Se těším
@ R. Šantora

Nejsem dítě a mně se to nové zpracování - z toho, co je k náhlednutí různě po internetu - tuze líbí. Právě proto, že je jiné a nové. A to jsem spíš tzv. konzerva. Takže své příznivce si jistě edice najde i u těch starších. Pokud se má obálka ještě lehce doklepávat a upravovat a bude podobně kvalitní jako ilustrace, které jsou k dispozici na internetu, tak se těším hodně. Podle reakcí zde nejsem jediný. Robinson Crusoe a Vinnetou od Albatrosu jsou zpracované pěkně. Jjestli podobně kvalitně budou vydávány foglarovky, tak půjde jednoznačně o nejkvalitnější zpracování foglarovek za posledních třicet let a nejspíš i vůbec.

Hrozně si přeji, aby Albatros vydal všechny romány, včetně Řásnovky, Delfína, Boje o první místo, Svorné sedmy, Bubáčka a podobných „menších" a méně známých titulů, klidně dva tituly v jednom svazku. Aby bylo v nové úpravě k dispozici kompletní Foglarovo dílo, pokud jde o romány. Což se podle vyjádření, že se Albatros chystá na romány stěžejní, asi nestane, ale bylo by to fajn.

Komentář ze dne: 25.08.2018 14:54:49     Reagovat
Autor: - Kajka (@)
Titulek: Retro
Mohu se zeptat, kdy retro verze vyjde?

Komentář ze dne: 25.08.2018 15:44:30     Reagovat
Autor: - Roman Šantora - Bobo (bobo@skaut.cz)
Titulek:
První svazek retro verze by měl vyjít v 1/2 2019.

Komentář ze dne: 25.08.2018 19:58:32     Reagovat
Autor: - Pepik (@)
Titulek:
Tak ty retro, či limitky, to bude jako pro staromilce, pro mne!
Ty moderní úpravy, které mi nejsou blízké, nechám dětem…

Komentář ze dne: 25.08.2018 21:01:02     Reagovat
Autor: - Zhrzený (@)
Titulek: Knihy od Grifina
Pane Šantoro, prý se v Albatrosu plánuje Poselství ze stínadel od J. Červenky-Grifina, na duben 2019 předběžně. Pokračování Poslední stínadelské tajnosti jsou taky v plánu?

Komentář ze dne: 25.08.2018 21:17:33     Reagovat
Autor: - Roman Šantora - Bobo
Titulek:
Ano, je to pravda, vyjít by měla v dubnu příštího roku. Vydání pokračování je závislé od prodejnosti prvního dílu.

Komentář ze dne: 27.08.2018 08:38:16     Reagovat
Autor: - Martin (@)
Titulek:
Ilustrace v knize, které jsem měl možnost vidět, se mi moc líbí. Výběr ilustrátorky schvaluji. Obálka je poněkud slabší, ale jak se píše výš, bude ještě upravena.¨
Že se i tady najdou nenávistní hlupáci, kteří se tu šermují odporem proti multikulturalismu a genderové vyváženosti, je smutné.

Komentář ze dne: 27.08.2018 23:20:18     Reagovat
Autor: - Martin Rosol (rosolmartin@seznam.cz)
Titulek:
Alpín to napsal dobře, a Bobo správně vysvětlil. Dobře rozumím i tomu, co píše čtenář Pilipes. Samozřejmě, že jsem o zásuvkách psal žertem, i když knoflíky bobříků mě opravdu nenapadly. Snad pro to, že jsou všechny stejně natočené (tedy stejně oválné). Kdyby aspoň jeden byl kulatý, a měl čtyři dírky -- ale to bych si zas myslel, že jsou to koláče s mandlemi! -:)
Uvedení pouze příjmení Foglar naopak chápu jako poctu! Vždyť když se řekne např. třeba jenom Beethoven, každý ví že je to ten Ludwig, když se řekne Verne, všichni víme, že to byl ten Jules. A tedy stejně tak když mluvíme jenom o Foglarovi, každý ví, že jde o spisovatele Jaroslava!
Přeji si, ať se knížka dobře prodává, a hlavně ať se hodně čte!
A jen tak mimochodem - zelení bobři bez ocasů být můžou! Jel jsem minulý týden kolem Sázavy mezi Ledčí a Zručí, a řeka je zde zelená jak hrachová polívka, a téměř bez pohybu. Takže cokoli do ní vleze, vyplave zelené, a upadne tomu ocas! :-)

Komentář ze dne: 30.08.2018 21:36:34     Reagovat
Autor: - Alpín (@)
Titulek: Další ukázky textových i obrazových stran HOBŘ
jsou nově zveřejněny na https://www.albatrosmedia.cz/tituly/46939618/hosi- od-bobri-reky
jednak ve funkci "listování" a dále v "soubory ke stažení".

Komentář ze dne: 01.09.2018 14:16:05     Reagovat
Autor: - Pepik (@)
Titulek:
Tak tu ukázku jsem fakt neměl vidět.
A to se bavíme o jediné ilustraci.
Pominu-li v pozadí moderní elektrickou lucernu, dole pak kouli na dveřích jako v paneláku, přede dveřmi nějaký strom v květináčí, tak ten Trabant (mě to tedy Trabant připomíná), to je fakt síla.
No, jak jsme psal výše: o to si více budu vážit starých kreslířů.

Komentář ze dne: 01.09.2018 16:35:38     Reagovat
Autor: - Multikulti genderista, sluníčko a vítač (@)
Titulek: Už se proberte, někteří, jde o popularizaci Foglarova díla u mládeže
Jsem si po humbuku se znovuvydáváním Foglarových knih několik z nich přečetl a to jsem fakt neměl dělat. Je to literárně slabé, nebál bych se nazvat ty knihy škvárem, naivním škvárem. O to víc si budu vážít skutečných spisovatelů.
Diskuse o ilustracích zde se mi v kontextu kvality Foglarova díla jeví jako bezpředmětná. Je jedno, jestli bude škvár ilustrovat Mykelandželo, Buryjan, Kuchyňková, pětileté dítě nebo samotný Jehova.
(Narážka na komentář níže a ironie!)

Určitě se bude někdo, kdo riskuje miliony, přizpůsobovat staromilcům a dělat ilustrace speciálně pro ně, když jde o knihy autora pro děti a mládež. Někteří z vás fakt spadli z višně asi. Nehledě na to, že vydavatel chystá, aniž by vůbec musel, tzv. retro edice, aby uspokojil i ty, co furt kafrají a něco se jim nelíbí.

Komentář ze dne: 01.09.2018 19:10:44     Reagovat
Autor: - Tvrdé jádro Vontů ze Stínadel (@)
Titulek: Nick je maska nedokonalá, nezastírá vše
Multigenderisto, sluníčko a vítači,
pitomější nick sis už zvolit nemohl, viď? Přiznej barvu (nikoliv žlutou, ta je barva naše!), my víme, kdo jsi a co jsi zač.

Komentář ze dne: 01.09.2018 20:41:11     Reagovat
Autor: - Multikulti genderista, sluníčko a vítač, nově též neomarxist (@)
Titulek: Foglarovo dílo bude lámat rekordy prodejnosti
Mohl jsem si zvolit pitomější nick, stovky pitomějších, tisíce, miliony! Přiznávám tedy barvu... Jsem nejen multikulti genderista, sluníčko a vítač, jsem též neomarxista, levičák, antifák, čtenář Respektu a tajně miluju Erika Taberyho. Jednou jsem ho viděl ve skautském kroji a byl tuzexy (tzn. tuze sexy).
S tou žlutou chyba lávky, tvrdojaderníku. Žlutá vždy byla, je a bude barvou večerkářů a majitelů pěstíren konopí! :-p A nedělejte z toho tady holubník, foglarologie je vážná věc a Jestřáb by si tohle určitě nepřál.

Foglar se bude opět prodávat, bude se vyprodávat, to je jisté, to už se ví teď, vím to já, vy to nevíte, ale už brzy to vědět budete. Tak to je a přes to nejede vlak.

Komentář ze dne: 27.09.2018 11:10:04     Reagovat
Autor: - Radýsek (@)
Titulek:
Ahoj, můžu mít prosím dotaz, proč nejsou Hoši od Bobří řeky v pevné vazbě? Když Albatros vydává veškerou ostatní dobrodružnou literaturu v pevných deskách? Má to nějaký konkrétní záměr? Již jen po letmém otevření a prohlédnutí tyto měkké desky odstávají od knihy a určitě to nepůsobí reprezentativně.

Komentář ze dne: 27.09.2018 11:18:25     Reagovat
Autor: - Radýsek (@)
Titulek:
Nevím proč, ale celou dobu jsem předpokládal, že to bude v podobném formátu a vazbě, jako třeba dodnes nepřekonané Kobesovky.

Komentář ze dne: 27.09.2018 13:32:04     Reagovat
Autor: - Roman Šantora - Bobo (bobo@skaut.cz)
Titulek: vazba
Nejedná se o měkkou vazbu, ale o tzv. flexovazbu, která je mezistupněm mezi měkkou a tvrdou vazbou. Použitá vazba vychází z grafického pojetí edice a celkově s ní souzní a proto jí byla dána přednost před tvrdou vazbou. Znovu zopakuji, že záměrem není dělat reprezentativní, sběratelská vydání, ale knihy pro dnešní děti. Na druhou stranu, až na naprosté výjimky, nebyly knihy JF doteď tištěny celobarevně a na tak kvalitním papíře, jako současné vydání.

Komentář ze dne: 01.10.2018 10:25:14     Reagovat
Autor: - Darek (pdarek7@gmail.com)
Titulek: Krása
Dneska mi to přišlo. Je super, že tam je i aršík k bobříkům, a vypadá to nádherně.
Špatný je, že asi nejošklivější kresba je obálka, protože ty kresby uvnitř knihy jsou fakt nádherné. A chválím za záložku.
Objednal jsem si to přímo z Albatrosu, takže nevím jak je to v knihkupectví, ale kniha byla zabalená v celofánu a pokud, to takhle bude, tak si to lidé nebudou moci prohlédnout uvnitř, což je strašná škoda. Chtělo by, aby alespoň jeden kus měli vždycky v knihkupectví tzv. na ošahání a prolistování, protože jak jsme již říkal, ty nejhezčí kresby se nachází uvnitř.
Každopádně budu to hromadně doporučovat, jelikož si myslím, že tahle generace potřebuje Foglarovky jako sůl.

Komentář ze dne: 07.11.2018 03:27:50     Reagovat
Autor: - Pilipes (@)
Titulek:
Mám dotaz na p. Šantoru - Boba, když se tu objevuje. Mohl bych napsal email, ale je to možná i otázka na někoho jiného, kdo může mít nějaké informace, tak dávám sem.

Když se Albatros chopil J. Foglara a plánují se i nějaké knihy ohledně jeho života nebo kousky z deníků, jak říkal ředitel Albatrosu v rozhovru na DVTV, nemohla by Skautská nadace JF, přestože se zaměřuje na J. Foglara, jak je z názvu patrné, zatlačit nebo doporučit Albatrosu i dalšího skautského autora - Miloše Zapletala? Miloš Zapletal je s J. Foglarem spojen knihami Výprava na Yucatan, Záhady Jaroslava Foglara a v Olympii měl na starosti i několik knih v sebraných spisech. K tomu je to vedle Foglara další autor chlapecké a skautské literatury a troufám si tvrdit, že po Foglarovi a Zapletalovi tu žádný podobný autor a populátor skautingu už není.

Miloš Zapletal zas tolik beletrie ze skautského a chlapeckého prostředí na svědomí nemá (jestli se nepletu, je to šest knížek, k tomu mnoho a mnoho příruček a dva další romány, které do skautské nebo tábornické literatruy ale nepatří) a k tomu ještě tři knihy v nedávné době vyšly, takže práva na ně má asi někdo jiný. Ale Soví jeskyně čeká na své další vydání už přes dvacet let a první dvě knihy trilogie o Sedmičce ještě déle, i když nedávno vyšly jako e-knihy.

Že vycházejí opět knihy Jaroslava Foglara je skvělé, kdyby vyšly opětovně i všechny knihy Miloše Zapletala by bylo skvělé také. Nešlo by v této věci ze strany Skautské nadace něco udělat? Třeba Zapletala jen doporučit, dát jako tip ke zvážení vedení Albatrosu?

Děkuji, Urban

Komentář ze dne: 07.11.2018 15:58:14     Reagovat
Autor: - Obsedant se vrací, už brzy ve vašich kinech (@)
Titulek: Jo, ZET je dobrej
Zapletal by byl výborný, ale myslím, že se toho Albatros neujme už jenom proto, že polovina jeho knížek vyšla jinde. Stezka odvahy nově u Vávry, Severka nevím kde a Cvoci v KK. Vydávat jenom Soví jeskyni se jim asi chtít nebude a vydat dvě knihy z knížek o Sedmičce nedává moc smysl. Kdyby Sedmičku, Ostrov a Soví jeskyni chtěl vydat aspoň někdo jiný, aby tu byla nová vydání, tak by to bylo fajn. Zepletal je trošku dospělejší, v knížkách jsou holky, kluci nejsou tak moc správňácký a je to celkově modernější, moc mi nejde na rozum, proč po jeho knihách nějaký vydavatel neskočí. Cvoky za deset let vyprodali a dneska se s tím slušně kšeftuje v bazarech, kniha ve skvělém stavu se dá prodat za tři kila a chytráci to nabízejí i za pětistovku. Protožeon se někdo najde, kdo to koupí, komu tu chybí. Zetovky jsou stále populární mezi námi postiženými Foglarem, foglaringem, skautingem a tímto žánrem.

Komentář ze dne: 07.11.2018 18:17:26     Reagovat
Autor: - Pepik (@)
Titulek: A co Jaroslav Novák?
A co Jaroslav Novák, Jaroslav Svojše? Nebyli to také skauti?
Nenapsal Novák báječně knihy jako STATEČNÁ SRDCE a ZELENÉ JEZERO?
A Svojšeho práce JEZERO SEDMI SVĚTEL a STRÁŽCI ZLATÉ ŘEKY jsou také skvělé.

Komentář ze dne: 07.11.2018 20:07:57     Reagovat
Autor: - Obsedant se vrátil, už je promítán v kinech (@)
Titulek:
Tak mohli by v Albatrosu přejít komplet na skautskou literaturu, že jo... Ale to se asi nestane.
Nic proti zmíněným pánům, ale u Zapletala stejně jako u Foglara je kromě lit. činnosti i něco navíc a to něco navíc je zdokumentované. Zapletal je známý i jako autor nejrůznějších příruček, probíral se kronikami Dvojky, Foglarovými deníky, je tam ta spojitost s Foglarem, kteérho Albatros vydává, podle hodnocení na databázi knih je Zapletal čten mnohem víc než jiní autoři skautské literatury, Zapletal prostě smysl dává vedle toho Foglara. Ti ostatní nikoliv.
Myslím, že to je jen zbožné přání Pilipesa (Pilipsa?), dokud nevydá ten Zapletalův zbytek někdo jiný, tak asi smůla a na nějakou pěknou zetovskou ucelenou edici můžeme navždy zapomenout.

Komentář ze dne: 08.11.2018 01:07:51     Reagovat
Autor: - Roman Šantora - Bobo (bobo@skaut.cz)
Titulek: ZET a jeho knihy
S Albatrosem jsme o knihách Miloše Zapletala jednali, bohužel pozdě. ZET již v nedávné době přislíbil práva na své knihy jinému nakladateli, kde by měla jako první vyjít Soví jeskyně.

Komentář ze dne: 08.11.2018 22:46:58     Reagovat
Autor: - Pilipes (@)
Titulek: Děkuji
Mockrát Vám děkuji za odpověď.

Je škoda, že ZETovy knihy nevyjdou společně pod jednou střechou s Jestřábovými, ale je fajn, že zase budou vycházet. Snad nový nakladatel citlivě vybere nové ilustrátory, nebo zvolí ilustrace původní z prvních vydání

Pepiku, nic proti autorům, které zmiňuješ, ale Miloš Zapletal je podle mě výš, jak literárně, tak jako pedagog a skautský činovník.

Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .